Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Totul despre Android


  • Please log in to reply
1995 replies to this topic

#476 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 ianuarie 2012 - 01:06

Mail-urile importante nu vin niciodată pe laptop :lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#477 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 ianuarie 2012 - 01:23

Nejte articole misto:

IN DEPTH: Custom Android UI - Enhancement or hindrance

IN DEPTH: Who Launches the Launchers?

Next generation launcher


  • 0

#478 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 10 ianuarie 2012 - 03:55

http://www.engadget....-ice-cream-san/

Niceeeee
  • 0

#479 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 10 ianuarie 2012 - 08:18

Eu inca astept un raspuns de la el. Chiar sunt curios de ce trebuia facut cu ce avea Androidul nativ. Atat Android, cat si iOS se bazeaza masiv pe 3rd party apps.


Doh, mai pejte, te stiam baiet intelijent. Oarecum, Alias ti-a si raspuns. Acel tilifon, apartinea directoarei jenerale care si asa, nu mi-l lasa pe mana sa-l botonez decat max 10 min. Ca suna intr-una si ea trebuia sa raspunda.
Si sa vezi ce fain e cand incepi sa setezi ceva si trebuie sa te opresti ca primesti apel, iar incepi si ti se spune duios la ureche: "CE MAMA MA-SII DUREAZA ATAT SA SETEZI UN TELEFON?" etc...etc...
Deci, exclus sa-l iei in biroul tau si sa-l dricuiesti in liniste si pace.
Acu pricepusi?
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#480 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 10 ianuarie 2012 - 08:28

...
Chiar sunt curios cat a mai avut de 'setat' Monitor_R dupa ce a downloadat aplicatia respectiva :)

Fix 3 minute...ca nu m-am obisnuit inca cu tastatura care se tot roteste in functie de cum tii caramida. :lol:

Ia incercati da priviti problema la nivel enterprise. cum ar fi sa instalezi un programel din ala pe 2000 de telefoane (probabil diferite), in 70% din tarile europene.

Se poate. Asa cum poti face deployment de aplicatii pe toate WKSurile din retea, la fel se poate si pentru Handroide. :)
AICI e doar inceputul.
Problema e ca trebuie modificate si toate politicile de utilizare a echipamentelor si al Internetului prin corporatie a.i. sa includa si sa acopere si aria de utilizare a caramizilor. :(

...
Si sa vezi ce fain e cand incepi sa setezi ceva si trebuie sa te opresti ca primesti apel, iar incepi si ti se spune duios la ureche: "CE MAMA MA-SII DUREAZA ATAT SA SETEZI UN TELEFON?" etc...etc...
Deci, exclus sa-l iei in biroul tau si sa-l dricuiesti in liniste si pace.
Acu pricepusi?


Eh, aici ti-ai prins urechile Adytzu... :P
Trebuia sa anticipezi, sa te duci la Doamna, sa vezi problema si sa te retragi la studiu in barlogul tau.
Nu stai niciodata pe capu' sefului sa ii setezi ceva la PC sau Telefon decat daca esti sigur ca in 5 min. parasesti incaperea.
La tine la birou iti faceai temele pe o alta caramida (chiar si alt model, SOul conteaza) si apoi cu rezolvarea in buzunar te duceai TRIUMFATOR si EN-FANFARE cu solutia salvatoare! - Na ca-m facut o rima... :D

Aceasta postare a fost editata de Monitor_R: 10 ianuarie 2012 - 08:37

  • 0

#481 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 ianuarie 2012 - 08:32

Ca sa nu mai vorbim ca nimeni nu cumpara 2000 de telefoane odata, indiferent cat de mama firmelor/corporatiilor ar fi ea. Deci inevitabil vor fi mai multe modele daca nu chiar mai multe marci....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#482 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 ianuarie 2012 - 11:27

Deci inevitabil vor fi mai multe modele daca nu chiar mai multe marci....

Daca SO-ul e aceeasi, nu prea mai conteaza marca/modelu :lol:
  • 0

#483 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 ianuarie 2012 - 11:30

Conteaza daca implementarile SO-ului sunt diferite...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#484 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 ianuarie 2012 - 11:41

@1Q: In cazul Android-ului (ca tot suntem in topicul dedicat), ma indoiesc sa difere mare lucru intre cele disponibile acum pe piata :lol:

@Adytzu: Acum am inteles rationamentul, iar solutia ti-a oferit-o Monitor :)
  • 0

#485 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 ianuarie 2012 - 11:43

Nu te indoi ca faci cute :lol: Dovada era cu SMS-urile, Maxy ne zicea de o optiune pe care noi, altii, nu o aveam. banuiesc ca tine de implementarea facuta de producatorul de telefoane, Androidul fiind totusi open-source.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#486 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 ianuarie 2012 - 03:25

Pai Maxy inca n'a pus prt'scr'ul ala cu butonul respectiv. Iar eu m'am uitat in al meu si la fel, nu vad nici un buton, asa ca deocamdata inclin sa cred ca e ceva instalat ulterior
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#487 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 11 ianuarie 2012 - 03:29

Ce buton?
  • 0

#488 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 ianuarie 2012 - 04:03

Asta de aici
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#489 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 12 ianuarie 2012 - 05:58

Uita de Exchange pe Handroid...


@adytzu: Sef, s-a integrat handroidu' cu Exchange mai rau ca orice BB ;)
Acu' trimit si primesc si SMSuri direct din/in clientul de Outlook (OWA inclusiv) via terminal handroid. ;)
Cred ca se poate si cu mere, inca mai sap.
:rolleyes:
  • 0

#490 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 ianuarie 2012 - 09:50

MS nu mai este presat sa vândă telefoane cu propriul OS. Cele mai mari firme care vând dispozitive cu Android, printre care Samsung, HTC, Acer și LG, au semnat niște contracte pentru a folosi o serie de programe și patente în aceste dispozitive. Sunt curios ce tehnologii și programe are MS așa de șmechere încât toți le vor pentru ca să nu vină concurența cu ceva în plus.

MS cel mai probabil va primi o sumă pentru fiecare aparat vândut.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#491 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 13 ianuarie 2012 - 08:03

Fix 3 minute...ca nu m-am obisnuit inca cu tastatura care se tot roteste in functie de cum tii caramida. :lol:

Se poate. Asa cum poti face deployment de aplicatii pe toate WKSurile din retea, la fel se poate si pentru Handroide. :)
AICI e doar inceputul.
Problema e ca trebuie modificate si toate politicile de utilizare a echipamentelor si al Internetului prin corporatie a.i. sa includa si sa acopere si aria de utilizare a caramizilor. :)


Eh, aici ti-ai prins urechile Adytzu... :P
Trebuia sa anticipezi, sa te duci la Doamna, sa vezi problema si sa te retragi la studiu in barlogul tau.
Nu stai niciodata pe capu' sefului sa ii setezi ceva la PC sau Telefon decat daca esti sigur ca in 5 min. parasesti incaperea.
La tine la birou iti faceai temele pe o alta caramida (chiar si alt model, SOul conteaza) si apoi cu rezolvarea in buzunar te duceai TRIUMFATOR si EN-FANFARE cu solutia salvatoare! - Na ca-m facut o rima... :D


Da, corect ce spui tu...pana la un punct. De unde sa iau alta caramida? :)
Tot ce am putut face e sa gugalesc o perioada in vederea gasirii solutiei optime non-invazive. Adica, fara sa trebuiasca sa bag cablu in telefon, sa-l softez cu nu stiu ce...etc...
Oricum, ACEL HTC Desire a mai avut si alte bube. Se incalzea inexplicabil si se restarta sau se bloca cand ti-era lumea mai draga. Toata lumea i-am spus sa isi ia un telefon normal, rezonabil, gandit sa MEARGA...dar ea a tinut mortis sa aiba ceva cu taciscrin, orice altceva dar nu iPhone. Deci, lupta-te daca poti. :lol:
In fine, de atunci, adica jumatate de an si mai bine, am scapat de problema handroidului. O sa studiez si eu mai atent cand imi vine Gio...adica pe luni, marti.

Aceasta postare a fost editata de adytzu: 13 ianuarie 2012 - 08:04

  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#492 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 13 ianuarie 2012 - 08:35

Da, corect ce spui tu...pana la un punct. De unde sa iau alta caramida? :lol:
Tot ce am putut face e sa gugalesc o perioada in vederea gasirii solutiei optime non-invazive. Adica, fara sa trebuiasca sa bag cablu in telefon, sa-l softez cu nu stiu ce...etc...
Oricum, ACEL HTC Desire a mai avut si alte bube. Se incalzea inexplicabil si se restarta sau se bloca cand ti-era lumea mai draga. Toata lumea i-am spus sa isi ia un telefon normal, rezonabil, gandit sa MEARGA...dar ea a tinut mortis sa aiba ceva cu taciscrin, orice altceva dar nu iPhone. Deci, lupta-te daca poti. :)
In fine, de atunci, adica jumatate de an si mai bine, am scapat de problema handroidului. O sa studiez si eu mai atent cand imi vine Gio...adica pe luni, marti.

O problema pentru corporatisti cu Exchange/Lotus in firma insa o anticipez... :)
Traficul mult mai mare de date fata de un BB si atunci cand utilizatorul o ia razna prin campii (iese in roaming...) sa vezi ce facturi rezulta. http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
Ce am remarcat, fata de BB si WM, este ca daca primesti mail, cand apesi mail-ul, nu iti arata doar cei 2-3k de inceput care i-ai setat ci imediat incepe sa downloadeze TOT mail-ul. Mai pui la socoteala si restul de programe instalate pe handroid/IOS, care periodic isi cauta daca exista update pe market, update-uri de harti pe GMaps, etc.etc. si vei avea scandal la sfarsit de luna.
Trebuie rezolvata si problema asta, a controlului de date fara a limita pushmail-ul cand esti in roaming. :lol:

Caut zilele astea si daca gasesc ceva rezonabil anunt.
  • 0

#493 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 13 ianuarie 2012 - 09:16

Faptul ca aplicatiile isi cauta update nu cred ca mananca prea mult trafic. Updatarea efectiva insa cam da. Nu te pune nimeni insa sa faci update-ul prin 3G :lol:

Nu stiu io cum e cu mail-urile astea de biznis, dar poate o fi si de la aplicatia nativa de email. Poate trebuie incercata si alta :lol:
  • 0

#494 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 13 ianuarie 2012 - 10:00

eu m-am convins din nou de ce inca se mai vinde Nokia E72 pt business si Blackberry este favorit ca telefon de servici: pt ca pur si simplu functioneaza fara sa aiba nevoie de interventia permanenta a utilizatorului. Se seteaza rapid totul si ii dai bataie. Nu actualizezi, nu downloadezi, nu instalezi.....

@Pejte: nimeni nu sta sa buchiseasca la telefonul de servici. ala trebuie sa functioneze si sa tina bateria cat mai mult.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#495 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 13 ianuarie 2012 - 10:12

Da nea, dar se pare ca tu nu 'intelegi' un sistem de operare ca Android sau iOS. 90% se bazeaza pe 3rd party apps. Nu sunt doar pentru biznis, nu sunt doar pentru facebook, nu sunt doar pentru jucat angry birds si mi se pare ABERANT sa vina 'din fabrica' plin de bloatware care nu e folosit nici macar de 90% de utilizatori.

Vrei mail pe mobil, da, BB-ul e dedicat pentru asta. Dar altceva nu prea mai poti face cu el (exceptand functia principala de telefon). La fel si cu E72-u ala.

Un Android il poti transforma oricand intr-un cititor foarte bun de mail, dar un BB nu il poti face sa faca altceva decat pentru ce a fost fabricat.

Toata treaba e sa stii CE vrei de la un telefon inainte sa il cumperi :lol:

@Pejte: nimeni nu sta sa buchiseasca la telefonul de servici. ala trebuie sa functioneze si sa tina bateria cat mai mult.

Adica nu sa fie taciscrin (cu gugal, mar, fereastra) ci un Nokia cu Symbian :lol:
  • 0

#496 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 ianuarie 2012 - 11:12

O problema pentru corporatisti cu Exchange/Lotus in firma insa o anticipez... :lol:
Traficul mult mai mare de date fata de un BB


La BB e normal, fiind gândit pentru asta din fașă.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#497 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 ianuarie 2012 - 09:07

Și până la urmă Androidul de bază nu există. Poate de asta au apărut diferențe între anumite aparate care nu au softuri proprietare 3rd party, ci pur și simplu au fost modificate pentru a întâmpina anumite cerințe. O, frumusețea open source. Chiar dacă Google supervizează destul de aproape totul și nu se poate spune că este de-a dreptul "open".

Oficial se recunoaște că de fapt numai Nexus este un aparat cu OS Android. Restul sunt derivate care folosesc denumirea impropriu, pentru că nu există o standardizare a OS-ului.

În sfârșit s-a spus și asta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#498 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 13 ianuarie 2012 - 09:28

Și până la urmă Androidul de bază nu există. Poate de asta au apărut diferențe între anumite aparate care nu au softuri proprietare 3rd party, ci pur și simplu au fost modificate pentru a întâmpina anumite cerințe. O, frumusețea open source. Chiar dacă Google supervizează destul de aproape totul și nu se poate spune că este de-a dreptul "open".

Oficial se recunoaște că de fapt numai Nexus este un aparat cu OS Android. Restul sunt derivate care folosesc denumirea impropriu, pentru că nu există o standardizare a OS-ului.

În sfârșit s-a spus și asta.



pai io cand zic ca nu exista telefoane Android decat 2 modele, 3 mai nou cu Galaxy Nexus care este cat un televizor!
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#499 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 13 ianuarie 2012 - 09:28

De aia isi pun multi CyanogenMod, care e cat se aproape de ala 'original'
  • 0

#500 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 ianuarie 2012 - 09:37

Păi să nu mai zică lumea că și-a luat Android :lol:

Vorba aia, Android versus iPhone :lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi