Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#976 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 29 septembrie 2010 - 10:47

Si cand eu spuneam ca generatia mea nu mai apuca pensia, unii se uitau lung.
Ramane de vazut si la cat se va ridica varsta de pensionare, nu cred in varianta cu 80 de ani.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#977 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 29 septembrie 2010 - 11:02

partea dreapta e logica. tendinta, nu stiu daca si ritmul.

apropo, asta cu pensionarii e o problema europeana, daca nu modiala.
de-aia pana in 2030 se doreste urcarea varstei de pensionare la 73 poate chiar 80 de ani...


Corect. Dar aşa ne trebuie dacă vrem şi în rai şi cu sula în fosta doamnă prefect. Polulaţie la nivel global tânără este să ne punem şi-n cap, vorba aia sau ailaltă, dar calicia şi meschinăria au un preţ mare. Sincer, cred că prea puţin mi-ar păsa dacă mâine ar exploda planeta. Nu sunt vreun buric al universului, până la urmă care e diferenţa între mine şi gândacul pe care tocmai l-am omorât, la nivel macro?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#978 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 29 septembrie 2010 - 11:04

nici eu si mi se pare si aberant, dar daca se duce la 70, ce mai conteaza..?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#979 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 septembrie 2010 - 11:04

http://www.wall-stre...vel-record.html

Rata angajarii din Ungaria a atins un nivel record, de 55,6%, in perioada iunie-august, chiar daca somajul s-a redus cu numai 0,4 puncte procentuale fata de primele trei luni ale anului, la 11%.



Datele prezentate de Biroul Central de Statistica de la Budapesta indica o revenire, lenta, a pietei muncii, noteaza publicatia. Rata angajarii a fost calculata pentru grupul de polulatie cu varste intre 15 si 74 de ani, potrivit Mediafax.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#980 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 septembrie 2010 - 11:49

http://www.9am.ro/to...rul-public.html

Locul 1. Norvegia - 182 angajati in sectorul public/1.000 de locuitori


Nordicii sunt bine cunoscuti pentru numarul de angajati in sectorul public. Astfel, Norvegia ocupa prima pozitie in top, cu 182 de angajati in sistemul public la 1.000 de locuitori (n.r. in 2008), potrivit unui studiu realizat de compania A.T. Kearney.

"Exista doua mari motive pentru care tarile nordice isi pot permite un numar asa de ridicat de angajati in sectorul public. In primul rand, sectoarele private din aceste tari sunt foarte competitive si au un nivel al productivitatii foarte ridicat. Astfel, ele pot sustine un sector public mai mare (n.r. numarul de angajati). In al doilea rand, tarile nordice au ratele de activitate foarte mari. In 2008, rata de activitate din Romania pentru polulatia cu varste curpinse intre 15 si 64 de ani era de 62,9%. In Norvegia, 80% dintre persoanele cu acele varste lucreaza", explica Michael Weiss, vicepresedinte al A.T. Kearney.

Totusi, dupa Franta si Germania, Norvegia este al treilea stat european care a anuntat ca a iesit din recesiune.


interesant intreg articolul, se pot trece in revista locurile 1-10 cu ajutorul sagetilor albastre.



Locul 10. Romania - 80 angajati in sectorul public/1.000 de locuitori


Daca in 2005, in sectorul public din Romania erau 1,92 milioane de angajati, pana in 2008, numarul acestora a scazut cu 10%, la 1,72 milioane de persoane. Astfel, Romania ocupa ultima pozitie din acest top, cu 80 de persoane angajate in sistemul de stat la 1.000 de locuitori.

Totusi, Romania nu are o economie extraordinar de competitiva care sa ii permita sa sustina un sistem de stat atat de mare. Potrivit studiului A.T. Kearney, Romania este una din tarile europene cu cele mai mici rate de activitate in toate grupele de varsta ale polulatiei, iar cultura "non-munca" a polulatiei incepe cu adolescentii. Astfel, rata de activitate pentru persoanele ce au intre 15 si 24 de ani este extrem de mica, de numai 30,4%, comparativ cu 60,8% in Austria si 62% in Norvegia.

Dupa negocierile purtate in ultimele saptamani cu reprezentantii FMI, Romania se vede nevoita sa reduca cheltuielile bugetare ceea ce va duce la disponibilizari masive in sectorul de stat. [

Totusi, vicepresedintele A.T Kearney este de alta parere. "In sectorul public romanesc nu numarul angajatilor este problema, ci mai degraba calitatea si produsul final. Doar o reducere a numarului de angajati nu va conduce la 'vindecarea' mecanismelor din aceste organizatii, nu va schimba sistemul deoarece numarul personalului nu este problema cheie", a conchis Michael Weiss.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#981 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 29 septembrie 2010 - 12:01

.. iar cultura "non-munca" a populatiei incepe cu adolescentii. Astfel, rata de activitate pentru persoanele ce au intre 15 si 24 de ani este extrem de mica, de numai 30,4%, comparativ cu 60,8% in Austria si 62% in Norvegia.


Asta e problema de fapt. Si mai grav e ca e o tendinta in crestere.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#982 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 29 septembrie 2010 - 12:07

off topic:romanul mai bine cerseste si incerca sa dea tepe decat sa munceasca,in ultimul timp am vazut din ce in ce mai multe cazuri .
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#983 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 29 septembrie 2010 - 12:14

Acum serios, in .ro exista credinta ca nu poti obtine nimic serios in viata prin munca sustinuta pe perioade lungi de timp. Iar subconstientul colectiv are dreptate: in tara asta niciodata veniturile din munca nu au fost mari si practic tot timpul statul a fost cel mai darnic angajator.

In plus, din cand in cand a mai aparut cate un factor extern care a dat "reset", fie stergand cu buretele acumularile unora, fie umfland brusc averile altora care au fost in gara cand a venit trenu' istoriei. De pe la 1900 incoace am avut 2 razboaie mondiale, o depresie economica severa (1929-1933), un reset economic sub forma unui proces de nationalizare/colectivizare/expropriere de-a dreptul inuman (1948-1964), un cutremur serios in '77, o perioada de peste 20 de ani de saracie cvasi-generalizata (1980-2000) si in final o bula de consum suprapusa peste una imobiliara.
  • 0

#984 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 29 septembrie 2010 - 01:56

Cistigatorii crizei
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#985 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 29 septembrie 2010 - 02:19

doar din curiozitate.
ce au putut face indivizii aia pentru sumele alea ?
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#986 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 29 septembrie 2010 - 02:39

Fragmente de raspunsuri posibile mai apar uneori la hymerion dot ro. Bonusurile se dau in general in proportie directa cu profiturile iar la banca vorbim in special de plasarea unor credite scumpe iar in plan secund de atragerea unor depozite cu dobanzi mici.

Ce s-a intamplat cu creditarea in .ro in 2003-2008 e parte a peisajului financiar mondial; tarile dezvoltate nu mai puteau oferi randamente bune si nici oportunitati pentru investitii speculative asa ca focusul s-a deplasat pe economiile emergente. In aceste tari sucursalele bancare locale au atras sume imense de bani de la bancile mama sau de la fondurile de investitii asociate oferind dobanzi chiar si de 5% la euro. Acesti bani au fost plasati mai departe clientilor locali contra unor dobanzi de 7-10% la creditele ipotecare si de 15-40% la cele de consum. Nu ar trebui sa ne mire faptul ca atat timp cat fazanii si-au platit ratele indicatorii de profit au "bubuit" si bonusurile au curs :)
  • 0

#987 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 30 septembrie 2010 - 10:28

Revenim cu "finantele" pana nu-mi pierd ideile :rolleyes:

1. stiati ca marea majoritate a creditelor in lei sunt de fapt credite in euro? In piata nu exista de fapt un excedent de lei din care bancile ar putea sa constituie depozite si provizioane care sa acopere credite. Una din cauze este si faptul ca BNR-ul tine lichiditatea sub control pentru a nu permite derapaje ale cursului valutar. Bun, in lipsa de lei, bancile de la noi se duc pe piata din vest si cumpara euro cu dobanzi de 4% si peste, in conditiile in care euribor este in zona 1%. Pana una-alta nici FMI nu ne crediteaza mai ieftin deci nici piata privata nu are vreun interes sa isi asume un risc mai mare. Bun, acesti euro sunt schimbati in .ro in lei, lei care sunt "vanduti" fazanului cu dobanzi incepand cu 11% (credite ipotecare pe 20+ ani) si ajungand practic pana la cer (>40%) in cazul creditelor tip "pe loc". Dobanda asta mare acopera atat riscul de neplata cat si riscul valutar. Fun!

2. majoritatea creditelor de consum din .ro nu au fost date prin structurile bancare clasice ci prin institutii nebancare ("consumer finance" spune ceva?). Chiar si creditele luate efectiv de la banca si nu de la "cetelem", "provident" sau alti camatari sunt de fapt "managed" prin structuri paralele, banca fiind doar un intermediar si un paravan. De ce oare? Pai hai sa privim din nou ideea de banking la nivel mondial: dpdv al bancherului exista clienti buni ("prime"), cu riscuri mici de neplata si capacitate mare de rambursare. Clientii ideali adica, oameni cu salarii/venituri mari si stabile, cu studii etc. Si mai exista si clienti "subprime", oameni cu potentiale probleme de rambursare, care de fapt nu isi permit produsele dorite; oameni care, pe langa alte minusuri, nu au nici cine stie ce educatie financiara. Buuuun, "consumer finance" e un concept de finantare special pentru clientii "subprime". Ce inseamna asta? Dobanzi mai mari (riscul de neplata a ratelor e mare), rate mici (asta e esenta, rate cat mai mici ca asta vrea fazanul, sume lunare mici) intinse pe foarte multi ani pe ideea ca omul e mai probabil sa plateasca primele 10-15 rate decat urmatoarele 200; iar primele 10 pana la 50% din rate sunt de fapt doar dobanda, "principalul" fiind acoperit in a doua jumatate a perioadei de creditare. E bine gandita faza, pentru a putea impune refinantari scumpe in cazul unor incidente de plata. In tarile din vest si in SUA agentiile astea de "consumer finance" isi au sediile si isi fac reclama de obicei prin cartierele de negri si de imigranti; la noi toate orasele sunt pline de asa ceva semn ca dpdv al finantei mondiale noi suntem cu totul la categoria "junk", in rand cu cei mai prapaditi clienti ai lor din tarile civilizate. Fun!
  • 0

#988 rzv74

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 Mesaje:
Inregistrat: 28-octombrie 02
  • Location:bacau

Scris 30 septembrie 2010 - 11:31

http://www.gandul.in...globala-7430062
O estimare efectuată de compania de analize financiare Hedgeway, citată de revista Fortune, arată că, peste zece ani, pensionarii vor reprezenta 48% din polulaţia japoneză. Până în 2050, Ministerul Sănătăţii şi Muncii de la Tokyo prevede că 76,4% dintre japonezi vor avea peste 65 de ani. restul au grija pensionari? or trai astia mult, dar cam pare de domeniul fantasticului estimarea asta.
  • 0

#989 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 30 septembrie 2010 - 02:22

inepuzabilul macro-analist Oaspete etaleaza la nesfarsit neputinta romanilor. sau nu numai a lor. scuze

poate voi incerca si eu candva sa-l concurez cu prezentarea si a altor aspecte mai putin "buboase" ale starii noastre nationale.

pacat ca acum si aici vegetam cu totii. nu traim clipa ci doar VEGETAM .
  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#990 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 septembrie 2010 - 02:32

doar din curiozitate.
ce au putut face indivizii aia pentru sumele alea ?


in principiu, sunt oameni cu vechime, bine conectati, care aduc deal-uri si clienti.

Totusi, in cazul uneia din persoane pe care am identificat-o, eu am estimat ca salariul respectiv al sau e cam egal sau comparabil cu fondul total de salarii al tuturor oamenilor din divizia pe care o conduce. Stiu ca omul aduce clienti si deal-uri, dar parca totusi efortul nu se imparte chiar asa....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#991 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2010 - 03:23

nenea vali, ai fi mult mai simpatic daca ai zambi din cand in gand.
ce am pus eu acolo reprezinta doar o particica din explicatia starii noastre de fapt din zilele noastre. si e evident ca nu-l incrimineaza (numai) pe basescu sau boc, fiindca nu e o stare generata de ultimii 2 ani.

iar al doilea aspect ne arata clar faptul ca daca atintim degetul aratator pe bugetari nu inseamna ca am rezolvat problema. suntem doar pe locu 10 din Europa la numar de bugetari la mia de locuitori. si retine : in sanatate si invatamant suntem MULT sub "normele" europene.

consider cu sunt niste realitati ce trebuiesc cunoscute pentru a putea aborda problema corect, la momentul in care unul dintre noi va ajunge deputat, senator, ministru, sau de ce nu, presedinte.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#992 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 septembrie 2010 - 04:15

...
consider cu sunt niste realitati ce trebuiesc cunoscute...
...

Tu chiar crezi ca e cineva in tara asta care nu le cunoaste ??? :unsure:
  • 0

#993 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2010 - 04:40

da, sunt sigur ca tu de exemplu nu stiai ca suntem doar pe locu 10 la bugetari.
deci s-ar putea ca marota aia cu bugetarii sa nu tina chiar atat cat ar vrea unii.

si in plus, nu inteleg cu ce va deranjeaza faptul ca eu pun un link sau altul.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#994 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 septembrie 2010 - 04:59

Corect, nu stiam ca suntem fix pe locul 10. Dar tu ai impresia ca daca locul e 10 , 9 sau 11 schimba cu ceva datele problemei ??
  • 0

#995 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2010 - 06:17

Hai sa-ti explic ceva. De 2 ani tot auzim faza cu bugetarii resursofagi, ca sa zic asa. Niciodata nu am avut o parere grozava vizavi de segmentu asta, ca liberal, dar mi-era clar ca in primul rand, invatamantul si sanatatea tre sa fie foarte bine sustinute. De asemenea, sectorul justitiei e foarte important.
In mintea noastra a fost creeat acest Bau Bau, bugetarii care papa resursele si s-au spalat pe maini.
Spre suprinderea mea, observ ca nu avem atat de multi bugetari. Norvegienii au de 2.5x mai multi. Evident ca nu comparam veniturile bugetare norvegiene cu ale noastre, da totusi...

Urmaresc incepand din 1990 mersul lumii politice, totdeauna am citit ziare (incepand cu Baricada) si am incercat sa fiu mereu informat. Nu am sa ma schimb acuma. Iar faptul ca postez niste articole aici e treba mea. Daca nu-ti convin, ignora-le pur si simplu.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#996 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 30 septembrie 2010 - 06:28

mie imi place ca postezi, eu nu stiam statistica aia. mai baga!

dar si relu trebuie sa carcoteasca, mai apare o discutie, mai aflam cate ceva, e de bine!

:unsure:
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#997 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 30 septembrie 2010 - 07:26

Pai dupa parerea mea nu numarul/ponderea bugetarilor e problema, ci suma cheltuielilor cu acei bugetari raportata la dimensiunea bugetului. N-au decat sa se faca de 10 ori mai multi daca le convine sa ia fiecare salarii de 10 ori mai mici. Ma rog, intelegeti ideea.

Si poate ca nici suma salariilor lor nu e prea mare, dar se pierd prea multi bani cu asistarea sociala, cu cheltuieli aiurea, cu capusarea ministerelor etc. Si nici atitudinea bugetarilor care vin in contact cu restul Romaniei nu ofera o imagine prea roz, ca de exemplu un vechi prieten din liceu care se chinuie de o saptamana in spitale cu un copil in varsta de 2 luni, venind special de la C-ta la cel mai "smecher" spital de copii din tara (probabil), adica Grigore Alexandrescu. Dupa 5 zile in care au fost trati la misto, cu analize care "nu au iesit nici acum", au plecat cu copilul deshidratat la Medlife. Si atunci sa le plang eu de mila celor de la Alexandrescu? In conditiile in care in spitalul ala oricum s-au bagat ceva bani fata de multe alte spitale. Samd.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#998 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2010 - 07:46

Hai Forester, sunt de acord cu tine. Da, asistare sociala, cheltuieli aiurea, capusarea ministerelor. Are destul de putin de a face cu "bugetarii", nu ?
Nu vreau sa le iau apararea, departe de mine. Da e bine sa privim mai echilibrat toate treaba.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#999 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 30 septembrie 2010 - 07:53

Pai nu au de a face cu bugetarii, insa din motivele pe care le-am expus in postul anterior si alte o suta de exemple similare, tot ma uit chioras. Sigur, ar trebui sa urmeze (sper ca nu!) discutia cu oul si gaina, ce a fost mai intai, salariul prost sau functionarul nesimtit.
Revenind, mai important ar fi fost sa vedem comparativ cheltuielile cu salariu ca procent din PIB in aceste tari cu care se face comparatia.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1000 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2010 - 08:04

Aici ai dreptate. Dar totodata, ma gandesc ca bugetarii aia din Norvegia au cu totul alte salarii fata de ai nostri. Daca ma gandesc doar la faptul ca medicii din Germania se cam inghesuie sa lucreze in Norvegia...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi