Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#326 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 ianuarie 2009 - 03:37

speculatii despre ce e in spatele crizei http://www.youtube.c...h?v=_k4bE7KUY_s

DanCld, in 3 cuvinte ai justificat alt genocid perfect explicabil. de asta l-am si pus, pt adevarurile care nu se vad de fapt, cu justificarea unor crime prin altele. ca aia au puterea sa si lupte, tot respectul pt ei. daca la tine intra cineva in casa sa te dea afara, nu cred ca folosesti tigaia stai sa-i gatesti ceva.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#327 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 28 ianuarie 2009 - 03:44

In Palestina problema e chiar mai complicata de atat fiindca ambele tabere au ajuns deja la a 3-a generatie de cand se lupta si nu mai exista in memoria colectiva decat o perceptie gen "celalalt a inceput razboiul". Probabil se vor lupta in continuare, fiecare cu dreptatea lui in mana. Dar ce voiam sa zic e ca niciuna din parti nu e cea "buna" sau cea "rea" si opinia publica imparte calificative doar in functie de orientarea politica sau de interesul imediat.

Dar mai bine ne intoarcem la criza noastra de toate zilele.

Aceasta postare a fost editata de DanCld: 28 ianuarie 2009 - 03:46

  • 0

#328 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 ianuarie 2009 - 03:54

si crezi ca intre ce se intampla pe glob si criza nu e nici o legatura? care criza? se fac 2 chestii legate de criza care ma mira grav: destabilizarea industriei la nivel global si a lanturilor economice prin indemnul la neconsum si cresterea masei monetare mondiale la cote alarmante si care din cauza primei masuri nu are sustinere economica. cum ar putea asta sa ne scoata din criza real? poate-mi explica cineva. ma raportez global, nu discut ca vai noi nu avem economie, vai consumam numai pe datorie, vai vai. asta a fost sistemul aplicat. chiar nu se stia unde se ajunge? hai sa fim totusi seriosi si realisti. ce putem face noi? chiar nimic, ne lasam dusi de val, fie ca ne place sau nu.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#329 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 28 ianuarie 2009 - 05:59

Barack Obama - Noul Hitler

Barack Obama - Noul Hitler 2
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#330 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 28 ianuarie 2009 - 08:23

Ciprian fii atent aici:

"Owners of capital will stimulate working class to buy more and more of expensive goods, houses and technology, pushing them to take more and more expensive credits, until their debt becomes unbearable.
The unpaid debt will lead to bankruptcy of banks which will have to be nationalized and State will have to take the road which will eventually lead to communism."

Karl Marx, Das Kapital, 1867


Proprietarii capitalului vor stimula clasa muncitoare sa cumpere din ce in ce mai multe bunuri scumpe, case, tehnologie, impingandu-i sa faca credite cat mai mari, pana datoriile lor devin de neplatit.
Acestea vor duce la falimentul bancilor, ce vor fi nationalizate, iar statul o va lua pe drumul care duce in final catre comunism.

Karl Marx in 1867!!!"

am studiat putin si pot sa va spun ca citatul de mai sus NU ESTE din Karl Marx: http://www.belgraded...karl-marx-quote
el a fost preluat aiurea si fara verificare de aici: http://www.newsmutin...eeducation.html
Karl Marx, Das Kapital, 1867: http://www.marxists....oad/capital.zip

Aceasta postare a fost editata de salesman: 28 ianuarie 2009 - 08:24

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#331 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 ianuarie 2009 - 08:43

man, e o interpretare a spuselor sale, nu un citat ca atare. sa zicem un fel de "rezumat" la ce a vrut sa spuna. desigur ca nu toti sunt de acord cu aceasta interpretare, mai ales acum, dar in esenta teoriile lui KM erau valide pe hartie.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#332 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 28 ianuarie 2009 - 10:14

ideea cu comunismul si nationalizarea ii apartine
el zicea ca se ajunge la nationalizare prin revolutie, muncitorii iau puterea si confisca tot ce e proprietate privata
cat despre aia cu credite si indatorare ... nu stiu sa fi zis ceva ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#333 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 ianuarie 2009 - 10:35

mah, intelegi conceptul de interpretare?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#334 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 28 ianuarie 2009 - 11:10

se fac 2 chestii legate de criza care ma mira grav: destabilizarea industriei la nivel global si a lanturilor economice prin indemnul la neconsum si cresterea masei monetare mondiale la cote alarmante si care din cauza primei masuri nu are sustinere economica. cum ar putea asta sa ne scoata din criza real?


perfect de acord cu tine, cata, nu are sens nici pentru mine....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#335 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 29 ianuarie 2009 - 07:27

Domle, eu as consuma cu placere, dar ca individ ce garantie ai ca ai job si miine? As face investitii ca-s ieftine si vor fi inca mai ieftine da cu ce bani daca eu n-am si banca nu-mi da imprumut (pe buna dreptate, speculatii pe banii lor?)?
Pe de alta parte daca se pompeaza bani si de bine de rau nu da cosmelia faliment, banca poate imi da si mie un imprumut, daca ramin fara job poate am si un ajutor de somaj ok de la stat, deci nu mai stau cu buca strinsa. In teorie nu suna rau, nu e obligatoriu insa sa si mearga.
Acu s-a intrat in faza a doua a crizei, cind economia trage sistemul financiar in jos... pina cum era invers. In repriza intii bancile nu mai dadeau credite si blocau unele firme, deh, de bine de rau nu era groaznic, da acum firmele muribunde dau afara si oamenii fara job pierd casa, nu mai returneaza creditul si da banca faliment, dupa care mai urmeaza un ciclu si inca unu pina jos... Cineva trebuie sa crediteze firmele astea sa-si tina oamenii jobul chiar daca nu vind o multime.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#336 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 29 ianuarie 2009 - 10:35

pai normal ca firmele mor daca aceleasi banci le-au inasprit conditiile si celor buni platnici si le ingreuneaza activitatile.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#337 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 29 ianuarie 2009 - 10:48

Uite idee de afaceri pe timp de criza - dar nu ca amatorii aia de au furat doar pustile, ci cu incarcatoare cu tot, eventual si ceva grenade, mine antipersonal, ce n-a aruncat armata la cos in ultimii ani :ph34r_anim: . Se da lovitura inainte de weekend, ca pana miercuri nu verifica nimeni, iar intre timp "marfa" poate sa ajunga bine-merci la Hamas iar curajosii la spa in Elvetia :cunaooooo: Exista si riscul puscariei, da' vorba aia, cand ti-e foame e buna si fiertura de la zdup :lol:
  • 0

#338 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 29 ianuarie 2009 - 02:22

In ultimul timp tot aud o serie de ipoteze si ma intreb si eu, pe langa multi altii, unde se tot duc banii din piata ?
Indiferent de care piata si din ce regiune vorbim; se retrag fonduri zdravene, ok asta se poate intelege (macar pana la un anumit pct), dar unde se duc aceste sume ? Ca doar nu vorbim de cateva zeci de mii sau sute de mii de euro, pe care prop. s-au decis brusc sa-i tina la ciorap sau sub saltea.
Este clar ca o parte din toate sumele existente pe piata, inaintea crizei si a crizarii, erau intr-un fel virtuale (adica nu erau sume cash depuse in cont), fiind la fel de probabil ca macar o parte a acestora sa fie printre cele mai volatile la aparitia primelor turbulente; dar cat reprezinta aceste sume din totalul disponibilitatilor care au existat in piata ?
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#339 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 29 ianuarie 2009 - 02:29

toti banii se duc in america, sumele estimate pt a ii salva pe americani escaladeaza de la o luna la alta cu multe multe miliarde.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#340 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 29 ianuarie 2009 - 02:51

Cata, sincer nu cred ca TOTI banii se duc in State, macar din simplul motiv ca o parte semnificativa a acestor sume apartin unor intreprinzatori/investitori privati care nu prea au de ce sa-si ingroape banii acum in State.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#341 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 29 ianuarie 2009 - 03:17

Este clar ca o parte din toate sumele existente pe piata, inaintea crizei si a crizarii, erau intr-un fel virtuale (adica nu erau sume cash depuse in cont), fiind la fel de probabil ca macar o parte a acestora sa fie printre cele mai volatile la aparitia primelor turbulente; dar cat reprezinta aceste sume din totalul disponibilitatilor care au existat in piata ?

eu cred ca pui intrebarea invers.....cat din sumele existente pe hartie au suport material? ;)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#342 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 29 ianuarie 2009 - 03:35

Cata, sincer nu cred ca TOTI banii se duc in State, macar din simplul motiv ca o parte semnificativa a acestor sume apartin unor intreprinzatori/investitori privati care nu prea au de ce sa-si ingroape banii acum in State.


o sa crezi. si nu te speria, nu a inceput acum.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#343 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 29 ianuarie 2009 - 04:08

Cata, pai si de ce ar face asa ceva ? Exceptand 3-4-5 mari investitori, care au cetatenie americana si o anumita pozitie acolo, fapt pt care au negociat (probabil) anumite conditii deosebit de avantajoase lor pt suportul financiar oferit, ceilalti de ce ar baga banii intr-o gaura care inghite din ce in ce mai mult si care nu da semne ca s-ar umple ?

Mike, e corect si cum spui tu, macar daca am primii un raspuns real, indiferent cum punem intrebarea; dar nu cred ca-l vom primii.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#344 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 30 ianuarie 2009 - 12:41

si crezi ca intre ce se intampla pe glob si criza nu e nici o legatura? care criza? se fac 2 chestii legate de criza care ma mira grav: destabilizarea industriei la nivel global si a lanturilor economice prin indemnul la neconsum si cresterea masei monetare mondiale la cote alarmante si care din cauza primei masuri nu are sustinere economica. cum ar putea asta sa ne scoata din criza real? poate-mi explica cineva. ma raportez global, nu discut ca vai noi nu avem economie, vai consumam numai pe datorie, vai vai. asta a fost sistemul aplicat. chiar nu se stia unde se ajunge? hai sa fim totusi seriosi si realisti. ce putem face noi? chiar nimic, ne lasam dusi de val, fie ca ne place sau nu.

perfect de acord cu tine, cata, nu are sens nici pentru mine....

o modalitate de "iesire din criza" (a se vedea ghilimelele) este stimularea consumului la scara mare.
dar cum sa stimulezi consumul cand lumea nu are bani, bancile nu dau credite si industria nu mai produce? pai faci un razboi.
o data ca se consuma diverse - armament, haine, medicamente, alimente, etc ...
apoi, ce se distruge trebuie construit inapoi si deci iar connsum
plus ca mor oameni si deci scade polulatia lumii (in al doilea razboi mondial au murit 70 de milioane de oameni in 6-7 ani)
plus ca daca mai si castigi, chiar te-ai scos!

merge ca ipoteza de "teroria - nefondata - a conspiratiei"?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#345 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 ianuarie 2009 - 12:53

Cata, pai si de ce ar face asa ceva ? Exceptand 3-4-5 mari investitori, care au cetatenie americana si o anumita pozitie acolo, fapt pt care au negociat (probabil) anumite conditii deosebit de avantajoase lor pt suportul financiar oferit, ceilalti de ce ar baga banii intr-o gaura care inghite din ce in ce mai mult si care nu da semne ca s-ar umple ?


ai judecat mult prea logic. de fapt america e un mare caritas, cum spuneam cineva, de multi ani. toate povestile alea cu datoria americana de mii de miliarde de dolari se pare ca nu sunt povesti. acum de la 700 de miliarde se estimeaza ca ar fi de fapt nevoie de 3500 (care deja cica au plecat spre economia americana).

de ce ar face asa ceva? statul din america garanteaza. statul nu da banii gratis, ia in schimb procente din companii, deci ar fi acoperit, teoretic, ca practic daca dau faliment si alea, adio. nu e ceva nou, asta se intampla de mult. cum iti dai seama ca se intampla si acum, vezi dolarul ce face pe piata mondiala. pt criza in care e, o duce tot mai bine. ce dracu exporta aia cand nimeni nu consuma?


salesman, nasol nene, ca la asta m-am gandit acu cateva luni.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#346 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 ianuarie 2009 - 01:21

trebuie sa ne facem si noi tricouri din astea dar personalizate. propuneri?!

Imagine amplasata
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#347 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 30 ianuarie 2009 - 02:04

O varianta:
" Am supravietuit comunismului, dar mai ales guvernelor de dupa 1990. "
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#348 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 30 ianuarie 2009 - 02:25

...acum de la 700 de miliarde se estimeaza ca ar fi de fapt nevoie de 3500 (care deja cica au plecat spre economia americana).
...vezi dolarul ce face pe piata mondiala. pt criza in care e, o duce tot mai bine. ce dracu exporta aia cand nimeni nu consuma?

pai daca e cerere mare de dolari (ca sa mearga in state)... de-aia se tot apreciaza
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#349 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 30 ianuarie 2009 - 07:03

Cum se duc banii in America? Din Romania? LOL. Daca e asa, baga si la mine un sutar sefule.

unde se tot duc banii din piata ?



Pai banii aia nu au existat vreodata. Oamenii au cumparat felurite lucruri (case in special, dar si actiuni etc) in baza veniturilor viitoare (din salariu, sau din aprecierea lucrurilor respective) calculate la acelasi ritm de crestere al economiei. Economia n-a crescut asa cum au vrut ei, ca atare veniturile alea viitoare nu exista, iar aia care au dat creditul prosteste au luat-o in nas.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#350 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 30 ianuarie 2009 - 07:16

dar cum sa stimulezi consumul cand lumea nu are bani, bancile nu dau credite si industria nu mai produce? pai faci un razboi.
o data ca se consuma diverse - armament, haine, medicamente, alimente, etc ...
apoi, ce se distruge trebuie construit inapoi si deci iar connsum


Pai ai citeva inexactitati de rationament.
1. Razboiul saraceste oamenii in general. Pe termen mediu e de fapt scaderea consumului.
2. Daca tu faci razboiul, tu platesti (ca-n Irak, Afganistan) n-ai facut nimic. Cineva cumpara acele arme, si cineva plateste reconstructia, ghici cine, guvernul tarii mai puternice cu bani de la... cine?
3. Daca guvernul da bani sa genereze consum, pai n-are nici o nevoie de razboi. E frate de construit in lumea asta cacalau, si mai iese si un profit mai incolo. In loc sa dai bani la irakieni ca oricum tot degeaba, mai bine repari la tine in tara autostrazi, aeroporturi, faci trenuri rapide, inlocuiesti tevile de apa, bagi bani in cercetare (privata in general dar si de stat in unele universitati), invesrtesti in retea de alimenatre a masinilor cu etanol, hidrogen, electrictate, faci panouri solare, mori eoliene, centrale nucleare... Ohoho, poti sa investesti in orice tara o caruta de bani in lucruri bune si de viitor, in loc sa-i bagi in razboaie.
4. Daca vrei sa omori oamenii si sa "controlezi" polulatia nu ai nevoie de razboiaie... In ziua de azi mor putini oameni in razboiae. E suficient sa nu mai dai fonduri si medicamente in Africa de exemplu unde toate medicamentele de malarie si sida (care costa ENORM) vin din vest, in special de la americani. De exemplu Bush a bagat cei mai multi bani ever in medicatie anti-hiv in Africa.

pt criza in care e, o duce tot mai bine. ce dracu exporta aia cand nimeni nu consuma?


Nu-i vorba ca exporta, e vorba ca la ceilalti e mai groasa.

Aceasta postare a fost editata de vrajitorul din orz: 30 ianuarie 2009 - 07:20

  • 0
Salam. Florin Salam.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi