Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Totul despre Android


  • Please log in to reply
1995 replies to this topic

#676 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 04 februarie 2012 - 01:31

Imi plac discutiile de pe aici. Daca erau dincolo, la mere, toata lumea facea pe ea de ras ca ce proaste sunt, ca nu pot face aia si aialalta "din fabrica" si trebuie aplicatii si cate si mai cate sa fie asa cum trebuie. Brusc si subit, aici nu mai e o mare problema, ci doar ceva aproape normal. Ce rotunda e roata...


Te oftici; dai o bere
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#677 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 februarie 2012 - 01:40

Unchiule, si p'aici e suparata lumea ca ptr orice rahatis iti trebe o aplicatie. Dupa ce ne rezolvam problemele, venim si pe topicul Iphone sa radem :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#678 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 04 februarie 2012 - 01:54

Te oftici; dai o bere

Nu as avea nici un motiv sa ma oftic, nu dau nici o bere, ia-ti singur ca esti major :lol: Serios, nu ma oftic, dar in general imi plac chestiile realiste, nu "fanatice" cu "X rulz si Y sukz". Cum zicem si io si tu de ceva vreme (dar dejaba): nu exista scula perfecta sa se muleze fix pe ce vrea fiecare. De aia si au libertatea in a alege atatea aplicatii, ca sa devina scule cat mai apropiate de perfect. Si daca nu ne place cum vin din fabrica, la robotei root-am, la mere JB-im. Aia e. Sunt destui care merg cu ele de fabrica si nu mor :lol:

Unchiule, si p'aici e suparata lumea ca ptr orice rahatis iti trebe o aplicatie. Dupa ce ne rezolvam problemele, venim si pe topicul Iphone sa radem :lol:

Have fun :lol:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#679 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 februarie 2012 - 03:52

Unchiule, si p'aici e suparata lumea ca ptr orice rahatis iti trebe o aplicatie. Dupa ce ne rezolvam problemele, venim si pe topicul Iphone sa radem :P

Fix a'la vindoze !!! :D :D :wacko: :lol: :D

Berea la PET rullllz !! :lol:
  • 0

#680 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 05 februarie 2012 - 10:25

Imi plac discutiile de pe aici. Daca erau dincolo, la mere, toata lumea facea pe ea de ras ca ce proaste sunt, ca nu pot face aia si aialalta "din fabrica" si trebuie aplicatii si cate si mai cate sa fie asa cum trebuie. Brusc si subit, aici nu mai e o mare problema, ci doar ceva aproape normal. Ce rotunda e roata...


pai aici nu e o mare problema tocmai pentru ca gasesti aplicatii, dar la mere gasesti aplicatie sa le dea mai mult semnal ? sau sa le faca sa ruleze site-uri cu flash ? cand gasesti aplicatii pentru asa ceva sa-mi zici si mie ca stiu vreo 3 oamenii pe care i-ar face tare fericiti ... pana atuncea noi avem inconvenient pe cand utilizatorii de forme de yane capsulate au probleme, reale as adauga

referitor la aplicatii, alias, tu ai partial dreptate, se gasesc aplicatii pentru orice, ceea ce e foarte util/practic/etc, mai sunt si foarte ieftine sau chiar moka, ceea ce e si mai bine, dar vorbim de un telefon, care prin functia lui principala de telefon, smart sau nu este irelevant, ar trebui sa vina cu niste functii de baza pentru un telefon, personalizarea cat mai complexa a soneriei consider ca este o functia care nu ar trebui sa lipseasca, sau sa fie limitata, sau sa aiba nevoie de nu stiu ce aplicatii ca sa existe, pe nici un telefon din ziua de astazi.

daca la maxy suna full power din start, a facut si update la gingerbread, nu pot decat sa presupun ca a luat telefonul la liber, iar ceea ce experimentez eu acuma se numeste personalizare de (cuvant urat) made by orange ...

concluzia : cred ca-i las telefonul la aia mica, ca oricum e innebunita dupa el si o sa-mi iau un sgs2 la liber, mai ales ca dupa cateva zile cu el parca as prefera un ecran mai mare.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#681 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 05 februarie 2012 - 10:48

o sa-mi iau un sgs2 la liber

Mai asteapta pana apare Android 4.0.x pentru el :lol:
  • 0

#682 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 05 februarie 2012 - 11:40

pai aici nu e o mare problema tocmai pentru ca gasesti aplicatii, dar la mere gasesti aplicatie sa le dea mai mult semnal ? sau sa le faca sa ruleze site-uri cu flash ? cand gasesti aplicatii pentru asa ceva sa-mi zici si mie ca stiu vreo 3 oamenii pe care i-ar face tare fericiti ... pana atuncea noi avem inconvenient pe cand utilizatorii de forme de yane capsulate au probleme, reale as adauga

Doar daca nu vrei nu vezi sau nu stii de existenta solutiilor. De problema cu semnalul am spus, se rezolva prin schimbarea aparatelor. Se face pe loc. Chiar daca ti l-ai adus de afara. De "problema" cu flash s-a tot spus, exista browsere cu suport Flash. Trebuie doar sa vrei sa cauti. Cu toate astea, vad ca majoritatea site-urilor trec frumos pe HTML5, Flash incepe sa fie istorie. De ce? Pentru ca e anormal sa trebuiasca sa instalezi inca ceva sa poti vedea un site. Dar daca vrei neaparat Flash, sunt solutii.

Ca nu iti place forma aparatelor, am inteles. Unii prefera sticla, altii plasticul, fiecare cu ale lui. Insa o pozitie mai concilianta ar fi castigatoare in astfel de discutii.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#683 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 februarie 2012 - 11:44

... dar la mere gasesti aplicatie sa le dea mai mult semnal ? sau sa le faca sa ruleze site-uri cu flash ? cand gasesti aplicatii pentru asa ceva sa-mi zici si mie ca stiu vreo 3 oamenii pe care i-ar face tare fericiti ...

Semnalul nu e intr-adevar cel mai bun, dar nu e singurul aparat scump care nu-i in topul semnalului. Oricum factotumurile astea nu-s facute sa mergi cu ele la ski sau prin Delta Dunarii ...
Despre flash, spune amicilor tai ca exista variante , chiar daca aparatul e "stock" !
  • 0

#684 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 februarie 2012 - 12:08

@mecea: si pe SGS2 e aceeasi chestie cu soneria crescendo si fara root nu vad solutie

@pejte ... ce e asa mare smecherie cu ICS'ul asta de'ar merita sa il astepte? M'am uitat acum aici si nu vad chestii majore. Si banuiesc ca tu te referi la update'ul oficial, nu, ca pe tel root'ate am vazut deja ICS
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#685 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 05 februarie 2012 - 12:40

De ce nu incercati un HTC. Sunt cateva modele care se ridica la perfomantele lui SGS2 la un pret mult mai mic. Unul care imi vine acum in cap este HTC Desire S.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#686 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 februarie 2012 - 12:55

in cazul lui mecea, cel putin, Desire S ala nu s'ar prea incadra fie si numai ptr ca el a zis ca ar vrea display mai mare decat la LG Optimus Black (care'l are de 4"). HTC'ul are de 3.7"
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#687 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 05 februarie 2012 - 01:00

Galaxy Nexus ?!
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#688 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 05 februarie 2012 - 01:35

Nexus a iesit slabut in testul de baterie

desire s mic si death grip issues

desire xl ar fi ok dar e considerabil mai scump decat sgs2 asta in conditiile unui proc single core, oricum e o optiune mai ales datorita dimensiunii si a duratei de viata a bateriei

sgs2 ala e luat free sau personalizat cu mizerii specifice operatorilor ?
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#689 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 05 februarie 2012 - 01:46

Daca nu e personalizat cu mizerii ale operatorilor e cu prostii d'ale producatorilor. Oricum ai da-o tot device-urile Nexus sunt miezul din dodoasca :lol:
  • 0

#690 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 05 februarie 2012 - 01:49

Andrei, SGS2-ul meu nu a avut niciodata crescendo si l-am luat de la vomafone cu softul lor. Mecea eu inca nu i-am facut update la 2.2, am lasat-o pe asta mica sa se joace pe el pana zapaceste 2.2-ul ala si dupa aia sa ii fac update. E adevarat insa ca asa cum zice si Monitor, si-a pus ca ringtone un mp3 si ala suna direct tare. Telefonul ala e foarte ok si pana acum s-a comportat exemplar.
@Grich: Desire S e slab rau si a iesit cu mult in teste sub concurenta, mai bine un lg optimus 2x
  • 0

#691 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 05 februarie 2012 - 01:59

Din punct de vedere al prestatiei/performantei si asta e foarte ok, mi-ar placea un ecran mai mare pentru erorile de tastare.

o sa incerc sa transfer soneria de pe blackberry sa vad cum suna cu ea cand ajung acasa.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#692 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 februarie 2012 - 06:28

Al meu SGS2 a'nceput de azi dimineata sa faca figuri. Peste noapte l'am lasat la incarcat. Azi, pe la vreo 10:30 am auzit un sunet, ca si cum s'ar fi terminat de incarcat bateria (insa era cam ciudat, ca nu avea cum sa dureze atata incarcarea)
I'am decuplat oricum incarcatorul. Si dupa vreo juma de ora a'nceput problema...
Aleator, apare in stanga sus Initializare MTP, ca si cand as conecta cablul USB pentru a'l lega la PC. Sta asa 1-2 secunde, dup'aia apare Scanare finalizata si gata. Dupa care ciclul se reia, dupa cum are chef. Ba chiar la un moment dat imi aparuse simbolul de conectat prin cablu USB si el chiar asa vedea, ca butonand prin meniuri mi'a zis sa deconectez cablul USB ptr a continua

Din pacate goagal, cand il intreb de asa ceva, imi da doar raspunsuri legate de problema cu MTP cand se doreste intr'adevar conectarea la un PC. M'am uitat la mufa USB, am comparat vizual cu cea de la tel sotiei, nu pare nimic diferit. Mufa intra lejer, ca si pana acum.
De aseara pana azi nu am instalat nici vreo aplicatie (nici ieri, de altfel).

Ma gandesc, daca problema persista, sa ii fac un hard reset.

Alte idei?

LE: am uitat sa mentionez, ca uneori, stingand telefonul, se aprinde singur la loc.

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 05 februarie 2012 - 06:40

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#693 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 05 februarie 2012 - 06:50

Un reset?
  • 0

#694 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 05 februarie 2012 - 07:32

Despre flash, spune amicilor tai ca exista variante , chiar daca aparatul e "stock" !

Sa traiesti 1000 de ani, multumesc pentru pont, dau de baut cind ne-om vedea!
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#695 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 05 februarie 2012 - 07:37

Cauta Puffin Web Browser. Nu e free (e 0.99).
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#696 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 05 februarie 2012 - 08:58

Pai solutia lui Relu merge in 90 % din cazuri si pentru restul am gasit Skyfire Web Browser. O sa incerc si Puffin asta...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#697 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 05 februarie 2012 - 09:17

Al meu SGS2 a'nceput de azi dimineata sa faca figuri. Peste noapte l'am lasat la incarcat. Azi, pe la vreo 10:30 am auzit un sunet, ca si cum s'ar fi terminat de incarcat bateria (insa era cam ciudat, ca nu avea cum sa dureze atata incarcarea)
I'am decuplat oricum incarcatorul. Si dupa vreo juma de ora a'nceput problema...
Aleator, apare in stanga sus Initializare MTP, ca si cand as conecta cablul USB pentru a'l lega la PC. Sta asa 1-2 secunde, dup'aia apare Scanare finalizata si gata. Dupa care ciclul se reia, dupa cum are chef. Ba chiar la un moment dat imi aparuse simbolul de conectat prin cablu USB si el chiar asa vedea, ca butonand prin meniuri mi'a zis sa deconectez cablul USB ptr a continua

Din pacate goagal, cand il intreb de asa ceva, imi da doar raspunsuri legate de problema cu MTP cand se doreste intr'adevar conectarea la un PC. M'am uitat la mufa USB, am comparat vizual cu cea de la tel sotiei, nu pare nimic diferit. Mufa intra lejer, ca si pana acum.
De aseara pana azi nu am instalat nici vreo aplicatie (nici ieri, de altfel).

Ma gandesc, daca problema persista, sa ii fac un hard reset.

Alte idei?

LE: am uitat sa mentionez, ca uneori, stingand telefonul, se aprinde singur la loc.



Ai o buba clar, masinaria nu booteaza corect si vrea sa intre in boot-loader.
Inteleg ca e luat de curand. Iti recomand sa-l lasi asa si sa-l schimbi daca l-ai luat cu garantie.

Aceasta postare a fost editata de alias: 05 februarie 2012 - 09:17

  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#698 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 05 februarie 2012 - 09:25

Instalati-va un software de backup. Macar daca dati reset la telefon sa nu trebuiasca sa va reinstalati toate aplicatiile si sa refaceti setarile.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#699 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 05 februarie 2012 - 09:34

Pai softul cu care vin telefoanele (ala din cutie sau de pe pagina producatorului) nu face si backup?

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 05 februarie 2012 - 09:35

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#700 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 05 februarie 2012 - 09:37

Doar la agenda in sensul ca ti-o salveaza pe contul de gmail si probabil si pozele daca te legi la Flicker/FB. Eu am pus "SMS Backup+" care iti face backup si la SMS-uri/apeluri pe contul de gmail direct in mail (le vad ca folder separat).
  • 0

Life must be taken one disaster at a time





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi