Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Subaru Forester Diesel


  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#226 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 22 noiembrie 2008 - 01:50

La un diesel, singurele poze ,,periculoase in actiune'' ar fi cele sonore... :rolleyes:
  • 0

#227 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 22 noiembrie 2008 - 04:08

Imi este teama ca te inseli amarnic draga mol. Motorul este silentios ca un benzinar asa ca nu va fi cazul.
  • 0

#228 AS25

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 17 Mesaje:
Inregistrat: 10-noiembrie 08
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf 5 Plus DSG
  • Motorizare:1.9 TDi 130CP

Scris 22 noiembrie 2008 - 04:56

Imi este teama ca te inseli amarnic draga mol. Motorul este silentios ca un benzinar asa ca nu va fi cazul.


Boxerul diesel chiar este extrem de silentios. La relanti se aude un pic ca e diesel, dar in mers nu are nici o legatura cu restul motoarelor diesel. Bravo lor
Din cite am citit pe net acest motor este fabricat din 2002 si de attunci pina acum l-au tinut in teste si mici modificari. Cica ar f fost motoare care au mers peste 700.000 km fara nici o reparatie. Si inca ceva varianta initiala care au anuntat-o pentru a iesi pe piata avea 175 CP, fiind euro4. Cica actualul motor pentru a putea fi euro 5 i-au mai taiat din cai si are doar 150.

http://www.boxerdies...ring/en/01.html
  • 0

#229 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 04 decembrie 2008 - 04:25

Gata - l-am ridicat. Revin cu impresii cum prind putin timp liber.
  • 0

#230 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 04 decembrie 2008 - 05:02

peste vreo trei zile cind se va da jos, obosit, de la volan... :rolleyes:
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#231 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 decembrie 2008 - 08:01

asteptam poze si impresii intr-un topic nou.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#232 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 04 decembrie 2008 - 08:09

De fapt....am o saptamana de cand am luat-o.....Bine zicea cine zicea ca daca iti iei subaru nu mai ai timp de stat pe forumuri :rolleyes:
  • 0

#233 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 04 decembrie 2008 - 08:19

am observat studiind in detaliu pe site la SMT ca acum toate variantele de Forester, inclusiv cele cu cutie manuala au VDCS, care inteleg ca e echivalentul ESP la Subaru, ceea ce presupun ca ar trebui sa imi linisteasca putin retinerile pe care le aveam eu legat de masinile fara VDCS ca exista un risc sa fuga spatele brusc....

razvee, asteptam poze si impresii, baga!
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#234 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 decembrie 2008 - 08:29

le fac tot mai umane.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#235 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 04 decembrie 2008 - 09:06

ceea ce nu inteleg eu studiind specificatiile de pe site la subaru motors este: astia au sisteme AWD diferite pentru motorizari si echipari diferite ale aceluiasi model?

De exemplu la forester
- 2.0 benzina manuala + dual range are la tip AWD: LSD (diferential central cu visco-cuplaj/alunecare limitata)
- 2.0 benzina automat (comme-on, cutie cu 4 trepte): ATS (sistem de distributie activa a cuplului)
- 2.5 benzina turbo manual: LSD (diferential central cu visco-cuplaj/alunecare limitata)
- 2.5 benzina turbo automat: VTD (sistem de distributie variabila a cuplului)
- 2.0 diesel boxer manual: CDG (diferential central cu pinioane cuplat cu LSD).

Sa inteleg ca pt intreaga gama Forester folosesc in total 4 sisteme diferite AWD (LSD, ATS, VTD, CDG)? De ce? Are sens economic? care e cel mai eficient in fond?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#236 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 04 decembrie 2008 - 09:14

Stiti cumva daca noul Forester XT 2.5 manual, are LSD si pe spate, in afara de cel central (citesc informatii contradictorii pe net) ?

Aceasta postare a fost editata de dinoc: 04 decembrie 2008 - 09:14

  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#237 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2008 - 09:19

Excluzind STI-ul si discutind numai despre cutiile de viteze, la Subaru sunt 2 tipuri: cu lsd central si cu central activ.
La cutiile manuale centralul e lsd dar mai exista o varianta cu reductor, care e identica cu cea normala pentru manuale, numai ca in cutia de transfer sunt 2 trepte. La aspirata mea veche aveam si reductor, cum are si Mike la a lui.
Deci nu sunt 4 ci 2.
Cutia de STI n-are legatura cu nici una din cele de mai inainte.
  • 0

#238 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 decembrie 2008 - 09:46

Stiti cumva daca noul Forester XT 2.5 manual, are LSD si pe spate, in afara de cel central (citesc informatii contradictorii pe net) ?


cel mai bine e sa mergi cu el. nu conteaza ce are.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#239 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2008 - 10:00

Se pare ca la modelele noi baga astia tranzistoare si in LSD.... :D

"Electronic Limited Slip Differential Function
In all 2009 Foresters, Vehicle Dynamics Control also provides traction control and a 'virtual' limited slip rear differential function. Using the virtual rear LSD in place of the viscous-type unit used on previous Forester models provides the traction benefits of an LSD but without the weight or the potentially negative impact on steering response, turning ability or stability."


Ceva in genul EDS de la VAG, etc...

SURSA
  • 0

#240 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 decembrie 2008 - 10:36

cand o sa fie vremea sa schimb X3-ul, va fi crunt din toate punctele de vedere. cred ca asa vor sa ne incurajeze sa nu mai luam masini si sa mergem pe jos.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#241 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 04 decembrie 2008 - 10:37

sau cu bicicleta :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#242 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 04 decembrie 2008 - 11:07

Merci Relu, da asta citisem si eu, dar nu pe site-ul oficial si nu eram sigur daca-i adevarat.
Foresterul XT manual l-ati condus careva, cum vi se pare ca trage , merge, ... ?

Am fost saptamana trecuta sa vad Foresterul si-am ajus sa fac drivetest cu STI-u ... iar :D
Urmeaza sa fac un drivetest si cu Foresterul XT manual ... pana una alta daca l-ati condus vreau pareri :D


Se pare ca la modelele noi baga astia tranzistoare si in LSD.... :D

"Electronic Limited Slip Differential Function
In all 2009 Foresters, Vehicle Dynamics Control also provides traction control and a 'virtual' limited slip rear differential function. Using the virtual rear LSD in place of the viscous-type unit used on previous Forester models provides the traction benefits of an LSD but without the weight or the potentially negative impact on steering response, turning ability or stability."


Ceva in genul EDS de la VAG, etc...

SURSA


  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#243 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 decembrie 2008 - 11:23

da sti-ul cum l-ai perceput?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#244 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 05 decembrie 2008 - 01:02

ceea ce nu inteleg eu studiind specificatiile de pe site la subaru motors este: astia au sisteme AWD diferite pentru motorizari si echipari diferite ale aceluiasi model?

De exemplu la forester
- 2.0 benzina manuala + dual range are la tip AWD: LSD (diferential central cu visco-cuplaj/alunecare limitata)
- 2.0 benzina automat (comme-on, cutie cu 4 trepte): ATS (sistem de distributie activa a cuplului)
- 2.5 benzina turbo manual: LSD (diferential central cu visco-cuplaj/alunecare limitata)
- 2.5 benzina turbo automat: VTD (sistem de distributie variabila a cuplului)
- 2.0 diesel boxer manual: CDG (diferential central cu pinioane cuplat cu LSD).

Sa inteleg ca pt intreaga gama Forester folosesc in total 4 sisteme diferite AWD (LSD, ATS, VTD, CDG)? De ce? Are sens economic? care e cel mai eficient in fond?


deci ma lamureste si pe mine cineva? am gasit ceva pe Softpedia, dar credeam ca la Facultatea de Literatura Auto se cunoaste mai bine :D
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#245 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 05 decembrie 2008 - 01:22

ce am gasit pe softpedia:
http://forum.softped...m...t&p=5342665
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#246 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 decembrie 2008 - 09:04

deci ma lamureste si pe mine cineva? am gasit ceva pe Softpedia, dar credeam ca la Facultatea de Literatura Auto se cunoaste mai bine :)


Pai nu e destul de clar ce am zis mai devreme ???

Am spus ca sunt doar 2 ( DOUA ) categorii de cutii: manuale si automate. Cele automate au un "fel" de AWD si cele manuale care sunt cele cu adevarat AWD, 50/50 cu variatii in jurul acestui raport.

Ca mai nou au inceput cu tot felul de "paleative" e alta poveste si e clar ca masinile de altadata vor ramine destul de curind o amintire si ( poate ) piese de colectie....

Citeste si AICI o descriere poate ceva mai clara.
  • 0

#247 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 05 decembrie 2008 - 09:53

L-am perceput cu plusuri si minusuri , oricum per total imi place si l-as cumpara .

Facand o comparatie minima intre STI si Type-R-ul meu, STI-ul are urmatoarele minusuri:
- cutia nu-i la fel de precisa ca la Type-R, sau poate necesita obisnuinta, mi s-au parut prea apropiate treptele stanga dreapta si usor de gresit daca schimbi f. repde, gen drag racing
- directia nu are acelasi feedback ca la Type-R , cred ca se poate rezolva cu ceva piese aftermarket sau steering rack de la STI-u japonez care-i mai rapid
- are body roll , dar se poate rezolva cu alte bari stabilizatoare , bucsi , deja am vaz ca tunerii au scos una alta
- doar 6500 rpm , fata de 8600 rpm cat merge al meu

In rest numai de bine de STI :
- 3 diferentiale (fata, spate, central) fata de 1 sg diferential pe care-l am pe type-r (aftermarket)
- suspensie double-whishbone spate
- cei 100 cai in plus se simt din plin , nu mai vb de cuplu
- cel mai important , este ca stock poti s-o folosesti ca masina de zi cu zi , suspensia este mai confortabila decat in type-r
- iar daca vrei s-o transformi intr-un track machine, piese aftermarket gasesti o gramada

Cum spuneam mai sus, daca tragi linie, clar merita masina si as da banii pe una :)


da sti-ul cum l-ai perceput?


  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#248 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 05 decembrie 2008 - 10:09

in afara de cutie, care mie mi-a placut, e pe gustul meu clar, cam la fel mi se pare si mie. lipsa grava de feed-back, foarte umana, chiar mi se pare periculoasa pt cineva care nu isi da seama cu ce viteze merge.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#249 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 05 decembrie 2008 - 01:04

deci sa ma bag la un drivetest si il pun pe lista scurta? :)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#250 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 05 decembrie 2008 - 01:38

Da absolut.
Cum am spus si mai sus, poti f. bine s-o folosesti ca masina de zi cu zi, fara probleme.
  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi