Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#851 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 16 iunie 2010 - 08:23

Tu vrei raspunsuri argumentate la, DE CE? :lol:
Intr-o alta viata.

Sa aiba cine importa.... :)
Pai au vandut tot ce se putea vinde...
Vezi cat costa un banal ser fiziologic...am impresia ca numai importat se gaseste... :)
  • 0

#852 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 iunie 2010 - 08:27

Am mai avut nu demult o discutie pe tema asta cu Oaspetele si i-am demonstrat ca majoritatea noilor medicamente nici macar nu exista, ci sunt un fel de "facelift" a medicamentelor clasice existente de zeci de ani pe piata. Mai baga un colorant sau aroma ca la prajituri, si gata, noul medicament miraculos de 5 ori mai scump !!
  • 0

#853 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 iunie 2010 - 09:12

De fapt, as indrazni sa merg mai departe cu dezvaluirile: in realitate nici nu avem nevoie de absolut nici un fel de medicament, totul este doar efect placebo si marketing al companiilor de medicamente care ne vind bombonele colorate pe bani buni....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#854 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 16 iunie 2010 - 10:02

De fapt, as indrazni sa merg mai departe cu dezvaluirile: in realitate nici nu avem nevoie de absolut nici un fel de medicament, totul este doar efect placebo si marketing al companiilor de medicamente care ne vind bombonele colorate pe bani buni....


Frank, de-ti zic ca-i superaberatie ce scrii, te superi si mai mult? :lol:

O parte da...dar sunt unele indispensabile, d-nul Frank.

Aceasta postare a fost editata de LKS: 16 iunie 2010 - 10:03

  • 0

#855 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 iunie 2010 - 10:05

Frank, te-am PRINS ! Ce ziceai ca-i ala marketing ? :lol:
  • 0

#856 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 16 iunie 2010 - 10:17

Ezista de mai multe feluri,la masini, la medicamente, la purtator in functie de briza... :lol:
  • 0

#857 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 iunie 2010 - 10:32

Oaspete, indirect inteleg ca ai ca domeniu de activitate/firma farmacie, ceva de genul. Ce nu pot eu sa inteleg, de ce gasesc din ce in ce mai greu variantele "romanesti" ale unor medicamente! Sunt mult mai ieftine, pe pielea mea la cateva din ele am observat ca isi fac efectul deci n-am putea spune ca "sunt proaste", si cu toate astea se gasesc foarte greu. Absolut din intamplare am cautat ieri online la un mare lant de farmacii banala aspirina, iar varianta romaneasca am gasit-o la o singura farmacie din Bucuresti. In schimb e plin de aspirin de la Bayer sau asa ceva.
DE CE? Ne mai miram ca explodeaza costurile compensatelor??

Alt exemplu: in primavara nevasta-mea a avut niste probleme serioase de sanatate si la un moment dat a trebuit sa ia un medicament scump, am uitat cum se cheama dar l-am gasit de se vindea cate o pastila (UNA!) intr-o cutie la vreo 35 de lei. La vreo doua zile am gasit si varianta romaneasca, 10 pastile la vreo 18 lei!
DE CE?

nu pot sa cred ca nu ai dat de aspirina romaneasca. la mine este si costa 3 roni cutia cu 20 de tb sau 4,5 roni cea 'tamponata' cu 30 de comprimate. aaaaa, au nu cumva ai fost doar la farmacii de lanturi care dau salariul pe baza de target ??
cand am strigat pericol, atentie la lanturi nimeni nu m-a bagat in seama. vorbim peste 10-20 de anisori.
ATENTIE : aspirina nu se compenseaza, deci nu conteaza la compensate.

Cat despre cel de-al doilea exemplu, inclin sa cred ca e vorba de fluconazol pe romaneste sau diflucan de la Pfizer aka ala scump. Am dreptate ?? dezvolt ulterior daca e cazul.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#858 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 16 iunie 2010 - 10:40

La mine la tara aspirina se vinde mai ieftin, cu adaos-uri umane, fiind 2,99 lei. :lol:


Cu cat mai multe puncte de desfacere, lanturi, sfori, pentru orice, cu atat mai bine pentru multime.
Bine ar fi sa nu avem nevoie de nici unul, dar cred ca nu avem acelasi target. :)
  • 0

#859 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 iunie 2010 - 10:51

Tu vrei raspunsuri argumentate la, DE CE? :lol:
Intr-o alta viata.

Sa aiba cine importa.... :)
Pai au vandut tot ce se putea vinde...
Vezi cat costa un banal ser fiziologic...am impresia ca numai importat se gaseste... :)

din pacate, serul fiziologic este facut de SICOMED, fosta firma romaneasca, actualmente Zentiva (care au fost cumparati de Sanofi). La un moment dat erau singurii de pe piata, asa ca au pus pretul care l-au dorit.
Lucrul curios e ca a fost scos de pe lista de Rx-uri (medicamente ce se elibereaza pe reteta) si a fost facut OTC, ca altfel avea pret controlat.
Exista alternativa pentru utilizarea lui ca picaturi in nas, vezi Rinophar, ca solvent pentru injectabile se poate cumpara ser fiziologic perfuzabil, juma de kil la pret de o fiola. Dar astea nu le gasiti la farmaciile de lant, ca acolo targetu primeaza.

Am mai avut nu demult o discutie pe tema asta cu Oaspetele si i-am demonstrat ca majoritatea noilor medicamente nici macar nu exista, ci sunt un fel de "facelift" a medicamentelor clasice existente de zeci de ani pe piata. Mai baga un colorant sau aroma ca la prajituri, si gata, noul medicament miraculos de 5 ori mai scump !!

Nu mai tin minte cum mi-ai demonstrat. Ar trebui sa-mi reamintesti, ca in ultima vreme stau slab cu memoria.
Cred ca iti dai seama ca nu prea ai cum "sa-mi demonstrezi" chestii legate de medicament.

La mine la tara aspirina se vinde mai ieftin, cu adaos-uri umane, fiind 2,99 lei. :D


Cu cat mai multe puncte de desfacere, lanturi, sfori, pentru orice, cu atat mai bine pentru multime.
Bine ar fi sa nu avem nevoie de nici unul, dar cred ca nu avem acelasi target. :D


In mare sunt de acord ca prezenta mai multor puncte de desfacere e in beneficiul pacientilor. Dar cand lanturile vor fi majoritare 90%, va veti aduce aminte de vorbele mele. In tarile civilizate e voie o farmacie la un farmacist, am mai povestit. (vezi Franta, Austria, Germania, Elvetia etc) Inca n-am auzit sa se planga pe nimeni de chestia asta.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#860 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 iunie 2010 - 11:11

Frank, de-ti zic ca-i superaberatie ce scrii, te superi si mai mult? :lol:

O parte da...dar sunt unele indispensabile, d-nul Frank.



Nu ma supar, era doar o exagerare pe linia deschisa de Relu mai sus... este aberatie la fel de mare ce am zis eu cu aceea sa zici ca de fapt pt fiecare boala medicamentul simplu vechi romanesc este cel mai bun, restul fiind doar adaosuri colorate cu preturi nejustificate. Da, exista medicamente unde adaosul e nejustificat fiind doar marketing fara suport, dar nu este cazul sa generalizam pentru toate medicamentele.

Sunt curios cum o sa fie cind pentru hipertensiune o sa se compenseze numai nitroglicerina....

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 16 iunie 2010 - 11:12

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#861 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 16 iunie 2010 - 11:13

din pacate, serul fiziologic este facut de SICOMED, fosta firma romaneasca, actualmente Zentiva (care au fost cumparati de Sanofi). La un moment dat erau singurii de pe piata, asa ca au pus pretul care l-au dorit.
Lucrul curios e ca a fost scos de pe lista de Rx-uri (medicamente ce se elibereaza pe reteta) si a fost facut OTC, ca altfel avea pret controlat.
Exista alternativa pentru utilizarea lui ca picaturi in nas, vezi Rinophar, ca solvent pentru injectabile se poate cumpara ser fiziologic perfuzabil, juma de kil la pret de o fiola. Dar astea nu le gasiti la farmaciile de lant, ca acolo targetu primeaza.


Alternativa a fost Sterimar-ul.
Serul il foloseam pentru aerosoli, si aveam fixul sa arunc restul din sticluta, folosind doar 1 ml de ser...
Chiar, cum vezi pastrarea serului dupa deschiderea recipientului original?






I

n mare sunt de acord ca prezenta mai multor puncte de desfacere e in beneficiul pacientilor. Dar cand lanturile vor fi majoritare 90%, va veti aduce aminte de vorbele mele. In tarile civilizate e voie o farmacie la un farmacist, am mai povestit. (vezi Franta, Austria, Germania, Elvetia etc) Inca n-am auzit sa se planga pe nimeni de chestia asta.


Profesional, n-are cum sa-ti convina prezenta mai multor puncte.
Ai dreptate, lanturile vor sa elimine particularii...ca deh, monopolul ii monopol...

Nici farmaciile nici farmacistii nu mai sunt ce-au fost.... :lol:

E posibil sa fii ok si ca farmacist, mica probabilitatea, :) numai ca-i pacat de anii pierduti in scoala, fiindca ceea ce faci acum( ceea ce fac majoritatea farmacistilor) nu prea are legatura cu invataturile acumulate, ci mai degraba cu negotul...
Nu trebuie s-o interpretezi in sens de jignire, ci ca un minus al sistemului...
Evident, te-ai adaptat pentru supravietuire...


Aceasta postare a fost editata de LKS: 16 iunie 2010 - 11:14

  • 0

#862 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 iunie 2010 - 11:14

Frank, te-am PRINS ! Ce ziceai ca-i ala marketing ? :lol:


vezi mai sus, am facut o exagerare pe linia de discutie initiata de tine.

marketing-ul e peste tot si in toate, asa cum dai tu exemplu la medicamente, ca medicamentul simplu traditional romanesc este cel mai bun, asa poate fi la orice, de exemplu si la masini, Logan este tot ceea ce ne trebuie, restul sunt bani aruncati.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#863 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 iunie 2010 - 11:18

Sterimarul este apa de mare, nu ser fiziologic, desi in mare si apa de mare este apa sarata.
:lol:
Am vazut unele asistente care puneau un dop de vata peste fiola de ser fiziologic deschisa. Dar mai bine cumperi o juma de kil de ser perfuzabil, si tot acolo e. Ala il poti sigila mai corect, ca sa zic asa. Medicamentele se pastreaza in mod normal la INTUNERIC, pe cat posibil si la maxim 25 grade, unele fiind obligatoriu sa fie tinute la temperaturi sub 15 grade sau chiar la frigider.
In mare, e cam asa cum spui tu, dar nu vad de ce l-ar interesa pe pacient daca sint 6000 de farmacii de lant sau 'independente;. Si in tarile de care aminteam exista criteriul demografic, adica o farmacie la x locuitori, criteriu care la noi se pare ca va dispare la anu. Sanatate !
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#864 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 16 iunie 2010 - 11:27

Sterimarul este apa de mare, nu ser fiziologic, desi in mare si apa de mare este apa sarata.
:D
Am vazut unele asistente care puneau un dop de vata peste fiola de ser fiziologic deschisa. Dar mai bine cumperi o juma de kil de ser perfuzabil, si tot acolo e. Ala il poti sigila mai corect, ca sa zic asa. Medicamentele se pastreaza in mod normal la INTUNERIC, pe cat posibil si la maxim 25 grade, unele fiind obligatoriu sa fie tinute la temperaturi sub 15 grade sau chiar la frigider.
In mare, e cam asa cum spui tu, dar nu vad de ce l-ar interesa pe pacient daca sint 6000 de farmacii de lant sau 'independente;. Si in tarile de care aminteam exista criteriul demografic, adica o farmacie la x locuitori, criteriu care la noi se pare ca va dispare la anu. Sanatate !


La fel!

Ba, Sterimar doar ca alternativa pentru picaturi nazale, nu pentru orice... :D
L-ar interesa pe pacient daca-s mai multi proprietari, fiindca apare concurenta, ducand la mai bine din orice unghi.
De se concretizeaza doar in lanturi, acestea cam impun unele, altele mult mai usor...
Iti multumesc de sfaturi.

Aceasta postare a fost editata de LKS: 16 iunie 2010 - 11:28

  • 0

#865 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 16 iunie 2010 - 01:03

...
Cat despre cel de-al doilea exemplu, inclin sa cred ca e vorba de fluconazol pe romaneste sau diflucan de la Pfizer aka ala scump. Am dreptate ?? dezvolt ulterior daca e cazul.


Exact! Astea erau! Avea nevasta nu stiu ce micoza in duoden (printre alte gastrite & stuff)
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#866 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 iunie 2010 - 02:32

Cica pe bune, Diflucan-ul e mult mult mai eficient decat Flucovim-ul sau Flucoric-ul sau sub ce alta denumire se mai gaseste DCI Fluconazol. Si retine un lucru : in ultimii 3 ani medicamentele (Rx-urile) din import s-au ieftinit considerabil, imens in unele cazuri.
ceva de genu Norvasc de 10 mg costa cam 1.040.000 lei prin 98-99, iar acuma costa 29.60 roni.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#867 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 16 iunie 2010 - 03:24

Oaspete.. la tine se da gynipral fara reteta..?
Eu am tot cumparat, si injectabil si pastile, de ceva luni... mi-au mai cerut reteta, dar tot am luat si fara, si din mai multe locuri...
Cat de importanta e reteta in cazul medicamentului asta?
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#868 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 16 iunie 2010 - 06:20

Nu ma supar, era doar o exagerare pe linia deschisa de Relu mai sus... este aberatie la fel de mare ce am zis eu cu aceea sa zici ca de fapt pt fiecare boala medicamentul simplu vechi romanesc este cel mai bun, restul fiind doar adaosuri colorate cu preturi nejustificate. Da, exista medicamente unde adaosul e nejustificat fiind doar marketing fara suport, dar nu este cazul sa generalizam pentru toate medicamentele.

Sunt curios cum o sa fie cind pentru hipertensiune o sa se compenseze numai nitroglicerina....


Argumentezi orice, din orice unghi... :D
Ai aberat...si-ai realizat in cele din urma... :D

Cine a zis ca medicamentele romanesti sunt cele mai bune? Ca ai interpretat, concluzionat tu, e altceva... :D
  • 0

#869 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 iunie 2010 - 09:19

Oaspete.. la tine se da gynipral fara reteta..?
Eu am tot cumparat, si injectabil si pastile, de ceva luni... mi-au mai cerut reteta, dar tot am luat si fara, si din mai multe locuri...
Cat de importanta e reteta in cazul medicamentului asta?

intrebarea nu e bine pusa.
:D
in general, pentru medicamentul ala e nevoie de reteta (adica recomandarea medicului) de cele mai multe ori prima data se prezinta pacienta cu retatea, ulterior revenind fara.

eu zic ca e destul de importanta reteta pentru acest medicament.
uite cateva motive
Contraindicatii: Gynipral nu se administreaza in caz de: hiperfunctie tiroidiana, boli cardiace mai ales inflamatorii ale miocardului, disfunctii cardiace cu frecventa cardiaca mare si anumite valvulopatii; boli severe hepatice si renale, glaucom, hemoragii uterine severe (dezlipire prematura de placenta), infectii uterine. Perioada de alaptare: nu se foloseste in perioada de alaptare.

Efecte secundare: Tratamentul cu Gynipral poate produce cefalee, anxietate, tremor fin al degetelor, transpiratii, palpitatii si ameteli. De asemenea poate aparea hipotensiune, mai ales scaderea valorii tensiunii diastolice (= minima). In rare cazuri sunt posibile greturi si varsaturi. In cazuri izolate unii pacienti prezinta ritm cardiac neregulat, dispnee, senzatie de presiune toracica. Aceste simptome dispar foarte rapid la intreruperea tratamentului. Glicemia poate fi crescuta mai ales in caz de diabet concomitent. Diureza este redusa mai ales in faza initiala a tratamentului. Totusi, pacientii cu tendinta la retentie excesiva de lichid in sectorul tisular (formarea de edeme) au tendinta mai mare la scaderea diurezei. Peristaltismul intestinal poate fi redus in cursul tratamentului, fiind necesara asigurarea unei defecatii regulate.

Interactiuni: Gynipral poate interactiona cu unele medicamente. Unele preparate antihipertensoare ca beta-blocantele reduc sau anuleaza efectul Gynipral. Actiunea medicamentelor antidiabetice este redusa. Anumite medicamente pentru circulatie si antiastmatice cresc mai ales efectele secundare (pulsatiile cordului, cresterea frecventei pulsului), de asemenea cafeaua si ceaiul pot intensifica efectele secundare ale Gynipral-ului. Gynipral nu se foloseste impreuna cu alcaloizi ergotaminici. Gynipral nu se foloseste cu preparate de calciu, vitamina D sau dihidrotahisterol. Va rugam informati medicul despre medicatia pe care o luati, mai ales daca a fost prescrisa de alt medic.


poate un moderator binevoieste sa mute chestiuniile medico-farmaceutice pe topicul dedicat. sau acolo se trateaza doar printipuri ??
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#870 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 17 iunie 2010 - 08:46

http://www.cancan.ro...cat-109659.html
  • 0

#871 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 26 iunie 2010 - 06:06

Şi uite aşa am luat cea mai proastă decizie, care va distruge ţara semnificativ mai rău şi mai repede.

Mă amuză ăştia la TV cum că preţurile nu vor creşte, iar comercianţii vor suporta diferenţa din profit. BWAHAHAHAHA!

La tăierea de pe hârtie a unor salarii şi pensii, "banii" îi "aveam" sigur, chiar dacă ei nu existau real. Prin creşterea TVA-ului se pune în mişcare un mecanism şi creu de controlat pe viitor şi contra-productiv. Mi-e să nu fie o condamnare definitivă.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#872 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 iunie 2010 - 06:13

.....
Mi-e să nu fie o condamnare definitivă.

Eu sunt sigur ca da ...
  • 0

#873 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 26 iunie 2010 - 07:54

E prima oara cand ma gandesc serios daca nu ar fi mai bine sa plec din tara. Daca maresc TVA-ul si impozitele se duc de rapa exact aia care, de bine de rau, acum, mai baga bani la buget.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#874 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 26 iunie 2010 - 10:58

Si eu zic ca am pus-o, in loc sa incurajeze consumul,ei taie si productie si consum dintr-o data, incurajeaza economia subterana. Eu nu inteleg cum nu ii duce capul ca vor strange mai putin bani decat ar fi adunat in conditiile actuale. Masura asta va mai pune jde mii de firme pe butuci care plateau un forfetar si aveau 1-2 angajati care mai cotizau si aia niste contributii. Si cate altele....
  • 0

#875 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 iunie 2010 - 04:43

Culmea, eu vad altfel problema. Bine, ma tem ca rezultatul e acelasi.
:lol:
1.cred ca decizia curtii e ok in ceea ce priveste pensiile.
2.cresterea de TVA e cam ultima solutie.
3.ar trebui sa urmneze scoaterea forfetarului si scaderea impozitului pe profit la 10%.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi