Salt la continut


Fotografie
- - - - -

starea drumurilor nationale


  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#376 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 02 septembrie 2010 - 10:43

O jucarie V6, 3000cmc, 230CP, 4matic (care acu am aflat ca e combinat din 4-wheel drive si automatic). Poate multi de pe forum ati condus ceva de genul asta sau mult mai suparate, pentru mine e o premiera.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#377 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 03 septembrie 2010 - 12:47

E-Class? benzen sau diesel? E320 4Matic?

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 03 septembrie 2010 - 12:48

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#378 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 03 septembrie 2010 - 12:53

E-ul cred ca e mai lung decat Mondeo-ul lui cu mai mult de 14cm

Aceasta postare a fost editata de pejte: 03 septembrie 2010 - 12:55

  • 0

#379 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 03 septembrie 2010 - 01:01

E-Class? benzen sau diesel? E320 4Matic?

A spus, pe pagina anterioara, ca e benzen. :D
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#380 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 03 septembrie 2010 - 02:05

oricum 14 cm e cam mult ... :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#381 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 septembrie 2010 - 02:08

Ba deloc ! :D
  • 0

#382 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 septembrie 2010 - 03:30

14 cm media :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#383 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 septembrie 2010 - 03:40

Uitasem de chinezi .. :D
  • 0

#384 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 septembrie 2010 - 04:09

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#385 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 04 septembrie 2010 - 04:22

so Bucuresti - Suceava mers efectiv 5,5 ore mers total(cu opriri si ceva bantuit prin Suceava dupa o adresa) 7 ore
media conform BC:79 km/h consum conform BC 9,3 nu imi dau seama exact de km ,ca boul a resetat tarziu km.Drum liber mers in general 60-80 localitati si afara cam 140 cu 2-3 varfuri de 170.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#386 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 septembrie 2010 - 10:56

Prima e la dus, a 2-a la intors. La intors am mers exclusiv pe Sport si cu suspensia coborâtă. Cu joaca de rigoare insemnand accelerari pe unde se putea. La dus am mers in prima faza tatonand masina. La intors eram prieteni. Media de consum si de viteza insa e stricata instant in Bucuresti si Voluntari... Traseul a fost pe E85 (DN2) pana la Adjud, apoi drum national cam 50km. BC-ul a mai resetat intre timp niste valori. Ce e in poze e strict de acasa la locul faptei si retur.
Fisier atasat  DSC_4078.JPG   144,26KB   21 downloads Fisier atasat  DSC_4657.JPG   168,65KB   19 downloads

@Frank (si nu numai): E280 4matic. Benzen.

@Pejte: Mondeo are L=4731, l=1812, h=1429, iar asta are L=4850, l=1830, h=1470 (mm). Nu au fost probleme mari de acomodare cu dimensiunile.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 06 septembrie 2010 - 10:59

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#387 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 06 septembrie 2010 - 10:59

'Lemn' in interior = bleah! Am zis!
  • 0

#388 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 septembrie 2010 - 11:01

Si la Astra aveam tot echipare Elegance cu imitatie de lemn. Banuiesc ca asta avea chiar lemn. Personal nici nu l-am bagat in seama, era cred ultima chestie care m-a interesat la masina.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#389 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 07 septembrie 2010 - 12:23

Sunt in Budapesta, la o intalnire cu colegii din regiune. Si cum mergem noi asa spre restaurant, leg o discutie cu un localnic din care aflu urmatoarele:

- drumurile lor sunt foarte proaste si costa de 5 ori mai mult decat in Elvetia, unde e munte (comparatia povestitorului)
- au facut niste autostrazi, e adevarat, dar au costat de i-au spart. si acum ii ustura (pe ei, cetatenii)
- se apuca sa repare un pod si dureaza cate 2 ani. iar dup-aia isi dau seama ca au uitat sa puna o teava si o iau de la inceput
- platesc impozite foarte mari din care nu au nici un beneficiu, oamenii sunt platiti cu salariul minim pe economie si restul in plic. fac asta chiar si firme mari (100 - 200 angajati)
- coruptia e la mare rang, toata lumea o stie. daca vrei autorizatii stai cu lunile si fara spaga nu faci nimic
- sistemul medical e dus desi platesc asigurari medicale de 30%, fara spaga iar nu faci nimic
- sistemul de pensii e la pamant. ei platesc, dar au certitudinea ca o sa fie praf pana la vremea pensionarii lor
- serviciile sunt proaste, pe fata vanzatorilor din magazine se vede ca abia asteapta sa scape de tine, turismul rural (se pare ca au si ei) e vai de capul lui, micii intreprinzatori nu constientizeaza ca trebuie sa si ofere ceva pentru banii pe care ii cer
- mult mai bine se simt in Romania (ca turisti) unde vin an de an din liceu (!!) pt hicking pe munte. De ce vin (in afara ca nu au munti)? Ca e frumos, aer curat si oamenii sunt foarte primitori (le aduc cadouri pentru ca bani nu vor sa le ia pe cazare si masa)

va suna cunoscut? poate nu suntem totusi asa hopeless cum ne credem, poate suntem doar putin ipohondrii (dar ne tratatam)... :mellow:
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#390 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 07 septembrie 2010 - 06:39

back,la intoarcere am venit ceva mai decis,oricum nu am mai resetat BC acum am facut vreo 5 ore ,din pacate am pierdut ceva timp prin Bacau si Ramnicul Sarat,varf de 190 in rest constant 150-160 in afara localitatii si cam 80 in localitati.Am reusit undeva dupa Urziceni sa prind si un Opel Astra cu statie si l-am stresat pana in Bucuresti :mellow: BC arata acum 64km/h si consum de 9,5 asta dupa ce am mai pierdut ieri cam o ora prin Bucuresti.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#391 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 07 septembrie 2010 - 07:25

salesman, tu ai habar cati romani prefera sa traga o fuga la vecini pentru concediu sau weekend ?
plus ca nu inteleg cum ii taxeaza pentru autostrazi, in afara de vigneta anuala. daca nu vrei, te dai pe nationale, care evident sunt mai libere ca la noi. basca cat incaseaza numa de la romani pe vignete.
si nu in ultimul rand, tu ai habar de dimensiunea datoriei externe a Ungariei ?
eu as incerca sa ma compar cu polonezii, de exemplu.

si in continuare
"Si sa nu trecem cu vederea un alt aspect fundamental. Statul maghiar s-a imprumutat masiv si se stie ce a facut cu banii: autostrazi! Macar maghiarii s-au ales cu ceva si stiu de ce trebuie sa plateasca acum. In cazul Romaniei nu poate spune nimeni exact nici macar cine s-a imprumutat si oricum se vede ca tara nu s-a ales cu nimic, dupa ce, din aceasta tara, s-au angajat datorii de 70 miliarde de euro: nici autostrazi, nici cai ferate, nici spitale, nici scoli, nici canalizari si aductiuni de apa la sate, nici stadioane, nici sali de spectacole. Doar vile si masini de lux ale unor imbogatiti la marginea legii sau prin incalcarea legii, birouri, banci, hipermarketuri. Consum, consum, consum. Productie ioc! Intr-un cuvant, castele de nisip. E adevarat, salarii mai mari si pensii mai mari. Dar pe care doua-trei luni de inflatie severa si depreciere semnificativa a leului le vor face una cu pamantul.
Cu ce s-a ales Romania din indatorarea de 70 miliarde de euro?! Cu nimic serios si durabil, ci doar cu "efemeride" pe care le va spulbera criza. In timp ce criza nu-ti poate lua cu ea autostrazile, drumurile, canalizarile, scolile etc. Evident, daca exista!" (http://www.revista22...prost-5287.html)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#392 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 septembrie 2010 - 07:29

.......
va suna cunoscut? poate nu suntem totusi asa hopeless cum ne credem, poate suntem doar putin ipohondrii (dar ne tratatam)... :mellow:

Putin ? Ba chiar foarte mult ! In plus suntem snobi, si destul de "fraieri" ... :lol:
  • 0

#393 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 septembrie 2010 - 07:46

back,la intoarcere am venit ceva mai decis,oricum nu am mai resetat BC acum am facut vreo 5 ore ,din pacate am pierdut ceva timp prin Bacau si Ramnicul Sarat,varf de 190 in rest constant 150-160 in afara localitatii si cam 80 in localitati.Am reusit undeva dupa Urziceni sa prind si un Opel Astra cu statie si l-am stresat pana in Bucuresti :mellow: BC arata acum 64km/h si consum de 9,5 asta dupa ce am mai pierdut ieri cam o ora prin Bucuresti.


Bafta la primit carti postale :lol: Ieri pe bucata Adjud - Bucuresti am pierdut sirul radarelor model nou, majoritatea in miscare si majoritatea in afara localitatilor. La un moment dat erau 3 in cascada.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#394 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 septembrie 2010 - 07:49

... in rest constant 150-160 in afara localitatii si cam 80 in localitati...
...

Dupa ce povesteste Viper, n-o sa primesti nimic acasa, ci vor veni sa te salte cu mascatii ! :mellow: :lol: ;)
  • 0

#395 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 07 septembrie 2010 - 08:19

Bafta la primit carti postale ;) Ieri pe bucata Adjud - Bucuresti am pierdut sirul radarelor model nou, majoritatea in miscare si majoritatea in afara localitatilor. La un moment dat erau 3 in cascada.

Nu stiu la ce ora ai mers tu ,eu am plecat pe la 10 din Suceava si pe la ora 15 am ajuns in Bucuresti am vazut in bucata spusa de tine cam 3-4 radare -unul in miscare care l-am depasit(legal :lol: ) dupa Buzau si inca cateva,la toate Belltronicsul din dotare caraia.Ma rog vedem ce si daca ajunge ceva acasa :mellow:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#396 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 septembrie 2010 - 08:27

Majoritatea erau MCV-uri cu insemne de Politie, dar am vazut un Logan alb cu geamuri cu folie, tot cu radar din asta nou. Si cred ca mai era unul albastru inchis. Asta cat am putut sa vad eu, habar nu am cate erau. Per total mult peste 10. A, si tot pe acelasi traseu sunt si ceva mici capcane: la Tisita de exemplu, cand vii spre bucuresti si cobori acel pasaj, se pune semn cu 40. Tovarasii stau imediat in parcarea de pe dreapta, ascunsi printre TIR-uri. In Tisita oricum nimeni nu respecta cei 50km/h ca nimeni nu vede vreo casa. Toti ignora semnul de intrare si cel de iesire din localitate. Eu m-am fript anul trecut fix pe faza cu 40, eu avand 55... Inca nu mi-a venit poza...
Mai sunt capcane in afara localitatilor unde au pus limitari de 50 in dreptul unor moteluri sau la Marasesti in dreptul Mausoleului. Cine nu respecta si are "norocul" sa fie pozat, aia e ;)

Si acum sa comentez si eu un pic negativ fata de unii participanti in trafic pe acest drum (de ce oare majoritatea care faceau magarii aveau numar cu B-xx-xxx?!). Localitate, pilot automat pe 57, pe banda 1 un Volvo care mergea cam la fel. Flashuri din fata, Volvo incetineste si trece pe ambele benzi. A ajuns la 45 sau mai jos, eu ramanand constant. A trebuit sa franez, nu am putut sa trec de el pentru ca fix in zona in care era aparatul de pozat, era linie continua si trebuia sa o calc. Inca nu am inteles de ce trebuia ala sa se puna intre benzi... Ca sa ce? Sa "ma faca"? Sa arate ca el e mai tare? Habar nu am, ma depaseste...

Apoi, de ce nu intelege lumea ca pe sosea cu 2 benzi (sau chiar cu una si 3 sferturi), nu se sta pe aia din mijloc mai ales daca esti lent? Prin lent inteleg 40-45 in localitate si 90 afara). Nu am avut nici o problema in a ma lasa depasit de Dacii, chiar si de un papuc, samd. Fiecare cu stilul lui de mers. Dar am stat in dreapta si le-am facut loc. Nu mai zic ca fiind plin de camioane, am vazut depasiri foarte naspa... Pe contrasens se depaseau 2 camiomari si pe sensul meu in fata mea se depaseau zmeii zmeilor. Camionul din fata, in depasire, dadea flashuri la greu. Dar cine sa inteleaga...

@Alex: eu am ajuns in Bucuresti la 18. Poate ai scapat ;)

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 07 septembrie 2010 - 08:28

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#397 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 07 septembrie 2010 - 08:43

doar MCV-urile le-am vazut ;)
acum ma gandesc ca daca ma lua vreun radar urla detectorul ;)
logic cand vedeam flashuri de la cei din fata sau daca imi tipa detectorul incetineam.Ciudat e ca la radarele astea noi da alerte destul de ciudate(genul celor de la benzinarie)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#398 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 07 septembrie 2010 - 08:58

cat despre magarii pe drum nimic deosebit mai intoarce unul in fata mai face stanga fara semnal mai 2 tiruri care se depasesc pe toata soseaua,treburi clasice.Trebuie sa remarc starea deosebit de proasta a drumului in toate orasele din Moldova(doar in orase,in Suceava mi-am cam rupt masina).Vad ca a zis si Viper problemele,am efectuat si o triplare de mare efect gratie unui Megane care nu vroia sa se dea la o parte ,dupa 2 km de mers in spatele lui m-am enervat si l-am depasit.(pe dreapta erau ceva masini si am preferat sa triplez decat sa depasesc pe dreapta)

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 07 septembrie 2010 - 09:00

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#399 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 septembrie 2010 - 09:06

...
acum ma gandesc ca daca ma lua vreun radar urla detectorul ;)
...

Corect ! ;)
  • 0

#400 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 septembrie 2010 - 03:46

Sunt in Budapesta, la o intalnire cu colegii din regiune. Si cum mergem noi asa spre restaurant, leg o discutie cu un localnic din care aflu urmatoarele:

- drumurile lor sunt foarte proaste si costa de 5 ori mai mult decat in Elvetia, unde e munte (comparatia povestitorului)
- au facut niste autostrazi, e adevarat, dar au costat de i-au spart. si acum ii ustura (pe ei, cetatenii)
- se apuca sa repare un pod si dureaza cate 2 ani. iar dup-aia isi dau seama ca au uitat sa puna o teava si o iau de la inceput
- platesc impozite foarte mari din care nu au nici un beneficiu, oamenii sunt platiti cu salariul minim pe economie si restul in plic. fac asta chiar si firme mari (100 - 200 angajati)
- coruptia e la mare rang, toata lumea o stie. daca vrei autorizatii stai cu lunile si fara spaga nu faci nimic
- sistemul medical e dus desi platesc asigurari medicale de 30%, fara spaga iar nu faci nimic
- sistemul de pensii e la pamant. ei platesc, dar au certitudinea ca o sa fie praf pana la vremea pensionarii lor
- serviciile sunt proaste, pe fata vanzatorilor din magazine se vede ca abia asteapta sa scape de tine, turismul rural (se pare ca au si ei) e vai de capul lui, micii intreprinzatori nu constientizeaza ca trebuie sa si ofere ceva pentru banii pe care ii cer
- mult mai bine se simt in Romania (ca turisti) unde vin an de an din liceu (!!) pt hicking pe munte. De ce vin (in afara ca nu au munti)? Ca e frumos, aer curat si oamenii sunt foarte primitori (le aduc cadouri pentru ca bani nu vor sa le ia pe cazare si masa)

va suna cunoscut? poate nu suntem totusi asa hopeless cum ne credem, poate suntem doar putin ipohondrii (dar ne tratatam)... ;)


Sau poate e în natura omului să vadă ce e mai rău şi să nu aprecieze ce are. Bun, se poate mai rău ca în România, ce fericire pe noi. Eu tind spre mai bine, nu mă interesează ce e rău. Din nefericire în România se aplică sistematic modelul ăsta cu uite ce am gsit noi mai prost în altă parte, hai să aplicăm şi aici (pot să pornesc cu exemple de la un banal loc de parcare la proiecte energetice).
Dacă la Unguri a fost de 5 ori mai scump, la noi cam de câte ori o fi fost mai scump dacă am cheltuit şi banii şi avem 40 de km de autostradă într-un câmp. Scump sau nu, au investit bine, în infrastructură. Ungaria are alte probleme, în primul rând demografice, nu degeaba s-au chinuit să atragă cele 5 milioane de maghiari din afara graniţelor în ţările vecine.

Au drumuri mai proaste în localităţi, autostrăzile sunt întreţinute, drumurile naţionale sunt bune (chiar recent am mers susţinut pe unul cu fără să simt că am suspensie sport, la un moment m-am trezit că am peste 180 şi am lăsat-o mai lejer, dar acolo se merge, lumea nu se plimbă).

Au probleme mari cu clasa politică şi corupţia, le mai dau totuşi o şansă, poate ai uitat anul trecut, dar lumea reacţionează. E mai bine la noi? Suntem snobi? De ce? Pt. că ştim că se poate mult mai mult, nici măcar nu ne ustură fundul pe o autostradă (am înţeles că au terminat aproape toate drumurile la nivel de ţară, aşteaptă să se lege la autostrada noastă acum, care autostradă nici pe hârtie nu mai există ca proiect viabil), ne ustură în praf şi mizerie.

Servicii proaste în Budapesta, dar cam câţi turişti crezi că au? Şi nu sunt proaste, sunt supraevaluate. E o altă problemă, am fost de câteva ori bune şi am parcurs oraşul în lung şi lat, deja cam ştiu tot ce e pe acolo.

Cât priveşte calitatea angajaţilor, am avut experienţe împărţite, de la excelent la satisfăcător, dar nimic asemănător în rău cu ce am găsit în România. După ultimele drumuri, mai puţin circulate de către turişti, deja chiar mi-am cam schimbat părerea radical în bine despre ei. Ne-au primit bani care nu mai erau în circulaţie, deci fără valoare şi nu ne-au luat comision sau altceva (s-au oferit să-i schimbe ei, noi am achitat nota). Pt. 2 (DOI) € lăsaţi la o masă relativ mare te ţin minte. La noi 9 lei sunt un rahat.

Bine că pensiile sunt o certitudine la noi. Am mai spus, Ungaria are probleme serioase demografice, chiar extrem de grave. Nu suntem departe, de fapt eu nici nu aş râde de ei.

Unde sunt oameni aşa de primitori că nu vor să le ia bani pe nimic? Nu e cumva o imagine deformată sau un caz particular cu privire la România?

Dacă apuc să zic vreodată că sunt mulţumit cum e ţara, s-a terminat definitiv. Nu e începutul sfârşitului, nu e sfârşitul, e mult mai grav. Mi-e că destul de mulţi au spus asta cândva şi nu au realizat ce fac. S-au complăcut cu situaţia, au supravieţuit prin diverse furtişaguri. Acum dacă guvernul va lua toate măsurile de îngrădire a acestor mici "supape" ale cetăţeanului, fără evident să elimine ceva şi din partea puterii (no, ce putere o fi atât de fraieră să nu mai fure?), ţara se va prăbuşi cum nu-şi poate imegina nici cel mai pesimist om. Va fi o trezire la realitate pe care nu o doresc nimănui, nu la modul ăsta.

Poţi fi convins că se plâng şi nu sunt mulţumiţi nici austriecii, nici nemţii, francezii în mod sigur nu şi aşa mai departe, dar perspectivele lor sunt cu totul şi cu totul altele decât ale noastre.

Ce mi-aş fi dorit să mă usture cu folos, ehe ... lasă, noi să fim sănătoşi, că de altfel ţara nu poate fi altfel decât a fost zeci şi sute de ani, nu are cum, sunt eu bou că am sperat aiurea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi