Salt la continut


Fotografie
- - - - -

starea drumurilor nationale


  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#251 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 iulie 2010 - 08:43

Sa-ti aduc aminte de unele drumuri din Germania ? Nici in vest nu e ca-n palma peste tot. Ca noi "excelam" e alta poveste, mai ales ca autostrazi nu se poate numi ca exista la noi ...
  • 0

#252 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 28 iulie 2010 - 09:23

posibil ca la ei drumurile comunale sa fie mai proaste ;)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#253 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 iulie 2010 - 09:31

ba, acuma evident ca n-am umblat in toata Germania, dar n-am prea vazut gropi.
drumuri vechi, crapate, denivelate, dar mai putin gropi.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#254 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 iulie 2010 - 09:36

posibil ca la ei drumurile comunale sa fie mai proaste ;)

Unele chiar sunt. Iar primavara mai au si gropi.
Adu-ti aminte de poza in care eram cu frate-miu cu wrx-urile in Germania, dupe ce le-am luat, si in care SLK credea ca suntem la noi din cauza drumului destul de nasol. Si era prin Octombrie !! ;)
  • 0

#255 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 30 iulie 2010 - 02:07

mai degraba asta ... http://florinpanait....s-last-biscaya/


+1
Mama de cand cautam melodia asta. Am pus-o la status sa o asculte si astia tineri cu house-ul.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#256 rzv74

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 Mesaje:
Inregistrat: 28-octombrie 02
  • Location:bacau

Scris 01 august 2010 - 08:40

pentru un drum Bacau-Oradea ce traseu ar fi mai bun?
am inteles ca e bun pe la tihuta-bistrita-cluj, doar ca e ceva mai lung.
eu mergeam prin piatra nt-lacu rosu-gheogheni-praid-sovata-tg.mures, dar cica e rau tare acum drumul.
  • 0

#257 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 01 august 2010 - 10:30

Bacau - P. Neamt - Bicaz - Gheorgheni - Praid - Balauseri - Acatari - Ungheni - C. Turzii - Turda - (autostrada) - Gilau - Oradea e "clasicul" pentru aceasta ruta. Daca nu faci in viitorul imediat drumul poate ai noroc si se da in folosinta si segmentul C. Turzii - Turda al autostraziii caz in care reduci timpul de parcurgere al traseului cu inca 20-30 de minute.
Nu are rost sa lungesti traseul cu 100 km pe E58 mai ales in situatia in care intri in gura lupului intr-un Cluj ce trebuie traversat E-V.
  • 0

#258 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 01 august 2010 - 12:02

Impecabil drumul Ploiesti-Cheia-Brasov. Pacat ca am prins cateva TIR-uri pe drum, calitatea asfaltului este de nota 9.5.
  • 0

#259 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 august 2010 - 12:09

Atentionare pentru toti cei care circula pe drumul Bistrita - Targu Mures DN15/E578 (sau invers)
-la intrarea in satul Galatii Bistritei (sau la iesire, pentru cei care parcurg drumul in sens invers) s-a format un fel de crater de mica adancime, datorita unor alunecari de teren. riscul de a deteriora scutul sau chiar baia de ulei e foarte mare. portiunea respectiva este semnalizata, dar nu suficient, mai ales ca vine dupa o curba. exista nenumarate urme de frana. ma intreb ce se intampla noaptea. situatia persista de cel putin o luna.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#260 rzv74

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 Mesaje:
Inregistrat: 28-octombrie 02
  • Location:bacau

Scris 02 august 2010 - 01:14

Bacau - P. Neamt - Bicaz - Gheorgheni - Praid - Balauseri - Acatari - Ungheni - C. Turzii - Turda - (autostrada) - Gilau - Oradea e "clasicul" pentru aceasta ruta. Daca nu faci in viitorul imediat drumul poate ai noroc si se da in folosinta si segmentul C. Turzii - Turda al autostraziii caz in care reduci timpul de parcurgere al traseului cu inca 20-30 de minute.
Nu are rost sa lungesti traseul cu 100 km pe E58 mai ales in situatia in care intri in gura lupului intr-un Cluj ce trebuie traversat E-V.

dar a mers cineva recent pe acest traseu? am auzit ca ar fi cam deteriorat asfaltul.
  • 0

#261 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 05 august 2010 - 09:14

+1
Mama de cand cautam melodia asta. Am pus-o la status sa o asculte si astia tineri cu house-ul.


daca vrei, o am in format mp3 (si altele ca ea).
practic am auzit-o intr-o seara la un restaurant si m-am dus direct la bar si am intrebat. avea un mem stick cu un giga si ceva, l-am copiat pe tot. :)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#262 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 05 august 2010 - 10:48

Ai adresa mea de mail? Daca nu ma insel merge pana la 20Gb/mail :lol:
Sau poti sa-l urci pe un site de share si imi trimiti link-ul.

Thanks.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#263 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 august 2010 - 12:06

ba, acuma evident ca n-am umblat in toata Germania, dar n-am prea vazut gropi.
drumuri vechi, crapate, denivelate, dar mai putin gropi.


Băh, nici nu ştiu de unde să încep, dar cred că în Franţa să fi găsit un drum neasfaltat la fel de prost ca cele de la noi. Presupun că aproape 10k km dintre care poate jumătate pe drumuri secundare prin sate şi munţi se califică cât de cât ca un etalon pt. Europa civilizată.

Munte Negru şi-a dat vreo jumătate din PIB să-şi facă autostradă, un an de zile vor muri de foame, dar va fi gata. Drumul va fi făcut prin munţi la jumătate de preţ faţă de România.

Am văzut cum se face autostradă la nemţi, de la zero. Fundaţia avea cam 5m dacă nu mai mult. DA, ăia încă mai fac autostrăzi.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#264 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 12 august 2010 - 12:37

Munte Negru şi-a dat vreo jumătate din PIB să-şi facă autostradă

... oare la ce le trebuie autostrada ???


DA, ăia încă mai fac autostrăzi.


... luzări :wacko: :( :P
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#265 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 august 2010 - 12:57

Turism.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#266 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 12 august 2010 - 01:02

... no ... vezi ca stii :(

Ce draqu sa faca si ei pe criza asta ... daca brend de tara nu-s capabili ... macar autostrazi sa-si faca :wacko:
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#267 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 august 2010 - 09:59

În Italia am văzut cea mai mare inepţie posibilă (bine, Italia a fost singura ţară care nu mi-a plăcut şi în care se conducea ca dracu, un fel de România, dar pe nişte străzi mai înguste), vreo 2-300km de linie continuă (excepţie intersecţii etc). Însă la ei oricine vopseşte un gard îşi pune legal restricţie pe acea bucată (20 sau 30km/h), stai după trotinete care merg cu 10 la oră, ocoleşti scuterişti (ocazie cu care era să şi lovesc o maşină de poliţie, pt. că cei cu motorete merg imprevizibil), orice bucată unde abia încap 2 maşini, dacă încap, e care pe care. Lucrăzile sunt prost semnalizate, limitările sunt prost semnalizate. O mizerie de trafic. Păcat că ţara e frumoasă.

În Franţa în schimb totul e infinit mai civilizat. Aş avea eu o excepţie la îmbarcarea pe un vapor, unde francezii de 2 ori au dovedit cât de imbecili pot fi. Cu toate astea serviciile sunt prestate ireproşabil. Ţiganii fură tot ce prind, mi-ar plăcea nu să-i trimită aici, că se vor întoarce, ci să-i închidă definitiv undeva. A, scuze, au mai încercat şi alţii şi tot ei au mai multe drepturi, că vorba aia, sunt oameni, noi doar fraieri.

Cică Germania a reuşit o creştere economică istorică în ultimii 20 de ani. La ăştia eu n-am văzut urme de criză prea mult. Se repară şosele, se fac noi autostrăzi, se construieşte, BMW şi-a depăşit previziunile la vânzări deja, lumea munceşte, ţara merge. Se respectă programul, mă uitam la ceva ciudat, într-o zi plină de turişti, absolut toate magazinele erau închise la program. Seara nu mai e nimeni pe străzi, lumea se scoală dimineaţa. În metrou cam toţi citesc cărţi sau ascultă la căşti în linişte (adică ascultă ei, nu ascultăm împreună). Aş putea sta acolo 2 vieţi.

Şi despre starea drumurilor naţionale. MUCI!
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#268 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 august 2010 - 10:11

.....
Şi despre starea drumurilor naţionale. MUCI!

Ale cui ?
  • 0

#269 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 august 2010 - 10:13

Era on topic :unsure: :) :lol: :)
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#270 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 august 2010 - 10:14

:unsure: :lol:
  • 0

#271 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 14 august 2010 - 01:16



Gropile de pe Transfăgărăşan l-au enervat până şi pe ministrul Transporturilor. Radu Berceanu a recunoscut că dacă n-ar ocupa el acest fotoliu, l-ar fi înjurat pe cel care conduce Transporturile.


Radu Berceanu recunoaşte că drumurile din România sunt într-o stare proastă, dar afirmă că nu sunt bani pentru a le repara.

"Am fost ca turist, într-o bluză, cu maşina personală pe Transfăgărăşan şi mi-am rupt maşina în două şi discutam cu soţia că dacă nu aş fi fost eu ministru Transporturilor l-aş fi înjurat pe ministru Transporturilor tot Transfăgărăşanu de pe o parte până pe alta. Am vorbit şi cu oameni de acolo care mi-au zis domnule ministru de ce nu se repară gropile? E o problemă de bani. Am vorbit cu foarte multă lume", a declarat Radu Berceanu, ministru Transporturilor.

b
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#272 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 august 2010 - 12:26

NU, NUUU e o problemă de bani, pt. că lucrări se fac. DAR se fac prost pt. a se face des. E o metodă extrem de simplă de a face bani.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#273 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 15 august 2010 - 10:37

am ceva de povestit si peaici mai dupamasa.
dar asa, repede despre TF, portiunea de Sibiu, si vreo jumate spre Vidraru pana unde am coborat, eu nu am vazut gropi :P
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#274 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 15 august 2010 - 11:10

Gropile sunt în Argeş cred.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#275 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 august 2010 - 03:52

Azi am fost pina la Tirgoviste. Am mers pe A1 sa ocolesc satele etc.... La dus OK, drum super bun. La intors, bazindu-ma pe bunul simt si pe IMBECILUL de I-GO , dau sa imtru pe A1 pe unde il parasisem. Dar m-am trezit ( ca in filmele cu prosti ), cu un mare semn de interzis pe breteaua care cobora catre autostrada... :P Ma uitam la navi, la autostrada care era la 100 metri de mine, si era cit pe ce sa o iau pe interzis, dar am zis : nene, poate exista varianta p-aproape, banuind ca navi nu e "la zi", si poate si vre-un MCV prin zona..
Dar, EVIDENT ca singura posibilitate sa o iau spre Bucuresti a fost aia de a merge inca 11 km spre Pitesti unde exista posibilitatea de a intoarce.
Bai, cu PANA mea faci o iesire de pe autostrada NUMAI de pe un sens ? Daca navi mi-a dat solutia, probabil ca se putea cindva sa cobori pe partea cealalta. Numai ca HANDICAPATII au pus un mare semn de interzis la coborire, FARA sa faca ALTA !
Acum imi pare rau ca n-am coborit totusi p-acolo http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi