Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#751 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 14 mai 2010 - 10:40

Falimentul/dezastrul e inevitabil si e clar ca si FMIul ne impinge catre acest deznodamant tragic pentru noi (nu pentru politicieni, miliardari de carton sau Basescu -ei au mereu un colac de salvare: conturi grase ascunse de ochii lumii in Elvetia), similar celui din Argentina.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#752 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 mai 2010 - 10:48

Eu n-as zice ca e inevitabil. Situatia noastra nu e nici pe departe cea mai rea din Europa. "Salvarea" nu poate veni decit de la un guvern competent, altul decit cel de acum, si in niciun caz format din cei de dinainte. Am convingerea ca un guvern format exclusiv din profesionisti ar reusi sa aduca economia pe linia de plutire fara sacrificii majore.
  • 0

#753 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 14 mai 2010 - 10:51

Si cum ar putea sa vina la putere acest guvern? Cum sa scapam de astia? Imposibil
  • 0

#754 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 mai 2010 - 11:10

De noi depinde ..
  • 0

#755 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 14 mai 2010 - 12:17

Toata lumea sare, sare

http://cafeina.ro/20...umea-sare-sare/

Cei 27 de ministri ai tarilor membre în Uniunea Europeana au reusit ieri sa se înteleaga asupra unor masuri fara precedent de protejare a zonei Euro (din care Romania NU face parte). În speta, ministrii de finante au hotarât creearea unui fond mamut de 720 miliarde euro pentru a veni în ajutorul tarilor PIIGS (Portugalia, Italia, Irlanda, Grecia si Spania) sau a oricarei alte tari apartinând zonei monedei Euro. Din care, again, Romania nu face parte.

Tarile care vor deschide larg baierile pungii sînt doar cele din zona euro plus Suedia si Polonia care s-au oferit voluntari. Marea Britanie, de exemplu, nu este în zona euro si a anuntat ca nu va misca un deget pentru acest fond. Contributia lor se va ridica la 440 miliarde euro. Pe lânga tarile respective, Comisia Europeana va injecta si ea 60 miliarde iar Fondul Mondial va pune diferenta (jumatate din cît pun tarile europene). FMI este finantat în general de SUA, Canada si alte state dezvoltate. Banii împrumutati Greciei (aia 110 miliarde euro) nu fac parte din aceasta suma mamut.

Ca sa aiba acces la aceasta finantare, Spania si Portugalia sînt gata sa faca taieri drastice de buget, ceea ce în conditiile unui somaj de aproape 20% (în cazul Spaniei) se va reflecta în mari probleme sociale. Pe lânga banii care vor ajunge în aceste doua tari, Banca Centrala Europeana s-a obligat sa cumpere la rândul ei obligatiuni emise de aceste doua tari, injectând alti bani în economiile respective. BCE va calca astfel pe urmele Trezoreriei Americane care a cumparat o gramada de active proaste ca sa stabilizeze sistemul bancar american. De fapt, Barack Obama a anuntat si el ieri ca Trezoreria americana va deschide o noua linie de credit pentru tarile europene aflate în dificultate. Bancile centrale ale Canadei si Elvetiei au anuntat sa se vor alatura acestei linii de creditare speciale americane.

Si frisca de pe tort, Romania e pe nicaieri. Pentru ca nu e în zona euro si pentru ca nu poate contribui la rândul ei, asa cum o face Polonia. Iar prabusirea economiei Romaniei nu va afecta zona euro, deoarece euro nu e moneda Romaniei. Ta-na-na-naaa! Si uite asa, Romania va trebui sa se caciuleasca iar pe la Bruxelles si Washington pt niste parale.

Sil-vu-ple musiuuu!

Care-s riscurile pentru Romania? Majore! Pt ca daca Grecia sau tarile PIIGS nu reusesc sa-si redreseze finantele publice cu tot cu ajutorul asta, Germania sau Franta ar putea decide sa paraseasca zona Euro si atunci dracu i-a luat pe toti. Sau s-ar putea ca tarile PIIGS sa fie expulzate din zona euro asa cum cer Slovenia si Slovacia.

Canada este înca odata la adapost (nu prea tare, dar suficient). Schimburile ei comerciale cu Europa reprezinta 10% din exporturile canadiene, iar din astia 10%, vreo 7% merg în Marea Britanie care nu e în zona Euro. Dar asta nu înseamna ca n-ar putea s-o încaseze prin recul, motiv pentru care a sarit si ea cu banul sa stabilizeze euro.

Pe plan personal, îmi doresc o devalorizare a monedei Euro pâna aproape de valoarea dolarului canadian. M-am saturat sa ma simt sarac cînd vin în Europa. Deja se simte un aer de schimbare. Acum cîtiva ani plateam un bilet de avion pt Romania vreo 1320 dolari canadieni. Ieri am platit biletul soacra-mii doar 920 dolari canadieni. Si asta în conditiile în care pretul în Euro nu s-a schimbat dupa cum n-am schimbat nici linia aeriana cu care vine. Always British Airways!
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#756 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 14 mai 2010 - 12:35

In haine cat mai murdare, simuland un handicap si cu o mana intinsa :)


Nu pentru a cersi, daca spre ast aspect te duce capu'...
Handicapul, exista deja, din partea prostimii (din care fac parte), iar legat de mana intinsa, da, dar nu pentru a cersi...

Incearca sa scoti niste porci dintr-un grajd, sa vezi ce metode dau roade.
Incearca sa iei mancarea acestora.

Vanare de vant ast topic, adica nici politica.

Aceasta postare a fost editata de LKS: 14 mai 2010 - 12:36

  • 0

#757 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 15 mai 2010 - 12:24

http://ziarero.reali..._cel_de_Finante

Aia din sanatate ori invatamant, n-ar fi stiut sa numere atata banet...

Astazi, intr-o iesire extraurbana am revazut multitudinea de radare noi...la panda, fiindca asti handicapati nu-s in stare sa previna, sa fi stat in apropierea unei treceri de pietoni, bla,bla...

Am fost depasit de alti handicapati, incolonati. Doua Touareg-uri, primul avand girofar...
Nu m-am uitat la motorizare, dar cred ca ar fi fost rusinos pentru ei, sa aiba motoras de 2,5 l.
In Logan , Duster or fi tusind, sau daca prostimea plateste, de ce nu...
  • 0

#758 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 15 mai 2010 - 07:46

Lua-ti de aici si va luminati...(cititi si comentariile :D )

E GROASA RAU!

http://hymerion.ro/2...amenii-fmi.html
http://romaniadeieri...u-dan-popa.html
si
http://www.hotnews.r...iu-contabil.htm
:D :D :)
  • 0

#759 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 mai 2010 - 11:33

E groasa de 20 de ani. Acum doar s-a ajuns la fundul sacului ....
  • 0

#760 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 19 mai 2010 - 10:21

http://www.worldcarf...ulk-order-of-10

A mysterious car enthusiast has apparently bought ten Aston Martin One-77s for $17.7 million dollars (£12m / €14m).

While the company isn't saying anything, insiders have stated the buyer has specified a unique exterior color and cabin for each car. Perhaps the client, who is believed to be Middle Eastern, wanted one for each day of the week and three for holidays?

The One-77 is powered by a 7.3-liter V12 engine with approximately 700 bhp (522 kW / 710 PS). While detailed performance specifications haven't been released, a pre-production prototype hit a top speed of 220 mph (355 km/h).

With this massive order, which represents 13% of the total production run of 77 cars, only 12 One-77s have been spoken for.

criza mancatziash :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#761 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 19 mai 2010 - 10:37

Azi e ziua marii manifestari sindicale:

Fisier atasat  hide_cam_url.php.jpeg   152,96KB   0 downloads

Dupa cum se vede, participantii adusi cu autocarele si cu trenul par sa fie sub 20,000 - oricum sub jumatate din publicul concertului AC/DC din weekend. Pai daca un concert atrage mai mult decat o manifestatie sindicala inseamna ca nu arde suficient de rau, nu? Deci mai merge inca o "curba de sacrificiu", si inca una.... :lol:
  • 0

#762 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 19 mai 2010 - 11:13

La ce sa vina? Sa li se spune de genul:

Bogdan Hossu: Singura chestiune e Jos Guvernul. Sa plece!. Azi ne cer sa mai facem un sacrificiu. Raspunsul nostru e un NU hotarat



Partea pe care am evidentiat-o in mod discret nu o prea inteleg.

Aceasta postare a fost editata de Forester: 19 mai 2010 - 11:13

  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#763 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 19 mai 2010 - 12:00

Nu cred ca ar putea spune altceva. In postura de lider de sindicat nu te poti pozitiona ideologic-doctrinar decat in stanga spectrului politic, acolo unde statul "ia de la bogati" si "da la saraci". Nu ai cum sa vii in fata poporului cu idei foarte elevate - inclusiv de genul celor discutate aici - ci doar cu polulisme.

Ce mi se pare trist e ca acest gen de polulism nici macar nu ne face unici in lume. Practic toate economiile emergente ("statele in curs de dezvoltare") au trecut prin faze de genul acesta din anii '70 pana in ziua de azi si in loc sa se uite in ograda proprie au dat-o rapid in conspiratie, FMI - calaul universal si "ceilalti ne tin saraci, ascund averile". Reteta a fost simpla: s-a privatizat tot, s-au vandut resursele naturale, s-au facut credite pentru "dezvoltare", "compensare de deficite" (etc), banii au fost "reciclati" prin consum, casele oamenilor s-au umplut cu diverse produse (importate!) ieftine si proaste de care nu aveau de fapt nevoie iar cand s-a tras linie dupa 10 ani statele respective au constatat ca nivelul de saracie ramasese acelasi insa datoriile erau 5x sau 10x fata de "momentul 0". Cine e de vina, guvernul, nu?

Aceasta postare a fost editata de DanCld: 19 mai 2010 - 12:01

  • 0

#764 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 19 mai 2010 - 12:19

DanCld foarte bine spus.
  • 0

#765 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 19 mai 2010 - 12:48

Partea pe care am evidentiat-o in mod discret nu o prea inteleg.

omul ala reprezinta manifestantii
cand 20 de ani celor cu venituri din pensii de ex li se tot spune ca "la anul le aducem la un nivel de trai decent", indexeaza cu 2% ca nu e de unde apoi vine si le ia 15% ca nu mai sunt bani....vrei ca ei sa te inteleaga?

eu nu contest ca nu sunt bani sau ca reducerile cheltuielilor nu sunt obligatorii

repet, traim intr-o tara in care se tot spune ca tb sa mai asteptam pana se ridica nivelul de trai, ca nu se pot creste salariile etc (chiar daca sunt votate cresteri de 50% de ex, PRIN LEGE)...si ce se intampla? vin si sunt anuntati ca stati, de maine de fapt nu ca nu va crestem ci castigati mai putin decat acum

ce mesaj ai vrea sa aiba un lider sindical?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#766 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 19 mai 2010 - 01:24

Un mesaj responsabil. Daca sa zicem ca acum toate vorbele zbierate ar avea efect, se produce aproape o anarhie, cade guvernul, vine pesedeul, asta ce o sa faca? O sa faca tva de 30% si impozite de 60%, care or sa dea roade fix un trimestru, dupa care? Este exact ca si la Caritas, nu poti sa platesti 5 oameni din banii unuia singur! Il pui pe ala singur sa dea mai mult bani, dar nu o va poate face decat in cel mai bun caz un timp limitat dupa care "moare" (adica devine somer si trece in partea aialalta, sau fuge din tara, sau munceste la negru etc).

Asa cum s-a mai spus, nici un sindicalist nu murea de grija cand se facea angajari electorale. In plus, nu-mi place expresia "mai" de ca si cum este al nu stiu catelea sacrificiu facut in ultimii 2 ani de bugetari. Da, ar trebui cautate niste mijloace cumva diferentiate, ca aluia care are pensie de 300 de lei sau salariu de 500 sa nu-i mai ia inca 15-25%, dar ideea ramane.

Problema o vad in felul urmator:
- orice guvern ar fi, aceste lucruri trebuie facute, si trebuie facute ACUM.
- o atitudine iresponsabila a actualului guvern ar fi sa plece. Sa ii lase pe "ailalti".
- ailalti ori fac acelasi lucru, ori isi vad de propaganda lor si in juma de an ajungem in haosul de la capatul tunelului, adica ne intoarcem cu vreo 15 ani in urma dupa care demonstram ca se poate si mai rau decat atunci (inflatie/somaj/economie neagra.

Ce alegi?
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#767 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 19 mai 2010 - 01:53

cand 20 de ani celor cu venituri din pensii de ex li se tot spune ca "la anul le aducem la un nivel de trai decent", indexeaza cu 2% ca nu e de unde apoi vine si le ia 15% ca nu mai sunt bani....vrei ca ei sa te inteleaga?

Ce spui tu aici e definitia clasica a polulismului. Alegerile nu se castiga prezentand radiografii dure si masuri pragmatice - locul unor astfel de prezentari este in reviste exclusiviste sau in talk-show-uri pe televiziuni cu rating minuscul si cu un anume target. O polulatie amorfa cu grad redus de coeziune sociala - cum e cea romaneasca, si asa e de foarte multa vreme - nu poate fi motivata decat prin metoda batului si a zaharelului. De aceea "greul" cade pe guvernanti - si cu putine exceptii am avut parte de oameni de slaba calitate, nu atat morala cat si profesionala. Varianta ideala este ca la putere sa ajunga niste oameni care in campanie mint si calca pe cadavre iar odata ajunsi "sus" sa faca exact ceea ce trebuie la momentul respectiv. Varianta reala e ca mieluseii din perioada electorala devin lupi... :lol:
  • 0

#768 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 19 mai 2010 - 03:42

in acest ritm super combatant vom fi " linistiti" cat de curand .

propun gazduirea acestui sptiu virtual la un provider din Elvetia.

eu nu ader la aceste pozitii alimentate de "agenturilii straine". imi este frica... va jur .

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 19 mai 2010 - 03:42

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#769 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 19 mai 2010 - 03:55

Concluzia demonstratiei sindicale de azi:

La miting şi la shopping

Clădirea din Piaţa Victoriei a fost păzită de sute de jandarmi, pentru a zădărnici orice tentativă a manifestanţilor de a pătrunde. Deşi păreau virulenţi şi agitau steaguri, bannere cu aspre dojene şi fluierau şi strigau, oamenii nu erau cu adevărat motivaţi să protesteze.

Pentru unii vizita la Bucureşti a fost un prilej de a pleca la plimbare sau la cumpărături prin oraş. Multe femei întrebau de diverse străzi sau de hipermarketuri. Câteva tinere din provincie voiau să ajungă la Mall şi plănuiau cum să facă să se întoarcă la timp pentru plecarea acasă.

Alţi protestatari au stat la o bere la terasele şi restaurantele din zonă. Unii au ignorat avertismentul de a nu călca iarba din jurul Muzeului Antipa şi din Parcul Kiseleff şi au scos pachetele cu salam pregătite de acasă.

Alţii au privit din rândurile din spate protestul, scuipând coji de seminţe şi bând sucuri colorate. După ei au rămas covoraşe de coji de seminţe, mii de PET-uri şi câteva tone de deşeuri de ambalaje.


Link EvZ
  • 0

#770 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 mai 2010 - 03:59

Si la final au .... dansat :blink:
  • 0

#771 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 19 mai 2010 - 04:17

Un mesaj responsabil.

daca guvernul este irensponsabil de 20 de ani in fata cetatenilor sai, de ce reprezentantul lor ar fi responsabil in negocierile cu guvernul

- orice guvern ar fi, aceste lucruri trebuie facute, si trebuie facute ACUM.

ok, repet, spune-i asta celui pe care l-ai amagit 20 de ani.
spune-i celui ce i-ai dat LEGE cu marire de 50% si acum ii iei din bani
daca tu ca guvern nu iti respecti legile, vrei sa le respecte cetatenii?
spune-i mamei mele care e la pensie pe 8milioane dupa ce a muncit economist o viata intreaga, a platit totul la zi, fara datorii etc....si a prins 20 de ani de...."uzina se inchide, restructuram", "anul asta nu primim nimic, cand va fi mai bine etc"..
si sunt atatia oameni in situatia asta.

da, eu fac parte din cei care muncesc si platesc acum. crezi ca vom avea alta soarta? o sa fim priviti si atunci ca cei ce sunt povara bugetara, uitandu-se ca pensionarii de azi sunt ce au dus tara in spate in trecut.

la fel cu viitorul, profesorii, medicii etc

in caz ca nu observati, s-a aplicat perfect divide et impera...
ce faci cand ai masuri nepolulare? ii imparti in 2
in "dle, astia traiesc pe spatele nostru, sunt platiti din banii nostri si nu isi fac treaba"-bugetarii
"dle astia au venituri nesimtite de epste 30mil lei pe luna si tb impozitati mai mult"-privatii
semeni raca intre ei..primii ii vor privi cu ura pe ceialalti, ceilalati pe primii si gata..i-ai spart si mergi mai departe

Ce alegi?

ce aleg eu? eu am ales altceva, majoritatea a decis.... mariner & prichindel ne conduc


ce as fi facut eu? nu-s in masura sa conduc o tara, dar nici cei care o conduc nu sunt....
-relaxare si simplificare fiscala URGENTA
-inasprire DURA a practicilor evazioniste mergand pana la confiscare de avere, amenzi imense, puscarie

asa am avea o sansa sa scapam. altfel, masurile de acum trateaza un simptom dar agraveaza problema de fond...agraveaza saracia, vor fi mai putini bani in sistem, oamenii vor consuma si mai putin->vor afecta si celelalte businessuri etc...
si nu rezolva NIMIC de durata, doar se asigura ca traim pana maine...luna viitoare...sau anul viitor (poate)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#772 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 mai 2010 - 04:38

+ 1 !!!

Aceasta postare a fost editata de Relu: 19 mai 2010 - 04:38

  • 0

#773 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 19 mai 2010 - 04:52

...
-relaxare si simplificare fiscala URGENTA
-inasprire DURA a practicilor evazioniste mergand pana la confiscare de avere, amenzi imense, puscarie

...


Astea sunt masuri care trebuiau luate pana cum, de douj' de ani incoace si care vor trebui luate dupa ce sarim groapa.
Cum facem insa cu saritul gropii in sine? Masurile spuse de tine nu au cum sa dea roade pana saptamana viitoare cand trebuie platite pensii si salarii.

Stai linistit ca toata lumea avem in familie bugetari afectati (cu atatia bugetari in tara e si greu sa nu ai :blink: ). Soacra-mea are pensie 275 de lei, socru-miu salariu de vreo 800 de lei. Iar eu si cu nevasta-mea le platim chiria. Poate si alte cheltuieli de acum inainte.

Daca ceea ce ai fi facut tu s-ar fi putut face asa de simplu, chiar crezi ca nu se bagau astia??
Am ajuns de imi doresc sa cada astia sa vina altii, care acum au gura foarte mare, insa imi este teribil de frica de acest scenariu.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#774 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 19 mai 2010 - 05:01

Am ajuns de imi doresc sa cada astia sa vina altii, care acum au gura foarte mare, insa imi este teribil de frica de acest scenariu.

sceneta sa iti explic ce iti doresti
sotul si sotia in masina...sotia conduce, ca sotul cica ar fi beat...scapa controlul volanului, urlete, tipete, se merge spre pom...cu 1m inainte de pom

dragule, ce ar fi sa nu mai ai gura asa mare si sa iei tu volanul?


poate intelegi ce am zis aici :blink:
eu deocamdata il critic pe ala care e la volan

daca nu e simplu, c sa ii fac. nu l-am condamnat sa fie prim ministru. nu l-am obligat..nici macar nu l-am dorit, chiar m-am opus..dar este...sa o faca

Aceasta postare a fost editata de MikeTekRacing: 19 mai 2010 - 05:02

  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#775 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 19 mai 2010 - 05:55

@MikeTekRacing: +2 !!!

Concluzia demonstratiei sindicale de azi:
...
Link EvZ


@DanCld: Daca acu au venit 40k (in cele mai mici estimari ale participarii) tinand cont ca inca primesc salariul intreg, ma gandesc cu groaza ce o sa fie la iarna cand foama o sa fie mare, salariul o sa fie taiat si o sa mai se plateasca si intretinerea fara subventii...
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi