Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

inca un behemwe


  • Topic inchis Acest topic e inchis
1188 replies to this topic

#501 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 22 august 2012 - 11:56

...la ce sunt suficienti 184 cp? La ce greutate ii raportati, fiindca mie mi se par tare putini.
Pe partea de sport, sub 250cp (minim, ca sa nu zic 300cp) si-o greutate pe la o tona, mi se pare marketing.
My parere.
  • 0

#502 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 22 august 2012 - 12:01

De ex eu intotdeauna leg puterea motorului de trenul de rulare. Daca e doar sa pui un motor puternic pe un tren de cacao , stilul american, mai bine lipsa. Eu prefer ingineria seaca in detrimentul "distractiei" necontrolate. Puterea nu inseamna nimic fara controlul ei. Ce sa faci ? sa iei Jeep Grand Cheroke cu motor de sute de CP si sa te rastorni la testul elanului ? sau mai rau, pe strada ?

Aceasta postare a fost editata de greierele: 22 august 2012 - 12:02

  • 0

#503 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 22 august 2012 - 12:10

Evident ca au legatura toate...
Vorbeam de masini sport, macar cu tenta, asadar ,,gipanele'' n-au ce cauta, de-s Forester sau ...

Aceasta postare a fost editata de mol: 22 august 2012 - 12:11

  • 0

#504 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 22 august 2012 - 12:12

eu nu as spune ca e cutia lenta, sau ca nu poate sustine un motor mai puternic, foarte departe de impresia mea ...

dar intradevar un motor mai puternic fara suspensii sport/adaptive nu are sens, pur si simplu nu ar duce, si la asta de 184 pe serpetine abordate agresiv, gen dealu negru, se simte repede limita suspensiilor

de la configuratia mea niste suspensii adaptive, cu niste jante mai mari ... iar daca ar fi disponibil un motor diesel biturbo de doi litri, in rest nimicuri, gen trimuri interioare de aluminiu

ah si boxe mai de doamne ajuta, si pachetu de oglinzi, asta ca nu sunt oglinzi rabatabile electric decat in pachetul ala

mi-ar mai fi placut si padele, dar vin doar cu pachet M sport, acuma m-as gandi la pachetu la ala sa spun sincer, dar subliniez ACUMA adica azi dupa aproape un an in compania masinii.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#505 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 22 august 2012 - 12:16

padelele sunt disponibile (ca optional) doar pe 35d si 35i deocamdata.

si eu cand ma dau jos din r32 retrogradez ... si cu toate astea ii gasesc pe cei 184 suficienti


da, dar ai R32-ul la nevoie cind vrei putina adrenalina :) la mine scenariul ar fi sa dau 3ar-ul daca iau X3...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#506 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 22 august 2012 - 12:22

@Mecea: eu am vazut in concediu un X3 alb complet, ma refer fara acel bandou de plastic, negru, oricare ar fi culoarea masinii, si mi-a placut mult aspectul masinii.

Din nefericire insa, daca doresc culoare integrala atunci trebuie sa iau musai pachetul M care costa 5100 euro...
  • 0

#507 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 22 august 2012 - 12:22

Frank daca ai nevoie de spatiu suplimentar X3-ul este un pas logic, altfel nu prea se justifica efortul financiar in cazut tau care deja detii un BMW.

Aceasta postare a fost editata de greierele: 22 august 2012 - 12:23

  • 0

#508 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 22 august 2012 - 01:04

padelele sunt disponibile (ca optional) doar pe 35d si 35i deocamdata.



da, dar ai R32-ul la nevoie cind vrei putina adrenalina :) la mine scenariul ar fi sa dau 3ar-ul daca iau X3...


Sunt optionale pentru alea doua, si disponibile pentru toate in pachetul M, afica la 35i/d poti sa le iei asa, pe cand la restu doar cu tot pachetul M ...

R32-ul literalmente putrezeste in garaj, nu am simtit nici nevoia si nici chemarea sa ma dau cu el.

  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#509 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 22 august 2012 - 01:06

eu am avut 2 zile pe mana un X3 xDrive20d, automat. am scris pe undeva impresiile.
masina e brici.
184cp sunt arhisuficienti si pentru un sofer cu incaltari 45 la piciorul drept.
ok, e departe de a fi o sportiva, dar nu te faci de ras. daca tot nu-s deajuns, cu 4-500eur, ii pui un soft calumea si la 210cp (aprox) si inca niste cuplu, deja cred ca e alta viata.
mi s-a parut si foarte dinamica, mai ales pe Sport+. ( masina de test avea jante pe 18" )

oricum, per total o impresie FOARTE buna.

am uitat sa ma uit la plastice atunci :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#510 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 22 august 2012 - 02:45

deh, era mai ieftina :)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#511 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 22 august 2012 - 05:55

SKA,iar vrei sa scoti din (cuvant urat) bici,si sa mai si pocneasca?Pai atunci de ce mai exista alte variante de motorizare la X3,de ce nu cumpara toti x3 de 2 litri si il upgradeaza la sute de cai? :D :D
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#512 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 22 august 2012 - 08:20

Frank daca ai nevoie de spatiu suplimentar X3-ul este un pas logic, altfel nu prea se justifica efortul financiar in cazut tau care deja detii un BMW.


nu am nevoie atit de mult de spatiu, cit imi doresc un SUV datorita pozitiei la volan mai inalte, care mi-ar da o senzatie de siguranta pe soselele noastre pline de descreierati care isi joaca destinul in orice clipa.

SKA,iar vrei sa scoti din (cuvant urat) bici,si sa mai si pocneasca?Pai atunci de ce mai exista alte variante de motorizare la X3,de ce nu cumpara toti x3 de 2 litri si il upgradeaza la sute de cai? :D :D


Daca as avea bani si nu mi-ar pasa de valoarea de revinzare, eu as lua 28i cu 2.0 turbo de 245 CP, resoftabil la 300 CP :)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#513 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 22 august 2012 - 08:30

da, da, si strugurii sunt acri.....

M-ai inteles gresit, masina mi-a placut (doar erai cu mine ..) dar nu m-a dat pe spate! In locul ei as fi preferat oricand un 9-3 1.9 TTiD 180CP - care la vremea respectiva era mai ieftin si mai dotat, mai premium....Poate asteptarile mele erau prea mari, poate ma raportam mereu la laudele care le tot auzisem pe la voi, nu stiu! Cred ca benzinara m-ar fi extaziat mai mult....dar tot mi se pare ca nu-si merita banii....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#514 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 22 august 2012 - 11:35

Din ce a spus Relu,cum era de asteptat,multi au inteles ce le-a convenit lor....Cica aspirata cu turbo consuma mai putin,si are taxe mai mici.Lasati polutiile nocturne,nu mai e nimic de inventat,daca vreti power trebuie sa bagati bani pe la busonul de carburant.Mai am eu un amic mutant,preparase un TIPO de 2 litri supraalimentat si pe gura si pe cur si spera sa rusineze un Audi S8.Frank,buna dimineata,si eu daca as avea bani si p--a mare,as f--e-n cur pe orisicare.... :D :D
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#515 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 23 august 2012 - 07:09

....Pai atunci de ce mai exista alte variante de motorizare la X3,de ce nu cumpara toti x3 de 2 litri....


Tu intrebi, dar oe urma tot tu iti raspunzi :

....eu daca as avea bani si p--a mare,as f--e-n cur pe orisicare.... :D :D


Se vand pentru ca e plin de parveniti, care vor sa arate cat o au ei de mare asa ca prefera sa cumpere mult si fara rost doar sa epateze .. Indiferent ca au sau nu o nevoie reala sa dea banii aia.

Aceasta postare a fost editata de mecea: 23 august 2012 - 07:11

  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#516 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 august 2012 - 08:26

SKA,iar vrei sa scoti din (cuvant urat) bici,si sa mai si pocneasca?Pai atunci de ce mai exista alte variante de motorizare la X3,de ce nu cumpara toti x3 de 2 litri si il upgradeaza la sute de cai? :D :D

bici nu faci, eventual faci cuvantul urat un pic mai "gustos" :lol:

de ce 20d?
pentru ca un 30d e cu aproape 10.000euro mai mult la pretul cu tva
iar un 35d e cu 14.000euro mai mult decat un 20d.
si pentru ca un 25d nu e in oferta pentru X3 ( probabil la un pret intre 20d si 30d, deci +4-5000eur ), atunci singura solutie decenta dpdv al pretului e un 20d resoftat. iar pretul unui soft bun e 500, hai fie 1000eur...

fa o tura cu un X3 20d si te vei convinge ca e un allrounder foarte bun, si 184cp sunt suficienti.

Aceasta postare a fost editata de ska: 23 august 2012 - 08:27

  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#517 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 23 august 2012 - 09:30

Frank, pozitia la volanul X3-ului nu e inalta, cand stau langa un Santa Fe care are aceleasi dimensiuni am senzatia ca eu merg cu curu pe pamant. Fata de masinile sportive stai mai sus, dar in raport cu alte SUV-uri stai mai jos. La testele de imapct X3 a iesit foarte bine, dar mie nu-mi inspira senzatia de tanc, tocmai de aceea am incredere in posibilitatea masinii de a raspunde prompt in evitarea accidentelor, aspect unde masina exceleaza. La aceeasi clasa Volvo XC60 pare mult mai solida (probabil ca si este). Daca te intereseaza pe primul loc siguranta (e normal sa fie asa), du-te direct la noul ML, Huidu si-a achizitionat recent noul ML chiar daca firma de CASCO il repara pe cel vechi gratis.

Referitor la dinamismul X3-ului cu motor de 2L si 184CP, mie mi s-a parut cel mai sprinten SUV dintre cele cu care am facut drive-teste (probabil peste 10 SUV-uri). Pun pariu ca motorul de 2.0 L de la BMW care scoate 218 CP e de fapt cel de 184CP impins mai sus. Nu statea BMW-ul sa proiecteze alt motor, mai ales ca daca folosesti aceleasi piese costurile sunt infime. Pe cel cu 218CP il pastreaza pentru anul viitor cand iese X4 care va fi un fel de X3 coupe, in genul lui X6 dar mai mic. Pe net am gasit o gramada de chip-tunning la 200 de euro care iti ridica puterea si cuplul exact ca in fabrica, la 218 CP. Deci e clara treaba.... si oricum, ai avantajul ca daca-l scoti revi la 184CP unde probabil devine ceva mai fiabil.
  • 0

#518 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 august 2012 - 09:35

vezi ca 25d nu-i doar un 20d impins mai sus.
25d e bi-turbo.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#519 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 23 august 2012 - 10:17

Exact 25d este un 20d dar cu o turbina in plus

Hartge ofera chip tuning pentru 20d cu 218cp/450nm adica identic cu 25d in termen de cifre pe hartie, insa cuplul acela maxim este livrat la 1800rpm in loc de 1500rpm .... mie exact asta mi-ar placea cuplul sa fie livrat mai de jos, nu neaparat mai mare
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#520 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 23 august 2012 - 10:22

Si nu poti sa mai pui o turbina in portbagaj ?
  • 0

#521 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 august 2012 - 10:56

Referitor la pozitia la volan in X3, eu am zis de la bun inceput: nu mi se pare deloc diferita fata de aia din Skoda mea, unde am PDG si prin urmare am garda la sol deja inaltata.

Cat priveste tunningul... hmm, eu nu-s fan, mai bine dai banul si iti iei un motor mai puternic daca vrei, decat sa umbli cu cioara vopsita
  • 0

#522 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 august 2012 - 11:02

Cat priveste tunningul... hmm, eu nu-s fan, mai bine dai banul si iti iei un motor mai puternic daca vrei, decat sa umbli cu cioara vopsita

da mah, da la X3, sa dai "banul" inseamna 10.000eur pe motorul superior. cui nu i-ar place, dar daca pui in balanta...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#523 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 23 august 2012 - 11:03

de 10.000E iti mai iei o masina de oras :)
  • 0

#524 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 august 2012 - 11:37

Ma, de fapt voi ziceti cam asa: salvez 10 000 in plus pe motor (si taxele aferente) si dau doar 1 000 pe chip tunning si merg mai tare. Si pe urma apareti pe forum pe aici si va plangeti ca bmw face motoare nefiabile, si de c*c*t si etc. Sau ca va cade cutia ori turbina (exemplu la Skode/Vag).

Si dupa ce va luati super masina si o tunati, ca sa va faliti cu ea, dati aia 10 000 diferenta pe un rahat in 2 usi de oras, pentru ca masina aia tunata consuma prea mult :D

Dar nici o problema, tunata sta in parcare, sa aratati la lume ca aveti bani :D

Aceasta postare a fost editata de kng: 23 august 2012 - 11:39

  • 0

#525 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 23 august 2012 - 11:47

Nu pot sa zic decat: "esti clientul perfect" :lol:
  • 0




7 useri citesc subiectul

0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi