Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

inca un behemwe


  • Topic inchis Acest topic e inchis
1188 replies to this topic

#601 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 august 2012 - 09:14

problema e ca fiabilitatea nu mai e aceasi cu cea de 3 litri(cum am zis depinde de la motor la motor)


exact ce spunea si kng, faci chiptuning si pe urma te plangi de bmw ca nu face motoare fiabile ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#602 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 24 august 2012 - 09:15

Ce nu stiu multi beheamveisti, e faptul ca din ce in ce mai multe ecu de beheamve NU mai pot fi resoftate, fiind OTP.


Ceea ce e foarte smecher pentru BMW, of course, nu si pentru client. Ei pot sa faca un sistem modular, in care inlocuiesc doar memoria cu firmware-ul ECU-ului (soft-ul). Costul de productie pentru asa ceva nu depaseste 2-3 euro la volumele BMW, asa ca oricate rechemari pentru resoftare vor face, ei isi vor scoate banii inzecit fortand toti clientii sa gandeasca cum vrea departamentul lor de marketing si sa isi cumpere intotdeauna motoarele mai scumpe.

Bineinteles, memoria respectiva nu va fi disponibila la schimb, iar daca va fi, va fi la un pret care va taia oricui cheful de resoftari.

Era unu pe aici care zicea ca nu exista 10 tipuri de cutii :). Fix la ce a scris Mecea ma refeream si eu.

Omule, tu chiar atat de naiv esti? Lucrez in proiectare si stiu cum apar codurile astea. Ele sunt relevante doar pentru marketing si clienti. Nu stiu cazul BMW, pentru ca, evident, nu am desfacut cutiile alea, dar de cele mai multe ori coduri diferite pot sa insemne aceleasi produse, dar cu alt soft sau diferente foarte mici de hardware. Motivul sper ca e evident: este mult mai rentabil sa cumperi/produci 1 milion de bucati din piesa X, decat sa cumperi cate 100.000, din zece tipuri diferite de piese.

Oricum, ce iti pot spune foarte sigur e ca niciun inginer din lumea asta nu are cum sa calculeze si sa garanteze ca o piesa atat de complicata precum o cutie de viteze va cadea la fix 400Nm si nu la 350 sau 450. Ia-o si tu logic, ce dracu :)


Nenea Relu, pe langa ce zici mata, cu OTP, motoarele din ziua de azi deja sunt impinse la limita! Vorbesc de motoare gen 1.2 si 100 cai, sau 2 litri de la BMW si 184 de cai. Nu includ in aceasta categorie motoare de 3 litri, unde consider ca se mai poate obtine ceva prin soft.

In ce domeniu lucrezi? Nu ati mai facut progrese de acum 10 ani? Se descopera materiale noi, tehnici noi de fabricatie, iar mai apoi, cu ce te ajuta ca motorul tine 1 milion de km, daca restul masinii e o rabla pana sa ajunga la 500k ?


Mai, powerboxul pe care un om din UK a platit 2000 lire si ii aducea doar 20 de cai in plus, era in linkul pus de alex230ro. Daca se putea ca doar din soft, BMW sa iti dea mai multi cai pe motorul de 2 litri in ziua de azi, eu sunt sigur ca ei faceau acest lucru deja. Intre ei si Audi e o competitie continua, BMW intotdeauna trebuie sa stea in fata la putere, daca ei puteau sa iti dea cativa cai in plus, fara sa ai probleme, doar din soft, cu siguranta ca o faceau. Ce ar fi avut de pierdut sa nu o faca? Dimpotriva, cresteau vanzarile si mai rau, datorita celor doritori de a avea cati mai multi cai sub capota.

Masina aia trebuie sa mearga intr-o varietate larga de medii, condusa de o multime de soferi. Ti-am zis si mai sus, gandeste-te doar unde e uzura mai mare: unul care are masina stock dar merge foarte agresiv 50% din timp sau unul care are masina re-softata si conduce agresiv doar 10% din timp?


  • 0

#603 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 august 2012 - 09:23

...Si exact de asta am devenit inversunat la afirmatia lui Ska,...


aicea toti suntem "prieteni", mai putini mosii, si discutam discutii, iarasi mai putin mosii, :lol: :lol: :lol: :lol: asa ca nu e frumos sa sari asa in sus de parca te musca de cur si se da si la ousoare, ca nu e cazu, din nou mai putin mosii

Nu stiu cazul BMW, pentru ca, evident, nu am desfacut cutiile alea, dar de cele mai multe ori coduri diferite pot sa insemne aceleasi produse, dar cu alt soft sau diferente foarte mici de hardware. Motivul sper ca e evident: este mult mai rentabil sa cumperi/produci 1 milion de bucati din piesa X, decat sa cumperi cate 100.000, din zece tipuri diferite de piese.

Oricum, ce iti pot spune foarte sigur e ca niciun inginer din lumea asta nu are cum sa calculeze si sa garanteze ca o piesa atat de complicata precum o cutie de viteze va cadea la fix 400Nm si nu la 350 sau 450. Ia-o si tu logic, ce dracu

in cazul de fata difera cel putin convertizorul de cuplu, eu nu zic ca pica, sunt sigur ca de fapt el duce ceva mai mult, mai ales ca BMW pune si pe 25d tot 8HP45, dar diferenta ca BMW testeaza ce pune acolo, pe cand superchiptuner testeaza o maciuca in termeni reali.

poate o sa tina, poate nu, eu doar consider ca e mai simplu sa nu ma ating de solutia producatorului, ca sa evit, atentie, POSIBILE, poate probabile, probleme ulterioare > fiecare are dreptul la parerea lui, eu pe a mea, relu pe a lui, stefan cu a lui, etc


NU MAI POLUATI, sunt destule topicuri de tuning

magarilor

pejte daca poluezi te ucid, te simt cum te pregatesti
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#604 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 24 august 2012 - 09:35

E lasa si testarea facuta de BMW ca stim noi cum se face.... a fost o vreme la prima varianta de X5 cand cadeau cutiile automate in draci pentru ca erau subdimensionate. Eu am remarcat de la masina mea si nu cred ca ma insel, BMW-u tot ce lucreaza este la limita materialului, inginerie de top cu economie de materiale maxima. Daca masina este de nota 10 cum merge, cum este gandita, nu pot sa spun acelasi lucru despre sentimentul de abundenta a materialelor. Pare un castel facut din carti de joc. Toate masinile lor imi inspira feelingul asta de ma si mir cum or fi obtinut 5 stele la crash-test. Diferentele din punctul asta de vedere fata de Mercedes, Audi sau Volvo sunt semnificative. Tocmai daia seamana BMW-u cu japonezele sau coreencele si alea tot asa a carton presat miros, tabla subtire, usi usoare, antifonare deficitara, vopseluri ieftine ,economie la plastice si asamblari la repezeala.In general nemtii fac masini solide si atent lucrate, sau asa par macar, dar nu e cazul BMW-ului, nici macar la seria 7. Pana si la RollsRoyce se simte stilul cazon.
  • 0

#605 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 24 august 2012 - 09:37

X5 urile alea cu automatele de 3 litri au fost de vis urat,masina mare grea cutia la limita aia e,uluitor e ca aceasi cutie pusa pe E39 E46 nu a ridicat probleme deosebite :) .De mentionat aici si intervalele de revizie "prelungite" adoptate de BMW ,uleiurile liftime si alte rahaturi de genul asta.Bine mai sunt si cateva treburi de intretinere periodica care nu le face nici dracu .Altfel am descoperit ca ,cam tot ceea ce pica pe E30(mecanic vorbind) pica si pe E46.senzor ulei a picat la E30 /pica si la E46,aeroterma pica rezistenta /la E46 avem niste rezistente variabile pt clima automata care pica si alea.E30 ceva probleme cu macaralele electrice/E46 are o piesa de plastic care crapa in timp(in functie de cat de proaste sunt drumurile) aeroterma scartaia la E30/acelasi lucru apare si la E46.Diferenta ar fi ca la E30 problemele astea apareau dupa vreo 20 de ani de la data fabricatiei la E46 cam dupa 10-15 ani.Co toate astea daca masina e intretinuta cum trebuie si nu e foarte abuzata merge fara mari probleme mult si bine :P

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 24 august 2012 - 09:43

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#606 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 august 2012 - 09:45

inginerie de top cu economie de materiale maxima. Daca masina este de nota 10 cum merge, cum este gandita, nu pot sa spun acelasi lucru despre sentimentul de abundenta a materialelor. Pare un castel facut din carti de joc.


asta nu mi-a placut mie la toate BMW-urile cu care am mers si pe care le-am condus. d'asta spun ca nu-mi place BMW, nu pt ca nu ar merge foarte bine....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#607 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 august 2012 - 09:46

nu-i bai bleu, ca-mi place mie, e fix pe gustu meu
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#608 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 24 august 2012 - 09:53

bai eu am mai zis am luat cazanu pt motorizare si interior si tinuta de drum ca sa nu il dezamagesc pe bleu :P,de exterior nu m-a interesat deloc.Altfel aparent astea noi fata de E90 sunt ceva mai ok.mai pe scurt cazanele iti provoaca placere cand mergi cu ele ,ca daca e sa ne luam dupa interior nu stau asa bine.

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 24 august 2012 - 09:54

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#609 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 24 august 2012 - 09:59

E bine sa stii clar dinainte despre fiecare firma pe care o ai in vedere ce puncte tari are si ce puncte slabe astfel incat sa iei o decizie de achizitie in cunostiinta de cauza si sa nu te pomenesti cu surprize majore apoi. Eu in general tin masina cam 5 ani si merg cu ea undeva la 50k km. BMW-eu asta as vrea sa-l tin cam 10 ani si circa 100k km. Am luat in calcul si ceva reparatii dar acestea ar trebui sa fie decente avand in vedere ca eu nu haituiesc masinile. Deci pentru mine e ok, pot sa ma axez pe ceea ce m-a interesat mai mult, anume placerea de a conduce masina.

Edit later: vad ca si Alex a ales firma asta din aceleasi considerente :)

Aceasta postare a fost editata de greierele: 24 august 2012 - 10:01

  • 0

#610 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 august 2012 - 10:22

este evident ca fiecare achizitie are la baza punctele tari ale produsului, insa pentru a trece cu vederea anumite neajunsuri/minusuri, partile pozitive trebuie sa fie ceva nemaivazut/nemaintalnit/fantastic.
din punctul meu de vedere la banii astia pot obtine altceva, cu mai putine compromisuri, sau ceva care chiar sa ma unga la suflet intrun mare fel.... totul tine de viziune :)

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 24 august 2012 - 10:23

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#611 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 august 2012 - 10:30

din punctul meu de vedere la banii astia pot obtine altceva, cu mai putine compromisuri, sau ceva care chiar sa ma unga la suflet intrun mare fel.... totul tine de viziune :)


te provoc sa-mi zici ce ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#612 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 august 2012 - 10:33

@Mecea: m-am abtinut mult sa ii pun eu acea intrebare, ca sa nu iti mai poluez topicul :P.

Probabil omul isi ia 5-6 loganuri, eventual 3 loganuri din alea "tunate" pentru politie :))))
  • 0

#613 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 august 2012 - 10:35

din punctul meu de vedere la banii astia pot obtine altceva,


Si acum vor veni bemveistii si vor face teoria chibritului cum ca din punct de vedere financiar, logic, sufletesc, trupesc si penisoidal nu poti lua altceva decat un bmw ;)
  • 0

#614 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 24 august 2012 - 10:38

clar daca vrei ceva mai lucsos iei Mert sau chiar Haudi,alotra le place Volvo Subariu ,totul tine de ceea ce vrei tu de la cazan si cat esti dispus sa dai si sa mai treci cu vedere unele aspecte.Am mai zis- de multe ori daca as avea ceva cash as mai lua un E30 pt corazon ,probabil ca stimabilii Bleu si Pejte ar lua altceva dar nicaieri nu zice ca trebuie sa fim toti la fel.

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 24 august 2012 - 10:39

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#615 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 24 august 2012 - 10:50

Daca se putea ca doar din soft, BMW sa iti dea mai multi cai pe motorul de 2 litri in ziua de azi, eu sunt sigur ca ei faceau acest lucru deja. Intre ei si Audi e o competitie continua, BMW intotdeauna trebuie sa stea in fata la putere, daca ei puteau sa iti dea cativa cai in plus, fara sa ai probleme, doar din soft, cu siguranta ca o faceau. Ce ar fi avut de pierdut sa nu o faca? Dimpotriva, cresteau vanzarile si mai rau, datorita celor doritori de a avea cati mai multi cai sub capota.

Cat despre palinca..... adu-mi vreo doua ca sa imi treaca inversunarea :P, poate o sa-mi placa :P


motorul 20d exista de mult la bmw.... 136cp/150cp/163cp/177cp/184cp si cu siguranta ar merge mai mult. dar daca acum 5-8ani scoteau 170-180cp din el, acuma ce mai updatau?!?! e o chestie de marketing. nu-s motoarele chiar asa fragile, si cu siguranta pot mai mult decat le da fabrica.
cat despre fiabilitate... daca esti animal, sunt sanse sa pice si stock.
nu toti care isi resofteaza masinile o fac sa le omoare zilnic pe circuite.
au scos 25d (20d biturbo). acum are 218cp. inainte avea 204cp. fac pariu ca asta in 3-5ani o sa ajunga la 240-250cp "din fabrica"...

o resoftare nu inseamna neaparat impingerea parametrilor motorului la limite maxime.
sunt sute de mii sau milioane de masini resoftate care n-au nici pe dracu.

afirmatia lui Ska e adevarata un 2 litri resoftat sta pe langa 3 litri stock ,problema e ca fiabilitatea nu mai e aceasi cu cea de 3 litri(cum am zis depinde de la motor la motor)

da bah, io n-am zis ca 20d resoftat sta langa 30d stock !!! :lol:
si tie trebuie sa-ti esplic?! :lol:
e doar o optiune de a obtine inca un + de performante, fara a da 7000eur in plus pentru 30d... :)

Aceasta postare a fost editata de ska: 24 august 2012 - 10:51

  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#616 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 24 august 2012 - 10:51

:D ce sa iei coane altceva ? Ca nici eu si nici Mecea(cred) nu am mai avut BMW-uri inainte, deci nu eram poluati de polutii nocturne cu firma asta ? Da' ce sa iei altceva ? Touareg care are motor de 3L ca sa te suga statu de bani an de an ? No merci, sunt satul de la Pajero sa bag banii in curu alora cu Loganu fara ca statu sa-mi dea nimic inapoi decat m___e. Ce sa iei altceva la 40k euro ?
  • 0

#617 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 august 2012 - 11:03

Ce sa iei altceva la 40k euro ?


Mi-e mila de voi. Sincer. Sa aveti 40.000E de dat pe o masina si sa fiti efectiv fortati cu pistolul la tampla sa luati un gip gip x3 gip gip. E tragic :(
  • 0

#618 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 august 2012 - 11:11

Mi-e mila de voi. Sincer. Sa aveti 40.000E de dat pe o masina si sa fiti efectiv fortati cu pistolul la tampla sa luati un gip gip x3 gip gip. E tragic :(


degeaba incerci sa fii ironic, nu reusesti decat sa POLUEZI fara ca macar sa raspunzi la intrebare ... adica sa aberezi, daca raspundeai treceam cu vederea, acuma ma simt obligat sa te ucid, sper ca te arati duminica :angry: :angry: :angry:
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#619 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 24 august 2012 - 11:13

Pai ai copii , nevasta , catel, purcel , deci e nevoie de spatiu. Prin urmare de la monovolum in sus se poarta discutiile. Tu esti insurat ?
  • 0

#620 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 august 2012 - 11:14

degeaba incerci sa fii ironic, nu reusesti decat sa POLUEZI fara ca macar sa raspunzi la intrebare


La intrebarea ce as lua de banii astia? Esti pregatit sa-ti fac o lista? :lol:

Tu esti insurat ?


Nu e inca legal :(
  • 0

#621 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 24 august 2012 - 11:14

uite eu sunt pregatit, fa lista :D ...aaaaaaaaaa......... vorbesti ca burlacu, ca curvaru..... nene iti permiti, baga mare

Aceasta postare a fost editata de greierele: 24 august 2012 - 11:15

  • 0

#622 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 august 2012 - 11:15

ma lasi cu gargara, baga mare
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#623 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 august 2012 - 11:55

eu sunt in stare sa va fac lista.
e oarecum restransa si include strict optiunile MELE, adica ce as lua EU, doar masini cu cutie automata/CVT, cu cilindree pana in 3000cmc

- masini sa zicem mai normale, o cale de mijloc intre spatiu si 'altceva':
  • VW GOLF GTI/GTD
  • AUDI S3
  • AUDI A4
  • AUDI A6
  • MERCEDES C-KLASSE
  • VOLVO S60
  • LEXUS IS 250
- Alte optiuni ce le-as considera strict dpdv al spatiului, pt familie;
  • VW PASSAT VARIANT
  • AUDI A4 AVANT
  • FORD MONDEO SW
  • OPEL ZAFIRA
  • SKODA SUPERB
  • TOYOTA AVENSIS BREAK
  • VOLVO V60
  • VOLVO V70
  • VW SHARAN
Mai avem si cateogoria 'polutii nocturne':
  • ​AUDI TT
  • TOYOTA GT86
  • SUBARU IMPREZA
Probabil mai sunt modele care imi scapa, dar nu sunt multe.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#624 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 august 2012 - 12:06

eu sunt in stare sa va fac lista.
e oarecum restransa si include strict optiunile MELE, adica ce as lua EU, doar masini cu cutie automata/CVT, cu cilindree pana in 3000cmc


nu ne intelegem, fa-mi o lista cu masini care sa corespunda la ce am cautat EU, ca eu am disponibil cashu :

-garda la sol, sa ma ajute iarna cand nu se curata de zapada, si implicit un sistem 4x4
-cutie automata !!! adica automata si nu mizerie de CVT, adica de preferinta clasica cu convertizor sau mai noua cu dublu ambreiaj
-sptioasa la interior, cat mai spatioasa, facem concedii multe cu masina, lungi si are grija nevasta de bagaje
-comportament rutier cat mai bun, treceam de la un sedan si nu aveam chef sa intru in giratorii cu senzatia ca ma rastorn, cum am patit cu un LC cu suspensii pneumatice puse pe sport :lol: :lol: :lol:
-implicit costurile de intretinere sa fie cat mai avantajoase

golf GTI/GTD ?!?!? wtf ... ai retinut ca am avut un GTI si am un R32, pentru ce as lua inca un golf ?!?!?

Aceasta postare a fost editata de mecea: 24 august 2012 - 12:07

  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#625 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 24 august 2012 - 12:07

ia un carucior de copil dala mare, nu tip umbrela si baga-l in portbagajul fiecarei masini si vezi care ramane. Asta-i primul criteriu. Mai departe vezi care-i 4x4. Apoi vezi care are pozitie inalta la volan si care-i mai sigura. Apoi vezi care se conduce bine. Apoi vezi pe care iei bani buni la ravanzare. Mai departe pune si prestigiul marcii in joc . Trage linie si vezi ce-ti ramane din lista. :D Iti spun eu.... nimic. Deci X3 ramane in capul listei.

Later edit: iotete ca si Mecea gandeste ca mine, deh, familist.

Aceasta postare a fost editata de greierele: 24 august 2012 - 12:08

  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi