Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Un freezone


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4400 replies to this topic

#1226 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 12 iunie 2009 - 10:16

Cistigi timp de reactie la "pedalat". Daca esti in stare, evident..


si atunci de ce se recomanda insistent la masina automata, pentru novici, sa tina piciorul sting cit mai lipit de pragul/panoul usii, pentru a nu avea tendinta de a frina cu stingul si a incurca borcanele...?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#1227 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 12 iunie 2009 - 10:22

pentru ca tb sa si poti, nu ajunge doar sa stii ca tb sa folosesti stangul. pt cine nu poate, dreptul merge :D
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#1228 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 12 iunie 2009 - 10:27

mie mi-ar incurca mecanismele mentale deja formate....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#1229 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 iunie 2009 - 10:50

mie mi-ar incurca mecanismele mentale deja formate....


Pe linga ce spui ( si sunt absolut de acord ), sa nu uitam ca acel "cistig" in reactie la mersul pe strada nu justifica sub nicio forma folosirea stingului pentru frina. Personal o consider (inca) o copilarie periculoasa....
  • 0

#1230 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 12 iunie 2009 - 11:29

si atunci de ce se recomanda insistent la masina automata, pentru novici, sa tina piciorul sting cit mai lipit de pragul/panoul usii, pentru a nu avea tendinta de a frina cu stingul si a incurca borcanele...?

pentru a nu avea impulsul de A APASA PE AMBREIAJ ! am patit'o ... eu in dreapta . instruit omul la greu. el : pai am uitat ... noroc ca ne apropiam de oprire la un semafor si nu era nimeni in spate.

pentru ca maimuta sa nu apese pedala lipsa se pune maimuta sa tina piciorul stang sub scaun .

Pe linga ce spui ( si sunt absolut de acord ), sa nu uitam ca acel "cistig" in reactie la mersul pe strada nu justifica sub nicio forma folosirea stingului pentru frina. Personal o consider (inca) o copilarie periculoasa....

pe strada e inutil ... bine bine , la drum lung daca n-ai cruise control si e automata mai poti sa tii si acc cu stangul pe autostrada :D
in oras e chiar degeaba . pe circuit se simte foarte mult diferenta. mai ales la o masina turbo si diesel pe deasupra. o poti tine usor in ture , poti sa ai grija sa ai presiune in turbina si alte chestii d'astea mici . poti sa castigi timp valoros.

gadeste'te doar cat iti ia sa muti piciorul de pe frana pe acc. cand poti sa stai ca la karturi ... si totul sa fie instant ;)
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#1231 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 12 iunie 2009 - 11:33

Asta cu obisnuinta de a apasa pe ambreiaj am patit'o si eu cu C2'ul lui Maxy. Desi facusem o tura si era totul ok, cand am tras pe dreapta, tot am vrut sa apas ambreiajul. Si normal ca am apasat cu incredere si am agatat pedala de frana, de s'au aprins si avariile :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1232 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 iunie 2009 - 11:34

Pe linga ce spui ( si sunt absolut de acord ), sa nu uitam ca acel "cistig" in reactie la mersul pe strada nu justifica sub nicio forma folosirea stingului pentru frina. Personal o consider (inca) o copilarie periculoasa....


Asta e ca aia cu parintii care obliga copiii stangaci sa scrie cu dreapta... Mergi intai cu o automata mai mult timp si o sa vezi ce simplu e sa franezi cu stangul. Si apoi ce simplu e sa revii pe ambreiaj.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1233 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 12 iunie 2009 - 12:07

Asta cu piciorul stang pe frana la automata mi se pare de un rar imbecilism acut. Dar e doar parerea mea.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#1234 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 iunie 2009 - 12:10

Asta e ca aia cu parintii care obliga copiii stangaci sa scrie cu dreapta... Mergi intai cu o automata mai mult timp si o sa vezi ce simplu e sa franezi cu stangul. Si apoi ce simplu e sa revii pe ambreiaj.


Am mers suficient de mult cu automate si mi-am format o parere pe care mi-o mentin. Cum eu nu am pretentia sa fie cineva de acord cu mine, da-mi voie sa-ti ignor sfatul.
  • 0

#1235 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 12 iunie 2009 - 01:22

am mers si eu cu 3 automate, cu 2 din ele (GLK si E) putin cu cealalta (Avensis) destul si de fiecare data la primele franari apasam in podea cautand ambreiaju :D) plus ca il mai cautam cateodata si ca sa schimb treptele ;). La Avensis am apucat sa ma obisnuiesc dupa ce am mers ceva. Oricum prefer manuala chiar daca ma dor picioarele :D
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#1236 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 12 iunie 2009 - 01:33

Dpmdv, considerand mersul uzual de zi cu zi (mai ales urban), este o copilarie/inutil sa franezi cu stangul, plus ca acest lucru poate sa fie si f periculos daca pers respectiva nu stapaneste f bine acest lucru.
Este cumva similar cu alte tehnici prezente in pilotaj si pe care unii le tot incearca pe strada, unde nu este nici locul potrivit si nici nu se obtine vreun avantaj (mai ales daca ma gandesc la mersul/statul in coloana).
Ca la o masina cu automata, uneori, nu este nicio problema sa franezi cu stangul (daca esti obisnuit/sti sa dozezi apasarea), este altceva.

P.S.: ca sa nu fiu gresit inteles: personal nu consider ca sunt unul dintre cei care stiu sa franeze bine cu stangul.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1237 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 12 iunie 2009 - 03:00

eu am un model mai simplu de sofat.
cand sunt cu automata tin volanul cu mana dreapta in jurul orei 12 si mana stanga o rezem de usa
cand merg cu manuala se schimba treaba, mana stanga pe volan in dreptul orei 12 si mana dreapta tot timpul pe schimbator si astfel stiu ca trebuie sa schimb treptele.
orium nu mi sa intamplat niciodata sa calc frana cu piciorul stang cautand ambreiajul cand am fost cu vreo automata.
Cand vreun prieten se urca in masina mea si masina respectiva are cutie automata ii dau peste mana cand pune mana pe schimbator incercand sa schimbe vitezele spunandu-i ca am angajat un om care sa faca treaba asta, el sa calce acceleratia sau frana si sa aibe grija de volan.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#1238 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 iunie 2009 - 03:07

.......
pe strada e inutil ... bine bine , la drum lung daca n-ai cruise control si e automata mai poti sa tii si acc cu stangul pe autostrada ;)
in oras e chiar degeaba . pe circuit se simte foarte mult diferenta. mai ales la o masina turbo si diesel pe deasupra. o poti tine usor in ture , poti sa ai grija sa ai presiune in turbina si alte chestii d'astea mici . poti sa castigi timp valoros.

Fa tu asta la De Se Ge ! :D ;) ;)

gadeste'te doar cat iti ia sa muti piciorul de pe frana pe acc. cand poti sa stai ca la karturi ... si totul sa fie instant ;)

Da mah, pe circuit e altceva. Uneori si pe strada daca o "confunzi" cu circuitul... ;)
  • 0

#1239 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 12 iunie 2009 - 08:46

Ca tot vorbeam mai zilele trecute despre cresterea saptamanala a pretului carburantilor, Rompetrol scumpeste carburantii pentru a doua oara in aceasta saptamana
Numai ....................... de bine.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1240 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 iunie 2009 - 09:35

@Swiby & Relu: cu toata stima si respectul ce v-o port ambilor (pe bune), mi-ati dovedit inca o data ca pentru majoritatea, ce nu pot sa faca sau nu inteleg, e ori prostie, ori nu exista. Felicitari. Asa evoluam.

P.S. multumesc si pentru ca m-ati facut indirect imbecil sau mai stiu eu cum. Mai studiati, copii, mai studiati. Nu inseamna ca daca ati condus la viata voastra 'nspe mii de masini, aveti adevarul absolut la degetul mic. Si mai invatati sa mai si vorbiti, daca e posibil, in ideea de a nu arunca cu nasol in cei din jur. Faceti acest efort.

P.S.2: care incepe cu sfaturi "parintesti" de rahat gen "chill out" sau altele asemanatoare, e pus instant pe lista neagra...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1241 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 iunie 2009 - 10:00


  • 0

#1242 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 iunie 2009 - 10:04


  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1243 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 12 iunie 2009 - 10:58

:) :P :) :P

esteti niste meseriasi amandoi!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#1244 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 12 iunie 2009 - 11:55

http://www.noob.us/h...xar-short-film/
:)
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#1245 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 13 iunie 2009 - 08:08

Imagine amplasata
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1246 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 15 iunie 2009 - 07:54

Aste imagini le gasesti si-n Timisoara


... asa cum spuneam aici ... se gasesc si la Timisoara:

Imagine amplasata
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1247 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 15 iunie 2009 - 09:13

Parcul Tineretului va fi burdusit cu vile de lux

Nu stiu daca putem face ceva; sambata a fost un protest, as fi vrut sa ma duc, dar n-am stiut de el.
Am semnat o petitie on-line, sper sa ajute. Semnati si voi si dati spre cati mai multi cunoscuti.
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#1248 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 15 iunie 2009 - 09:17

"Autor: informatie confidentiala"... Cat curaj din spatele tastelor... Acum cativa ani am facut si eu o petitie online, a avut ceva succes la vremea ei. Doar ca am avut oo sa o si semnez la vedere. Ca am primit amenintari inclusiv de la avocatii companiei vizate, e alta discutie. Si injurii, si cate si mai cate. Dar asa? Mai bagam o petitie din asta inutila... Mai spamam oleaca netul... Nici macar nu scrie de cate semnaturi e nevoie pentru a fi luata macar in considerare...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1249 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 15 iunie 2009 - 09:27

pai se vede ma cine o semneaza sau cine a semnat-o ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#1250 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 15 iunie 2009 - 10:18

E vorba de cine a facut-o.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi