Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#476 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 28 martie 2009 - 05:07

@Mike: Ca de obicei spui enormitati bazate pe pareri personale, nu pe date.
De ce nu se vindeca leucemia si cancerul intreaba si sida si tu unu care lucreaza in cercetare pe domeniu, as putea sa-ti dau citeva nume daca te intereseaza. Adica te-ai prins tu ca e conspiratie da aia nu s-au prins... sau, aaaa, cercetatorii, studentii, doctoranzii, profesorii sint toti pe statele de plata ale masoneriei :D. Adica cine ar face controlul polulatiei cu boli atit de rare cu incidenta mult mai mica decit bolile de inima sau accidentele auto?
Stii care e cea mai buna metoda de control al polulatiei? Banii. Tarile dezvoltate, oamenii cu stare, nu fac copii.
Lumea traieste din ce in ce mai putin? Cred ca glumesti sau esti complet strain de statistici. Acum vreo 300 speranta de viata inca era pe la 40-50 de ani. Acum in toate tarile dezvolatate se invirte pe la 80 de ani. Problema numarul unu in tarile astea e imbatrinirea polulatiei, cu natalitatea scazuta si oamenii care traiesc din ce in ce mai mult. Cu cit tara e mai saraca cu atit speranta de viata e mai mica, dar nu e nici o conspiratie aici, e o lege simpl a naturii. Romania inca e destui ani in spatele occidentului la speranta de viata, dar motivele principale cred eu sint lipsa de educatie (mincare, sport, analize, vizite la doctor) si multe porcarii ramase din comunism ciind se polua la greu sanatatea polulatiei era complet neglijata (combinate, deversari, mine etc).

In rest nu mai am ce sa argumentez ca ar trebui sa scriu romane aici... fiecare fraza aproabe e o timpenie.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#477 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 aprilie 2009 - 04:32

in ce stadiu a mai ajuns criza?

a mai observat cineva ca salesman a disparut de cateva zile?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#478 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 08 aprilie 2009 - 04:56

Eu vad criza mai degraba ca pe un pretext pentru a taia din costurile cu negrisorii si cu furnizorii. De exemplu acum cuvantul de baza e "inghetarea salariilor", "taierea bonusurilor" sau in cel mai bun caz "mariri de 5% la salariile mici" - si asta inclusiv la multinationalele care au avut profit in 2008 si au un model de business care le-ar impiedica (teoretic) sa aterizeze "fortat" sau "pe burta" in 2009. Adevarul e ca niciodata nu poti sa stii ce sistem de bonusare au cei de top management, adica "executivii". Sau ce dividende se platesc, si cui.... :rolleyes:
  • 0

#479 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 aprilie 2009 - 05:02

cum nu stii? nu ai vazut prime de zeci de milioane de dolari la o companie falimentara. de asta am spus ca uneori teoria conspiratiei pur si simplu e demolata de meschinaria oamenilor.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#480 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 08 aprilie 2009 - 05:28

Nu cred ca am scris pe aici. Dar hai sa scriu si io. Eu nu simt nici o criza. Ma apuca uneori crizele mele de coloana, dar ii dau cu antiinflamatoare si trec si crizele astea. In rest? O duc la fel de bine (sau de prost :D) ca si pana acum. Deci? Unde e criza? A, o simt poate mai bine cei care erau obisnuiti cu un nivel de trai peste decent si brusc raman la nivelul "decent" si li se pare ca e saracie. La naiba, nu e :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#481 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 08 aprilie 2009 - 10:51

piata it (ma rog, cea distribuitoare de componente,servicii it si software) nu a fost afectata? Nu de alta, dar tot aud zvonuri pe net cu falimentul ktech, emag, o gramada de magazine online au fost cumparate, flamingo a fost cumparat de asesoft, proca de rhs..
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#482 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 09 aprilie 2009 - 07:41

Astia sunt retailers, atat timp cat "boborul" nu mai cumpara computere noi, imprimante sau mai stiu eu ce componente performante e clar ca fenomenul economic e similar cu al oricarei "Alimentara" dintr-un oras falimentar.
  • 0

#483 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 09 aprilie 2009 - 08:25

inca n-a trecut "criza"? :P
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#484 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 aprilie 2009 - 06:02

Astia sunt retailers, atat timp cat "boborul" nu mai cumpara computere noi, imprimante sau mai stiu eu ce componente performante e clar ca fenomenul economic e similar cu al oricarei "Alimentara" dintr-un oras falimentar.

da, insa retaileri pot sa traga in jos importatori. Pentru ca multi au datorii la ei, pentru ca , comanda mai putin si tot asa..
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#485 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 09 aprilie 2009 - 06:08

E un lant economic scurt. Baietii care vand placi video si procesoare la eMag pot vinde la fel de bine si salam la Cora; de asemenea cei care importa asa ceva se pot reorienta pe orice altceva. Computerele sunt o marfa ca oricare alta :P
  • 0

#486 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 aprilie 2009 - 07:18

Ce magazine online nene ? Alea din garsoniere care n-au NIMIC pe stoc si sparg preturile ? Las sa moara si sa se apuce de ceva la care pot adauga valoare ! Eu nu asi permite functionarea magazinelor online daca nu au si magazin de retail.
Azi am trimis masina din Otopeni pina in Balta Alba pentru ca niste imbecili spuneau ca au ceva pe stoc. Ajunge omul acolo, si OHA. Pai sa-l comandam.. Ce sa comanzi nene daca e pe stoc ? Pai nu in stocul nostru... Da al cui mah ? A lui ma-ta ? Si uite asa o sa ne plimbam inca odata 30 km pina la oligofreni sa luam ce ne trebuie.
  • 0

#487 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 09 aprilie 2009 - 08:43

:) :D :D

D-ul Relu, in Bucuresti e raiul magazinelor on-line... :D

Adica, greii importatorilor sunt acolo, altii fac magazine on-line, pun in oferte de la pixuri...la plasme, copiatoare de jde mii de euro,ma mir ca nu au Ferrari,bla,bla...si cand primesc comenzi, trag o fuga la importatori si trimit produsul...


Sa tot fii bucurestean... :D
  • 0

#488 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 aprilie 2009 - 09:07

Da nene, sa aibe ce vor ei. Numai ca impozitarea ar trebui sa fie mult mai mare decit la cei care lucreaza cu marfa pe stoc, si au bani investiti. Jegosii astia nu investesc nimic, doar plimba bitu pe net si incaseaza bani.
  • 0

#489 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 aprilie 2009 - 09:11

N-am disparut domnu' Cata, doar am inceput serviciul ... :)
Relu, eu sunt pro magazine online chiar si numai pt faptul ca livreaza acasa si nu mai trebuie sa car eu. Asa mi-am luat televizor, masina de spalat, etc ...
Insa trebuie ceva comunicare, respectiv vorbit inclusiv despre stoc. a, si plata DOAR la livrare :D

Referitor la criza, eu o simt destul de rau.
Bugetele clientelor fie scad fie sunt inghetate (oricum nu mai cumpara la fel ca pana acum), deal-urile se amana, presiunea pe cifre este din ce in ce mai mare, viata nu mai e la fel de frumoasa ...

Aceasta postare a fost editata de salesman: 09 aprilie 2009 - 09:13

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#490 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 09 aprilie 2009 - 09:17

Ideea ar fi alta.
Bravo lor!

Idealul ar fi sa ai cat mai putina marfa pe stoc, iar vanzari cat mai mari...
Profita de locatie, conjunctura...

E piata libera... :)
Nu te mai oftica...acu cativa ani aveam stocuri de miliarde. Nu insemna inteligenta, ci prostie...

Bucurestiul e raiul... :D


Salesman, bugetele clientelor ?

Doar la triluri te gandesti... :D
  • 0

#491 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 aprilie 2009 - 10:11

daca imi iesea si scriam "clientilor" cine stie ce ziceai ... :)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#492 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 aprilie 2009 - 11:09

Da nene, sa aibe ce vor ei. Numai ca impozitarea ar trebui sa fie mult mai mare decit la cei care lucreaza cu marfa pe stoc, si au bani investiti. Jegosii astia nu investesc nimic, doar plimba bitu pe net si incaseaza bani.

daca vrei sa ramai pe piata tb sa stii sa te misti
viitorul e al celor ce stiu sa micsoreze costurile, nu al celor ce fac treaba in modul traditional.
faptul ca altul ofera fix acelasi lucru dar mai are si bani blocati in stoc nu e decat ineficienta lui.
aici vorbim insa doar de componente vandute en-detail, nu de asamblare, instalare sisteme operare etc...serviciile sunt mai complicate.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#493 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 aprilie 2009 - 11:24

Mike,
Stocuri trebuie sa existe. Nu poti importa la comanda. Eu ma refer la magazinele de "apartament" care trec cu nerusinare pe site "pe stoc" si daca ii comanzi astepti 3 zile. Stocurile sunt in cazul lor la importator. In schimb cei care au magazine "la strada", unde clientul poate vedea produsul, poate cere infrmatii, etc... va trebui sa se bata cu garsonieristii in preturi. Consideri ca e normal ? Tu ai cumpara un produs vazindu-l numai in poza ? Eu nu. Consideri ca cei care au magazin real, sunt ineficienti sau fraieri, pentru ca AU marfa pe stoc pe care poate sa o vada clientul ? Nu mai vorbesc de chirie, angajati, etc.... pe care va trebui sa le plateasca magazinul real. Serviciul oferit clientului se numeste "valoare adaugata", valoare care nu poate fi regasita in produsul comandat online. Acum intelegi la ce ma refer ?
  • 0

#494 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 aprilie 2009 - 11:33

unii au incercat sa impace si capra si varza, dar tot nu au la vedere absolut orice produs de pe site. de altfel ar fi si imposibil. de fapt problema e diversificarea maxima care s-a produs pe aceste firme de apartament, nu m-ar mira intr-o zi sa vanda si masini. practic la ei gasesti absolut orice. de aici mai rezulta ceva, ca nu stiu ce vand. e imposibil sa stie sute de produse, cu diverse particularitati si sa mai si fie capabili sa recomande alternative. la majoritatea firmelor, cum am pus o intrebare tehnica, nu stia nimeni sa raspunda ceva, orice.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#495 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 aprilie 2009 - 11:43

Ar trebui sa fie obligatorie informarea corecta dpdv disponibilitate si termen de livrare.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 09 aprilie 2009 - 11:44

  • 0

#496 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 10 aprilie 2009 - 12:06

Mike,
Stocuri trebuie sa existe. Nu poti importa la comanda. Eu ma refer la magazinele de "apartament" care trec cu nerusinare pe site "pe stoc" si daca ii comanzi astepti 3 zile. Stocurile sunt in cazul lor la importator. In schimb cei care au magazine "la strada", unde clientul poate vedea produsul, poate cere infrmatii, etc... va trebui sa se bata cu garsonieristii in preturi. Consideri ca e normal ? Tu ai cumpara un produs vazindu-l numai in poza ? Eu nu. Consideri ca cei care au magazin real, sunt ineficienti sau fraieri, pentru ca AU marfa pe stoc pe care poate sa o vada clientul ? Nu mai vorbesc de chirie, angajati, etc.... pe care va trebui sa le plateasca magazinul real. Serviciul oferit clientului se numeste "valoare adaugata", valoare care nu poate fi regasita in produsul comandat online. Acum intelegi la ce ma refer ?

doar partial ca vorbim de lucruri diferite
daca as cumpara un produs doar din poza? normal, sa nu crezi ca atunci cand cumpar un hard disk de ex vreau sa il vad fizic inainte undeva...citesc specificatii, caut pe net...si apoi evident caut in functie de pret

valoarea adaugata e greu de definit. in cazul unui magazin clasic e faptul ca ti-l prezinta, il vezi, il iei atunci etc...ce te faci daca pt anumite produse pe mine nu ma intereseaza aspectul asta? ba mai mult..chiar imi convine sa imi vina prin curier acasa sau la birou decat sa ma duc eu dupa el.
atat timp cat isi respecta termenul de livrare convenit, pe mine, ca si client, nu ma intereseaza absolut deloc de unde l-a cumparat, pe stocul cui a fost, cati angajati are etc....
el imi ofera mie un bun la un pret imbatabil si mi-l aduce si acasa...nu mereu merita sa platesc mai mult doar ca sa il vad in raft sau sa imi vorbeasca cineva amabil despre el

cumpar un flash de 80 ron....il vad la magazinul x frumos din centru la 90 de ron...si mai dau 20 ron benzina pana acolo si 2 ore....sau il iau cu 80 de la firma mica?

cand vorbim de valori mari, importanta garantiei etc..e cu totul alta discutie..dar la maruntisuri dinaste...eu unul nu sunt dispus sa platesc parte din chiria magazinului in unirea.

faptul ca nu te poti bate cu ei la preturi nu tb sa fie o problema mare. tu adaugi alta valoare. problema apare cand valoarea adaugata nu mai e cautata, sau pretul devine criteriul principal pt multi (neinformati). dar asta nu e problema aluia care vinde ieftin

Aceasta postare a fost editata de MikeTekRacing: 10 aprilie 2009 - 12:08

  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#497 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 10 aprilie 2009 - 01:29

Relu, te contrazici. Daca magazinul de caramizi are niste servicii pe care ala on line nu le are, atunci sint in nise diferite de piata si se adreseaza unor categorii diferite de cumparatori. Deci nu exista concurenta intre ele. Vrei serviciu, te duci la magazin, vrei ieftin, te duci on line.
Problema esentiala este ca pentru majoitatea produselor nu e nevoie sa ai nici servicii, nici sa vezi. Daca vreau o carte, o cumpar de la amazon. Daca vreau piese de computer sau de masina nu trebuie sa ma holbez la ele. Daca vreau skiuri, se presupune ca le-am incercat inainte, deci le-am vazut, si dupa aia pot sa le iau si on line foarte bine. Daca vreau pantofi, sau haine, da, in general ar trebui sa le vad. In tari in care se face comert on line de zece ani si se poate cumpara si mincarea de pe net, chiar zarzavaturi, n-au disparut magazinele de caramizi.

Magazinele in general sint de fapt paraziti, ca majoritatea nu fac mai nimic. Daca se elimina, mare pierdere.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#498 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 aprilie 2009 - 08:05

Nu ma contrazic, numai ca depinde foarte mult de categoria produselor. Daca sunt componente chioare de IT de ex., n-ai ce sa vezi la ele. Dar daca ai echipament care necesita instalare altfel decit sa bagi placa-n priza, e cu totul altceva. Daca nu lucram zilnic cu astfel de produse, poate gindeam si eu ca tine.
In plus de asta am spus foarte clar ca ceea ce ma deranjeaza foarte tare e faptul ca nu exista informatii clare pe magazilele online ( in marea lor majoritate ) legate de disponibilitate si termen de livrare. Despre suport tehnic nu mai vorbesc....
In rest, nu sunt absurd sa nu inteleg avantajele acestor magazine pentru cumparator.
  • 0

#499 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 aprilie 2009 - 10:08

Revenind on-topic, si pentru a ne descreti putin fruntile:

"E august, un mic oras pe malul marii ..., in plin sezon, ploua
torential de citeva zile, orasul arata de parca ar fi parasit.
Toti au datorii si traiesc din credite.

Din fericire vine un rus bogat la un mic hotel cochet. Vrea o camera.
Pune o bancnota de 100$ pe masa receptionerului si se duce sa vada camerele.
Seful hotelului ia repede bancnota si se duce repede sa plateasca
datoriile la macelar.
Acesta ia bancnota si se duce repede sa-si plateasca datoria la
crescatorul de porci.
Acesta la r�ndul lui se grabeste sa-si plateasca datoriile la cel ce-i
livreaza furaje pt. porci.
Cel cu furajele insfaca bancnota si alearga la prostituata pe care nu
o mai platise demult. In timpurile astea de criza pina si ea ofera
servicii pe datorie!
Prostituata ia bancnota in mina si se grabeste spre hotel, unde fusese
cu clientii ultimele dati si unde ramasese datoare.

In acest moment coboara rusul, dupa ce a inspectat camerele, spune ca
nici o camera nu-i place, isi ia bancnota si paraseste orasul.

Nimeni nu a cistigat ceva, insa intregul oras traieste acum fara
datorii si priveste optimist in viitor! "
  • 0

#500 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 aprilie 2009 - 10:26

prea tare :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi