Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#426 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 10 martie 2009 - 03:49

Cand o sa ajungem la fundul sacului o vom realiza cu siguranta. Momentan inca traim intr-o inertie a ceea ce a fost, a ceea ce am avut - inca nu avem starea psihica necesara pentru a putea avea o viziune a iesirii "la lumina" :)
  • 0

#427 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 10 martie 2009 - 04:11

mult bullshit pe tema asta si pe afara si prin tara. criza e agravata chiar de disperarea ca suntem in criza

20mld imprumut de la FMI? pt ce?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#428 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 10 martie 2009 - 04:49

20mld imprumut de la FMI? pt ce?

Deficit bugetar. In ianuarie 2009 statul a incasat cu 10% mai putini bani ca in ianuarie 2008 - si ce e mai important, cu vreo 4% mai putin decat estimase in proiectia bugetara; daca extrapolam pe tot anul care vine, adunand si deficitul luat deja in considerare in buget..... s-ar putea sa ajungem la vreo 10 miliarde euro pe minus. Faptul ca se uita la 20 inseamna ca e totusi groasa, ca e rost de mult mai rau ;)
  • 0

#429 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2009 - 04:58

hm, eu cred ca asa ni s-a propus, 20 sau nimic. si la 20 pretentiile lor vor fi clar MARI.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#430 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 10 martie 2009 - 05:02

Evident. Ne vor da banii in transe crescatoare in urmatorul an si ceva - sub supraveghere, cu tinte de inflatie, deficit, cheltuieli, naiba sa ne ia - urmand sa rambursam afacerea cam in 50 de ani. La timp pentru urmatoarea criza economica ;) Da' hai sa nu fim excesiv de paranoici ;)

Aceasta postare a fost editata de DanCld: 10 martie 2009 - 05:08

  • 0

#431 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 10 martie 2009 - 05:09

nu suntem paranoici
imprumutul asta o sa ne bage cu adevarat in criza
pt un deficit de 10mld (estimat) nu te imprumuti 20 la camatari

o sa asistam la cresteri de TVA si impozite etc
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#432 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2009 - 05:24

pai da, cand ies toti din criza, noi mai platim 10 ani datoriile. si nu de alta, dar cu 20mld nu se va face nimic mai bun decat cu 10. bine, poate inca 4km de strada in camp. cand te gandesti ca nemtii au mii de km de autostrada, iar noi daca e sa fim corecti, nu avem nici macar unul singur. A1 si A2 sunt niste caricaturi.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#433 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 10 martie 2009 - 05:32

chiar am ajuns sa cred in faptul ca imprumuturile astea iti sunt impuse
primim ratinguri de tot rahatul nemeritat, OMV primeste - la rating din cauza expunerii pe piata din Romania (!!!!)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#434 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2009 - 05:42

pai intre noi fie vorba, romania nu trebuia sa fie afectata de criza prea mult, dar asta e viata.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#435 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 10 martie 2009 - 07:42

Ne rezolva FMI pe toti, la asta se pricep cel mai bine...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#436 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 10 martie 2009 - 08:22

Imprumutul asta de la FMI/inst europene, in primul rand nu stiu daca ne este necesar, iar apoi daca este necesara toata aceasta suma. Sa nu uitam ca banii de la FMI se fol doar pt a proteja cursul de schimb si rezervele BNR si nu se duc direct in economie.
Ca e groasa pe partea colectarii banilor la buget, e adevarat; insa si-n aceasta situatie plus contextul crizei, "onor" guvernantii se gandesc sa institue noi taxe si sa le mareasca/extinda pe cele existente. Adica cam invers decat ar fi trebuit sa faca; bine, nu e singura treaba facuta pe dos.

Iar treaba cu rating-urile e mai mult decat subiectiva, daca tinem cont de profiturile facute in RO de companiile care au filiale/sucursale aici; dintre ele chestiunea cu OMV este cel putin cusuta cu ata alba (fie criza cat de crunta si extinsa, printre ultimele domenii care vor colapsa sunt combustibili si energia).
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#437 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 10 martie 2009 - 08:28

E bine ca sta FMI cu ochiul pe cheltuieli. 20 de miliarde daca nu-s necesari ii dai inapoi.

pt un deficit de 10mld (estimat) nu te imprumuti 20 la camatari


Camatari? Cit e dobinda platita? Probabil un 4%.

primim ratinguri de tot rahatul nemeritat, OMV primeste - la rating din cauza expunerii pe piata din Romania (!!!!)


Cum adica nemeritat? Cred ca am mai avut discuti asta in paginile trecute, eu sint uimit ca Romania inca pluteste binisor.

Aceasta postare a fost editata de vrajitorul din orz: 10 martie 2009 - 08:30

  • 0
Salam. Florin Salam.

#438 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 10 martie 2009 - 11:56

nene, tu esti in alta lume
fara sa te superi, ca tu comentezi din california sau de pe marte cam aceeasi imagine ai
sa te trezim un pic la realitate..firmele de aici o duc si ar duce-o f bine in continuare
scopul celor din lumea prin care esti tu e ca firmele sa nu se mai mute aici...ca iti lasa noii conationali fara d-ale gurii. intelegi?

iar fmi si restul nu negociaza..impun si santajeaza. nu sunt camatari, e mai rau de atat pt ca e la nivel de stat. romania a mers f bine in ultimii ani, crestere economica f buna pt ea, inflatie sub control, euro tinut in frau (practic euro a fost multi ani 3.x ron)...si retine asta in conditiile in care mereu a fost condusa de cretini care fura.
crezi ca la mine in firma suntem bine vazuti ca noi crestem cand se inchid sucursalele din firma mama? nu, normal..si acelasi lucru e prin toate firmele.
bancile din ro nu o duc rau, au exportat profituri mari in afara, acu au "probleme" pt ca firmele mama au probleme.
criza nu s-a nascut aici iar efectele ei in Ro sunt induse arftificial.
normal, tu nu vezi asta pentru ca nu traiesti si nu muncesti aici.

edit..cat despre OMV...a primit MOCA din Ro resurse impresionante....ce tari din jur au resurslele pe care le administreaza OMV? a practicat in Ro preturi la fel de mari desi barilul s-a micsorat...si noi ii crestem riscul companiei?
adica ok, accept (cuvant urat) bagat pe gatul prostilor cu riscul de tara, dar omv cred ca si-a dublat rezervele de cand e in Ro..ce mare risc are aici?

semnalele sunt clare...nu mai migrati in europa de est, nu mai investiti aici, pastrati banii si joburile in vest. renault n-are voie sa inchdia fabrici in franta, alte firme la fel etc.
nu conteaza ca noi aici (caz concret) lucram uneori de 6 ori mai ieftin si cel putin la fel de bun. contractele nu prea se mai dau pe bune nici in interiorul aceleiasi (mari) firme, se trag sfori din dom politicului si se apara interese diverse

Aceasta postare a fost editata de MikeTekRacing: 11 martie 2009 - 12:04

  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#439 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 11 martie 2009 - 12:09

Reteta generala aplicata de economistii FMI-ului nu este intotdeauna benefica.... vor impune conditii privind devalorizarea monedei, limitarea cresterii veniturilor etc.

Dobinda este clar mult mai mare de 4 %, datorita nivelului actual pt CDS-urile Romaniei, nivel care e legat de rating si dupa mine e exagerat.

Despre rating si cit de fair e el, am povestit aici.

Si eu sunt de parere ca nu avem nevoie de 20 Mld. EUR, nu se pot rambursa oricum inapoi, e un sistem pe transe cu sume minime de tras si rambursare. Parerea mea este ca planul e urmatorul: se iau multi bani imprumut care vor fi bagati in lucrari de infrastructura, pe justificarea ca e nevoie si ca trebuie sustinuta astfel cresterea economica; lucrarile de infrastructura vor fi directionate spre anumite firme care in schimb vor cotiza big time la partide pentru campaniile electorale de anul asta (alegeri euro-parlamentare, alegeri prezidentiale).

Si inca ceva, mai exista riscul aparitiei unei noi cortine de fier, pe justificarea crizei financiare... nu pot sa sufar bancile astea multinationale care au facut profituri cu nemiluita aici in Europa de Est acuma nu mai vor sa dea credite si sa aduca funding aici.... cu riscul sa ne sufoce de tot economia.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#440 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 11 martie 2009 - 01:55

Pai de ce amestecam FMIul ala cu politica romaneasca. FMI nu e nici pe departe raiul pe pamint, dar intrebarea e daca astia ai nostri stiu mai bine de atit.

Dobinda este clar mult mai mare de 4 %,


OK, cit e? Exact. Sint date publice, nu? Si inflatia cit e? Ca cu cita moneda iese pe piata, dupa ce trece groapa asta de consum o sa dam in inflatie (la euro si $ ma gindesc).

..firmele de aici o duc si ar duce-o f bine in continuare


Care firme? Alea de constructii? alea de imobiliare? alea de vindut bunuri importate? Alea care vindeau pe credit cu buletinul in franci elvetieni?

scopul celor din lumea prin care esti tu e ca firmele sa nu se mai mute aici...ca iti lasa noii conationali fara d-ale gurii. intelegi?


Haoleo, iu chiding mi. Firmele se muta de 30 de ani, si cum adica chiar acusa s-au trezit? Si-au si-au fut*t propria economie pentru asta, asa, numai pentru romania?
Apoi despre mutatul firmelor in Romania, n-a fost niciodata sa fie asa masiv. Nu te lua dupa 2-3 filiale pe care le vezi tu. Eu am prieten aici care are o filiala in Romania care face programare pentru embedded systems. Filiala e in CJ, nu in B unde costurile sint mai mari. Stii ca un om in Romania costa comparabil cu unul in USA? Comparabil, in sensul ca tot e mai ieftin, dar nu de 5X mai ieftin. Mai adauga la asta problemele cu comunicarea la distanta, biroocratia, etc si o sa vezi ca de fapt afacerea nu e asa de mare. Ce spui tu poate e valabil pentru UE dar nu pentru "lumea in care sint eu". Ca sa nu mai spun de factorul uman, sint chestii pe care le poti face in Romania dar sint o multime de chestii pe care nu le poti face, din moivul ca nu se studiaza la scoala noastra si nu sint oameni cu experienta in domeniul respectiv si nici nu se pot antrena in 3 luni.

semnalele sunt clare...nu mai migrati in europa de est,


Europa de est are o capacitate de absortie minora... polulatia e mica, multi plecati deja, costurile sint mari, legisalatia muncii bine dezvoltata in beneficiul angajatului, sindicate, greve etc. Fata de China, India, Vietnam etc nu prea contam in domeniul asta. China genereaza un milion de ingineri pe an, citi face toata europa de est? treij de mii? minus zece mii care o intind?

crezi ca la mine in firma suntem bine vazuti ca noi crestem cand se inchid sucursalele din firma mama?


Tu crezi ca s-a inventat outsourcingul cu filiala ta? Asta e un fenomen deja rasuflat din anii 80.

iar fmi si restul nu negociaza..impun si santajeaza. nu sunt camatari, e mai rau de atat pt ca e la nivel de stat. romania a mers f bine in ultimii ani, crestere economica f buna pt ea, inflatie sub control, euro tinut in frau (practic euro a fost multi ani 3.x ron)...si retine asta in conditiile in care mereu a fost condusa de cretini care fura.


1. Ia documenteaza-te putin si explica-mi si mie ce impune fmi-ul? Vezi ca spune Frank mai sus: deficit bugetar limitat, tinte de inflatie etc. Ca reteta lor nu e infailibila (ba din contra uneori) mai ales in criza e altceva, dar fata de nici o reteta? Eu zic ca-s ingeri da nu-s diavolul in care incearca sa-i picteze marxismul mondial.
2. Romania a mers foarte bine? De ce era euro tinut in friu? De ce cresterea economica era asa fantastica? Nu cumva totul era fals si se baza pe imobiliare, capsunari, imprumuturi sau bani de la altii? Cum iti inchpui tu ca o tara cu un dezechilibru asa mare intre export si import tinea asa bine euro in friu? Nu cumva intra euro in tara din surse nesustenabile si care acum au secat (recte imprumuturi, capsunari, bani de la UE)? Romania a calarit un val care nu era al ei, valul s-a spart si acum ne-am trezit ca noi de fapt nu prea aveam nici pinze nici motor da bagam viteza.
Si cine-i de vina? Pai boii aia care au facut valul ca l-au spart si n-au mai facut altul. Tu nu vezi ca de fapt Romania a fost doar o piata de desfacere pe credit si care nu s-a dezmeticit sa faca mare lucru productiv in anii astia de ragaz si avint?


bancile din ro nu o duc rau, au exportat profituri mari in afara, acu au "probleme" pt ca firmele mama au probleme.
criza nu s-a nascut aici iar efectele ei in Ro sunt induse arftificial.


Asta e o naivitate. Romania e legata ombilical de alte tari, de alte surse de fonduri, de investitii straine de la noi la altii sau de la altii la noi. Daca banca era romaneasca si baga banii in in investitii straine care au picat nu tot aia era? Daca bancile erau romanesti si se retrageau toti investorii straini simultan nu tot aia era? A, ca daca si bancile erau romanesti, si investitorii erau romani, daca nici capsunari nu aveam nu simteam nici o criza. Perfect de acord, pentru ca am fi fost la fundul haznalei, unde sa mai pici? ... parca in anii 90 ne interesa pe noi de crize internationale.


nivel care e legat de rating si dupa mine e exagerat


Pai bine, da care "rating" nu e exagerat negativ in ziua de azi? Asta e, frica conduce ca de aia se cheama criza, si totul e vazut in culori sumbre.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#441 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 11 martie 2009 - 10:54

Sa punctam scurt:

* indienii si chinezii sunt poate o optiune poate buna de colaborare pentru americani, nu si pentru vest-europeni. Diferentele culturale sunt mult prea mari, de asemenea stilul de lucru e aproape incompatibil.

* costurile in Romania:

- noi (eu ca persoana si colegii mei) costam "compania mare" intre 100 si 150 de euro pe zi per angajat. Nu exista decat angajati cu carte de munca, nu se platesc contractori sau pfa-uri. Asta include salarii, taxe, chirii, curent, apa la veceu, becurile, amortizarea calculatoarelor si a licentelor software, leasingu la masina directorului si cele cateva betii anuale platite de firma.

- "colegii" nostri din Germania sunt pe acelasi spreadsheet cu costuri intre 500 si 700 de euro pe zi, in functie de pozitie, daca sunt salariati sau contractori, etc. Tot salarii, taxe, chirii, beneficii si alcool gratis de cateva ori pe an.

Aceasta postare a fost editata de DanCld: 11 martie 2009 - 10:56

  • 0

#442 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 11 martie 2009 - 05:41

Primul -punct e o gluma, pentru ca exact stilul de lucru "diferit" si diferentele culturale sint iubite de firme.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#443 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 11 martie 2009 - 06:03

da....stii cat e de iubit technical support in india?
serios, chiar te intereseaza domeniul outsourcingului? diferentele culturale sunt principala problema enuntata pe la toate discutiile (oficiale, nu pe forumuri) la care am asistat.
ai auzit de diferente imense de fus orar? sa lucrezi din germania cu india e groaznic
am lucrat intr-o vreme si cu sua si cu india (pe acelasi proiect) si era un cosmar. india si china sunt excelent plasate ca fus orar daca ar lucra intre ele.

si ca tot e vb de outsourcing. am impresia ca tu nu intelegi termenul
outsourcing presupune ca o parte din activitate sa nu o mai faci in cadrul companiei ci in afara ei. sa deschizi o filiala noua nu e outsourcing

"Stii ca un om in Romania costa comparabil cu unul in USA? Comparabil,"
da, eu chiar stiu ca lucrez cu valorile astea zilnic si le vad. diferenta e imensa la costul pe om
trezirea, lumea nu e cum o vezi tu de pe planeta sua. lumea e alta iar situatia pe care o pretinzi tu e de-a dreptul copilareasca.

tu prezinti cresterea romaniei ca bazata pe credite date usor...remarca asta vine din partea unui american?! e ca si cand barack al vostru ii spune unui tigan "bah tu ai pielea neagra".
de unde stii tu pe ce s-a bazat PIBul romanesc? imprumuturi? care imprumuturi nene ca din 2004 ro nu a primit niciun euro de la FMI & stuff.
bancile in Ro au probleme? ma indoiesc ca atat de mari ca cele din afara. si tocmai din cauza faptului ca romanii (inca) isi platesc f bine ratele. n-am auzit pe aici sa se scoata la licitatie case la 10.000$...peste balta pe la voi deja se poarta

Aceasta postare a fost editata de MikeTekRacing: 11 martie 2009 - 06:05

  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#444 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 martie 2009 - 08:29

Nu te supara pe vrajitor. E roman, si ca aproape orice roman care junge peste girla, crede ca inotul l-a facut clarvazator si atotstiutor. Basca, mindru ca e "american".
O mai fi cineva care nu stie ca America, tara "tuturor posibilitatilor", reprezinta in fapt "capusa" mondiala raspunzatoare de toate nenorocirile actuale ? Ia-le americanilor petrolul din golf, produsele chinezesti, matritza de facut bani, si-n 30 zile dau in primire. Dar ei, asa-zisii americani ( americanii veritabili sunt aia cu coada...) se cred buricul pamintului. Da-le bani alora din Bangladesh, si-n citiva ani ii spulbera pe americani. E. T. C. >>>>>
Asa ca iarta-l pe vrajitor, "please"....
  • 0

#445 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 12 martie 2009 - 02:20

Daca e ceva care nu merita atentie sint cliseele romanesti de doi lei despre america. De la oameni care nu inteleg nimic din sistemul din tara asta. De cite ori vin in Romania se gasesc vrei citiva din astia care sa-mi explice "stai sa-ti spun eu cum e in America" desi nici nu au calcat pe acolo (mai nasol e cu aia care au fost 2 saptamini si cred ca au inteles si vazut tot, cind de fapt iti ia 10 ani ca sa incepi sa intelegi tara asta).

Mike, eu ti-am dat acolo niste probleme punctuale cu Romania. "Diferentele culturale" stau si in faptul ca in loc sa-mi dai un raspuns cu cifre si procente imi scrii o lamentare fara nici un argument logic care mai mult se leaga de americani decit aduce argumente pro-Romania.

ai auzit de diferente imense de fus orar? sa lucrezi din germania cu india e groaznic


Mai omule, eu lucrez frecvent cu Italia, Elvetia, Hong Kong, Singapore si Shanghai. Avem proiecte (nu unul, doua, majoritatea) care uneori sint impartite simultan intre Italia, California si Hong Kong sau Singapore. Nu zic ca e comod sau placut, dar se poate, si se face. La greu, nu asa.

da, eu chiar stiu ca lucrez cu valorile astea zilnic si le vad.


Costul unui om Romania e de vreo 2-3 ori mai mare decit costul unui om in China (de India, Vietnam etc nu mai zic). Cu diferenta ca ala are cu ~30-50% mai multa productivitate (concediu mic, munceste 80h pe saptamina, nu se da toata ziua pe net etc) si ca ai mai multi din care sa alegi. Si cu diferenta ca acolo e un mediu foarte agresiv pro bussiness si in care muncitotrul nu are prea multe drepturi. Taxele sint mult mai mici si facilitatile mult mai mari (de genul teren cadou, energie gratis, 0 impozit pe primii N ani). Romania nici daca ar vrea nu ar putea sa faca asta ca nu ii lasa UE.

outsourcing presupune ca o parte din activitate sa nu o mai faci in cadrul companiei ci in afara ei.


Eu cred ca tu ai o problema cu termenii. Outsourcing se foloseste in amindoua sensurile: subcontractarea une activitati unei alte firme care poate sau nu sa fie in aceeasi tara sau trimiterea unor joburi intr-o tara mai ieftina (uneori prin intermediul unei firme specializate dar nu neaparat).
Vezi wikipedia:
Outsourcing and offshoring are used interchangeably in public discourse despite important technical differences.

tu prezinti cresterea romaniei ca bazata pe credite date usor...remarca asta vine din partea unui american?!


Si ce, am zis eu ca americanii sint mai breji? Eu ti-am zis de ce Romania "merita" o felie de criza, nu cum zici tu ca ne dau altii la gioale. Si americanii au dezechilibru import export, si americanii au o buna bucata din GDP sub forma de datorie externa. Dar americanii au doua alte lucruri: solvabilitate
(deci credite ieftine care continua sa curga) si masina de tiparit $. Romania nu e nici perceputa ca solvabila, si nici vreo masina de euroi n-are.

de unde stii tu pe ce s-a bazat PIBul romanesc? imprumuturi? care imprumuturi nene ca din 2004 ro nu a primit niciun euro de la FMI & stuff.


Ce spui tu dragule? Citi bani au intrat in Romania (rambursabili sau nu) din UE? Citi bani au intrat prin cai particulare (finantari straine, banci straine care au dat credite la polulatie sau firme)? Cit la % din PIB au fost imobiliarele? Sau crezi ca avalansa de Q7 etc a aparut numai din munca cinstita? Din ce bani crezi ca s-au vindut aparatmentele de alea de 100 de mii de euro si casele de juma de milion? Cum imi explici tu valoarea euro de acum un an cind Romania exporta mult mai putin decit importa? Si bruma aia de exporturi, daca nici aia nu se mai face ca nu se mai cumpara la destinatie, ce crezi ca o sa se intimple?
Economia unei tari se dezvolta repede prin export si infuzii de capital. Daca Romania nu "mai" exporta si nici capitla strain nu mai intra, de unde vrei tu crestere? Din piata aia interrna din salariul mediu de 300E sau cit mai e? Din capitalul lui Becali care se evapora zilnic?

bancile in Ro au probleme? ma indoiesc ca atat de mari ca cele din afara. si tocmai din cauza faptului ca romanii (inca) isi platesc f bine ratele. n-am auzit pe aici sa se scoata la licitatie case la 10.000$...peste balta pe la voi deja se poarta


Asta cred ca informatie de tip Evz. Case si 5000$ erau si inainte... da daca e asa ieftin de ce nu dati navala la cumparat? Aha. Ca atita fac probabil.
Romanii isi platesc bine ratele ca inca au joburi. Cum crezi ca o sa si le plateasca cind o sa-si piarda locul de munca la multinationala? Hai sa mai avem o data discutia asta in 6 luni, macar atunci nu o sa vorbim in presupuneri.

Aceasta postare a fost editata de vrajitorul din orz: 12 martie 2009 - 02:20

  • 0
Salam. Florin Salam.

#446 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 martie 2009 - 10:14

La nivelul de incultura din state, 10 ani sunt arhisuficienti sa convingi orice lemurian ca porcu zboara....
  • 0

#447 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 12 martie 2009 - 11:25

"Daca e ceva care nu merita atentie sint cliseele romanesti de doi lei despre america. De la oameni care nu inteleg nimic din sistemul din tara asta."
asta e hilar din partea cuiva care comenteaza de Ro fara sa aiba habar ce e aici.

"Costul unui om Romania e de vreo 2-3 ori mai mare decit costul unui om in China (de India, Vietnam etc nu mai zic)"
asa demonstrezi tu ce ai spus mai devreme? ca noi costam comparabil cu americanii?
vad ca n-ai raspuns la asta

"Eu cred ca tu ai o problema cu termenii. Outsourcing se foloseste in amindoua sensurile: subcontractarea une activitati unei alte firme care poate sau nu sa fie in aceeasi tara sau trimiterea unor joburi intr-o tara mai ieftina (uneori prin intermediul unei firme specializate dar nu neaparat).
Vezi wikipedia:
Outsourcing and offshoring are used interchangeably in public discourse despite important technical differences. "
:) pai te contrazici...imi dai un citat unde spune clar ca sunt folosite la un loc in ciuda diferentelor esentiale. folosite de cei care nu le cunosc sensul


"Economia unei tari se dezvolta repede prin export si infuzii de capital. Daca Romania nu "mai" exporta si nici capitla strain nu mai intra, de unde vrei tu crestere?"
dar de unde stii tu ce exporta romania? de unde stii ce infuzii de capital vin aici?


"Romanii isi platesc bine ratele ca inca au joburi. Cum crezi ca o sa si le plateasca cind o sa-si piarda locul de munca la multinationala? Hai sa mai avem o data discutia asta in 6 luni, macar atunci nu o sa vorbim in presupuneri."

pai si unde e CRIZA BANCARA aici atunci? daca tot platim, de unde e criza?
cu ce chinuim noi bancile din Ro? cu ce le tragem inapoi daca platim inca?
din presupuneri doar tu vorbesti aici
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#448 IulianE.

    Banned

  • Banned
  • PipPipPip
  • 110 Mesaje:
Inregistrat: 10-martie 09
  • Marca:too many valves Skoda
  • Model:Octavia 1.8
  • Motorizare:useless turbo

Scris 12 martie 2009 - 11:27

imprumutul asta de 20 mld o sa doara rau...se ia esalonat in 1.5 ani si re samburseaza in 4 ani
e ca si cum trebuie sa parcurgi 100 km in 30 min cu un rezervor gol si bagi 3 l de benzina,nu parcurgi nici jumatate din distanta dar te alegi cu un motor incins,cu nervii intinsi in the middle of nowhere
  • 0

#449 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 12 martie 2009 - 01:57

Legat de outsourcing in Romania: "Hitler" si-a spus punctul de vedere de fata cu noi toti - in Romania se va face pe viitor doar 2nd si 3rd level support, pe romaneste quality assurance, bug fixing si mentenanta pe proiecte existente. Asta e treaba cu multinationalele din .ro, ei nu vin aici fiindca suntem geniali si inovativi ci fiindca suntem ieftini. Angajeaza un numar mic de geniali la ei acasa si exporta tot "dog work"-ul in tarile de lumea a 3-a - telefonisti in Filipine si spalatori cu mopul prin kktul altora (figurat vorbind) in Romania.
  • 0

#450 IulianE.

    Banned

  • Banned
  • PipPipPip
  • 110 Mesaje:
Inregistrat: 10-martie 09
  • Marca:too many valves Skoda
  • Model:Octavia 1.8
  • Motorizare:useless turbo

Scris 12 martie 2009 - 02:05

TOTAL DE ACORD
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi