Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#876 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 iunie 2010 - 06:02

..
1.cred ca decizia curtii e ok in ceea ce priveste pensiile.
..

Asa au crezut si ei, si vor baga tara-n faliment.
  • 0

#877 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 27 iunie 2010 - 08:52

Argumentezi orice, din orice unghi... :)
Ai aberat...si-ai realizat in cele din urma... :)

Cine a zis ca medicamentele romanesti sunt cele mai bune? Ca ai interpretat, concluzionat tu, e altceva... :lol:


bine mai, fie cum vrei tu, ca tu esti mai destept decit toti.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#878 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 27 iunie 2010 - 09:10

vezi mai sus, am facut o exagerare pe linia de discutie initiata de tine.

marketing-ul e peste tot si in toate, asa cum dai tu exemplu la medicamente, ca medicamentul simplu traditional romanesc este cel mai bun, asa poate fi la orice, de exemplu si la masini, Logan este tot ceea ce ne trebuie, restul sunt bani aruncati.


Ai mai raspuns, ori te macina... :lol:
Relu nu scrisese nicaieri ceea ce afirmi tu de medicamentele romanesti (daca-mi scapa, da-i un copy/paste), din contra, a prezentat o realitate prezenta mai in toate industriile (si-n cea auto), cand prin adaugarea unui minim de nou se mai cauta ...clienti.

Ce-ai scris in acelasi spirit, e pamflet... :)
  • 0

#879 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 iunie 2010 - 11:06

Culmea, eu vad altfel problema. Bine, ma tem ca rezultatul e acelasi.
:)
1.cred ca decizia curtii e ok in ceea ce priveste pensiile.
2.cresterea de TVA e cam ultima solutie.
3.ar trebui sa urmneze scoaterea forfetarului si scaderea impozitului pe profit la 10%.


Decizia a fost luată în urma presiunilor din toate părţile, ieşea o mini revoluţie altfel. Boc a luat nişte măsuri care a suprins pe oricine şi din ce am văzut eu nu a convenit nici FMI-ului (numai aşa se explică nişte declaraţii unice la un post francez, care au avut scop propagandistic), că măcar pe terme scurt nu ne mai creşteam datoria externă. Banii economiţi erau 100%, fiind tăiaţi de pe hârtie, deşi nu existau real. Acum sunt la mână încasărilor şi ştim bine ce înseamnă asta.
Nu am văzut PSD-ul să iasă la TV şi să se bucure că au câştigat, că pensiile nu mai sunt tăiate. DE CE TAC?

Creşterea TVA era singura soluţie să ne bage în groapă. Ungurii cică deja as da nişte semne că pot intra în incapacitate de plată. Dacă se întâmpla asta, am fi fost oricum afectaţi puternic, acum am fi distruşi.

Nu pot scădea acum nici un impozit, este imposibil şi oricine spune că dacă era la guvernare făcea asta e un mincinos ordinar, adică pardon, e politician prin definiţie, noi suntem proşti că mai credem ce spun.

În fine, n-am ce mesaj de încurajare să vă dau, că nu mai există speranţe. În condiţiile în care chiar UE este pusă sub semnul întrebării, orice discuţie devine de prisos.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 27 iunie 2010 - 05:41

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#880 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 iunie 2010 - 11:26

Cel mai grav mi se pare faptul ca majoritatea romanilor nu constientizeaza, sau pur si simplu nu-i duce capul ! Si inevitabil apare intrebarea: de unde pana mea sanse de redresare ??? :)
  • 0

#881 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 iunie 2010 - 11:27

N-am replică.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#882 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 27 iunie 2010 - 12:33

............
3.ar trebui sa urmneze scoaterea forfetarului si scaderea impozitului pe profit la 10%.

Nu prea cred ca vor adopta stfel de masuri. Asta pt ca sunt pur si simplu incapabili, vor sa traga de orice ban care-l pot aduna la buget (e cam gol, se vede cat au furat si nici nu mai au ce mai fure).
Plus ca asta ar insemna sa aibe un plan cat de cat viabil pt combaterea crizei, iar in ultimul an si jumatate nu au dovedit ca ar avea sau ar fi in stare de asa ceva.


Si eu cred ca vom merge din ce in ce mai rau; singura potentiala varianta, sa nu fie un dezastru complet, este data de o posibila actiune la nivelul UE in jonctiune cu SUA.

Aceasta postare a fost editata de Aer Curat: 27 iunie 2010 - 12:34

  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#883 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 iunie 2010 - 12:47

Ce se întâmplă este rezultatul a 20 de ani, nu a 2 ani. Să nu uităm că nu sunt diferenţe semnificative între partide, nici măcar între modurile de operare sau interese. Apoi recent PNL (după ce a duduit economia) striga că nu mai sunt bani, PDL şi PSD au mărit pensii şi salarii de capul lor (spuneau că sunt bani). Când au ajuns la guvernare, dintr-o dată nu mai erau bani, PSD a propus forfetarul ca soluţie salvatoare şi impozitarea progresivă, ultima nu a prins. Când PSD şi PNL au trecut în opoziţie nu au făcut nimic altceva decât să repete istoria. Aşa că să nu ne mai facem iluzii că ne salvează unii sau ceilalţi sau că vor lua măsuri bune sau măcar că vor fi lăsaţi să o facă.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 27 iunie 2010 - 03:11

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#884 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 iunie 2010 - 02:26

..... sau măcar că vor fi lăsaţi să o facă.


  • 0

#885 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 27 iunie 2010 - 04:37

Vor sa traga de orice ban care-l pot aduna la buget (e cam gol, se vede cat au furat si nici nu mai au ce mai fure).


Cu toate astea continua japca , asfaltari inutile de strazi (dr.taberei spre bucla, valea cascadelor - coca-cola), m-am crucit zilele astea

@ cata zice : Decizia a fost luată în urma presiunilor din toate părţile, ieşea e mini revoluţie altfel
Eu cred ca e doar amanata, trebuie doar sa-si dea sema unii idioti de romani ca TVA marit cu 5% nu insemna scumpiri de 5%,ci cu mult mai mari si direct si prin inflatie s.a.m.d
  • 0

#886 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 iunie 2010 - 05:41

Lasă că aşa pensionarii au mult mai mulţi bani :)

Legat de cheltuieli, hai să fin serioşi, Videanu NU mai e de mult timp primar, nici la capitală, nici la mine la sector nu e un PDL-ist, ba mai mai mult sunt "duşmani" de moarte şi se pun borduri pe toate părţile de ani de zile, se schimbă anual etc. Aşa că să nu ne mai amăgim. Poate o revoluţie va fi, cică Dan Diaconescu candidează la funcţia supremă.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 27 iunie 2010 - 05:41

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#887 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 iunie 2010 - 05:44

Decizia a fost luată în urma presiunilor din toate părţile, ieşea o mini revoluţie altfel.

Ma refer din punct de vedere legal. Nu am studii de specialitate, dar e destul de greu sa tai un drept castigat ca urmare a aplicarii unei legi.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#888 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 iunie 2010 - 06:01

Prea complexă problema legilor în România. Ce faci cu cele care servesc interese sau dau drepturi aberant de mari? Chiar şi în cazul în care ar fi posibil să-i tragi la răspundere pe cei care le-au dat, nu poţi lăsa anumite legi să-şi producă efectele dacă ele au fost inoportune sau proaste. Legal un drept câştigat nu mai poate fi luat, practic e foarte complicat, nu avem nici un control adevărat al oportunităţii sau al răspunderii.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#889 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 27 iunie 2010 - 06:22

Videanu sau nu, e clar ca cineva are interes cand se asfalteaza o ditai strada pe motiv de 2-3 crapaturi plombabile. Trec zilnic pe acolo deci stiu ce vb.
  • 0

#890 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 27 iunie 2010 - 06:25

Si partea proasta e ca sunt f multe alte strazi si chiar bulevarde care ar necesita o reabilitare asa cum trebuie.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#891 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 iunie 2010 - 06:34

Ce reabilitare nene, pe unde pun ăştia asfalt îmi rup roţile prin canale şi după vreo lună oricum apare cineva să le sape complet.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#892 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 iunie 2010 - 09:47

Prea complexă problema legilor în România. Ce faci cu cele care servesc interese sau dau drepturi aberant de mari? Chiar şi în cazul în care ar fi posibil să-i tragi la răspundere pe cei care le-au dat, nu poţi lăsa anumite legi să-şi producă efectele dacă ele au fost inoportune sau proaste.

supercorect, asa si trebuiau sa faca. sa modifice legea, nu sa dea una prin care scad cu 15% pensia. astfel, au intrat exact pe teritoriul legilor aberante. strict legal, decizia curtii constitutionale e corecta.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#893 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 28 iunie 2010 - 05:21

Bag sama ca nu se merita sa ma intorc acolo,oricit de naspa e aici,parca acolo e mai rau,din pacate... http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#894 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 iunie 2010 - 05:35

Doar nu te-ai "defectat" sa te intorci de bunavoie in tara asta plina de prosti ! http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0

#895 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 28 iunie 2010 - 05:45

Io, am cativa zeci de clienti, asadar vad, unele, altele... :lol:
Din ce in ce mai rau le merge, mall-urile au ajuns muzee...

Sa vezi distractie dupa aparitia salariilor reduse, prin august-septembrie...
Are sa fie jale...
  • 0

#896 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 iunie 2010 - 05:56

Poate acolo sunt, dar aici am fost şi eu la mall după câteva luni bune şi PLIN PLIN, nu-mi venea să cred.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#897 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 28 iunie 2010 - 06:03

...in sens de vizitatori, care nu cumpara.

Bucurestiul nu poate fi comparat cu nici un alt oras din Romania. E o alta tara.
Acolo sunt banii d-voastra! :lol:
  • 0

#898 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 iunie 2010 - 06:41

...in sens de vizitatori, care nu cumpara.
...

De unde si denumirea de "Mall-isti" :lol:

Acolo sunt banii d-voastra! :P

Doar n-oi vrea sa fie la voi la tzara .... :P
  • 0

#899 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 28 iunie 2010 - 06:47

Cine-mparte, parte-si face...cred ca asa suna, si-i valabila de cand e lumea... :lol:
  • 0

#900 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 iunie 2010 - 07:35

Cine-mparte, parte-si face...cred ca asa suna, si-i valabila de cand e lumea... :lol:

Sau, mai corect, numai circulatia banului poate crea profit !

Aceasta postare a fost editata de Relu: 28 iunie 2010 - 07:36

  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi