Salt la continut


Fotografie
- - - - -

starea drumurilor nationale


  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#276 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 15 august 2010 - 03:57

Bine că ai găsit unde să întorci. Acum câţiva ani nu puteai să treci podurile alea cu o maşină normală, o lăsai jumătate acolo.

Eu m-am resimţit serios după drumul în ţară.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#277 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 august 2010 - 04:00

Sa stii ca ai dreptate. Cina am urcat podul care m-a salvat de la o plimbare pina la Pitesti, am zis ca am gresit drumu ... Nene, pasarela aia era PRAF, plina de buruieni, de am crezut ca pe acolo nu se circula :P

Aceasta postare a fost editata de Relu: 15 august 2010 - 04:01

  • 0

#278 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 15 august 2010 - 04:13

Deci nu numai eu m-am întrebat dacă nu cumva voi cădea direct pe autostradă :P :P :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#279 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 august 2010 - 04:21

Pe onoarea mea ca nici drumurile abandonate din Africa nu erau asa rupte. Chiar ca senzatia e ca pici pe autostrada :P
  • 0

#280 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 15 august 2010 - 04:50

Va veni şi ziua aia, mi se pare că sunt ceva găuri în ele. Şi uite aşa mai bine te bucuri că ai ajuns întreg acasă.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 15 august 2010 - 04:53

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#281 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 15 august 2010 - 06:23

Eu m-am resimţit serios după drumul în ţară.

cam asa ceva...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#282 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 16 august 2010 - 10:02

Ati fost careva de curand la Campul lui Neag?
Stiu ca pusesera ceva asfalt pe acolo, dar nu imi e clar de unde pana unde, ce localitati leaga, cu ce drumuri nationale se intersecteaza, etc ...

Ceva noutati?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#283 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 16 august 2010 - 10:19

deci dupa periplu de sambata, ce pot sa zic...
starea drumurilor in general buna, cu mici portiuni ( pe valea oltului ) cu denivelari mai consistente.
multi straini, si multi romani italienizati. da FOARTE multi.
in general se merge prost spre FOARTE prost.
o frig astia cu 60-70kmh pe drumuri europene de nu mai pot. pe valea oltului imi venea sa trec prin ei.
radare... putin.
la dus unul in Huedin, pe la 8 dimineata. statea vizibil pe drum, dar cu radaru pe stealth.
pe valea oltului, mai era unu, din alea mai vechi, flashuit si detectat din timp.
la intors din nou in Huedin, pe la 12 noaptea, din nou stealth.
un lucru care ma enerveaza e ca merg in coloana, cate 15-20-30 de masini, bara la bara, nu depaseste nimeni, si daca vrei sa depasesti, nu prea ai unde sa te bagi la loc.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#284 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 25 august 2010 - 02:58

Dupa cum spuneam pe un alt topic, maine dim va trebui sa plec pana in zona Suceava.
Ceva "tips and tricks" pt ruta aceasta ?
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#285 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 25 august 2010 - 03:03

asteapta-te la mii de radare. :lol:
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#286 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 august 2010 - 03:07

....
Ceva "tips and tricks" pt ruta aceasta ?

Mergi "legal" :lol:
  • 0

#287 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 25 august 2010 - 04:09

Nu stiu cum mai e traficul acum pe perioada verii, dar in rest, cand trec prin Bacau prefer sa o iau pe "centura". In rest, apa, paie si bataie.

Aceasta postare a fost editata de Forester: 25 august 2010 - 04:10

  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#288 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 25 august 2010 - 04:25

asteapta-te la mii de radare. :lol:

Cu asta m-am impacat/resemnat.

Mergi "legal" ;)

Se pare ca alta varianta nu prea am, decat daca mai gasesc vreunul care sa mearga ceva mai dezmortit; iti dai seama 450 km in cat timp ii face in stilul asta ........

........ cand trec prin Bacau prefer sa o iau pe "centura". In rest, apa, paie si bataie.

E semnalizata centura si e in stare buna (plus ma scoate unde trebuie) ?




Ca ruta, desi nu am mai fost prin zona asta (Suceava) de ceva ani de zile, ma gandeam sa merg pe DN2. Exista o alta varianta mai scurta, mai buna sau mai eficienta ?
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#289 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 25 august 2010 - 05:13

Daca DN2 este cel cunoscut si sub numele de E85, atunci da, e cea mai buna varianta.
Centura nu stiu daca e chiar centura, d-aia m-am gandit sa pun si ghilimele, insa prin primavara cand am fost ultima oara era buna. Se ajunge simplu. Dupa ce intri in Bacau, adica treci de Metro si tot felul de hypermarketuri sau ce mai e pe acolo, strada merge putin la vale trecand pe sub o pasarela metalica. De acolo, la primul semafor se face dreapta si se tine drumul dupa cum merge el, fara alta stanga sau dreapta la vreo intersectie. Trece pe langa o termocentrala etc, si te scoate foarte aproape de iesirea spre Roman.
Practic, dupa ce intri in Bacau trebuie sa faci dreapta la primul semafor (cred ca inseamna mers aproape 2 km).

PS:
Drumul este mai lung, dar eu innebuneam cand mergeam prin oras. Vezi in poza unde faci dreapta si mergi pe drumul ala, 207G.
Fisier atasat  bacau.JPG   88,3KB   8 downloads

Aceasta postare a fost editata de Forester: 25 august 2010 - 05:19

  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#290 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 25 august 2010 - 05:19

Da, DN2 / E85.
Multumesc.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#291 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 25 august 2010 - 05:52

Hai prin Bistrita, daca te tine. Te dai si tu pe Bargaie.
:lol:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#292 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 25 august 2010 - 06:40

acolo iti trebe viza :lol:
voi ati avut noroc ca ati fost cu mine ;)

auzi, tu sa ma suni maine, sa vedem cum te rezolv pe inca un an, tu fiindu-mi simpatic si de-al zonei...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#293 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 25 august 2010 - 08:15

Pt. că am schimbat schimbarea, am făcut eu azi o bucată din drum. Hm, se merge bine, depinde şi de noroc. Am trecut cu viteză pe lângă 2 radare şi nici nu s-au mai obosit să deschidă aparatul or s-a stricat detectorul meu.

Sunt radare în localităţi, am găsit şi în mers unul. Totuşi 200km în 2 ore e decent, am pierdut mult timp până am ieşit din Bucureşti.

Centură ai şi la Buzău, Focşani şi parcă am fost o dată şi pe cea din Bacău şi era drumul bun.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#294 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 25 august 2010 - 09:17

Corect, centura Buzaului este obligatorie, nici nu se compara cat de bine se merge fata de oras. Pentru cei care nu stiu, inainte de intrarea in Buzau este o mica liziera, cu un pod care se urca si traverseaza chiar centura. Imediat ce se coboara de pe pod se face dreapta si se trece pe sub pod. In capatul celalalt de asemenea se trece intai pe sub podul de pe E85, (lasand in dreapta o benzinarie chiar inainte de pod) si se urca prin viraj dreapta direct pe pod.
La Focsani e simplu, se merge pe drumul cu priorite si gata.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#295 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 25 august 2010 - 10:00

Mda, azi am observat că la ieşirea din Bucureşti, nu ştiu exact ce localităţi sunt pe acolo, bagă borduri pe mijlocul străzii.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#296 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 25 august 2010 - 10:09

Eu detest atat de mult iesitul prin Colentina si apoi Voluntari (probabil aici puneau borduri, era si cazul ca arata groaznic aceasta localitate), incat prefer ca din Ghencea, sa ies catre A2 apoi pe centura pana la Afumati. Aviz amatorilor.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#297 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 25 august 2010 - 10:11

Voi încerca poate şi această variantă la ieşire. Am folosit centura la intrare şi apoi spre A2.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#298 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 25 august 2010 - 10:14

azi m-am intors si eu in buc pe E85, destul de aglomerat. radare destule in localitati, dar niciunu neanuntat de cei de pe sensul opus, la fel a fost si sambata (cand am fost dus-intors) si duminica (dus, neconducand eu). drumul e foarte bun, se poate merge bine, sambata am mers cam 130 p'afara, cu sprinturi de 140-150. bineinteles noaptea tigani care alearga pe strada, dobitoci care nu traverseaza pe la trecere, caini, handicapati care tripleaza depasirea fara nici un stres. vorba lui cata the usual, adica aproape de moarte de cateva ori :wacko:. azi 90-100 din ratiuni ce nu depindeau de mine, adica pasagerii si faptu ca nu era masina mea :P

@ciprian astept un review al drumului, ca in septembrie ajung si eu pe acolo :) drum bun ;)

Aceasta postare a fost editata de masterblaster: 25 august 2010 - 10:15

  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#299 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 25 august 2010 - 10:23

Nu stiu daca mai intra pe forum, adineauri l-am dotat cu GPS si ceva pareri despre DN2 (pe care il bat si de 2-3 ori pe luna, cam pana la jumatate). In rest, drum bun si vreme frumoasa :wacko:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#300 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 25 august 2010 - 10:31

Mă rugase şi pe mine, dar tocmai ce aflasem că trebuie să plec. Şi oricum aparatul meu e mai prieten cu stăpânul decât altele, trebuie să ştii nişte treburi :wacko:
De fapt e un PDA meşterit de mine. Momentan nu mai găsesc nişte hărţi ok. Îmi dăduse viper un site, dar a fost închis. Mai nou se pare că au băgat cumva în hărţi şi ceva informaţii legat de cât de aglomerat poate fi un drum şi îţi face mereu din prima ruta alternativă. Uneori poate fi ok, dar nu mi se pare soluţia optimă mereu. viper are un program cu date legate de trafic introduse separat în alt fişier, dar cred că au băgat ceva şi în unele hărţi.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi