Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#1051 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 decembrie 2010 - 11:19

Si la farmacie de ce ar fi altfel ? :lol:

Personal la faza cu benzina chiar nu m-ar interesa studiile casierului atata vreme cat imi da combustibil bun, cu zambetul pe buze si la pret pe care sa il accept.


  • 0

#1052 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 06 decembrie 2010 - 11:20

Nu la fel s-a intamplat si cu magazinele mici, cele de cartier, cele "afacere de familie" ?
E clar ca asta e capitalismul, dar efectul nu e intotdeauna benefic. Consider ca legiuitorul ar trebui sa reglementeze extraordinar de bine acest domeniu (farmaceutic) pt a evita un monopol ascuns de o concurenta aparenta.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1053 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 decembrie 2010 - 11:22

Si la farmacie de ce ar fi altfel ? :unsure:

Pai pentru ca nu toate medicamentele se dau cu reteta. Si cum multi se duc la farmacie cerand medicamente pentru stomac, ochi, cur, oo si altele, daca iti da farmacistul ceva aiurea o cam furi...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1054 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 decembrie 2010 - 11:33

Da, te "ustura" mai rau putin :unsure:

Crezi ca degeaba afara nu-ti da nimeni NIMIC in farmacie fara reteta ? ;)
  • 0

#1055 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 decembrie 2010 - 11:35

Afara unde? Nu de alta dar si in Germania, si in UK, si in USA, poti lua medicamente in cosulet ca la market. Nu toate, desigur, doar foarte multe.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1056 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 decembrie 2010 - 11:39

1Q-le, alea nu-s medicamente, ci creme, frectii, etc ...
Daca intri in farmacie, nu iei niciun medicament fara reteta. In cel mai fericit caz ti se poate da un calmant pentru masea sau stomac, O SINGURA pastila, si un pahar cu apa.
  • 0

#1057 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 decembrie 2010 - 11:41

Depinde. În Spania am luat medicamente pentru durere extrem de tari, fără rețetă. Și m-am înțeles cu duduița exclusiv prin semne. O fi făcut ea vreo excepție pentru mine :unsure:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1058 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 06 decembrie 2010 - 11:42

Am incercat sa il editez postul de mai devreme si dupa ce am scris alte 15 randuri vad ca am scris degeaba, ca a disparut...
Revinm. Deci chestia cu benzinaria era asa la intamplare, dar lapiese auto, la It sau la altceva ati vrea sa se priceapa cel ce vinde respectivele produse. Si eventual sa zicem, daca aveti masina Renault sau alta marca(nu stiu ce dealer practica pretul cel mai nesimtit)... sa nu fiti nevoit sa cumparati numai de la Service renault cu pretul lor sau numai de la magazine renault, ci de la orice magazin auto, chiar exact aceleasi preturi. Idem si cu reparatul.
Poate de aici s-a ajuns ca o turbina sa coste cat un motor.. si un injector cat toata masina(exagerez)

PS eu am luat medicam]ente pt anestezie epidurala fara reteta. Plus o gramada de alte medicamente. Asta tocmai pt ca iau de la un "lant" de farmacii (de 3 farmacii din zona) unde stiu si ma cam stiu vanzatoarele si pt ce trebuiau medicamentele. Si daca vreau reteta.. am stampila in casa si retetar. Bine.. si un medic vet.

Apropos.. daca eram in vest, nu trebuia sa cumpar eu epidurala(2 mil jumate) pt ca trebuia sa fie in spital.. gratis. Plus alte medicamente ce sunt cumparate pt ca nu aveau la spital

Aceasta postare a fost editata de aztec: 06 decembrie 2010 - 11:47

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#1059 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 decembrie 2010 - 11:48

Depinde. În Spania am luat medicamente pentru durere extrem de tari, fără rețetă. Și m-am înțeles cu duduița exclusiv prin semne. O fi făcut ea vreo excepție pentru mine :unsure:

Nu stiu ce i-ai "facut" tu duduitei ;)
Serios acum, am trait multi ani afara si stiu foarte bine cum e cu medicamentele. Mai mult decat atat, in ultimii ani am avut nevoie de diverse medicamente de afara ( negasind la noi ), si nu vrei sa stii ce aventuri am avut, fiind nevoit sa trimit retete din Romania pentru a fi refacute de un medic local, pentru a le putea cumpara.
Cu cat tara e mai "civilizata", cu atat mai greu cumperi medicamete fara reteta.

l.e.
Oaspetele stie, ca a incercat si el sa-mi gaseasca acele medicamente. Unul cel putin era un medicament absolut banal ( un unguent ) ce nu poate face rau absolut nimanui, indiferent cate kile dai pe tine ...

Aceasta postare a fost editata de Relu: 06 decembrie 2010 - 11:52

  • 0

#1060 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 decembrie 2010 - 12:22

1Q-le, alea nu-s medicamente, ci creme, frectii, etc ...
Daca intri in farmacie, nu iei niciun medicament fara reteta. In cel mai fericit caz ti se poate da un calmant pentru masea sau stomac, O SINGURA pastila, si un pahar cu apa.

Deloc adevarat, vorbim de medicamente nu creme. La modul foarte serios, stiu exact ce am vazut in cele 2 tari europene amintite, iar sora-mea cu siguranta face diferenta intre creme si medicamente :unsure: le iei din raft, le pui in cosulet si le platesti la casa. Da, nu os a gasesti sntibiotice sau medicamente ce contin barbiturice in raft, asta e clar. Dar sunt destule altele care pot fi periculoase daca se iau aiurea.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 07 decembrie 2010 - 12:24

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1061 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 07 decembrie 2010 - 01:07

Ca tema de gandire...
Daca as fi emdic sau chiar implicat in sistemul asigurarilor de sanatate as milita ca toate medicamentele sa se dea numai cu reteta. Absolut toate.
Asa.. omul ar trebui sa vina la mine, ca medic, pt orice medicament pt a prescrie retata. Asa ca plateste onorariu de medic. Una la mana. Apoi... nu s-ar putea "face bine" fara sa treaca pe la mine, ca il privez de faptul de a putea cumpara si cel mai banal medicament.
Secondo.. ar fi obligati sa contribuie la sistemul de sanatate , cam din aceleasi motive. Daca il doare capul.. ori sufera.. ori plateste asigurarea obligatorie si poate sa vina la spital.. ori plateste medicul de familie. Asa ca aspirina pe reteta.

E adevarat.. automedicatia nu e chiar recomandata. doar daca stii ce faci.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#1062 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 07 decembrie 2010 - 06:42

Hai sa nu exageram. De exemplu alcoolul e mult mia periculos ca n medicamente ce se elibereaza fara prescriptie medicala, asa zisele OTC-uri.

Revenind la oile noastre, nimeni nu spune sa nu existe concurenta. Iar capitalismul se bazeaza pe ea. Dar vorbim de aia LOIALA, cinstita. In primul rand, sa nu existe monopoluri, ca in orice segment economic.

Nu cred ca cineva si-ar putea permite sa concureze cu un gigant in domeniul sau care isi permite ca pe partea de desfacere sa mearga in minus. Ca doar partea de import-distributie e bagata in Cipru sau Anglia si nu plateste nimic impozit statului roman.

Mai e un aspect important : farmacia trebuie sa fie condusa de un farmacist care sa fie total independent in practicarea meseriei. Tocmai fiindca elibereaza medicamente si nu comercializeaza piese auto. Desi cu regret trebuie recunoscut faptul ca in ultimii ani s-au mai pervertit lucrurile. Bine, impulsul primar tot extinderea lanturilor l-a dat, dar asta nu scuza in totalitate anumiti farmacisti.

Ma intrb de ce in Germania, Franta, Elvetia etc farmacia e a farmacistului si e doar una singura...

Si ca sa inchei, mai spun odata : nu, farmacia nu e o benzinarie. Altfel ar fi voie sa vand orice sortiment de benzina/motorina/ulei la pretul pe care il consider eu ca e ok.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1063 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 decembrie 2010 - 07:29

Ce concurenta loiala nene, mi-a venit newsletter-ul de la emag si iar au belit preturile rau la niste produse... Din care nu cine stie ce stocuri, le dau instant si lumea nu mai ia aceleasi produse de la altii ca asteapta sa bage iar la ei. Aia e, concurenta loiala nu e nicaieri pe planeta asta. Cans au napadit japonezii america, de au bagat jdemii de masini la preturi sub alea americane si calitate si fiabilitate mai buna, a fost concurenta loiala? Nu, si cine a rezistat, e si acum, cine nu, nu... Din pacate asa e peste tot.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1064 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 07 decembrie 2010 - 07:39

Stai un pic, ca nu ne intelegem. Una e politica de preturi, altceva e monopolul.
Nu inteleg de ce nu nationalizam totul, sa fie la prima mana.

Si ma repet, una e un medicament, alta e o masina.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1065 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 decembrie 2010 - 07:41

Prin politica aceasta agresiva a preturilor se urmareste fix monopolul. Stiu ce zic legat de subiectul de mai sus, stiu de unde s-a plecat si ce se urmareste in final. Vina insa nu e a celui care vrea sa monopolizeze, ci a celorlalti care nu se pun de-a latul si nu zic "pana aici".
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1066 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 07 decembrie 2010 - 07:56

Culmea e ca la mine in farmacie preturile la medicamentele "libere" sunt mai mici decat in lantisoare. Si pun pariu ca si in cazul altor independenti e asa.
Si zic a 14 oara, una e marfa x, care se vinde oricui are banii necesari, si alta e medicamentul, aspura caruia apasa niste restrictii majore. Si care, in plus, face si obiectul unei politici guvernamentale si e subventionat din bani publici.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1067 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 decembrie 2010 - 08:18

In final e tot aia, tot de faliment si somaj vorbim :unsure:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1068 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 07 decembrie 2010 - 08:27

Singura chestie e ca in domeniul meu se face cu marinimosul ajutor al statului.
;)
Nu pasiv, ci activ de-a dreptul.
Ma gandesc doar cu groaza la momentul in care vor exista strict 3-4 lanturi in toata Romania. Ce mai preturi, ce mai termene de plata....
:unsure:

Si in incheiere:
Propunerile noastre urmaresc sa asigure faptul că medicamentele de uz uman sunt distribuite în România în condiţii care le pot garanta calitatea pe perioada de valabilitate a acestora, cu diminuarea la minimum a erorilor la eliberare si cu garantarea originii si identităţii medicamentului. Aceasta va proteja polulaţia de erorile de medicaţie si indirect, va contribui la îmbunătăţirea stării de sănătate a acesteia.
În anul 2006, Institutul Austriac pentru Sănătate (Österreichisches Bundesinstitut Für Gesundheitsţesen) a făcut public raportul intitulat „Farmacia pentru comunitate în Europa“, la solicitarea Grupului Farmaceutic al Uniunii Europene (PGEU), raport prefaţat de Anne-Marie Sigmund, presedintele Comitetului Economic si Social European.
Raportul arată că dereglementarea (eliminarea unor criterii demografice, geografice, profesionale la înfiinţarea unei farmacii) nu este însoţită de o crestere a competiţiei si competitivităţii pe piaţa medicamentelor, si nici de o reducere a preţului la medicamentele care se eliberează fără prescripţie medicală (OTC); în schimb, aceasta antrenează cresterea numărului de farmacii în marile zone urbane si reducerea numărului de farmacii din mediul rural.

In 2006 si 2007 Curtea Europeana de Justitie a fost sesizata de catre Comisia Europeana prin trei actiuni C531/2006, C171/2007 si C172/2007, impotriva Italiei si Germaniei, prin care se solicita condamnarea acestora pentru reglementările stricte în domeniul farmaciei (reglementări care prevăd criterii demografice, geografice si/sau profesionale la înfiinţarea unei farmacii).
In data de 16 decembrie 2008 a fost data declaratia de presa nr. 94/2008 in care avocatul general Bot considera ca legile italiene si germane care guverneaza regulile de eliberare de medicamente sunt justificate de dreptul si obligatia la protectia sanatatii publice.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1069 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 07 decembrie 2010 - 09:10

Cans au napadit japonezii america, de au bagat jdemii de masini la preturi sub alea americane si calitate si fiabilitate mai buna, a fost concurenta loiala?

:unsure: Si daca le faceau la fel de scumpe si de proaste era loiala ?!?

Cat priveste farmaciile, cred ca este ca la carfur; gasesti de toate intr-un singur loc, ma refer la cele din lanturile mari. Desi ma astept sa fie mai ieftin, medicamentele sunt la acelasi pret sau mai scumpe decat la farmaciile mici. Pe de alta parte nu exista farmacie privata pozitionata central sau intr-un loc bun. Avand in vedere ca nu sunt mare consumator de medicamente, mi-e perpendicular de unde le iau. Cand insa ma duc sa iau trei siropuri, un nurofen, panadol si alte tampenii pentru copii, jale. Chiar si banalul Parasinus e dublu si ceva la pret fata de acum doi ani. Euro s-a dublat sau triplat ?
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#1070 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 decembrie 2010 - 09:13

Ca si la combustibil, la noi euro are alte valori...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1071 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 07 decembrie 2010 - 10:56

eu am fost uimit de diferentele de pret dintre farmacii la un produs simplu.. un unguent de dat la fund pt copii, Bepanthene.
Chiar socat cand am vazut ca pretul varia pana la ~10 ron...adica de la 38 pana chiar la 50
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#1072 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 07 decembrie 2010 - 11:23

La Parasinus, de exemplu, pretul a fost crescut de producator. Adaosul din farmacie, cel putin la mine, procentual vorbind, e mai mic decat cel de acum 2-3 ani.
Preturile nu prea tin cont de euro. Eventual, de cat costa un medicament similar in EU.

De exemplu, se zvonea ca o cutie de Omeran (pe stil vechi, cu 20 de tb) costa producatorul 1 dolar, in timp ce pe raftul farmaciei costa peste 20 de roni.
TVA 9% din 20 e 1,8 ron, adaosul farmaciei e aproximativ 3 ron, sa spunem ca prospectul si cutia ar mai costa 1 ron.
un dolar e 3 roni.
20-1,8-3-1-3 = 11,2 ron profitul ce ramane producatorului. Ma rog, scadem 2 lei si pentru depozit.
oricum, investesti 3 ron si scoti aproape 10.
300%
nu-i rau
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1073 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 07 decembrie 2010 - 11:34

Pai dupa industria armamentului parca cea farmaceutica este.
Asa ca asta e.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#1074 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 07 decembrie 2010 - 11:38

La un asemenea profit normal ca sunt in stare sa dea discount peste discount la lanturile mari de farmacii.... E ca la mine la consumabilele pt radiologie, cu discounturi de 75% pt dealeri....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1075 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 decembrie 2010 - 11:50

.... E ca la mine la consumabilele pt radiologie, cu discounturi de 75% pt dealeri....


Pai ma NENE, cand auzi de asemenea DISCOUNTURI / ADAOSURI, cum PUSCA mea sa-i mai asculti cand se plang ???? http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi