Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#1001 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 septembrie 2010 - 08:32

....
Revenind, mai important ar fi fost sa vedem comparativ cheltuielile cu salariu ca procent din PIB in aceste tari cu care se face comparatia.

Vezi sa nu. E mai simplu sa ne plangem fara sa gandim ca nu-i de unde !
  • 0

#1002 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2010 - 08:52

E clar ca Norvegia are un PIB mai mare ca al nostru desi numara doar 5 milioane de locuitori,daca nu ma insel.
Cred ca dublu.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1003 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 30 septembrie 2010 - 10:30

Bugetari sunt toti (cei din sist de invatamant, din sist de sanatate, politie, armata, admin financiara, etc.).
Problema, pana la punerea in discutie a cuantumului remuneratiei fiecarei categ de bugetari, este ca sunt domenii unde este o lipsa de personal acuta (conform normelor europene si nu numai) - aici putem nominaliza fara eroare: invatamantul si sanatatea - ,dar si domenii unde avem un exces de personal (sau personal care nu face altceva decat sa invarteasca niste hartii intre diverse birouri si pe langa ca o fac ff prost, mai incurca si ingreuneaza si viata contribuabilului degeaba) - aici putem nominaliza: admin financiara + directia de taxe si impozite, primarii, etc.
De asta ar fi bine ca atunci cand spunem bugetari sa mentionam mai exact ce categ avem in vedere.
Iar toate astea fara a lua in discutie capusarea si diversele forme de furt din banul public. Am spus-o si eu si multi altii, daca s-ar fura mai putin (sa spunem la jumatate) ar fi bani pt platile curente ale statului si nici nu am mai avea deficit asa de mare. Daca s-ar renunta la atitudinea de cap sec si gigi contra, plus la incapabilii din sist bugetar (si acum ma refer la tot sist) deja am putea avea perspective economice cel putin bune.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1004 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 14 octombrie 2010 - 12:13

Ma tot uit la ce cumpara lumea de la noi.. E criza rau nene... Luni si marti am facut 10 sisteme, cred, ca le-am pierdut sirul. Si nu din cele mai ieftine. Laptopuri? Cateva pe zi. Uneori si 10... Criza rau...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1005 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 14 octombrie 2010 - 07:19

Si ti-o parea rau ca aveti vanzari :(
  • 0

#1006 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 14 octombrie 2010 - 07:40

De parca mi-ar creste salariul daca cresc vanzarile... Basca ca eu nu sunt la vanzari, io-s la tinichigerie, adicatelea io le fac. Era doar o remarca la "criza" de pe la noi :rolleyes:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1007 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 14 octombrie 2010 - 08:18

criza ne criza...
mall-urile sunt pline, hypermarketurile sunt pline...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1008 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 14 octombrie 2010 - 08:35

De parca mi-ar creste salariul daca cresc vanzarile...
...


Uita-te la jumatea ailalta a paharului: nu-ti scade salariul! :excl: Si nici nu te da afara!


PS: Nu esti patronul, nu? Dori-ti-as sa fii... :rolleyes:
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1009 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 14 octombrie 2010 - 10:30

Stai linistit, salariul mi-a fost redus cu 25% din vara, si am preluat si job-urile a 2 colegi pusi pe liber. Si nu's la stat...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1010 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 14 octombrie 2010 - 01:29

Mi se pare perversa capcana in care am cazut cu totii ca societate in ultimii vreo 7-8 ani; mai intai a fost un cerc vicios: salariu marit ----> credit usor ----> salariu marit si mai mult ----> alt credit usor ----> (etc), apoi cand s-a tras linie am ramas cu 25% deficit real. Ca in articolele alea despre falimentul economiilor in curs de dezvoltare din anii '70-'80, dupa cate o bula dintr-asta tarile s-au trezit la fel de sarace ca inainte, dar cu datorii!

E clar ca nu producem suficient pentru a merita salarii decente, iar "statul" e capatul lantului trofic, se hraneste cu x% din ceva care e din ce in ce mai mic. Se va ajunge probabil la concedieri colective si la o crestere sensibila a nivelului de saracie in urmatorii 2 ani. Insa partea cu "datoriile" mi se pare cea mai trista: faptul ca un numar mare de oameni au luat credite garantate cu "stimulente" si "comisioane" inseamna ca macar o parte din ei nu vor mai putea plati ratele. Bine, ii va alerga banca si in dormitor insa multiplicand problema riscam din nou sa intram intr-o epoca a falimentelor bancare, a creditelor aproape imposibil de obtinut si a preluarii la datoria publica a unor datorii private. Deci alt deceniu pierdut traind de pe azi pe maine :blink:
  • 0

#1011 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 octombrie 2010 - 01:44

Și crezi că există ceva sănătos în vreo economie?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1012 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 14 octombrie 2010 - 01:46

Care-i metoda cea mai simpla prin care sa incasezi niste bani (gen salariu) de la o firma si sa platesti cat mai putin impozit?
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1013 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 14 octombrie 2010 - 02:19

Care-i metoda cea mai simpla prin care sa incasezi niste bani (gen salariu) de la o firma si sa platesti cat mai putin impozit?

In vara-toamna lui 2009 am avut niste colaborari facute pe contract pt drepturi de autor. Era cel mai avantajos pt mine caci plateam doar 10% impozit la stat. Nu eram obligat la contributii de sanatate, pensie, somaj etc. Dar acuma cica au schimbat legile cu drepturile de autor si s-a imputit treaba.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1014 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 14 octombrie 2010 - 07:01

Pai de asta intreb si eu. Eu am auzit de firme deschise in Bulgaria la care platesti impozit total de vreo 15%.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1015 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 14 octombrie 2010 - 08:34

Care-i metoda cea mai simpla prin care sa incasezi niste bani (gen salariu) de la o firma si sa platesti cat mai putin impozit?

Treaba asta-i cu 2 taisuri, nu platesti nimic sau mai nimic statului, dar nici sa nu ai asteptari sau pretentii de orice fel (sanatate, invatamant, ordine publica, etc.).
Dpmdv, problema e pusa in mod gresit, ar trebui sa platim macar min. stilulat in lege, DAR sa luam la bani marunti si sa tragem la raspundere fiecare pers votata sau numita in fct publica.

In vara-toamna lui 2009 am avut niste colaborari facute pe contract pt drepturi de autor. Era cel mai avantajos pt mine caci plateam doar 10% impozit la stat. Nu eram obligat la contributii de sanatate, pensie, somaj etc. Dar acuma cica au schimbat legile cu drepturile de autor si s-a imputit treaba.

Nu erai obligat sa le platesti (sanatatea, etc.) insa vrei sa ai servicii de calitate. Te-ai intrebat de unde ?
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1016 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 octombrie 2010 - 08:52

+10
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1017 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 15 octombrie 2010 - 01:15

Eu din salariul meu plus ce plateste firma in plus din fondul de salariu, legat de salariu meu, se poate spune ca platesc in mod direct un medic rezident. Bun, vreau medicu' ala rezident full time doar pentru mine :)
  • 0

#1018 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 15 octombrie 2010 - 02:08

Vrei cam multe! De fapt, tu platesti vreo 3 minute pentru doctor, vreo 2 pentru politai, vreo 5 pentru functionarii care iti iau impozitele, vreo 50 de secunde pentru un profesor iar restul de 23h si 49 de minute platesti un politician care te fura, minte, scuipa etc... :)
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1019 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 15 octombrie 2010 - 04:15

Treaba asta-i cu 2 taisuri, nu platesti nimic sau mai nimic statului, dar nici sa nu ai asteptari sau pretentii de orice fel (sanatate, invatamant, ordine publica, etc.).
Dpmdv, problema e pusa in mod gresit, ar trebui sa platim macar min. stipulat in lege, DAR sa luam la bani marunti si sa tragem la raspundere fiecare pers votata sau numita in fct publica.


Nu am zis nicaieri ca nu platesc. Ba dimpotriva, platesc chiar pe vreo 4 firme inclusiv toate taxele aferente unui salariu. Insa intentionez sa mai deschid una si fiind un startup intentionez sa tin cheltuielile la minim (mai ales ca statul vrea sa-mi ia si pielea de pe mine desi nici n-am apucat sa deschid firma nu mai vorbesc de ajunsul pe profit).
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1020 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 noiembrie 2010 - 01:59

http://www.riscogram...nus-ghici-care/

Toată Europa a ieşit din recesiune, doar două ţări rămân pe minus. Ghici care!
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1021 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 noiembrie 2010 - 03:06

România și Rromânia.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1022 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 noiembrie 2010 - 03:39

A 2-a e in top UNU !
Estonienii-s mici copii ....

Aceasta postare a fost editata de Relu: 14 noiembrie 2010 - 03:40

  • 0

#1023 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 noiembrie 2010 - 11:40

Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, la BNR, ca romanii sunt mintiti zilnic, "fete rujate, cu ochii cat cepele" spunand cum se reduc salariile si trebuie salvati "banisorii" oamenilor, seful statului precizand insa ca acestia sunt bani pe care Romania nu ii produce si nu ii poate plati.

Seful statului a mai declarat ca romanii trebuie sa se obisnuiasca "sa munceasca bine ca sa traiasca bine si sa traiasca mai putin bine daca muncesc mai putin bine". Basescu a mai spus ca am ajuns in situatia actuala pentru ca singurul lucru la care "i-a dus capul" pe politicieni a fost sa dubleze salariile, pensiile, sa inventeze 222 de categorii de ajutoare sociale, in loc sa optimizeze cheltuielile bugetare.

"Politicienii au facut ce i-a dus capul. Singurul lucru la care i-a dus capul a fost sa dubleze salariile, pensiile, sa inventeze 222 de categorii de ajutoare sociale. Atat i-a dus capul pe politicienii romani in timp de crestere exploziva, este adevarat, artificiala. Eh, s-a dezumflat", a declarat Traian Basescu.

SURSA

Aceasta postare a fost editata de Relu: 26 noiembrie 2010 - 11:41

  • 0

#1024 Cineva

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 48 Mesaje:
Inregistrat: 08-septembrie 06
  • Location:Constanta
  • Marca:KIA
  • Model:Cee'd
  • Motorizare:1.4CVVT 109cp

Scris 27 noiembrie 2010 - 12:22

...

"Politicienii au facut ce i-a dus capul. Singurul lucru la care i-a dus capul a fost sa dubleze salariile, pensiile, sa inventeze 222 de categorii de ajutoare sociale. Atat i-a dus capul pe politicienii romani in timp de crestere exploziva, este adevarat, artificiala. Eh, s-a dezumflat", a declarat Traian Basescu.

SURSA


Ce imi place mie cu se exclude Base din multimea de politicieni! Corect era : atat NE-A dus capul!
  • 0

#1025 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 noiembrie 2010 - 01:34

Din păcate rahatul de sistem politic îl exclude, președintele fiind scos din joc. Cum dracu s-a gândit cineva că după alegeri el poate deveni factor de echilibru între partidele politice și un fel de apolitic convins, când la dracu, el este în inima politicii. O contradicție imbecilă care servea niște interese atunci. Ei bine toate interesele astea se văd. Că sunt PDL, PSD, PNL, ele au existat peste tot, fără nici o diferență între orientările politice. Iar reformarea clasei politice nu se poate face rapid pe cale naturală. Trebuie un factor extern foarte puternic.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi