Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#1626 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 27 ianuarie 2013 - 10:16

 Eheee.... nu e rea deloc noua Octavia, foarte fin desenata, n-ar face rau daca s-ar hotari la ea. :)


  • 0

#1627 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 27 ianuarie 2013 - 10:24

si pt perioada de iarna mai raman banutzi de un Duster - cu care poate merge foarte usor si sotia si e buna si de backup :)

fara misto, nu e rea deloc solutia asta!


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1628 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 27 ianuarie 2013 - 11:08

 

come on snorkel ! come on diesel ! :lol: :lol: :lol:


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1629 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 27 ianuarie 2013 - 11:18

 Blue, io cred ca in 45-50k intra o Octavia dasta noua si chiar un Tiguan diesel 4x4.


  • 0

#1630 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 ianuarie 2013 - 11:26

Numai dacă ai un ciocan foarte mare. Un Tiguan dotat decent cu 4x4 și parcă și DSG m-a dus foarte sus.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1631 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 27 ianuarie 2013 - 11:54

Judecand dupa preturile la SH de pe autovit (ca vv.ro nu merge acum), un Tiguan cu 2.0 140 CP si DSG banuiesc ca se apropie de 35k. Daca vrei cel de 170CP si ceva dotari peste ... s'ar putea sa intervina un soc :D


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1632 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 ianuarie 2013 - 12:32

Am configurat eu tot felul de chestii. Pe lângă faptul că multe costă serios, nici nu simți că merită să dai.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1633 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 28 ianuarie 2013 - 10:17

in momentul de fata o masina de >40k euro nu este o alegere inteleapta decat daca imaginea este deosebit de importata pt omul/businessul respectiv.

sau poate sunt eu prea chitros, dar sper din tot sufletul ca atunci cand voi avea disponibili 40k euro sa reusesc sa aplic rationamentul de acum! :)


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1634 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 28 ianuarie 2013 - 10:17

La Treg, în mod sport, cutia stătea pe la 2100 rpm, chiar și când mergeam constant. Când aveam nevoie de putere o călcam și se ducea. La BMW, cu toate setările pe mod sport, ajung să merg în linie dreaptă cu 1500 rpm. Și atunci dau o talpă să sesizeze și apoi o dau pe a doua și se duce. Diferența de cuplu e de 70 NM, dar e și diferență de greutate. Din câte îmi amintesc eu, ambele Treg au 450 NM

gresit, gresit, gresit .... in primul rand tregul de 204 cp are cuplu max 450 pe plaja 1200-3250, cel de 245 cp are cuplu max 550 pe plaja 1750-2750 

diferenta de cuplu maxim este 170nm iar plaja e aceeasi, x3 are 380 pe plaja 1750-2750, suplimentar, si subliniez, visezi turatia aia de 2100 la mers constant la treg, la un regim de 80-90 masina in S sta la 1400 ture, de altfel tregul in oras sistematic statea pe la 1200-1300 ture, x3-ul nu prea coboara totusi sub 1400, diferenta majora intre cele doua masini este ca la x3 se simte ca e adormit la 1400 pe cand tregul si de la 1200 pleaca voios, tine de motor. gandeste-te ca diferenta de greutate este de 300 kg, dar la 1400rpm una are cuplu pe la 270 iar cealalta e trecuta de 450 ... 180 nm e enorm cand una are 1800 kg si cealalta 2100 kg

 

problema este ca tu compari aicea calitatile dinamice, cand cele doua masini sunt comparabile doar prin prisma pretului, si atat.

 

Ce spune el e cu totul altceva. Diferența de cuplu îți spun eu că nu e semnificativă pentru problema expusă.

 

El apasă accelerația, poate chiar la fund și mașina nu pleacă imediat. Nu pleacă nici la mine și am două turbine și cuplu cât să-mi pun și-n cap, bat Touareg-ul și cu fața și cu spatele. Chiar aș fi curios să văd cum e la Touareg. Ce spune el este un comportament specific automatelor care lucrează după anumiți parametrii optimi de exploatare a motorului. Dacă la Touareg pleacă instant la un kickdown, e o treabă. Dar am niște rezerve că e chiar așa.

diferenta de cuplu este foarte semnificativa, am mers cu amandoua masinile si stiu ce zic, el doar nu stie sa descrie corect pentru ca nu a avut niciuna din masini suficient de mult ca sa se poata invata cu ea 

 

Cifrele referitoare la turații nu sunt estimate, ci m-am uitat în bord. Practic eu văd lucrurile cam așa: trec pe mod Sport, stau frumos în coloană, și când am loc îi dau talpă rapid și depășesc. Treg în mod sport îmi ținea turația mai ridicată la mers calm, X3 nu. E vorba de altă mașină, de comparat mere cu pere și mai ales de obișnuință.

 

Sunt sigur că o să mă adaptez, găsesc o soluție, eventual pun și padele și schimb treptele manual :)

 

Mi s-a întâmplat ceva ciudat, sau nu îmi dau seama cum, dar de 2 ori cutia a trecut din mod DS în mod M. Eu eram cu mâinile pe volan și nici altcineva nu a umblat la schimbător. E vreun bug, sau pot să trec cutia pe manual din butoanele de pe volan? Nu îmi amintesc să le fi apăsat, dar altfel nu înțeleg schimbarea. La un moment dat trecerea a avut loc când eram în curbe.

tregul nu tine turatia ridicata, dar evident din motive de motor, cuplu mult mai mult mult mai jos poate sa depaseasca mult mai usr, te pacaleste motorul, iar pentru depasiri cu x3 eu consider ca la 20d padele sunt "must have" mai ales ca acuma se pot pune.

 

eu nu am patit niciodata asa ceva, esti sigur ca nu ai atins selectorul ? 


Aceasta postare a fost editata de mecea: 28 ianuarie 2013 - 10:19

  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1635 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 28 ianuarie 2013 - 12:14

Mecea, ai idee motorul de 2.0d biturbo cu 218 CP ce cuplu are la turatii joase ?  Kng, sunt multe masini sport care merg la turatii inalte, e chestie de obisnuinta.

 

later edit: am vazut ca biturbo are 450nm incepand de la 1500 rot/min, deci gaura de cuplu de la turatii joase e oarecum umpluta cu acest motor.


Aceasta postare a fost editata de greierele: 28 ianuarie 2013 - 12:19

  • 0

#1636 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 28 ianuarie 2013 - 12:42

Mecea, ai idee motorul de 2.0d biturbo cu 218 CP ce cuplu are la turatii joase ?

 

pai ala are 450 pe plaja 1500-2500, ala chiar ar trebui sa fie ideal 

 

acuma despre 20d :

 

http://www.bmw.ro/ro..._kit_diesel.pdf

 

din graficul de mai sus se vede ca la 1500 are 300 din cei 380, iar putere doar 55 de caluti ... asta e lipsa de raspuns de care se plange kng



LE : ala e graficul vechi la motoarele de 177, pentru astea noi se gaseste in catalogul bmw performance, iar ca diferente 20d la 1400 rpm se invarte in jurul  a 300nm, probabil putin sub, si 68 cp


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1637 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 ianuarie 2013 - 12:46

E fix ce spuneam. Cuplu are. Buba e că și când intră în cuplu maxim, deci într-un regim ideal, Touareg-ul are cu 50-60% mai mulți cai.

 

Unde e relu să o dea cu boltă. There is no rep ....

 

Dar nu-i bai, în câțiva ani o să conducem toți motoare de 0.5 cu 4 turbine.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1638 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 28 ianuarie 2013 - 12:52

ce inseamna sa nu te dai cu benzina la viata ta :)


  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#1639 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 ianuarie 2013 - 12:57

:lol: :lol: :lol:


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1640 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 28 ianuarie 2013 - 12:57

la treg nu se poate pune suspensia pneumatica sport in combinatie cu reductor si blocante ... 


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1641 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 ianuarie 2013 - 01:14

Ia-o ma cheala, ca TU nu intelegi nimic din optionalele astea. De folosit nu mai vorbesc ... :D


  • 0

#1642 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 28 ianuarie 2013 - 01:19

ca sa urce panta din capul strazii nu are nevoie de asa ceva, pe sosea inspre Grecia din nou nu va avea nevoie de reductor si tot asa....

de fapt eu nu inteleg de ce ar avea nevoie de Touareg...


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1643 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 ianuarie 2013 - 01:21

Nici tu nu stii la ce e bun reductorul .... :(

 

Si DA, poate avea nevoie de Touareg sau un SUV mai incapator !

 

Daca ai avea posibilitatea materiala, ai vrea sa te respecti, si sa asiguri un confort deosebit familiei ( si nu ai fi chitros ), foarte probabil ti-ai lua si tu un suv. :)


Aceasta postare a fost editata de Relu: 28 ianuarie 2013 - 01:25

  • 0

#1644 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 ianuarie 2013 - 01:21

ca sa urce panta din capul strazii nu are nevoie de asa ceva, pe sosea inspre Grecia din nou nu va avea nevoie de reductor si tot asa....

de fapt eu nu inteleg de ce ar avea nevoie de Touareg...

 

A citit că la astea nu se strică nimic.


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1645 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 28 ianuarie 2013 - 01:36

Unde dracului a citit asta ca in link-ul cu fiabilitatea pus de mine Tuaregu sta mult mai prost ca X3-ul.  :D   Relu ce control nene sa ai la reductor cand la Touareg ca sa ajungi la el trebuie sa ai toate diferentialele blocate ? Adica pe scurt esti obligat sa mergi doar inainte cu viteza foarte mica ? Tuaregu e o masina frumoasa, care merge binisor pe strada si acceptabil in offroad si cam atat. Nu cred ca o cumpara cineva de noua ca sa o bage in namoale. Eu am vazut ce suspensie si ce planetare are cand stateam asta toamna la schimbat rotile de iarna. Cu asa ceva nu se face offroad, scuze. Eu sper sa retina cine are urechi de auzit: in offroad prima conditie tine de fiabilitate, de rezistenta masinii, abia apoi de performante. Odata masina rupta pe coclauri nu mai poti sa faci nimic. Ca n-ai nu stiu ce diferential blocabil se mai rezolva, mai impingi la ea, mai te trage altu sau vreun tractor local, mai dai inapoi, etc, etc,,,, dar daca s-a rupt masina  :D  cine naiba vine sa ti-o repare la Babele sau sa te tracteze...


  • 0

#1646 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 28 ianuarie 2013 - 01:59

La treg pana sa ajungi la blocante, primul pas e sa cuplezi reductorul.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1647 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 28 ianuarie 2013 - 03:35

un x3 20d cu control electronic al amortizoarelor ( setare Sport+ ) si cutia 8tr pe D/S, se mista mai mult decat BINE.

cu jante pe 18", deja sta si calumea pe drum.


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1648 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 28 ianuarie 2013 - 03:40

A, da, ai dreptate Mecea, la Treg e pe dos fata de masinile normale, uitasem.


  • 0

#1649 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 ianuarie 2013 - 03:55

esteti nebuni cu suvurile noastre.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1650 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 28 ianuarie 2013 - 04:16

le trebe reductoare si diferentiale si suspensii sa mearga pe valea prahovei in coloana cu 60-80kmh :lol: :P


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi