Salt la continut


Fotografie
- - - - -

bmw x3


  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#176 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 21 noiembrie 2013 - 11:03

Mda, azi am trecut pe la RRS. Asta iese clar de pe lista. Principalul motiv este pretul. Nici prin gand dealerul nu va vinde un RRS la pretul de baza si eventual cu ceva discount. Nenea ala spunea ca in cel mai rau caz ar accepta sa dea comanda pentru o masina de minimum 70k de euro. :) Daca tot a avut tupeul sa arunce o asa gogomanie am luat si eu masina la puricat. Motorul pe langa impozitul mare este Euro 5. Haida de, pe bune ? Vrei banii aia si tu nu esti in stare sa livrezi Euro 6 ? Surpriza cea mai mare a venit de la accesul in masina. Cu toate ca am doar 1,75m am dat cu capul de rama de sus a usii, atat in fata cat si in spate. Nasol, asta a fost un motiv cand nu am ales Tuareg. Macar la nemteasca doar in fata era problema asta, nu si in spate ca la RRS. Spatiul interior al soferului mai mic ca la X3....foarte nasol. O fi interesanta consola centrala cat mai larga, dar daca faci asta in detrimentul spatiului de picioare.... Nici plafonul nu mai este prea sus, parca te sterge la chelie. Usile cam subtirele pt pretul cerut, usi adevarate are Touaregul si ML-ul. Portbagajul e mic pt ditamai masina pe afara si in plus pragul de incarcare este extrem de inalt.Una peste alta nu are mai deloc valente familiale, e masina de burlac.

Nu mai e nevoie de niciun drive-test, a picat cu brio la cerintele mele la care X3-ul sta mai bine. Imi dau seama ca Touaregul este cu mult mai interesanta si cu un pret mai aproape de adevar. despre fiabilitate nu mai vb ca englezoaica se rusineaza. Nu mai ramane decat imaginea care la RR este foarte sus cotata.

Inca nu m-am urcat in X5 dar varianta 2.5dXd cred ca va fi pe val. Privita de afara X5 este un pic mai lunga ca RRS, mai spatioasa si mai ieftina bine. La fel si intretinerea ulterioara.Oricat le-ai suci pe toate partile nu exista la clasa SUV mare decat 3 masini care merita atentia in acest moment: X5,ML si Touareg.

Frank , eu nu iau masinile pt i-drive. Cand am luat carnetul in camion si cu remorca dupa mine nu aveam nevoie de i-drive sau alte gadgeturi dastea. Pentru mine masina inseamna directie, suspensii, motor, diferentiele, etc. Daca vreau desene animate iau tableta sau laptopul cu mine plus acces la internet mobil si gata. Asta mi-ar mai lipsi, sa ma intoxice si i-drive-ul, parca n-ar fi destule butoane pana pleci de pe loc. E de ajuns ca apas butonul de start apoi pe cel de inactivare start/stop , apoi deblocare cutie, apoi trecut in mod sport cutia, apoi butonul de regim sport si la final butonul de auto-hold !!! Sunt destule 6.
  • 0

#177 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 22 noiembrie 2013 - 09:39

inteleg opinia personala privind iDrive, dar e un factor care iti va ingreuna revinzarea.


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#178 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 22 noiembrie 2013 - 11:37

In mod evident si pretul va tine cont de optionala asta. 4 jante noi cu anvelope de iarna noi cred ca pot fi un atu puternic in suplinirea i-drive-ului.
  • 0

#179 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 22 noiembrie 2013 - 12:30

Problema la X5 xDrive25dA (care nu e inca disponibil), ca si la ML250 BlueTEC este ca unul echipat decent, cu tot cu reducere, ajunge sa coste cit Touareg V6 TDI 245 CP bine echipat, iar Touareg-ul e mai bine echipat si se misca totusi altfel. La ML tot platesti 900 RON approx. impozit fata de 2200 RON. Ramine X5 cu avantajul impozitului de 2 litri si respectiv cu avantajul pachetului Basic Service Inclusive - costuri de intretinere mai mici.

 

In plus, chiar nu stiu cit de decent se misca un astfel de SUV mare cu un motor asa mic de 4 cilindri. Sper sa pot lua cindva un ML250 BlueTEC la drive test.


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#180 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 22 noiembrie 2013 - 03:07

Cu ML-ul 250CDI am mers o singura data la drive-test vreo ora si pentru cerintele mele se misca mai mult decat decent. La cat de mare e masina chiar este vioaie. Eram 3 adulti in ea. In schimb nu mi-a placut zgomotul motorului. Daca la X3 e un fel de sforait dragutz, la ML era mai mult un tzacanit. O fi fost si de la lipsa rodajului, parca avea 100km la bord. Discountul la ML cand m-am interesat eu (abia aparuse masina) ajungea si la 10% iar baza de la 250CDI avea suficiente gandgeturi, in plus piele, crom si geamuri fumurii.Evident si 4x4, daca alegeam si o culoare m-ar fi costat aproape de 52k. Dincolo la X5 cu 218CP fata de 207CP cat are ML-ul ma astept sa nu fie probleme, ar trebui sa se miste dragutz. Impozitul la noul X5 ar fi de 180 lei/an. Touareg-ul este o optiune extrem de apetisanta daca te uiti la ceea ce ti se ofera vis-a-vis de pret. Am trecut si pe la Porsche de curiozitate mai mult.... masina bine facuta cu materiale bune, poate un pic cam stramta si cam kitchoasa (o stiam de la un prieten care o are hibrid) dar totusi cam cea mai misto dintre toate. Sediul in care s-au mutat impreuna cu Audi e spectaculos dar personalul e de o jegozenie perfecta. A venit la mine un tzaran in costum de ziceai ca-i impaiat. Prima lui ragaiala pe gura a fost o intrebare de genul: cati bani am ? Zic 65k, m-as incadra la baza cu un usor discount. I-am zis ca am de ales intre X5, RRS si ML sau de ce nu Porsche. S-a infuriat brusc si a zis ca Cayenu e din alta clasa si ca fara 82k nu pot sa-l iau.Ca abia de la 100k in sus se poate vinde. O tinea ca prostu ca e alta clasa fata de celelalte pana i-am servit-o si eu ca e un Touareg mai Kitchos cu motor mare si cai putere putini. Raspunsul lui a fost ca are materiale mai bune dupa care n-a mai putut respira...de draci probabil :):):) La fel si aia de la Audi aveau o moaca de tarani intepeniti in anii '90. Personalul este dezastru la PBN.
  • 0

#181 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 22 noiembrie 2013 - 09:19

Mda, azi am trecut pe la RRS. Asta iese clar de pe lista. Principalul motiv este pretul. Nici prin gand dealerul nu va vinde un RRS la pretul de baza si eventual cu ceva discount. Nenea ala spunea ca in cel mai rau caz ar accepta sa dea comanda pentru o masina de minimum 70k de euro. :) Daca tot a avut tupeul sa arunce o asa gogomanie am luat si eu masina la puricat. Motorul pe langa impozitul mare este Euro 5. Haida de, pe bune ? Vrei banii aia si tu nu esti in stare sa livrezi Euro 6 ? Surpriza cea mai mare a venit de la accesul in masina. Cu toate ca am doar 1,75m am dat cu capul de rama de sus a usii, atat in fata cat si in spate. Nasol, asta a fost un motiv cand nu am ales Tuareg. Macar la nemteasca doar in fata era problema asta, nu si in spate ca la RRS. Spatiul interior al soferului mai mic ca la X3....foarte nasol. O fi interesanta consola centrala cat mai larga, dar daca faci asta in detrimentul spatiului de picioare.... Nici plafonul nu mai este prea sus, parca te sterge la chelie. Usile cam subtirele pt pretul cerut, usi adevarate are Touaregul si ML-ul. Portbagajul e mic pt ditamai masina pe afara si in plus pragul de incarcare este extrem de inalt.Una peste alta nu are mai deloc valente familiale, e masina de burlac.

Nu mai e nevoie de niciun drive-test, a picat cu brio la cerintele mele la care X3-ul sta mai bine. Imi dau seama ca Touaregul este cu mult mai interesanta si cu un pret mai aproape de adevar. despre fiabilitate nu mai vb ca englezoaica se rusineaza. Nu mai ramane decat imaginea care la RR este foarte sus cotata.

Inca nu m-am urcat in X5 dar varianta 2.5dXd cred ca va fi pe val. Privita de afara X5 este un pic mai lunga ca RRS, mai spatioasa si mai ieftina bine. La fel si intretinerea ulterioara.Oricat le-ai suci pe toate partile nu exista la clasa SUV mare decat 3 masini care merita atentia in acest moment: X5,ML si Touareg.

Frank , eu nu iau masinile pt i-drive. Cand am luat carnetul in camion si cu remorca dupa mine nu aveam nevoie de i-drive sau alte gadgeturi dastea. Pentru mine masina inseamna directie, suspensii, motor, diferentiele, etc. Daca vreau desene animate iau tableta sau laptopul cu mine plus acces la internet mobil si gata. Asta mi-ar mai lipsi, sa ma intoxice si i-drive-ul, parca n-ar fi destule butoane pana pleci de pe loc. E de ajuns ca apas butonul de start apoi pe cel de inactivare start/stop , apoi deblocare cutie, apoi trecut in mod sport cutia, apoi butonul de regim sport si la final butonul de auto-hold !!! Sunt destule 6.

 

Greiere, daca era cca 50 de mii io cred ca incapeai bine in RRS. :)

 

Suparat tare...:)

Legat de Porsche, si io as spune ca-i altceva decat celelalte enumerate, dar nu te-as intreba de banii disponibili. :)

Dintre masinile enuntate de catre tine, RR si Porsche constituie ,,altceva'' pentru un pasionat de auto, desi poate Mertanul, WV sunt mai cinstite, rationale.


  • 0

#182 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 22 noiembrie 2013 - 10:49

Or fi altceva dar niciuna nu e ceea ce trebuie. Degeaba ceri o caruta de bani daca tu oferi doar plastice mai bune.Sincer sa fiu zilele astea singura masina care mi-a placut cap-coada, care mi s-a parut facuta cu capul de niste oameni destepti a fost Volvo XC60. Deocamdata e singura care "te intelege" , care te rasfata cu loc suficient,cu o pozitie aproape perfecta, care iti ofera un lux subtil si fin fara sa iti scoata ochiii. Nu e nici taraneasca precum ML si RRS, nici tiganeasca precum Porsche si nici excesiv de sportiva incat sa devina seaca precum e X5. Este singura firma la care se vede echilibrul, bunul gust si familia buna din care se trage. M-am cam linistit cu SUV-urile mari, sunt cu mult mai prost gandite si pozitionate ca SUV-urile medii de tipul X3, XC60, Q5, GLK Santa Fe, etc...cand nu stii sa gestionezi o masina de asemenea talie incepi sa exagerezi in unele directii pierzand simtul proportiilor. Cu mult mai bine gandite mi se par la aceasta dimensiune offroaderele clasice japoneze, sunt mai aproape de o logica fireasca.

Constat cu un usor gust amar ca X3-ul si suratele din clasa sa sunt cam ceea ce trebuie in materie de SUV-uri.
  • 0

#183 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 23 noiembrie 2013 - 12:39

Da un search pe forumuri despre problemele de fiabilitate la XC60....


Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 23 noiembrie 2013 - 12:40

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#184 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 noiembrie 2013 - 12:56

Totul ar trebui sa se raporteze, de la bun inceput, la unde si cum vei utiliza masina. 

Touareg mi se pare o oferta extrem de echilibrata si daca esti mana larga la optionale poti obtine ceva suficient de luxos. Nu duce insa in offroad intensiv, nu pt ca nu poate/stie ci pt ca nu are cum sa reziste in timp.

ML mi se pare crema printre SUV-urile mari premium, dar X5 este clar cel mai sportiv.

Pentru uz intens in offroad as merge pe Land Cruiser sau ceva mai economic precum Pathfinder sau Pajero.

Si s-a cam terminat lista. Pentru flendureala merg Suv-urile medii si cele compacte care se impart pe categorii ca si cele de mai sus. Partea proasta este ca modelele care rezista uzurii din offroad sunt varza pe sosea si invers.

Pentru urcat dealul la Academiei si escaladat nametzi in Bucuresti mi se pare aberanta achizitia unui SUV, indiferent de clasa.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#185 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 23 noiembrie 2013 - 01:09

daca as putea, ti-as da un SUV pe mina sa umbli 2 saptamini cu el, si pe urma sa vezi cum n-o sa ti se mai para aberant...


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#186 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 noiembrie 2013 - 01:49

Spune-mi ca vrei SUV pentru spatiu interior, pt ca este masiv si te simti mai sigur la un nefericit impact, sau pt ca are pret similar sau mai mic cu al unei berline mari din gama premium, dar nu-mi spune ca vrei SUV ca sa iesi din parcare/curte.

 

Am mers mult cu Hilux pe timp de iarna cu zapezi. Clar Hilux e mult mai mult decat un SUV si are aproape aceleasi dimensiuni. Ma urcam cu el si pe Promenada daca ar fi fost construita la vremea aceea :) Crede-ma ca 80% dintre manevre le faceam si cu un Logan si 100% cu un Duster. Am mers destul de mult cu Rav4 pe timp de iarna si inafara de garda la sol nu am simtit nicio diferenta fata de un Avensis sau un Golf.

 

In concluzie - ati lua SUV ca sa te urci pe nameti in Bucuresti este doar o scuza copilareasca pentru a spune ca o vrei mare :D


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 23 noiembrie 2013 - 01:49

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#187 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 23 noiembrie 2013 - 02:52

Dangere, cand o sa mai cresti...vei deveni pro gipane.

 

Da gipanelor datorita: 4x4, garzii la sol( nu trebuie sa dai la lopata pentru a iesi ,,la strada''/ iarna conduci mult mai relaxat, nefiindu-ti frica la orice oprire prin nameti ca nu mai pleci/ pleci intr-o statiune oarescum cand ai chef, pe unde ai chef, ajungi la baza partiei... ), usurintei cu care abordezi gropile de pe strazi....vizibilitatii.... spatiului interior....senzatiei de ,,durere-n cot''.

 

Nu, doar prin prisma banutilor.

 

Se exclud din ecuatie masinile sport, limuzinele dealde S, BMW 7, A8...


  • 0

#188 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 23 noiembrie 2013 - 03:10

Greiere, tu ce masina cauti defapt? :)


  • 0

#189 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 noiembrie 2013 - 10:27

Dacă mergi mult la munte iarna sau locuiesti într-o zonă unde iarna nu se dezapezeste, atunci o asemenea maşina îşi găseşte utilitatea. Eu la ski nu merg, stau în oraş, muncesc în oraş, deci îmi este inutilă. Pt spaţiu prefer un break. Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#190 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 23 noiembrie 2013 - 10:50

Nevoile difera, se schimba...gusturile, idem...:)

Io as cumpara doar break sau gipan.


  • 0

#191 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 23 noiembrie 2013 - 10:59

In general cine vrea SUV vrea sa nu mai aibe de-a face cu restul participantilor la trafic. Vrea sa se ridice undeva deasupra tuturor si sa nu mai fie deranjat. Vrea sa nu se mai holbeze unul dintr-un logan in tzatzele gagicii din masina lui, vrea foarte multa liniste si sa nu interactioneze cu ceilalti.Vrea deasemenea siguranta ca nu este la cheremul oricarui pusti teribilist, ca nu este la mana autoritatilor care nu deszapezesc, etc... In general este un tip sau tipa care vrea sa mearga pe mana lui si pentru asta este dispus sa faca eforturi financiare substantiale. Cand numarul suvurilor creste pe strada e semn ca ceva nu merge ca lumea in societate si ca oamenii de calitate nu mai au incredere in ceea ce le ofera aceasta. La Paris nu vezi asemenea masini pentru ca acolo nu simti nevoia de asa ceva, omul de acolo este bine gadilat de autoritati asa incat sa nu simta nevoia sa se inchida intr-o fortareata. In Europa de est oamenii au fost schiloditi sufleteste pe multe generatii, cumva e normala reactia lor de a-si dori "tancuri".
  • 0

#192 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 23 noiembrie 2013 - 11:58

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:


  • 0

#193 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 23 noiembrie 2013 - 11:59

:):):):):)
  • 0

#194 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 24 noiembrie 2013 - 08:36

In general cine vrea SUV vrea sa nu mai aibe de-a face cu restul participantilor la trafic. Vrea sa se ridice undeva deasupra tuturor si sa nu mai fie deranjat. Vrea sa nu se mai holbeze unul dintr-un logan in tzatzele gagicii din masina lui, vrea foarte multa liniste si sa nu interactioneze cu ceilalti.Vrea deasemenea siguranta ca nu este la cheremul oricarui pusti teribilist, ca nu este la mana autoritatilor care nu deszapezesc, etc... In general este un tip sau tipa care vrea sa mearga pe mana lui si pentru asta este dispus sa faca eforturi financiare substantiale. Cand numarul suvurilor creste pe strada e semn ca ceva nu merge ca lumea in societate si ca oamenii de calitate nu mai au incredere in ceea ce le ofera aceasta. La Paris nu vezi asemenea masini pentru ca acolo nu simti nevoia de asa ceva, omul de acolo este bine gadilat de autoritati asa incat sa nu simta nevoia sa se inchida intr-o fortareata. In Europa de est oamenii au fost schiloditi sufleteste pe multe generatii, cumva e normala reactia lor de a-si dori "tancuri".

 

Asta jurnalist auto. Arta d-le. :)


  • 0

#195 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 24 noiembrie 2013 - 01:39

:) cateodata nu stiu ce sa raspund la intrebari concrete, cum e cea cu ce fel de masina caut, dar in acelasi timp imi place sa bat campii, ma relaxeaza chestia asta. Voi sunteti baieti destepti si intelegeti ce si cum. Decat sa te descarci dupa o zi obositoare tragand cu pistolul in mol mai bine lasi mintea sa elucubreze :):):) Auziti, la voi forumul apare ca inainte sau arata ca si cum ar fi versiune pentru mobil ? Unde naiba sunt emoticoanele ?
  • 0

#196 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 noiembrie 2013 - 03:45

Greiere, pune-ti niste geamuri negre si ai rezolvat problema, nu mai vede nimeni la tine in masina :D

 

Acum, pe bune, de ce vrei sa o schimbi asa rapid? Ai doar 11 000 km. Ori te dau banii rau afara din casa, ori deja ti s-a stricat ceva, esti dezamagit si vrei sa scapi de ea. Acum ceva vreme parca ziceai ca o pastrezi mai mult timp. 


  • 0

#197 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 24 noiembrie 2013 - 04:05

:) cateodata nu stiu ce sa raspund la intrebari concrete, cum e cea cu ce fel de masina caut, dar in acelasi timp imi place sa bat campii, ma relaxeaza chestia asta. Voi sunteti baieti destepti si intelegeti ce si cum. Decat sa te descarci dupa o zi obositoare tragand cu pistolul in mol mai bine lasi mintea sa elucubreze :):) :) Auziti, la voi forumul apare ca inainte sau arata ca si cum ar fi versiune pentru mobil ? Unde naiba sunt emoticoanele ?

 

kng, shopingul ajuta psihic. Unii cumparam pufuleti, altii gipane.:)

 

Greiere, ce ai cu mine? :)  Eu m-as bucura sa-ti  iei orice altceva...in locul unui x3. O fi ea rationala, s-o fi conducand bine, dar e de muheri...:)

Daca n-ai stiut sa-mi raspunzi concret vis-a-vis de marca, modelul masinii, atunci poate imi spui cati bani vrei sa aloci noii cuceriri, sa-ti zic ce mi-as lua eu....:)

La mine forumul apare ca si cum as cam fi singurul din el...:), dar va renaste el...:)


  • 0

#198 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 24 noiembrie 2013 - 09:08

In general cine vrea SUV vrea sa nu mai aibe de-a face cu restul participantilor la trafic. Vrea sa se ridice undeva deasupra tuturor si sa nu mai fie deranjat. Vrea sa nu se mai holbeze unul dintr-un logan in tzatzele gagicii din masina lui, vrea foarte multa liniste si sa nu interactioneze cu ceilalti.Vrea deasemenea siguranta ca nu este la cheremul oricarui pusti teribilist, ca nu este la mana autoritatilor care nu deszapezesc, etc... In general este un tip sau tipa care vrea sa mearga pe mana lui si pentru asta este dispus sa faca eforturi financiare substantiale. Cand numarul suvurilor creste pe strada e semn ca ceva nu merge ca lumea in societate si ca oamenii de calitate nu mai au incredere in ceea ce le ofera aceasta. La Paris nu vezi asemenea masini pentru ca acolo nu simti nevoia de asa ceva, omul de acolo este bine gadilat de autoritati asa incat sa nu simta nevoia sa se inchida intr-o fortareata. In Europa de est oamenii au fost schiloditi sufleteste pe multe generatii, cumva e normala reactia lor de a-si dori "tancuri".

 

me like! Scrii un mic editorial pe garajul? Pe bune ca ideile tale sunt interesante, si exprimarea e si mai si :)

 

 

Dacă mergi mult la munte iarna sau locuiesti într-o zonă unde iarna nu se dezapezeste, atunci o asemenea maşina îşi găseşte utilitatea. Eu la ski nu merg, stau în oraş, muncesc în oraş, deci îmi este inutilă. Pt spaţiu prefer un break. Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

 

 

Aici eu cred ca vorbeste omul rational din tine din prisma unui buget si a rationalizarii cheltuielilor, poate e deformatie profesionala :). Stiu ce masini iti place sa iei la drive test, si ce feblete ai chiar pentru off-roadere mai old style. Daca miine ai cistiga la loto, sigur ti-ai lua un off-roader sau un SUV.... Ce ai alege intre un Mondeo Break/Passat Break si un Nissan X-Trail? ca pot fi la preturi similare....


Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 24 noiembrie 2013 - 09:11

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#199 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 24 noiembrie 2013 - 09:18

Dangere, Frank ti-a dat de gol intimitatea gandirii, @greierele ti-a descris-o. :)

La modul sec, au multe lipsuri cei care-si doresc gipane, dar n-o recunoastem, da? :)

 

Frank, n-o sa gasesti multi...altruisti in scrijelirea articolelor. Daca ati primi masina un weekend cu plinul facut, macar, s-ar schimba datele problemei, dar auzind ca mai puneti banuti din buzunar, aveti tot respectul meu, desi ar trebui sa fiti nitel mai critici...


  • 0

#200 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 noiembrie 2013 - 09:24

Daca miine ai cistiga la loto, sigur ti-ai lua un off-roader sau un SUV.... Ce ai alege intre un Mondeo Break/Passat Break si un Nissan X-Trail? ca pot fi la preturi similare....

Superb Combi 2,0 tfsi


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi