Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

inca un behemwe


  • Topic inchis Acest topic e inchis
1188 replies to this topic

#726 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 octombrie 2012 - 11:34

io zic sa-o dai la buyback pentru O MASINA. adica un subaru :lol:
relu va fi in extaz :D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#727 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 octombrie 2012 - 11:50

Si de restul banilor ce sa'si ia?
Ca, la cum a zis Relu, ce face acum Subaru nu mai sunt MASINI ca pana la generatiile trecute :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#728 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 05 octombrie 2012 - 12:03

Mecea, daca te gandesti serios la buyback, acesta poti sa-l faci si la weltauto si sa-ti iei ce ai vrut de la inceput, un VW Touareg nou. Insa impresia mea este ca Touareg-ul s-a scumpit vazand listele de preturi fata de 2010.
  • 0

#729 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 05 octombrie 2012 - 12:10

Mecea, ia d-aci! :lol: :lol: :lol:
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#730 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 05 octombrie 2012 - 12:56

@forester

aia ar fi interesanta in loc de r32 :P

@diesel

am avut ocazia sa ma dau jos din x3 si sa ma urc in touaregul de 204 cp, mersi frank, si sincer am fost extrem de dezamagit, motorul de 3 litri la 204 cp face touaregu sa se miste ca x3-ul de doi litri, asta dupa ce sari de 120 ca pana la 120 pare chiar o idee mai slabut ...

touaregu de 245 cai vine numai cu piele la noi(tara de boi ca la nemti se poate si cu stofa), si pe deasupra e scump rau, iar oamenii nu prea discuta la discounturi ca am inteles ca se vand fara probleme cotele pe romania, asa ca de ce s-ar complica cu discount

asta ca sa nu mai zic ca din ce am auzit eu despre weltauto, nu prea dau ei preturi stralucite la buy back

masina are acuma garantia 4 ani sau 100k km, adica practic mai are acoperit inca 2 ani si 11 luni sau 65k km.

Aceasta postare a fost editata de mecea: 05 octombrie 2012 - 12:57

  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#731 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 octombrie 2012 - 01:20

Si de restul banilor ce sa'si ia?

care restul de bani? :lol: :P
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#732 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 05 octombrie 2012 - 05:19

Azi mi-a venit un client, inginer auto, om serios in varsta care tocmai a facut 30k km dupa un an cu Kia Sportage modelul nou. L-am intrebat ce defectiuni a avut iar tipul s-a holbat la mine: "evident ca niciuna". Dupa care m-a intrebat: " Da' ce tu ai avut?" I-am raspuns ca nu, dar nu i-am povestit ce ai patit tu, mi-a fost rusine. Coincidenta sau nu, aseara ma suna un prieten fan BMW , ca vrea sa dea circa 50k euro pe un Seria 5 diesel 2.0d 218CP XDrive sau un X3. Intrebarea pricipala: "sunt bune ? Ca seria 5 veche pe care am avut-o a fost impecabila". I-am raspuns ca graba strica treaba si sa mai astepte. Pur si simplu n-am mai avut curajul sa-i recomand BMW dupa pataniile lui Mecea. :) Ramane sa vad si eu pe propria-mi piele cum stau lucrurile. De ce nimeni nu ia in considerare Honda CR-V daca tot sunt interesati de fiabilitate ?

Aceasta postare a fost editata de greierele: 05 octombrie 2012 - 05:19

  • 0

#733 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 octombrie 2012 - 06:11

.... De ce nimeni nu ia in considerare Honda CR-V daca tot sunt interesati de fiabilitate ?


Pentru ca-s idioti ! :lol:
  • 0

#734 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 octombrie 2012 - 07:13

eu nu mi-as lua pentru ca pur si simplu nu imi place cum arata :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#735 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 05 octombrie 2012 - 07:33

@diesel

am avut ocazia sa ma dau jos din x3 si sa ma urc in touaregul de 204 cp, mersi frank, si sincer am fost extrem de dezamagit, motorul de 3 litri la 204 cp face touaregu sa se miste ca x3-ul de doi litri, asta dupa ce sari de 120 ca pana la 120 pare chiar o idee mai slabut ...

touaregu de 245 cai vine numai cu piele la noi(tara de boi ca la nemti se poate si cu stofa), si pe deasupra e scump rau, iar oamenii nu prea discuta la discounturi ca am inteles ca se vand fara probleme cotele pe romania, asa ca de ce s-ar complica cu discount

asta ca sa nu mai zic ca din ce am auzit eu despre weltauto, nu prea dau ei preturi stralucite la buy back

masina are acuma garantia 4 ani sau 100k km, adica practic mai are acoperit inca 2 ani si 11 luni sau 65k km.


Asta a fost si perceptia mea...ca l-au scumpit artficial fata de 2010, prin introducerea variantei degonflate de 204 CP, echipare Mountain -limitat la o singura motorizare ...etc.

Cat despre buyback, eu n-am auzit pe nimeni sa fi obtinut in Romania o cotatie stralucita la buyback...

Atata timp cat rezisti nervos vizitelor in service si masina nu te lasa in drum, ba mai mult iti si place viata la volanul ei, eu zic sa mai tii X3-ul... Totusi e o diferenta fata de Mazda6...nu e exact aceeasi experienta.
  • 0

#736 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 05 octombrie 2012 - 08:39

inca nu a venit actuatorul nou comandat pentru masina mea, sunt cu cel luat de la masina biroului local bmw, si surpriza > s-a stricat si asta.

se pare ca defectarea actuatorului nu era cauza, ci doar rezultatul, problema putand veni de la cutia de transfer TC450, sau de natura electrica, de la sistemele masinii ...

rezultatul > asteptam noul actuator, care nu se stie de ce nu a venit inca, e ceva de care se mira toata lumea, dupa ce o sa vina se pune pe masina si se codeaza integral, si se asteapta sa vada ce se intampla, daca(mai curand cand) incep problemele si cu asta se schimba tot ansamblul cuplajului, cutie transfer/reductor+actuator.

am inceput sa ma gandesc serios la un buyback cu schimb cu un x5.


Cam cat ar costa reparatia asta, daca masina ar fi iesita din garantie? Ma gandesc ca acum ai noroc, e pe garantie, dar daca nu o schimbi si patesti aceleasi belele si pe urma?
  • 0

#737 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 octombrie 2012 - 09:03

Inca mai e destul timp garantie ca sa vada daca probleme continua sau cam astea au fost ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#738 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 06 octombrie 2012 - 01:55

Pentru ca-s idioti ! :lol:


pentru ca e urita si fada la condus?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#739 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 06 octombrie 2012 - 06:11

Mecea, vezi daca ai hulit Mazda? :P
Se razbuna...

Ca alternativa pt masina noua...Mazda 6 2013? :ph34r:

Aceasta postare a fost editata de adytzu: 06 octombrie 2012 - 06:12

  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#740 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 06 octombrie 2012 - 11:38

http://www.truedelta...roblems-28/2011

Aici gasesti si alte probleme la acest X3. Problema cu senzorul de TPM e de asemenea intalnita la respectivii :)
  • 0

#741 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 07 octombrie 2012 - 08:26

ala e modelul de state, pentru europa nu au senzori tpm.

pentru avertizarea de pana sunt doua sisteme diferite :
1. tpms=tire pressure monitor system > foloseste senzori in fiecare, are avantajul preciziei, vezi presiunea, dar necesita senzori si odata la nu stiu cati ani inlocuirea bateriei, probabil daca stai intr-o zona mai rece mai des
2. ftws=flat tire warning system > la nivelul calculatorului de abs se verifica viteza de rotatie a fiecarei roti, corelat cu alte date te anunta cand o roata a pierdut peste 0.8 atm, dezavantaj precizia, dar nu necesita senzori baterii etc...

in state din cauza de legislatie bmw este fortat sa foloseasca tpms, un europa se foloseste ftws.

mie macarua in cauza mi-au schimnat-o inainte sa se strice, dar si eu am asteptat vreo lu a sa vina intervalu in care nu a fost deschis deloc geamul respectiv tocmai ca stiam ca riscam ca raman asa cu el.

in caz ca plateam reparatia probabil peste 3k euro, reductorul cu actuator costa lejer peste 2k la care se mai adauga si manopera.

@diesel

ajung la capatul rabdarii cu statul in service, am zis buyback deoarece mai stiu pe cineva la care i se strica masina ca la mine, pana la urma i-au schimbat-o, i s-a facut o evaluare decenta si a platit diferenta la un x5 nou, se intampla in urma cu vreo 7ani.

ma aia pe mazda 6, sa nu uitam ca la aia pe langa timpul petrecut in service, mai mult de altfel, si atitudinea celor din service, de (cuvant urat), nici cand ma urcam la volan nu imi venea sa uit de bube si ma enerva la tot pasul, masina mea fiind din cele care trageau drepta by defualt/design.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#742 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 octombrie 2012 - 02:09

.... nici cand ma urcam la volan nu imi venea sa uit de bube ....


Normal, pentru ca NU avea pe bot Imagine amplasata

:lol: :lol: :lol:
  • 0

#743 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 07 octombrie 2012 - 02:44

bancuri de om pe care il roade pizma
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#744 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 octombrie 2012 - 07:08

Ar fi culmea sa ravnesc la necazurile tale ! :o
  • 0

#745 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 07 octombrie 2012 - 08:54

Stati asa sa reforumulez, ca n-am inteles: adica Relu il pizmuieste pe Mecea, da? :D :D
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#746 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 octombrie 2012 - 10:45

Cam multe litere :blush:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#747 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 08 octombrie 2012 - 12:36

Mecea ai putea sa pui masina la vanzare la un pret mare, pentru ca mai ai timp destul pana la expirarea garantiei. Deasemenea masinile 4x4 se vand mai bine toamna sau iarna. Sigla te ajuta si ea foarte mult sa iei un pret foarte bun. Nu stiu ce ai tu trecut in cartea tehnica, dar mie la VW , la Porsche Nord, parca niciodata nu mi-au trecut in cartea de service ce probleme a avut masina, nu treceau decat reviziile, imi spuneau ca e in interesul ambelor parti sa nu scrie acolo problemele, sa le aibe doar ei in computer. Sunt toate sansele sa o vinzi (nu neaparat repede) pe bani foarte buni, mai ales ca nici km nu ai chiar multi. Pana la buy-back vezi 2,3 luni pe piata libera cum tsau lucrurile, sigur o sa fi multumit. Sa vezi ce o sa mai alegre guzganii dupa masini 4x4 de la 1 noiembrie incolo....
  • 0

#748 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 08 octombrie 2012 - 12:45

Greiere te-ai vazut in bemheu si acum ceilalti sunt guzgani? :)))

La km putini si deci pret apropiat de cel de nou al masinii, oricine ar prefera sa cumpere o masina noua si nef... de altii. General vorbind, daca o masina e atat de misto, cine o vinde dupa 10k - 20k km? Just asking... nu ridica nici un semn de intrebare?

Aceasta postare a fost editata de kng: 08 octombrie 2012 - 12:45

  • 0

#749 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 octombrie 2012 - 05:13

Dacă-și imaginează cineva că o mașină nouă, făcută acum, e lipsită de probleme, e copil.

Forester model nou, 25k km, probleme diverse, inclusiv la cutie. Bine, cum știe și relu, nu mai sunt ca alea de altă dată. Dar așa ca idee. Totul se reduce la garanție și eventual noroc.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#750 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 08 octombrie 2012 - 05:29

Hai mah Cata, ca visam azi-noapte ca am castigat la loto si ca ii luam nevestei un Forester nou, visiniu, 2.5 aspirat. De ce imi strici visul? :lol: :lol:
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi