Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

inca un behemwe


  • Topic inchis Acest topic e inchis
1188 replies to this topic

#476 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 21 august 2012 - 01:36

Mie nu mi se pare fara logica un X fara x-drive. La fel are si Volvo , Honda noua CR-V si tot asa..... Atuul unui BMW este placerea si siguranta condusului (in limitele normalului), nu neaparat xdrive-ul pe care-l folosesti o luna iarna. Oricum de offroad nu se punea problema. Chiar si fara xdrive daca stai in oras ai garda la sol inaltata si cu anvelope de iarna nu risti sa ramai chiar asa usor in zapada. Beleaua mare la astea mici era ca le puneai pe burta imediat din cauza garzii la sol. Gandeste-te un pic, din start scazi vreo 6k de euro + inca vreo5k discount-ul , te apropii binisor de 30k cu tva. Mie nu mi se pare deloc nasol. In rest masina la mine pana acum s-a dovedit a fi BESTIALA. O masina extrem de bine echilibrata din toate punctele de vedere. Am mai mers cu Golf-ul lui taicamiu chiar ieri si pur si simplu am ramas inmarmurit cat de naspa e masina asta. Nu vreau sa-mi imaginez cum e in Logan sau alte dastea. X3-ul este masina, se vede ca-i creata de meseriasi
  • 0

#477 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 21 august 2012 - 01:40

"Nu vreau sa-mi imaginez cum e in Logan sau alte dastea. X3-ul este masina, se vede ca-i creata de meseriasi"


ai pus-o cu afirmatia asta :lol:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#478 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 21 august 2012 - 02:03

Niciodata nu mi-am dorit ca ideile mele sa fie impartasite neaparat de cineva. Daca altii prefera altceva, foarte bine, gusturile difera, la fel si experientele de viata. Poate au ei dreptate, poate am eu , nici nu conteaza, eu spun doar cu ceea ce am experimentat eu. La BMW imi plac foarte multe. Imi place ca e simplu bordul, ca interiorul nu are nimic de prost gust in el, ca are o tenta luxoasa dar pastreaza limitele bunului simt fara sa o dea in tziganie. Imi place motorul cum trage, cum consuma mai nou, imi place cutia si cum sunt legate intre ele cele doua, imi place trenul de rulare care e setat aproape perfect, imi place ca masina e spatioasa dar totusi se dovedeste a fi supla in trafic, imi plac geamurile ca sunt mari si comunici vizual foarte bine cu mediul in care te misti, imi plac pedalele, sunt setate perfect, imi place frana care e dozata aproape de perfectiune, directia care e precisa ca un bisturiu, imi plac luminile xenon care au temperatura de culoare foarte naturala de zici ca-s halogene si nu bat albastru, imi place sistemul de parcare, extrem de eficient si simte si o planta !, imi place sistemul SPORT care transforma masina intr-o bestie. Ce nu-mi place e ca sistemul START/STOP nu ramane setat cum l-ai pus ultima oara, dar am inteles ca BMW a dat directiva ca dealerii sa-l seteze mai nou asa.
  • 0

#479 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 21 august 2012 - 02:32

@greiere: actualiza-ti masina din semnatura, apuca-te de facut reclama la BMW, si nu uita: ai spus ca e masina tatalui tau , deci misca-ti fundul afara din ea :-)))))
  • 0

#480 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 21 august 2012 - 02:49

:lol: :lol: :lol: Nu, ti-am zis ca BMW-ul e masina comuna familiei dar ma rog eu de ei sa mearga cu ea si nu vrea nimeni. Nevaste-i ii e frica, mama nici atat nu vrea sa o conduca, tata zice ca-i automata si il enerveaza. Ai mai pomenit sa te rogi de ei cu un BMW ? Pana una alta sunt taximetristul familiei, le place in ea dar numai in dreapta.
  • 0

#481 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 august 2012 - 05:19

da ce Golf are tatal tau de zici ca e asa de naspa ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#482 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 21 august 2012 - 05:50

asa ziceau toti si de fosta serie 3 cand a iesit, ca e belea, ca nu le vine sa se mai dea jos din ea.... eu cand am mers cu ea nu mi s-a sculat niciun fir de par.....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#483 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 august 2012 - 06:35

da ce Golf are tatal tau de zici ca e asa de naspa ??


D-asta ! :D

golf.jpg
  • 0

#484 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 august 2012 - 09:09

aha !
hole in one !
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#485 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 21 august 2012 - 09:46

bah oaspete, cand pleci in concediu? sau pana cand esti in concediu? :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#486 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 august 2012 - 06:19

pana nu-ti f$£ una !
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#487 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 august 2012 - 06:21

Du-te mah la masa, ca inchid aia cantina la 7 jumate ! :D
  • 0

#488 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 august 2012 - 06:22

Deabia la 8 o deschid.
SUnt in fata usii si tot trag de ea, da nimic.
:)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#489 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 august 2012 - 06:25

Ia o tuica inainte, ca face bine :P
  • 0

#490 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 22 august 2012 - 08:53

nu mai poluati, poluatorilor
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#491 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 22 august 2012 - 08:59

pana nu-ti f$£ una !

bine mah, f dolar lira sterlina, da raspunde la intrebare :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#492 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 22 august 2012 - 09:41

da ce Golf are tatal tau de zici ca e asa de naspa ??


Golf 5. Ar fi fost misto sa fie cum zice Relu dar in afara de minigolf la mare tata cred ca n-a calcat pe vreun teren de genu asta. Blue fiecare are sensibilitatile sale, nici n-ar fi normal sa placa tuturor aceeasi masina. In general BMW-ul am sesizat ca este ceva mai cazon in raport cu celelalte marci premium gen Mercedes, Audi, Infinty , Lexus sau Volvo. Dintre toate, bavarezele sunt cele mai spartane, dar pe timp indelungat vei simti ca stilul asta este foarte bine ajustat pe nevoile unui sofer. Acum cand ma urc in alte masini am senzatia ca ma invadeaza o multime de chestii inutile pe care le-as arunca imediat, plus unele aspecte la care nu s-a dat atentie. Ce n-am inteles eu pana acum este tocmai apetenta cocalarilor si pitzipoancelor catre marca asta care culmea, n-are nicio legatura cu genul asta de oameni, din contra, mai degraba pare a fi o masina japoneza buna europenizata. Dar cum lumea e atat de ciudata, am renuntat la a mai intelege ceva.
  • 0

#493 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 22 august 2012 - 09:51

BMW-ul .......... n-are nicio legatura cu genul asta de oameni, din contra, mai degraba pare a fi o masina japoneza buna europenizata.


Moamaaa, ce ti-o iei de la Relu B) :lol: :lol:
  • 0

#494 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 22 august 2012 - 10:13

Nu cred. Uita-te la un BMW detasat si analizeaza-l tehnic si stilistic fara sa te gandesti la pret (care e fooarte european :) ) si ai sa remarci cam acelasi stil de gandire ingineresc. Marketing-ul la BMW e in totala contradictie cu japonezii, asta e mai mult decat european. Clarckson intr-o emisiune era foarte bucuros ca Audi i-a luat locul BMW-ului in topul preferintelor cocalarilor englezi. Spunea cu naduf: " In sfarsit pot sa-mi cumpar si eu un M".

Aceasta postare a fost editata de greierele: 22 august 2012 - 10:15

  • 0

#495 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 22 august 2012 - 10:38

asa ziceau toti si de fosta serie 3 cand a iesit, ca e belea, ca nu le vine sa se mai dea jos din ea.... eu cand am mers cu ea nu mi s-a sculat niciun fir de par.....


da, da, si strugurii sunt acri.....

Mie nu mi se pare fara logica un X fara x-drive. La fel are si Volvo , Honda noua CR-V si tot asa..... Atuul unui BMW este placerea si siguranta condusului (in limitele normalului), nu neaparat xdrive-ul pe care-l folosesti o luna iarna. Oricum de offroad nu se punea problema. Chiar si fara xdrive daca stai in oras ai garda la sol inaltata si cu anvelope de iarna nu risti sa ramai chiar asa usor in zapada. Beleaua mare la astea mici era ca le puneai pe burta imediat din cauza garzii la sol. Gandeste-te un pic, din start scazi vreo 6k de euro + inca vreo5k discount-ul , te apropii binisor de 30k cu tva. Mie nu mi se pare deloc nasol. In rest masina la mine pana acum s-a dovedit a fi BESTIALA. O masina extrem de bine echilibrata din toate punctele de vedere. Am mai mers cu Golf-ul lui taicamiu chiar ieri si pur si simplu am ramas inmarmurit cat de naspa e masina asta. Nu vreau sa-mi imaginez cum e in Logan sau alte dastea. X3-ul este masina, se vede ca-i creata de meseriasi


184 CP sunt suficienti? Ce opinie ai legat de cum se misca?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#496 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 22 august 2012 - 10:48

184 CP sunt suficienti? Ce opinie ai legat de cum se misca?


Pentru greiere sunt suficienti, el oricum a urcat numarul de cai, tu, pe de alta parte, o sa retrogradezi, posibil sa simti oarece neplaceri (ca sa nu zic frustrari) in timp :)
  • 0

#497 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 22 august 2012 - 11:03

si eu cand ma dau jos din r32 retrogradez ... si cu toate astea ii gasesc pe cei 184 suficienti
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#498 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 august 2012 - 11:34

Golf 5.

acolo nu ma bag. E singurul Golf pe care (inca) nu l-am avut. Si daca ar fi sa fie, in afara de GTI nu as lua in calcul nimic.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#499 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 22 august 2012 - 11:44

@Mecea: ca tot discutam aici despre masina ta, zi-mi si mie urmatoarele te rog ce optiuni iti lipsesc/regreti ca nu ai pus pe masina?

Eu merg mult noaptea, si pe de o parte as pune si faruri adaptive, dar aia ma obliga sa iau si alte prostii, si apoi ma gandesc la faptul ca voi avea neplaceri mari cand se va strica sistemul respectiv. Neplacerile fiind legate atat de costuri, cat si de functionalitate poate, daca farurile ar ramane blocate intr-o pozitie care nu ma ajuta la mers in linie dreapta :D
  • 0

#500 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 22 august 2012 - 11:56

Sincer sunt suficienti. Mare atentie, cuvantul suficient nu este echivalent cu extaz. Adica nu esti pus in dificultate fata de alte masini cand trebuie sa faci depasiri sau alte manevre care cer ca masina sa fie "fashneatza". Pentru trenul sau de rulare cu suspensia standard si roti pe 17' , 184 CP sunt acolo, nici prea multi sa te arunce de pe strada dar nici nu il lasa nefolosit . Toata masina este perfect echilibrata, e ca o mancare buna in care cantitatile sunt bine proportionate si atent mixate. Modul confort e pentru utilizarea de zi cu zi, modul eco-pro e cand vrei economie de carburant iar modul sport iti aduce zambetul pe buze, aici motorul sta incontinuu turat la ralanti si raspunde foarte bine. Daca ii dai blana, iti rupe nitel gatu, dar deja se simte faptul ca cutia e lenta, chiar si trecuta pe manual. Atat puterea motorului, cat si cutia si trenul de rulare sunt foarte bine proportionate intre ele, un motor mai puternic nu cred sa poata fi sustinut de cutie si trenul de rulare standard.
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi