Salt la continut


Fotografie
- - - - -

bmw x3


  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#251 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 28 ianuarie 2014 - 11:53

evident e foarte bun 4x4 dar pretul e mai mare consumul e mai mare si clientii sunt destul de putini.Pe de alta parte orice 4x4 ai avea daca nu ai si un pic de judecata degeaba.ca si idee ma descurc destul de bine si cu rwd mai greu cu garda la sol.

 

Alex, toti ne ,,descurcam'', trebuie... cu ceea ce avem, chiar daca ar fi fost si-o Dacia 1300, dar plusul pe care-l aduce un 4x4 este mare.

 

Intr-adevar (si-i statistica confirmata la nivel mondial :) ) , cele mai multe ,,impotmoliri'' le-am avut cu 4x4, dar si cele mai mari satisfactii, liniste sufleteasca, stiind ca-i acolo......:). Te mananca sa-ti fortezi norocul/judecata, sa-i testezi limitele. Pricipala limita este data de garda la sol, restul (blocabile...) mai putand fi suplinite pana la un anumit punct...

:)


  • 0

#252 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 28 ianuarie 2014 - 12:08

ce-i drept 4x4 ala te face sa crezi ca esti un fel de supraom batman gen,culmea e ca pe acelasi principiu cei cu 4x4 sau masini FWD cu garda la sol mai mare ca a mea m-au fortat aproape intotdeauna sa intru in nameti ca sa treaca ei :) .oricum in general cei cu 4x4 se intind mai mult decat trebuie ,pe de alta parte eu trec pe unde pot sau prefer sa fac 5-10 manevre decat sa risc sa intru direct si sa raman suspendat.


Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 28 ianuarie 2014 - 12:09

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#253 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 ianuarie 2014 - 04:11

Imi plac si mie manevrele astea "sportive" cu trasul franei de mana, dar ele nu sunt decat niste smecherii care tin de cateva ori si nu te poti baza pe ele mereu. In opinia mea subiectiva, toate masinile de la o anumita latitudine in sus ar trebui sa aiba 4x4 in mod obligatoriu. Daca e si decuplabil asa incat vara sa nu incurce e si mai bine.

Eram pe zapada, asa ca merge.

 


Oaspete, poate scrijelesti nitel? A6-ul ala de 3 mii de cmc, tot cu o singura punte motoare sau nici nu exista in varianta asta? :)

Evident ca acolo nu luam decat cuatro, nici nu exista altfel.

 

In general, m-am ferit sa merg pe unde nu prea era de nasu (botu) meu. Asa ca sincer, n-am simtit nevoia unui 4x4.

Daca financiar nu ar fi o problema, normal ca as opta pentru tractiune integrala. Dar in acest caz si un motor mai potent.


Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 28 ianuarie 2014 - 04:13

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#254 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 29 ianuarie 2014 - 10:02

Suv-urile au prins extraordinar de bine pt ca sunt mai ieftine decat limuzinele din clasa mare/lux. Practic la bani de E-Klasse iei un Suv mare ce iti ofera spatiu, 4x4, garda la sol, prestanta, lux, siguranta. Este logic sa fie bestbuy in defavoarea limuzinelor echivalente.
Evident se pierde la consum, tinuta de drum, performante. Ultimele modele insa sunt destul de sportive.
As lua oricand Rav4, Glk, Ml sau Land Cruiser.

Deci iti place Toyota si Mercedes, ce e nou? :)  Totusi intre cele 4 de mai sus, relativ sportiv poate fi categorisit doar GLK-ul...



aseara mi-am amintit din nou de eficienta xDrive. Intrucit am fost plecat vreo citeva zile din tara, am gasit aseara masina cu un morman de zapada in fata (sigur, de la vecinii care isi scosesera deja masinile si dadusera zapada la lopata, unde altundeva decit in fata masinii mele). Sa zic ca erau cam 30-40 cm de zapada in morman. Am vinturat putin cu lopata virful mormanului (vreo 10-15 cm), ca sa nu ramin cu bara infipta acolo, dupa care am escaladat bine mersi mormanul pina la alee, si apoi mi-am facut carare tasind zapada cu plugul german, inainte si inapoi :)


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#255 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 29 ianuarie 2014 - 10:41

 Am vinturat putin cu lopata virful mormanului (vreo 10-15 cm), ca sa nu ramin cu bara infipta acolo, dupa care am escaladat bine mersi mormanul pina la alee, si apoi mi-am facut carare tasind zapada cu plugul german, inainte si inapoi :)

 

Ai grija cu asta, ai garda foarte mica si daca ramai suspendat trebuie sa ma chemi sa te trag. Am experienta de scos din nameti masini cu 4x4 suspendate :D


  • 0

#256 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 29 ianuarie 2014 - 04:24

stai linistit, am grija n-o pun pe burta. Eventual dau inainte inapoi de mai multe ori, masina devine un fel de plug. In plus, fata de alea din experienta ta, am anvelope de iarna, si bune!


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#257 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 29 ianuarie 2014 - 04:35

Si ala cu Audi-ul pe care l-am scos avea anvelope de iarna bune, dar s-a crezut zmeu, a intrat unde nu trebuia si acolo a ramas :D


  • 0

#258 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 ianuarie 2014 - 09:41

Atunci ai scris ca nu avea anvelope de iarna, hotareste-te!
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#259 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 30 ianuarie 2014 - 11:08

Nu mai stiu, probabil ce am zis atunci asa era. Cert e ca daca ramai pe burta cum ramasese ala nu mai ai ce sa faci :D


  • 0

#260 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 ianuarie 2014 - 12:32

A venit si zapada mare avand ocazia pentru prima data sa vad cum se comporta masina in conditii de iarna. In combinatie cu anvelopele, Bridgestone Blizzak DM-V1 , X3-ul mi-a oferit o surpriza extrem de placuta. N-am dat o lopata macar in conditiile in care vecinii faceau fitness de zor :). Am iesit din zapada pana la genunchi pe o portiune de circa 10m fara ca vreo roata sa dea in gol nici macar odata.


Cum ai iesit, cu DSC cuplat sau ai pus-o in mod DTC? Eu am constatat ca la mine daca e treaba mai grea, e mai eficient sa trec in DTC.

Nu mai stiu, probabil ce am zis atunci asa era. Cert e ca daca ramai pe burta cum ramasese ala nu mai ai ce sa faci :D


Stiu, am vazut aseara, ca era mormanul mai mare si desi mi-am luat elan, am calat motorul inainte sa ajung la alee si am pus-o pe burta... Dupa care a trebuit sa iau la lopata si sa scot zapada de sub ea... Insa am scos-o pina la urma.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#261 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 ianuarie 2014 - 12:44

Oricum, cred ca ultimele 2 zile i-au facut pe multi sa reconsidere utilitatea unui SUV in Romania.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#262 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 30 ianuarie 2014 - 01:09

Nu stiu daca neaparat SUV, cat ceva cu garda mai mare la sol. Eu, de exemplu, muncind de acasa, am avut luxul de a nu trebui sa scot neaparat masina in perioada asta, dar uitandu-ma la ce sleauri sunt prin parcare, nu cred ca as putea "naviga" pana la sosea fara sa fac praf bara fata sau sa o pun pe burta. Evident, 4x4 ar ajuta, dar primordiala mi se pare garda la sol.


  • 0

#263 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 30 ianuarie 2014 - 01:10

De ce neaparat SUV? O LADA NIVA nu e suficienta? :D

 

Cu putin noroc, gasesti pe la max. 1000-1500euro una.


Aceasta postare a fost editata de adytzu: 30 ianuarie 2014 - 01:12

  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#264 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 30 ianuarie 2014 - 01:14

Cum ai iesit, cu DSC cuplat sau ai pus-o in mod DTC? Eu am constatat ca la mine daca e treaba mai grea, e mai eficient sa trec in DTC.


Stiu, am vazut aseara, ca era mormanul mai mare si desi mi-am luat elan, am calat motorul inainte sa ajung la alee si am pus-o pe burta... Dupa care a trebuit sa iau la lopata si sa scot zapada de sub ea... Insa am scos-o pina la urma.

 

Am pretentii la tine...:)



Nu stiu daca neaparat SUV, cat ceva cu garda mai mare la sol. Eu, de exemplu, muncind de acasa, am avut luxul de a nu trebui sa scot neaparat masina in perioada asta, dar uitandu-ma la ce sleauri sunt prin parcare, nu cred ca as putea "naviga" pana la sosea fara sa fac praf bara fata sau sa o pun pe burta. Evident, 4x4 ar ajuta, dar primordiala mi se pare garda la sol.

 

Asta tot incerc eu sa explic de jde ani...:),numai ca are si minusuri...


  • 0

#265 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 30 ianuarie 2014 - 01:16

numai ca are si minusuri...

Foarte multe. Avantajele sunt doar in conditiile actuale din oras


  • 0

#266 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 30 ianuarie 2014 - 01:27

...si dezavantajele doar atunci cand se merge tare pe suprafete alunecoase si "pilotul" are reflexe corect formate. Asta ca sa nu mai zic ca trebuie sa fie familiarizat cu modul cum raspunde sistemul lui 4x4 in diferite conditii pentru a intelege cum sa reactioneze si ce se intampla. :)


  • 0

#267 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 ianuarie 2014 - 01:34

Am pretentii la tine...:)


Eh, am mai imbatrinit si eu, eram si cu bocanci...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#268 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 30 ianuarie 2014 - 02:13

Foarte multe. Avantajele sunt doar in conditiile actuale din oras

 

D'aia cine-si permite suspensie reglabila... 

Tot la banuti se ajunge...:)


  • 0

#269 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 30 ianuarie 2014 - 02:14

Deci per total o suspensie inalta e naspa.


  • 0

#270 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 ianuarie 2014 - 02:20

Cite din SUV-urile recente ai avut ocazia sa conduci? BMW X5 (precedentul), BMW X3, Merc GLK se conduc pe curbe mai bine decit foarte multe berline....


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#271 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 30 ianuarie 2014 - 02:33

Alea nu au o suspensie inalta sau o garda la sol de 'gip'


Aceasta postare a fost editata de pejte: 30 ianuarie 2014 - 02:34

  • 0

#272 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 ianuarie 2014 - 02:42

20 cm nu e inalta? e cam suficienta pt zapezi si nameti daca nu exagerezi. Dupa tine cit e garda la sol/suspensia inalta?


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#273 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 30 ianuarie 2014 - 03:53

20cm la ce? Cu suspensie normala, sau d'aia dejteapta care se ridica? I-ai masurat tu in cel mai jos punct ? :D


  • 0

#274 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 30 ianuarie 2014 - 03:58

Nu garda la sol cred ca e problema pt stabilitate, ci centrul de greutate. Un SUV premium ar putea sa aiba caroseria mai usoara, scazandu-i astfel centrul de greutate. Nu am condus, dar nu cred ca un SUV premium este mai stabil decat o limuzina de la aceeasi firma.


  • 0

#275 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 ianuarie 2014 - 04:06

Sunt deacord cu Frank, GLK sta pe sosea mai bine decat un Kia Ceed. X3 este mai agil decat o Skoda Octavia....pana si Duster sta mai bine pe autostrada decat Logan. 

Pe mine nu dinamica ma deranjeaza la SUV_uri, ci mai degraba consumul.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi