Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#976 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 25 iulie 2012 - 03:57

Mihnea, am o curiozitate: cam cat costa impozitul la un motor de 3 litri in Italia? si comparativ, cat e la cel de 2 litri?
  • 0

#977 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 25 iulie 2012 - 04:00

nu stie el d'astea.... cred ca nici nu le plateste :lol: :lol: :lol:
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#978 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 25 iulie 2012 - 04:01

Sau are discout de retro-mobil :)
  • 0

#979 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 25 iulie 2012 - 04:06

nu va mai luati de logan, in calitatea mea de snob parvenit, posesor de x3 cu o basina de motor de 2 litri, o spun cu toata responsabilitatea logan-ul e o super masina, am pe firma, s-a tras de el in toate partile, vreo 5 ani, doua distributii schimbate, km cu nemiluita, si l-am condus chiar zilele trecute, si sa mor daca nu e ok la mers cu el in oras.

PS : ce va tot luati de masinile lui mihnea ?!?!? el a inteles inaintea lui relu ca masinile se devalorizeaza si a ales sa-si ia "masini" gata devalorizate,cu motor cat mai mare, din motive relativ evidente devalorizarea la alea e mult mai abrupta si mai aspra decat la basinile de 4 cilindrii, are a face cu necunoscatorii care nu pot sa aprecieze motoarele mari care necesita benzinaria in portbagaj, eventual o piele veche si crepata pentru patina timpului
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#980 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 25 iulie 2012 - 04:07

impozitul este pe kw,in functie de regiune.Discount de retro am ptr w124 adica rca si impozit doar 130/an,Altfel la motor de 2 litri platesti in zona asta aproape 400 euro pe an.
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#981 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 25 iulie 2012 - 05:46

Io totusi nu am inteles cand s-a lansat concursul (cu premii in shaorme) cine invarte mai multi euroi ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#982 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 25 iulie 2012 - 06:09

infantilu' de bleu,dupa ce ca e ultima gaina de la aprozar,mai se da si cocosh....Mai mult pune poze cu mincare pe facebook,sa vada poporul ca el foloseste ulei Monini.Baaaaaaah,ala este primul ulei italian contrafacut,originalul sare de 8 euro aici si facatura costa 3...........,adica ala de acolo costa cit originalul,dar ghici care din ele este... :D daca vrei sa maninci ulei sanatos,imi faci mia una din aia virtuala cum imi facusi atunci cind te-ai contrazis aiurea,si iti aduc ulei facut in fata mea,biologic riguros,fara etichete,de il maninci pe piine.Dupa cum am mai zis,il iau la 5 euro,dar face toti banii.Mai mult.... ii aduc lui RELU intr-o sticla,si daca vrei sa gusti,e moka numai daca in timp ce gusti iti da RELU palme dupa ceafa....

Aceasta postare a fost editata de DMIHNEA: 25 iulie 2012 - 06:10

  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#983 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 25 iulie 2012 - 09:01

de unde stii jane de unde-i uleiul ce il infulec eu? :lol: :lol: :lol: hai ca esti chiar culmea, in loc sa baci gaz in w124 ti-ai bagat in k*r, si scoti flacari pe gura....

baga 5 litros de ulei d'ala bun bun ca n-am nevoie sa-l gust, stiu despre ce vorbesti, si te iert! :D

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 25 iulie 2012 - 09:02

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#984 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 25 iulie 2012 - 09:33

De unde stii ce vorbesc,ca nici ce culoare are cel bun nu stii?Iti doresc sa faci tu citi km am facut eu pe gaz,si citi viteji am rusinat,tot pe gaz... :D Restul,daca ti-as raspunde la prostii,as fi ca si tine... B)
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#985 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 25 iulie 2012 - 09:46

hai bre canta la alta masa ca din 2002 ma tot flendur prin Italia si macar un ulei bun am invatat si eu cum este. nu ne mai plictisi.
plus ca nu am fost pandar pe la discoteci prin sate..... nu ma provoca!
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#986 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 25 iulie 2012 - 09:52

:D Sincer crapata nu e nici la cea din 93 pielea.....daca-i dai cu Sonax periodic nu se crapa..........Cit despre devalorizare,decit sa-mi pling in pumni ca unii....eu sunt pregatit sa le duc la REMAT,nu am probleme,mai mult de atit,nu platesc nici cei 80 de euro,le duc pe roti,functionale. :D :D Ce presupune asta?Ca stiu pe ce lume sunt!!!!!!!!!!!!!!!!!! B)
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#987 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 25 iulie 2012 - 10:14

... Ce presupune asta?Ca stiu pe ce lume sunt!!!!!!!!!!!!!!!!!! B)


si noi stim, lumea aseisbizonic
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#988 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 25 iulie 2012 - 10:25

aseis se zice in Spania.Bizonic nu cred ca m-ai auzit inca spunind.Cit privitor la gusturile in auto,e ca si cum te-as intreba de ce sotia nu a fost domnisoara cind ai luat-o.....mi-ai raspunde ca e chestiune de gusturi,.............ASA E SI LA MASINI.Ca are avantaje si dezavantaje,asta-i alta treaba.Eu sunt multumit ca macar consider banii aruncati cind vine timpul sa o arunc,si nu ma procupa revinzarea.Sa te vad pe tine cind vei revinde masinile din semnatura.......si iar ii dau dreptate lui RELU....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#989 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 25 iulie 2012 - 10:27

vaaaai Mecea, cand vei vinde X3-ul o sa iti tai venele pe lung - ca sa nu ti le mai poata coase :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#990 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 25 iulie 2012 - 10:32

pai daca ar fi sa ne luam dupa gusturile de la masini, mai repede ai zice ca nevasta-mea a fost domnisoara ... la tine inteleg ca au trecut multi prin masinile tale, nu ? ca parca te laudai cu ele cat de vechi le-ai luat ?

...Sa te vad pe tine cind vei revinde masinile din semnatura.......si iar ii dau dreptate lui RELU....


mie personal nu mi-e clar deloc ce va fute grija de banii mei, in definitv doar eu alerg pentru ei, si implicit e alegerea mea ce fac cu ei, si ca sa stii am plecat de la ideea ca dupa 3 ani si peste 100k km o sa iau probabil sub 20k euro pe masina ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#991 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 25 iulie 2012 - 10:35

Da inteleg,dar vezi tu,din acest schimb de replici tu m-ai jignit si eu nu,ce zici?Percepi sau esti ca si amicu bleu?ca sa stiu daca pot discuta cu tine sau ma opresc...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#992 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 25 iulie 2012 - 10:39

no shit, numai eu pe tine ? presupun ca in viziunea ta tot eu sunt magarul si marlanul care a inceput, nu ? vezi tu jignitul asta e ca pishatu in aer liber, e misto pe vreme frumoasa dar te risti cand mai bate vantu sa vina inapoi si pe tine ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#993 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 25 iulie 2012 - 10:41

ma refer la tine,revezi postarile anterioare.............
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#994 cap torbant

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 15 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 12
  • Location:Zarqa
  • Marca:proton
  • Model:inspira
  • Motorizare:2.0 140 CP

Scris 26 iulie 2012 - 09:11

Nu poti sa recomanzi masini second. Fara masini noi cele second nu ar exista deci cineva trebuie sa le cumpere de noi. Apoi e foarte multa lume care cumpara masini de noi pe an, cred ca zeci de milioane pe tot globul, or fi toti prosti ? Daca am lua numai la second lumea ar arata ca in filmul ala, Mad Max. Nu ma pricep, dar fara sa cumparam lucruri noi economia mondiala nu se prabuseste ? Am vazut ca aici bmw x3 e suvul suprem si m-am uitat si eu pe google si cica ar fi lumea nemultumita ca ar avea directia mai vaga pentru ca e electrica.
  • 0

#995 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 26 iulie 2012 - 09:38

Nu ma pricep, dar fara sa cumparam lucruri noi economia mondiala nu se prabuseste ?


Economia mondiala se prabuseste cand nu se adapteaza cererii si produce supra-stocuri de care nu poate scapa.
Vezi mai nou cazul PSA-Citroen. Sau poate in curand Dacia...

E bine sa cumperi un lucru nou, cand esti absolut convins ca ai nevoie de el si ca achizitia e justificata ca raport utilitate/cost.
Evident trebuie sa-ti si placa.
  • 0

#996 cap torbant

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 15 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 12
  • Location:Zarqa
  • Marca:proton
  • Model:inspira
  • Motorizare:2.0 140 CP

Scris 26 iulie 2012 - 11:07

Am zis ca nu ma pricep, deci sa nu dat cu pietre :) De ce sint supra-stocuri ? Citroen si mai ales Dacia produc si vind ieftin, deci de ce nu vind ? Nu din cauza ca la pretul lor se gasesc masinile second ? Logic ar trebui sa aiba probleme masinile noi scumpe gen BMW,Mercedes,Audi dar astea parca vind bine din ce stiu eu.

achizitia e justificata ca raport utilitate/cost.

Pai asta se intimpla la masinile scumpe, adica ele nu se justifica sa fie cumparate, dar la alea ieftine achizitia e destul de usor justificata, mai ales cind e vreme de criza si totusi ceva nu se leaga, vinzarile stau pe dos. Asta nu inseamna ca noi gindim stramb ? Oare masinile second nu distrug piata masinilor ieftine de volum cum li se mai zice ? Parca si Ferari si celelalte masini foarte scumpe vind azi foarte bine. Dupa mintea mea ingusta, masinile care se vind in cantitati mari, de volum ar trebui sa se strice iremediabil dupa 5 ani sau o suta de mii de kilometri si sa iti dea bani buni pe ele la casat ca sa nu prea mai existe masini multe la second. Sa ramana la second putine si alea de lux care merita sa le tii peste 10 ani.
  • 0

#997 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 26 iulie 2012 - 12:39

E oarecum normal sa se vanda in continuare foarte bine brandurile scumpe, intrucat criza afecteaza in primul rand paturile sociale sarace. Adica fix ala care strange cureaua sa ia un low-cost, acuma nu si-l mai permite deloc.

In plus, foarte multe masini nu au mai fost achitate, deci s-a dat putin peste cap si piata de SH....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#998 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 26 iulie 2012 - 12:44

Am zis ca nu ma pricep, deci sa nu dat cu pietre :) De ce sint supra-stocuri ? Citroen si mai ales Dacia produc si vind ieftin, deci de ce nu vind ? .....

Dupa mintea mea ingusta, masinile care se vind in cantitati mari, de volum ar trebui sa se strice iremediabil dupa 5 ani sau o suta de mii de kilometri si sa iti dea bani buni pe ele la casat ca sa nu prea mai existe masini multe la second. Sa ramana la second putine si alea de lux care merita sa le tii peste 10 ani.


De ce nu (mai) vinde ca pe vremuri Peugeot, Citroen?

Raspunsul e oarecum simplu...PSA, Fiat poate si Renault nu mai concureaza cu VAG in acest moment, ci cu producatorii coreeni care sunt pe val: Kia, Hyundai, Chevrolet (daewoo). Si astia au preturi mici si cu calitatea in crestere...cererea lor e de asemenea in crestere...

La o comanda de Kia Sportage MY 2012 se asteapta pentru livrare 6 luni, care e SUV-ul compact de la PSA sau Fiat care sa-l ia un client de SUV compact de pe stoc?

Toti producatorii au vanzari in scadere dar unii se vor prabusi...dovada ca se inchid uzine in Italia (Sicilia), Belgia, Germania ( Bochum)...

E criza...cei care au bani de cheltuit isi iau masina de banii pe care ii au, cei care nu mai au bani, nu-si mai iau deloc sau isi iau un SH..care le place.

Cand nu era criza, se vindea si se cumpara orice masina (de la Geely pana la Maybach). Acum mai cumpara doar cine mai poate...

Daca te uiti in Occident pe strada, masinile vechi (peste 12 ani) care mai circula, multe sunt marci premium, masini care au rezistat, masini care s-au revandut si cumparatorii lor (de SH) le-au mentinut in circulatie.

Eu nu fac o pledoarie pentru cumpararea de masini noi sau SH, pur si simplu asta e interpretarea mea a pietei auto actuale.
  • 0

#999 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 26 iulie 2012 - 06:02

Versus-ul sh/nou nu-si are sens, fiindca de-ti permiti sa-ti iei masina dorita noua, berbec sa fii s-o iei sh. My parere.
De vrei o masina sport, limuzina n-ai ce cautala suv-uri.
De vrei un compromis, bun din punctul meu de vedere, altceva, SUV.

FrankSF, ai concluzionat ceva pana acum? Catre ce tinzi? De ce?
  • 0

#1000 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 26 iulie 2012 - 06:25

ideea e ca s-a cam poluat topicul omului.....Frank,mai ai detectorul de radar de la mine? :wub:
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi