Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#776 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 19 mai 2010 - 06:17

Taierea subventiilor de la intretinere mi se pare de bun simt si normala.
De ce sa fim TOTI obligati sa intretinem un sistem deficitar, ineficient, etc. ?
Eu nu am primit subventie si nici nu vreau (NU mai sunt racordat la sistemul radet de ffff multi ani de zile, iar gazele le platesc la pret de import plus comisioane.......), in acelasi timp subventiile pe langa faptul ca eram obligat sa contribui si eu la ele, erau si discriminatorii.
Cel mult le pot intelege ca niste ajutoare sociale pt anumite categorii fara posibilitati financiare; dar si-n cazul acestora pastrarea unei prop proprietate personala mi se pare o fudulie pe banii celorlalti. Ar trebuie sa existe (dar nu sunt) centre pt batrani (ca ei sunt principalii vizati) gen azile (dar decente) unde sa fie cazati si ingrijiti pe toata perioada vietii lor contra cedarii prop lor.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#777 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 mai 2010 - 07:12

.....
eu deocamdata il critic pe ala care e la volan

.....


- 1 !

Stii cum e asta ? Se face un bloc in decurs de niste ani buni. In tot timpul asta se perinda diversi constructori care inalta blocul. La final vine alta "firma" care trebuie sa faca ultimele lucrari dar peretii incep sa cada si cladirea risca sa se prabuseasca ....
Nici astia nu sunt profesionisti si fura ciment, dar nu pot fi acuzati EI de prabusirea constructiei .... Mai mult decit atit, de prabusirea cladirii se fac raspunzatori IN PRIMUL RIND, sau EXCLUSIV cei dinainte !!!

Aceasta postare a fost editata de Relu: 19 mai 2010 - 07:35

  • 0

#778 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 19 mai 2010 - 07:28

Atunci cand vii si ceri polulatiei (bugetari sau privati) sa faca niste sacrificii importante trebuie sa te bucuri de respectul si de increderea lor.

Cand iei o masura atat de drastica trebuie ca tu insuti sa fii un exemplu de corectitudine si de ilustrare a ideii: asta e ultima solutie. In acest rol nu pot aparea personaje precum: Basescu, Blaga, Videanu sau Berceanu.

Pai cum sa accepte omul de rand sa-i taie din leafa lui cu 25% cand stie ca agentiile sunt pline de prieteni ai celor aflati la guvernare, oameni care iau o gramada de bani fara sa faca nimic ? Normal ca apare un sentiment de frustrare care va degenera in proteste. Proteste care o sa se intample dupa 1 iunie.
  • 0

#779 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 19 mai 2010 - 08:06

Cea mai nenorocita masura pe care o pot lua - si pentru care Boc si Vladescu ar merita arsi pe rug - este reducerea contributiei obligatorii la pilonul 2 de la 2.5 la 0.5%. Cei care au acum 25-35 de ani vor simti la modul sever aceasta reducere cand vor iesi la pensie si vorbim de procente mari, pana la 20% din pensie! Dar atunci vom fi prizonierii cine stie carui guvern, asa cum sunt pensionarii de azi...
  • 0

#780 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 19 mai 2010 - 08:47

+11!!!!
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#781 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 19 mai 2010 - 10:25

Atunci cand vii si ceri polulatiei (bugetari sau privati) sa faca niste sacrificii importante trebuie sa te bucuri de respectul si de increderea lor.

Cand iei o masura atat de drastica trebuie ca tu insuti sa fii un exemplu de corectitudine si de ilustrare a ideii: asta e ultima solutie. In acest rol nu pot aparea personaje precum: Basescu, Blaga, Videanu sau Berceanu.



Si cine ar trebui sa vina,om in care polulatia are incredere si respect? Exista asa ceva pentru vre-un politician? Care-i ala?
  • 0

#782 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 20 mai 2010 - 05:32

Eu sint cel potrivit.
:blink:

Scuza cu guvernarea precedenta/precedente nu tine la mine. Au avut timp berechet sa constientizeze starea de fapt a lucrurilor si SA IA MASURI. Cel putin in sectorul nostru se stia de anul trecut cat o sa ajunga banii : cu noroc, pana in luna iunie. Se pare ca buba s-a spart mai repede.
Ma repet : daca am in buzunar 3 lei, incerc sa ma descurc cu ei. Pot sa incerc sa-i inmultesc, dar sint constient ca sansele sint mici. Asa ca ii dramuiesc, realist pe aia. Da nu ma bag in ei si cand sint pe terminate incep sa iau papa de la gura copiilor ca n-am de unde.
Sau ca sa zic altfel, daca nu te pricepi la constructii, de ce te bagi ?? Sau zi drept ca iti place tare mult cimentu'.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#783 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2010 - 07:49

De ce or face unii scoli superioare daca intelectul lor nu depaseste stadiul de gradinita ? :blink:
  • 0

#784 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 20 mai 2010 - 08:42

ma tot intreb si nu intraznesc sa raspund la urmatoarea dilema:

daca Super Base a premeditat aceasta starea de spirit ?

adica asa : tai salariile si pensiile deoarece nu sunt suficienti banuti ... asta declari sus si tare dar de fapt doresti sa provoci, sa reactivezi mania opiniei publice impotriva securistilor ( relativ recent oameni prosperi de afaceri ) , comunisti reciclati in bugetari favorizati, pensionari gretosi ( vezi pensii in cuntum de peste 50 de milioane bucata) si basca clica parlamentarilor cu nevasata, matusa, broscuta infectati de parvenitism.

oricum nu cred ca vom scapa din aceasta metastaza. banuiesc ca tot politicienii nostri prin de r..t vor face cumva sa fie bine si pentru aia mici si prosti.

singura noastra sanasa este de a ne face dreptate singuri.

si apopo am uitat de magistrati pe care nic macar nu vreau sa-i pomenesc. o mare rusine nationala . nu toti , nu toti dar mai toti au pus botul la miere .

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 20 mai 2010 - 08:46

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#785 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2010 - 08:57

Eu merg mai departe si spun asa: DACA ar veni acum o "echipa" tinara, sanatoasa, priceputa si plina de "chef" sa faca treaba la guvernare, ar fi scoasa din joc instant.
Caracatita e mult prea mare si UNITA ( incluzind absolut toate partidele actuale, doar sunt in aceeasi barca ) incit sa se poata face ceva.
Doar daca ...
  • 0

#786 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 20 mai 2010 - 09:28

Magistratii poarta o mare vina.
Aici tre sa-ti dau dreptate.
Daca justitia ar functiona, la nivelul legilor pe care le avem, tot ar fi ok.

Sint convins insa ca exista oameni de buna credinta peste tot. Uite, tipul caruia i-am vandut S MAX-ul e din Bucuresti, dar jos palaria. Mai rar om corect si de cuvant ca el.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#787 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 20 mai 2010 - 09:56

Nu cred ca era bucurestean la origini, sigur provincial mutat aici
  • 0

#788 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2010 - 10:05

Din contra ! Oricum in Buc. nu cred ca "originalii" depasesc 30%.
  • 0

#789 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 20 mai 2010 - 10:07

Pentru a fi 'original' ce criterii trebuie sa indeplinesti? :P
  • 0

#790 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 20 mai 2010 - 10:12

- 1 !

Stii cum e asta ? Se face un bloc in decurs de niste ani buni. In tot timpul asta se perinda diversi constructori care inalta blocul. La final vine alta "firma" care trebuie sa faca ultimele lucrari dar peretii incep sa cada si cladirea risca sa se prabuseasca ....
Nici astia nu sunt profesionisti si fura ciment, dar nu pot fi acuzati EI de prabusirea constructiei .... Mai mult decit atit, de prabusirea cladirii se fac raspunzatori IN PRIMUL RIND, sau EXCLUSIV cei dinainte !!!


analogia ta nu-i corecta, astia de acum nua u contract de finisaje ca la o cladire. in plus, 90% din cei de acum au facut parte din vechea "firma" si au pus umarul la "munca" de atunci.

mai mult, eu acum ii vad ca nu sunt in stare sa zugraveasca, isi dau vopseaua in cap si apuca pensula de par nu de coada.
pentru asta sunt de vina tot cei care au facut zidul?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#791 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2010 - 10:41

Mike, nu pot fi considerati astia ultimii ca fiind singurii raspunzatori de situatia romaniei.
Daca "structura" cladirii e prost facuta, n-o mai repara nimeni. Rezolvarea e una singura: demolat si reconstruit.
  • 0

#792 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 20 mai 2010 - 10:42

pai sunt aici sa faca si asta

dar cum ti-am zis, ii vad cu pensula tinuta invers in mana. pentru faptul ca nu stie unul sa tina pensula in mana doar el e de vina, nu cel dinaintea lui

deciziile de acum sunt cretine si nu rezolva nimic. asta nu are legatura cu ce a fost, ci cu ce e acum
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#793 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 20 mai 2010 - 10:43

Inghitim galusca cu cei dinainte de 20 ani... de fapt, toti sunt la fel. Inclusiv BASESCU! Ia ganditi-va de cand e el la putere, intr-o forma sau alta? Nu cumva de dupa revolutie? Dar, nu, numai cei de dinainte sunt de vina si astia de acum NU. Nu, TOTI SUNT DE VINA!

Imagine amplasata
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#794 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2010 - 10:52

....
dar cum ti-am zis, ii vad cu pensula tinuta invers in mana. pentru faptul ca nu stie unul sa tina pensula in mana doar el e de vina, nu cel dinaintea lui

Sunt de acord ca-s prosti. DAR nu repari structura cu pensula, indiferent cum a-i tine-o.


deciziile de acum sunt cretine si nu rezolva nimic. asta nu are legatura cu ce a fost, ci cu ce e acum

Dupa parerea mea, ARE cea mai mare legatura cu ce a fost.
Solutia e una singura !
  • 0

#795 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 20 mai 2010 - 11:44

Imagine amplasata
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#796 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 20 mai 2010 - 12:08

Am citit pe undeva solutia pentru criza noastre...

Aha da, i-ar placea Oaspetelui... :P

"Soluţia ieşirii din criza din România: să declarăm război Germaniei !
Pare o soluţie de om nebun. Poate că este aşa şi de fapt reprezintă mai mult o utopie, decât o posibilitate dar ia gândiţi-vă puţin: Dacă am declara război Germaniei, aceasta ne-ar învinge imediat şi fără drept de apel. Am fi ocupaţi. Toată administraţia va fi germană. Ne vor conduce nemţii !!! Şi ei nu ne vor lăsa să murim de foame, cum vrea să facă Marinarul nostru.

Poliţia va fi condusă de nemţi, armata de nemţi, vama de nemţi, finanţele de nemţi…
Adio, corupţie! Adio, şpagă! Adio, şmecherii balcanice!!!!!
Credeţi că am trăi mai rău decât acum?"

Desi, in 20 de ani, n-am vazut expat care sa stea in .ro si in max. 3 luni sa nu fie 'dat pe brazda'
  • 0

#797 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 20 mai 2010 - 12:28

Asa le putem declara razboi si japonezilor sau americanilor... desi cu cei din urma am ajunge sa ne imbuibam de la Mac, sa cautam fericirea in rate MARI SI MULTE si am lua cam 50kile in plus. Oooops, romanii au facut asta deja. :P
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#798 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 20 mai 2010 - 01:04

Dupa acest rationament irakienii si afganii ar trebui sa aiba un standard de viata de invidiat :P
  • 0

#799 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 mai 2010 - 01:05

Franks: FMI e dispus sa negocieze masurile Guvernului

".....A fost decizia guvernului sa se concentreze mai mult pe partea reducerii cheltuielilor. Nu au luat o decizie usoara. Noi cei de la FMI suntem flexibili. Daca vor propune un alt set de masuri, cu siguranta le vom lua in considerare. Dar nu isi pot permite luxul sa nu aplice nicio masura', a declarat Franks."

SURSA
  • 0

#800 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 20 mai 2010 - 04:27

Sunt de acord ca-s prosti. DAR nu repari structura cu pensula, indiferent cum a-i tine-o.

tocmai!
iar ei altceva nu stiu pentru ca sunt limitati. nu sunt doar hoti, sunt si limitait, nu au cunostiinte elementare

eu ce tot zic aici?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi