Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#901 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 28 iunie 2010 - 07:52

In cazul asta, ar trebui sa ajunga si la multime... :lol:
  • 0

#902 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 iunie 2010 - 08:14

Cind vad oameni cu studii care critica unele masuri de redresare, FARA a da nici cea mai mica solutie alternativa ( pentru ca oricum nu exista si oricum nu-i duce capul ), ma ia greatza ...
  • 0

#903 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 28 iunie 2010 - 10:06

Solutii exista,sunt simple,logice si de bun simt insa sunt inaplicabile datorita celor de la conducere.
  • 0

#904 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 28 iunie 2010 - 10:10

Solutii exista,sunt simple,logice si de bun simt insa sunt inaplicabile datorita celor de la conducere.

+1
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#905 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 iunie 2010 - 10:40

Sunt inaplicabile datorită unui context mai larg. Că în România nu s-a furat numai local, noi să fim sănătoşi. În plus când s-a luat cea mai bună măsură, au apărut nişte declaraţii ciudate cum că numai guvernul nostru ar fi vrut răul polulaţiei. E, pe vremurile astea de criză se îndatorează statele pe zeci de ani şi se îmbogăţesc unii mult mai rău decât sunt.

Totuşi mă bucur că cineva a spus într-un final că soluţia europeană de ieşire din criză prin reducere de consum şi chetuieli nu e fezabilă.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#906 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 iunie 2010 - 11:03

Nu numai ca nu pare a fi fezabila, dar se pare ca asigura premisele unei depresii economice si mai pronuntate.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#907 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 iunie 2010 - 11:13

Nu ştiu, nu am crezut că vor lăsa să fie vreo criză până nu am auzit îndemnul general acum vreo 2-3 ani "NU MAI CONSUMŢI!" şi atunci a fost destul de clar că e ceva mai mult decât ştim noi. Practic lipsa consumului în tipul nostru de societate nu putea însemna decât colaps general. La ora actuală eu considerăm că încă stăm bine şi răul maxim nu s-a produs. Partea proastă e că suntem împinşi tot pe drumul ăsta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#908 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 30 iunie 2010 - 11:52

Ieri, cu diverse treburi, am fost prin unele hypermarket-uri; era debandada: f multe rafturi incomplete/goale, nu se mai aduceau produse la raft (exceptie, oarecum, produsele alimentare).
De ex. Selgros-ul a facut vanzari record la tigari.
Toate acestea din cauza majorarii tva-ului.........
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#909 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 30 iunie 2010 - 11:58

e si asta o idee de stimulare a consumului :lol:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#910 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 iulie 2010 - 12:39

Debransatii vor fi obligati sa achite caldura degajata din tevile si peretii vecinilor

Sursa
  • 0

#911 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 13 iulie 2010 - 12:47

Asta-i alta aberatie a "alesilor".
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#912 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 iulie 2010 - 12:53

Si da, si nu.
  • 0

#913 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 13 iulie 2010 - 02:23

eu as plati dar as cere chirie pe traseu.
:rolleyes:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#914 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 13 iulie 2010 - 05:08

:)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#915 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 iulie 2010 - 05:17

Adevarul e undeva la mijloc. Insa, ca deobicei, idiotii astia exagereaza pentru a descuraja debransarile.
  • 0

#916 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 13 iulie 2010 - 05:39

La faza cu "idiotii astia" ai perfecta dreptate. :)
De altfel am discutat noi doi chestia asta, cand am trecut pe la tine mai devreme.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#917 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 13 iulie 2010 - 07:09

Eu m-am mutat intr-un bloc complet debransat deci o astfel de lege nu ma afecteaza direct. Sunt insa alte "dureri" precum presiunea fluctuanta la apa rece sau variatiile de tensiune - ca vorbim de macar 80 de centrale termice pe cele 3 scari ale blocului ;)
  • 0

#918 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 iulie 2010 - 07:19

Nici costul gazului nu cred ca va fi o fericire in curind.
Oricum la iarna va fi foarte nasol pentru noi toti !
  • 0

#919 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 13 iulie 2010 - 07:33

Eu am apartamentul debransat de vreo 7 ani, am montat centrala pe gaz cu tiraj fortat. Ap meu este "pe colt", deci nu sunt la mijloc sa beneficiez f mult de caldura venita de la vecini. Apoi, tinand cont ca am copii mici si care nu stau doar intr-o singura camera, setez centrala (si robinetii termostatati din camere) sa faca aceiasi temp in toate cele 3 camere, baie, buc, holuri. Iar la noi, iarna, in casa e chiar cald (chiar prea cald pt mine), de ex eu stau in sort si tricou cu maneca scurta.
Deci, in cazul meu si nu numai, e greu de crezut ca beneficiez de ceva caldura de la vecini sau ca au vreo importanta tevile care-mi tranziteaza ap.
Si ar mai fi si altele de spus.

Cu pretul gazului e oarecum similar cu pretul petrolului/carburantilor; statul a privatizat tot (cu spagile de rigoare), iar astia acum nu sunt prosti sa nu mulga cat se poate de mult. Deja am vazut ca productia interna nu conteaza deloc in stabilirea preturilor.
Insa nu numai gazul se va scumpi si orice sistem de incalzire ai avea tot va fi necesara suportarea unei diferente de cost.
In schimb la radet, ceea ce m-a deranjat cel mai tare si cu care nu am fost si nici nu sunt de acord (exceptand lipsa confortului, adica nu pot avea caldura cat vreau si cand vreau) sunt pierderile f mari din retea si incarcarea nesimtita a preturilor, pt a acoperii incompetenta lor si un sistem de distributie deficitar.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#920 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 iulie 2010 - 12:50

Gaz pe ...

Fisier atasat  Gaz-pe-Boc_Sa-nu-mi-iei-niciodata-pensia.mp3   2,33MB   9 downloads
  • 0

#921 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 28 iulie 2010 - 07:24

Confronting the federal deficit starts with grasping just how colossal that number actually is.
So, what would $1 trillion get you?

The figure is almost incomprehensible: $1,000,000,000,000. One trillion dollars. That's a dozen zeros.

The Congressional Budget Office reports that during the first nine months of fiscal 2010 -- which ends September 30 -- the federal government spent $1 trillion more than it took in. That's another $1 trillion added to a total national debt that stood at just over $13 trillion as of the Fourth of July. (On the bright side, the trillion-dollar nine-month deficit was about $80 billion less red ink than flowed during the same period last year.)

Not so long ago, the idea of a "trillion" anything was so farfetched that it evoked a comic response similar to what the use of the word "gazillion" does today. The 1960s comment attributed to then Senate minority leader (and ever-vigilant deficit hawk) Everett Dirksen -- "A billion here, a billion there, and pretty soon you're talking about real money" -- seems downright quaint today. (In 1965, the national debt was a paltry $317 billion.)

But, seriously, how much is $1 trillion? To help you wrap your head around that mind-boggling number, and to try to put deficit spending into perspective, consider what $1 trillion will buy, expressed in terms we can all understand:

$1 Trillion Would Buy ...

40,816,326 New Cars

The 2010 Volkswagen Jetta TDI wins Kiplinger's Best in Class honors for cars in the $20,000-to-$25,000 price range. At a sticker price of $24,500 each, $1 trillion would let you drive away with a fleet of Jettas equivalent to 30% of all the cars already on U.S. highways. (The total U.S. car fleet is more than 135 million, according to the U.S. Department of Transportation, excluding trucks and SUVs.)

5,574,136 Typical American Homes

According to the National Association of Realtors, the national median price for existing single-family homes in May was $179,400. There are about 80 million detached, single-family homes in the U.S., according to the NAR and the Census Bureau.

140 Billion Hours of Labor

That's calculated at the federal minimum wage of $7.25 an hour. Still hard to get your mind around? How about this: One trillion dollars is enough to hire all 2.8 million residents of the state of Kansas -- men, women and children -- in full-time, minimum-wage jobs for the next 23 years.

A Year's Salary for 14.7 Million Teachers

According to the National Education Association, the average teacher salary in the state of California is about $68,000. The total number of teachers working in the U.S. was estimated at 6.2 million ten years ago, according to the 2000 U.S. Census (the last official estimate). So $1 trillion would pay Golden State salaries to more than twice that number of teachers.

The Annual Salaries of All 535 Members of Congress for the Next 10,742 Years

The current salary for rank-and-file members of the House of Representatives and the U.S. Senate is $174,000. We're not even counting the extras paid to congressional leaders.

The Star Power of LeBron James for the Next 50,000 Years

A lot of numbers are being thrown around about just how much the basketball superstar will be paid for playing for the Miami Heat. But let's say it's just $20 million a year. At that rate, $1 trillion would cover the tab for King James for the next 50 millennia. Heck, King Tut was born less than four millennia ago.

1.33 Trillion Chocolate Bars

Got a hankering for something sweet? A sweet $1 trillion will buy you that many 1.55-ounce Hershey's Milk Chocolate bars at 75 cents apiece. That's 64 million tons of chocolate, equivalent to the weight of more than 150,000 Boeing 747-400s.

1,333 Celebrity Divorce Settlements

It's been widely reported that Tiger Woods may pay $750 million to settle the divorce with his wife, Elin Nordegren. Some commentators say that's a wild exaggeration, and that a mere $100 million will facilitate the split. But let's assume the worst (for Tiger). If it costs $750,000,000 to end his marriage, a trillion dollars would cover plenty more tabloid breakups.

A Guaranteed $6.3 Billion Payout for a 65-Year-Old Man Every Month for the Rest of His Life

With the demise of the company pension plan -- and its wonderful promise of regular checks in retirement -- immediate-payout annuities are garnering more and more attention. These investments let you trade a lump sum for a guaranteed stream of income for the rest of your life. For example, a 65-year-old man with a sweet quarter of a million nest egg to invest could buy an annuity that will pay him $1,564 a month.

Even at today's record-low interest rates (the lower the interest rate, the more expensive it is to buy future income), $1 trillion earns its way -- and then some. Because women live longer than men, on average, $1 trillion would buy a 65-year-old woman a little less. But having $5.8 billion a year to fall back on is nothing to sneeze at.

kiplingerretire.jpg
©Image Source/AGEFotostock

A One-Year CD Yielding $15.5 Billion in Interest

Everyone knows that interest rates on bank accounts, money-market funds and certificates of deposit are ludicrously low. But even at just 1.55% -- the best rate we could find recently -- $1 trillion socked away in a one-year CD would still yield a handsome return.

Annual Base Pay for 59.5 Million U.S. Army Privates

Basic pay for an active-duty U.S. Army private with less than two years of experience is $16,794 a year. So $1 trillion goes a mighty long way, even by military spending standards. To put that in perspective, 59.5 million privates is more than 100 times the total number of active-duty soldiers in the Army today.

Replace Annual Incomes for 19.2 Million American Families

Median household income in the U.S. (half the families earn more, half earn less) was $52,029 in 2008, according to the Bureau of the Census. At that level, $1 trillion would be enough to cover the incomes of a sizable percentage of total U.S. family households. There are no recent official estimates, but the 2000 U.S. Census figured there were about 71.8 million family households.

Pay the Estate Taxes for 2,222 Billionaires

Let's assume that, as we expect, Congress reinstates the federal estate tax retroactively to January 1, 2010, with a $3.5 million exemption and a rate of 45%. And assume that the late George Steinbrenner's taxable estate is $1 billion. The tax bill would be almost $450 million. That $1 trillion would be enough to cover the estate taxes of a lot more billionaires who might die before Congress acts.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#922 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 29 iulie 2010 - 08:21

Criza vazuta din punct de vedere marxist...

  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#923 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 iulie 2010 - 09:22

http://www.inpolitic...a-art61494.aspx

Apocalipsa financiara: peste un milion de restantieri bancari, in primavara

”Conform datelor furnizate de BNR, numarul persoanelor fizice cu restante la bănci a ajuns la 705.561 în luna mai 2010 fata de doar 284.701 in luna mai 2007, continuând să se extindă intr-un ritm alarmant şi în luna iunie. Pe scurt, numărul restanţierilor a crescut cu peste 420.000 in doar trei ani, soldul creditelor restante ajungând in mai 2010 la aproximativ 3,2 miliarde de euro, in condiţiile in care valoarea totală al creditelor acordate de bănci polulaţiei este de aproximativ 50 de miliarde de euro din care numai creditele in valută pentru locuinţe sunt de peste 6 miliarde euro” spune deputatul social-democrat.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#924 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 29 iulie 2010 - 09:27

...sa vezi peste vreo trei luni restantieri... :lol:
  • 0

#925 krm

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 28 Mesaje:
Inregistrat: 08-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:CX-5
  • Motorizare:2.2 AT

Scris 30 iulie 2010 - 05:34

e greu de crezut ca beneficiez de ceva caldura de la vecini sau ca au vreo importanta tevile care-mi tranziteaza ap.
Si ar mai fi si altele de spus.

Trec tevi prin apartament? Trec. Dau caldura? Dau. Debransatii sunt obligati de cel putin 4 ani sa plateasca ceea ce degajeaza tevile. Caldura lor e calculata in proiectul de debransare dupa lungime si diametru.
  • 0
Imagine amplasata




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi