Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Golf 5 GTI


  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#201 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 21 iulie 2012 - 01:21

Oaspete, nu stiu :) Logodnica tot zicea sa dam o tura prin Maramures la un moment dat, deci Bistrita ar fi chiar in drum.

In realitate, mai multe sanse de prezenta ar fi daca organizam o intalnire Garajul pe undeva pe la munte.
  • 0

#202 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 iulie 2012 - 01:30

poi organizeaza. ce, nu mai puteti fara mine ?
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#203 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 21 iulie 2012 - 02:06

Alexx, cand dai o tura pana la Bistrita ?

Alex NU bea !

Pai de aia l-o fi invitat :P
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#204 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 21 iulie 2012 - 06:12

Alex NU bea ! :angry:

pai atunci da tu o fuga pana acolo ! :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#205 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 iulie 2012 - 06:56

Daca-i zic farmacianului ca ajung pe la Bistrita, fuge d-acasa ! :lol:

Aceasta postare a fost editata de Relu: 21 iulie 2012 - 07:52

  • 0

#206 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 21 iulie 2012 - 08:19

Pai dupa IP imi pare ca scrii dintr-un hotel din zona aia... :D :D
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#207 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 iulie 2012 - 08:21

TAAAAACI !!! :angry:
  • 0

#208 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 iulie 2012 - 09:42

opaa!
(inca) mai am un amic pe la militie, o sa-l urmarim pe unu mai in varsta ce e permanent intr-o fiesta !
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#209 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 iulie 2012 - 11:30

Apropo de fiesta, azi cand eram pe balta am aflat ca merg fara rca de vreo luna .... :blink:

Am avut morcovu cu frunze cu tot pana am ajuns acasa ..... :lol:

Aceasta postare a fost editata de Relu: 22 iulie 2012 - 06:17

  • 0

#210 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 22 iulie 2012 - 12:48

stiam noi ca esti infractor. gen.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#211 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 22 iulie 2012 - 11:13

Mai bine pe "P" nu pe auto! ;)


Daca nu cunoaste aparatul degeaba il tine pe P - nu va stii sa regleze nimic....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#212 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 iulie 2012 - 11:32

P-ul e tot auto, cu blitzul la discretia ta.
  • 0

#213 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 22 iulie 2012 - 12:23

Poti regla si diafragma si timpul de expunere din P. ;)
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#214 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 iulie 2012 - 03:03

Amandoua NU !
Te poti plimba din cursor in jurul timpului ales de el, si el ajusteaza singur si incontinuu diafragma.
Defapt face FIX acelasi lucru ca in AUTO, numai ca nu poate folosi flashul daca nu-i spui tu. ASA CUM AM SPUS MAI INAINTE !!!! :D
  • 0

#215 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 iulie 2012 - 12:04

eu la cateva DSLR-uri pe care le-am avut pe mana am reusit sa inchid blitzul si pe AUTO....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#216 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 23 iulie 2012 - 12:11

Cu dejtu ?
  • 0

#217 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 iulie 2012 - 08:12

nu, cu puterea mintii.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#218 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 24 iulie 2012 - 12:31

Ca sa revenim un pic pe topic, dupa ~1800 km cu masina si, inaintea unui drum de inca pe atati km, cred ca mi-am format o parere destul de clara cat sa-i pot face un review detaliat. :)

Motor
Este un motor de mers, nu de dat "suturi in fund" intre semafoare. Sa explic. Multa lume se asteapta ca la un motor pe benzina de 200 CP sa fie mort si ingropat la turatii joase, sa aiba o explozie de putere care sa te catapulteze cand intra turbina si pe urma sa moara incet spre finalul turometrului. Cum ar veni, sa simti ca "te impinge in scaun". Nu e deloc dramatic, pur si simplu trage liniar, din ce in ce mai bine, pe toata plaja de turatii. Este un motor al soferului, un motor foarte flexibil, care nu se sugruma dupa 1-2k de ture. La mers absolut decent scot un consum cu vreo 10% mai mare decat la Fiat. In schimb, daca incepi sa te joci, consumul poate urca pana la cer, un 20-21% nefiind cifre de neatins.

Evacuarea este gandita excelent. Complet linistita la mers normal, dar odata cu apasarea mai violenta a acceleratiei, sunetul se transforma complet. Parca e alta masina, alt motor. Repet, partea interesanta e ca nu pare sa aiba legatura cu turatia ci cu violenta accelerarii. Foarte misto!

Cutia de viteze (DSG)

E... interesanta. Pentru GTI, folosit ca GTI, are sens doar modul secvential. Sport-ul e tras rau de par, iar drive-ul parca te catapulteaza intr-un Golf cu motorul de 1.4 . In oras, daca mergi ca mortu', drive-ul este absolut ok. Devii un sofer mai bun, lasi pe toata lumea sa se bage, pur si simplu n-ai cum sa fii stresat. Partial din cauza ca schimbatul se face automat, dar mai ales pentru ca orice tasnire trebuie anticipata cu vreo 2 secunde inainte. Altfel, pana reuseste sa retrogradeze, ai toate sansele sa te fi depasit si masinile de "scoala".

Secventialul, mai ales cu padelele, e perfect. Te lasa sa te bucuri de drum, dar, ca sa fiu sincer, in situatiile alea tot o manuala ar fi de preferat.

Suspensie si directie

Ca si confort, acesta e inexistent. Practic, un drum care privit de pe margine pare ca in palma, te face sa te unduiesti ca o barca in furtuna. Cred ca pot numara pe degete situatiile cand am mers mai mult de 300m fara sa simt un canal, denivelare sau vreo pietricica lipsa din asfalt. Si cand ma gandesc ca asta are cea mai ok suspensie dintre hot hatch-uri...

Ce-i drept, toata senzatia de caruta pe ulita sau de barca pe valuri paleste cand ai un drum decent, cu mai mult de doua viraje. E pur si simplu perfecta. Masina nici nu cracneste, se aseaza perfect, iar directia iti ofera atat de mult feedback incat am impresia ca urmaresc drumul direct cu palmele. Chiar n-am ce sa-i reprosez.

Interior

Evident e un mare pas inainte fata de Fiat. Ganditi-va doar ca, dupa vreo 65.000 km pe drumuri romanesti nu are niciun greieras, in conditiile in care suspensia e cum v-am descris mai sus. Pur si simplu n-am ce sa reprosez. Materialele sunt placute la atingere, in niciun caz premium, dar mai mult decat ok. Par si destul de rezistente. Ok, bordul e cam trecut, iar ergonomia sistemului audio putea fi imbunatatita, dar astea sunt lucruri minore. Scaunele sunt excelent profilate, asta cu conditia sa intri la fix in ele. Altfel risti fie sa faci vanatai pe lateral (sunt destul de profilate), fie sa nu simti vreun pic de sustinere laterala.

Concluzii

Nu o vad ca o masina de-o viata (schimband, evident, generatia). La un moment dat ti se ia de hurducanelile permanente si de senzatia de "bani curgand din buzunare" pe care o ai ori de cate ori stai la stop alaturi de masini de 80-100 de cai, in fix aceeasi pozitie, cu fix aceeasi viteza. Mie imi place la nebunie, dar sunt sigur ca, peste 3-4-5 ani, cand o sa o vand, o sa o dau cu fericirea ca m-am putut bucura de ea la varsta potrivita, ca am putut conduce una dintre putinele masini care se mai fac acum.

PS: Dupa ultimele evenimente cu achizitia de cauciucuri (neplanuita), a trebuit sa las statia si car-kitul pe una din lunile viitoare.
  • 0

#219 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 24 iulie 2012 - 12:38

am inteles......ti-ai facut damblaua,dar parca nu ai erectie continua..............sau gresesc?
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#220 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 iulie 2012 - 12:41

Confirm si eu ca DSG-ul in D e perfecta pentru pensionari :)
E foarte trist sa te urci dintr-o astfel de masina intr-o banala Astra, chiar si cu interiorul ala de G5 :)
  • 0

#221 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 24 iulie 2012 - 06:59

@alex

e o masina absolut bestiala, te inteleg perfect

@pejte

sa vezi cum e sa te urci in interiorul ala de G5 in r32 :lol: :lol:

@mihnea

care e problema ta ?
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#222 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 iulie 2012 - 07:09

am inteles......ti-ai facut damblaua,dar parca nu ai erectie continua..............sau gresesc?

Desi tind sa-ti inteleg conceptia de viata si felul in care privesti lucrurile, cateodata ma intreb totusi ce te-ar costa sa picuri un pic de candoare in luarile tale de cuvant.
:)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#223 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 iulie 2012 - 07:44

Mihnea cam stie el unde bate.
Dar eu continui sa cred ca Alex al nostru inca nu s-a obisnuit cu masina 100%. Si cred cu tarie ca daca avea cutie manuala, povestea ar fi fost altfel.
Prezenta DSG-ului taie mult din elan soferului si dureaza ceva pana apuci sa o 'inveti' si sa te 'invete' si ea pe tine. Plus ca sunt convins ca Alex are impresia ca merge incet si el de fapt merge repede :D
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#224 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 24 iulie 2012 - 08:21

Orice in viata, in afara de mancare si casa poate fi considerat moft. Banii ramasi unii ii cheltuie in cluburi, altii pe timbre, machete, vacante, tigari s.a. Faptul ca dai o anumita suma pe masina, cand ai putea sa dai doar jumatate, iar de restul sa faci oricare din celelalte lucruri, e o optiune, dar nimic mai mult. Fiecare trebuie sa aleaga ceea ce-l face fericit. Pentru mine, in momentul de fata, acest lucru era o masina adevarata, o masina pe care sa o conduc cu placere, nu una la care sa stau cu urechile ciulite dupa zgomote dubioase.

Eu nu am o erectie continua datorita GTI-ului, ar fi trist daca as avea, dar cred ca nici tu, mihnea, nu ai vreo erectie continua punand bani deoparte in asteptarea sfarsitului economic al lumii. Sper ca iti dai seama ca, in cazul in care asta se intampla, vor fi revolte, foarte multa violenta, iar banii tai pot sa treaca de la statutul de euro la cel de hartie inutila de sters la fund in doar cateva zile. In cazul unor probleme asa cum au fost (si sunt acum) eu nu imi fac griji in privinta gasirii unui loc de munca. Am privilegiul de a lucra intr-un domeniu care abunda in asa ceva, domeniu de care va fi nevoie continuu multe zeci de ani de acum incolo. De ce sa nu fiu optimist?

Prin 2009 incepusem sa o iau si eu pe acelasi drum, cu provizii de euro, pregatit sa fiu luat pe sus de criza. Nu stiu daca va dati seama, dar teama permanenta de criza ii face pe angajati mai obedienti, linistiti si le scade pretentiile. Sunt curios cui ii foloseste asta... Zic si eu.
  • 0

#225 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 iulie 2012 - 08:27

Alex, tu - spre deosebire de altii - constientizezi perfect situatia ta si iti asumi deciziile luate. Una este sa cheltui o palarie de bani pe un moft, si alta e sa sustii ca alegerea respectiva este un monument de rentabilitate economica.....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi