Salt la continut


Fotografie
- - - - -

telefoane mobile


  • Please log in to reply
4934 replies to this topic

#3001 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 17 decembrie 2011 - 07:17

e frustrat rau pejtele ca are Relu Iphone si se pricepe la smartphone cum ma pricep eu la montat alarme Ungo.




Si-a luat Relu iTelefon? Unde eram? Plecat pe meteoritul care va nimici Pamantul? :)

Frank, sincer, as alege iPhone 4S. Mint, iPhone5, dar mai e mult de asteptat, cam un an. Altfel, Nexus, clar. E si singurul cu Android la care vei putea face update de versiune direct de la google, mereu, nu sa depinzi de producatori sa mai scoata cate un Rom ''norocos''.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#3002 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 17 decembrie 2011 - 07:33

Recomandati omului ce sa-si ia, nu v-a intrebat ca sa primeasca replici gen : ia ce-ti place, butoneaza-le inainte. Asta stie si el,nu trebuia sa intrebe. Eu nu mi-as lua iphone pt ca au toti taranii. Sincer. Sunt arhaic, dar vreau sa fiu mai in afara lumii daca tot imi permit. D-aia in loc de bemve mi-as lua honda de ex. Bine ca nu-mi permit nici iphone nici bmw :)
  • 0

#3003 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 17 decembrie 2011 - 07:51

Multumesc.

P.S. cum dracu' sa recomand ceva cuiva daca nu am pus nici eu, nici el mana pe respectivele aparate?! Doar din specificatii si filme pe net si auzite? E patetic.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 17 decembrie 2011 - 07:52

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3004 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 17 decembrie 2011 - 07:55

Asta cu ''au taranii'' e o aiureala, sincer. Adica, nu-mi iau Seria 3, chiar daca e 'za best', doar fiindca au toti manelistii? So what? Mi se rupe.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#3005 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 17 decembrie 2011 - 08:14

The1, ceea ce zici tu cu upgrade-ul e valabil pentru useri din categoria newbie. Eu am 2.3.7 dinainte sa le lanseze aia de la lg.
  • 0

#3006 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 17 decembrie 2011 - 08:23

Crede-ma ca in Bucuresti gasesti sa pipai ce vrei tu, daca stii unde sa te duci :)


Chiar tot ce vreau eu??? :D :) :D
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#3007 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 17 decembrie 2011 - 08:25

Bre, în limba română patetic înseamnă de bine, nu de rău.

În engleză bate spre compasiune din milă, demn de milă sau ceva de genul.

Eu m-am ferit să fac comentarii din mai multe motive.

Aceste "smartphone"-uri nu sunt nici cal, nici măgar. Adică fac de toate și nimic bine. Am avut drept telefon. Nu m-am împăcat prea bine cu această funcționalitate.

Am spus, OK. Îl mai folosesc pe net. Ecranul e așa de mic că aparatul poate fi o ultimă soluție ca să accesezi diverse chestii, dar n-ai cum să-l ai drept instrument principal pentru asta, mai ales acum că există tablete destul de mici, dar totuși semnificativ peste cel mai optimist tilifon (am înțeles că deja se merge la telefin spre 5-6", deci ditamai pleașca).

Aparatele sunt bune și pentru navigație. Hai în funcție de program și puțin meșterite, se comportă decent. Această funcție complementară este foarte utilă. Însă în paralel cu cea de telefon NU! Deci trebuie oarecum să alegi. E aiurea să sune telefonul, să ai ăla în geam, să răspunzi, să reactivezi navigația. După câteva din astea, de maxim rahat. Eu personal după vreo 2 drumuri am renunțat definitiv la a mai avea un singur aparat cu ambele funcții și mi-am luat un telefon. Atunci vorbeam mai mult, acum asta nu prea ar mai conta așa de mult, pentru că telefonul a ajuns să nu mai însemna nimic. Aproape că nici nu mai vreau decât pentru urgențe serioase, gen SOS ceva.

Te poți juca. Am făcut-o și eu (uneori mă mai joc și acum) de multe ori când așteptam sau nu aveam ce face. Este o treabă bună în principiu.

Combinat cu astea uneori, bateria se duce așa de repede că pierzi rapid telefonul definitiv, deci nu te poți baza pe el ca să fie disponibil oricând. Altă problemă.

Desigur pentru unii mai este util când accesează remote ceva, au anumite aplicații etc., dar sunt cazuri rare.

La toate astea ce aparat este are o relevanță aproape 0. Poate fi ORICE aparat, cu ORICE sistem de operare.

Securitatea lor este în scădere pentru că fiind atât de polulare, este normal să existe atacuri. Iar este mai puțin important ce platformă ai, dacă este una dintre cele polulare. Android are marginal mai multe breșe pentru simplul motiv că mai mulți pun softuri piratate aici. Dar iPhone e la fel de slab în securitate și la fel de predispus. Sunt destule povești că nu există virus pentru OS-urile lor.

Au nu am găsit nici un aparat care să cred că merită nu 2000 de lei, ci 200 de lei. Dacă moare telefonul, cred că până la urmă voi lua un simplu telefon care să fie telefon când am nevoie.

Dacă moare navigația, atunci am de ales. Poate o jucărie din asta care să facă și altceva ar fi o idee interesantă. Mai ales pentru că mi-ar permite să modific mai multe în ea decât un aparat dedicat și cu sistem închis. Sau un alt aparat care să fie o idee mai flexibil.

Da, e mișto ideea să ai așa ceva în buzunar, chiar utilă cu acces la net din multe puncte de vedere, dar are și multe neajunsuri practice.

Ce sistem e mai bun? Oricare. Cine are unul dintre ele îl va susține și măcar din principiu, acum în funcție și de propria experiență. Unele pot fi mai puțin fericite din diverse motive. Vezi blue care nu a înțeles OS-ul și nici OS-ul pe el.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3008 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 17 decembrie 2011 - 08:31

Bre, în limba română patetic înseamnă de bine, nu de rău.

Da bre, adica e emotionant. Merge cu acel "multumesc" de la inceputul postarii mele.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3009 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 decembrie 2011 - 08:33

Cata, bine ca n-am ramas singurul de pe forum ....
Sa vezi ce ti-o furi acum de la factotumisti ! :)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 17 decembrie 2011 - 08:33

  • 0

#3010 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 17 decembrie 2011 - 08:52

Aa, deci esti de acord ca si iphonu ( pe langa celelalte ) e de (cuvant urat)? Cum, nu e merele perfecte?
  • 0

#3011 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 17 decembrie 2011 - 09:00

Da bre, adica e emotionant. Merge cu acel "multumesc" de la inceputul postarii mele.


Nu știu, nu doream să fiu rău, doar că sensul bate spre ăla din engleză. Și sunt de acord cu asta. În acel sens era foarte bine folosit.

Cata, bine ca n-am ramas singurul de pe forum ....
Sa vezi ce ti-o furi acum de la factotumisti ! :lol:


N-am ce să fur, mereu am spus lucrurile așa cum le văd, bune sau rele.

Nu poți avea un asemenea aparat fără un compromis la ceva. ȘI cum face atât de multe, compromisul se împarte în toate direcțiile evident. Dar a prins. De ce? Păi pentur că mulți cred că au un fel de computer la purtător capabil să facă orice și sunt dispuși să treacă cu vederea că de fapt nu face nimic bine. Ba nu e semnal, ba se aude prost, ba nu e baterie (v-am spus că 101 dintre cei cu iPhoane le țineau la încărcat permanent), ba e un soft nașpa, ba e aia, ba e alta.

Nu m-a făcut nimic să accept un preț mare pentru un astfel de produs. Poate că voi lua unul într-un final, nu știu. Sincer am obosit cu toate kkmk asta din zona electronicelor. Aș vrea să am și altceva mai bun de făcut decât să mă preocup ce telefon e mai nou și mai bun. Știi că în alte țări tinerii schimbă mobilul cam la 2 luni?????????????????????? Telefonul meu a murit cândva și acum am unul cumpărat tot de mine ce-i drept, dar cu altă destinație, din 2006!!!!!
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3012 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 decembrie 2011 - 09:07

Aa, deci esti de acord ca si iphonu ( pe langa celelalte ) e de (cuvant urat)? Cum, nu e merele perfecte?

Bai Gonzales, am scris de MII de ori ca TOATE sunt ( dupa parerea mea ) cvasi-inutile ! Defapt sunt jucarele pentru copii mari, copii care NU au nevoie de telefon !!!
Pentru cei care-si folosesc cu adevarat telefonul, ORICE jucarica din asta e cea mai PROASTA alegere !

... Păi pentur că mulți cred că au un fel de computer la purtător capabil să facă orice și sunt dispuși să treacă cu vederea că de fapt nu face nimic bine...
...

BINGO !!!

Kakat, am spus asta de MII de ori !
  • 0

#3013 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 17 decembrie 2011 - 09:53

Sa nu exageram. Pentru mine, o simpla aplicatie care se numeste Server Down, si care ma anunta inainte sa ma sune clientul ca un server a picat, scoate pretul deviceului o data la 2 luni.
Eu privesc altfel lucrurile (ca fost utilizator de PDA); Ma bucur ca aceste deviceuri au si functie de telefon!!!
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#3014 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 17 decembrie 2011 - 09:56

Pe ce platforma e?
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#3015 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 17 decembrie 2011 - 10:04

Intamplator android. Si mai stie remote desktop, vnc, si cli. Toate cele necesare :lol:
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#3016 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 17 decembrie 2011 - 10:08

Alea le am si eu pe mar. La mine e mai simplu un pic ca am iLo pe toate serverele. :lol:
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#3017 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 decembrie 2011 - 10:27

Sa nu exageram. Pentru mine, o simpla aplicatie care se numeste Server Down, si care ma anunta inainte sa ma sune clientul ca un server a picat, scoate pretul deviceului o data la 2 luni.
....

Iti dai seama cat de utile le sunt factotumurile lu pejte si bleu ? :lol: :lol: :lol:
  • 0

#3018 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 17 decembrie 2011 - 10:27

Asta cu ''au taranii'' e o aiureala, sincer. Adica, nu-mi iau Seria 3, chiar daca e 'za best', doar fiindca au toti manelistii? So what? Mi se rupe.


aiureala pt tine
n-am precizat dar se intelege ca nu generalizez ca toti care au sunt nu stiu cum
  • 0

#3019 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 17 decembrie 2011 - 10:47

Nu trebe sa'ti fie utile toate chestiile in fiecare zi. Pentru mine e de ajuns sa ma scoata din incurcatura si de 2 ori/an si tot e ceva.

Pe mine, de ex, pana acum m'a ajutat de 3 ori tel sa gasesc o adresa si indicatii, cand nu luasem navigatia dupa mine. Ba chiar o data cautam Hotel Astoria din Buc. Nu am verificat pe navigatia dedicata, insa cred ca nici macar n'apare la POI, deci tot mi'ar fi fost inutila

Da, sunt de acord ca all'in'one'urile astea nu fac nimic chiar la fel de bine precum aparatele dedicate, insa daca stai sa aduni cat costa alea, s'ar putea sa nu iesi prea bine. Plus ca nu sta nimeni sa care TOT TIMPUL dupa el un netbook cu net, o navigatie, un PSP, o camera foto si mai stiu eu ce

Sotia, de ex, de cand am luat tel il foloseste in fiecare zi pe post de ebook reader. Da, mi se pare un pic aiurea ca tre sa dai paginile la fiecare 2 cuvinte, dar ei i se pare ok. Oricum, mult mai convenabil decat sa citeasca pe laptop. Iar la ritmul in care citeste ea, cartile imprimate (fie ele din comert sau printate cele din calc) ar ocupa in scurt timp prea mult loc

@Frank ... tu spre care dintre cele enumerate inclini? Ca banuiesc ca nu'ti sunt chiar toate indiferente ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#3020 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 17 decembrie 2011 - 10:51

Fane, i-ati, nene, un iphone4, poate mai prinzi unul cu firmware 4.3.3, il "faci" cum trebuie si ai di tati pe el. :lol:
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#3021 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 17 decembrie 2011 - 10:54

Iti dai seama cat de utile le sunt factotumurile lu pejte si bleu ? :lol: :lol: :lol:


Mie imi foloseste, verific mailul oricand si oriunde. In principal mailul de servici. Si mai folosesc des Google Maps. Din pacate, pt aceaste doua functii a trebuit sa cumpar un device care mai face 1000 de chestii in principal total inutile mie!
Este clar ca NIMENI nu foloseste un asemenea device la 100% din potentialul lui. Dar eu l-am luat pt mail, Pejte pt a citi presa pe closet (asta mai fac si eu cand nu sunt acasa :lol: ). Si o sa-ti iei si tu cand o sa consideri ca ai neaparat nevoie de UNA din cele 10000000 de functii ale acestui device.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3022 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 17 decembrie 2011 - 11:03

Fane, i-ati, nene, un iphone4, poate mai prinzi unul cu firmware 4.3.3, il "faci" cum trebuie si ai di tati pe el. :lol:

Din pacate i4 actual e doar cel cu 8GB. Iar i4s vine cu 5.0...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3023 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 decembrie 2011 - 11:12

Mie imi foloseste, verific mailul oricand si oriunde. In principal mailul de servici...

Du-te mah in pushca mea cu mailu tau de servici ! :lol: :lol: :lol:
  • 0

#3024 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 17 decembrie 2011 - 11:26

Sa nu piarda o oferta last minute de la vreun furnizor :lol:
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#3025 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 decembrie 2011 - 11:27

:lol: :lol: :lol:
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi