Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Inmatriculare auto dupa 2007


  • Please log in to reply
1091 replies to this topic

#451 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 27 ianuarie 2007 - 01:05

LOL! Gata, e clar, se desfiinteaza maine la prima ora, daca asa a zis Prostanacul. :D
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#452 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 27 ianuarie 2007 - 01:22

dle, nu e clar. culmea e ca e "prostanac" chiar daca iti sustine cauza. lasa ca ala "desteptul" nu e de acord si taxa ramane

inainte de alegeri cum se anunta o masura polulista de catre alianta Dobitocie si Anarhie, cum aparea extazul salvarii in oameni alergau cainii cu covrigi in coada, disparea coruptia, se eficientiza totul etc

sa dea domnul sa avem primul presedinte dupa 90 suspendat din activitate. POATE asa s-o trezi si va realiza ca nu e pe mosia lui tacsu' si ca razboiul lui cu primul ministru ne omoara pe noi.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#453 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 27 ianuarie 2007 - 01:28

Asa sa fie. M-am saturat pana peste cap de Basferatu si ceata lui de pupincuristi, de Razgandeanu si epicurenii lui, de toti ministrii de rahat cu nuca, in frunte cu pleziristul si futurologul Vladescu, arhanghelul justitiei Macoveica, serafimul invatamantului (zis si A Seis) Hhhaaardau si tot asa... Dar nici PSDul nu e usa de biserica, sa fim seriosi. Crezi ca Gioana e mai bun decat Baselu & Co. Sunt la fel, TOTI!
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#454 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 27 ianuarie 2007 - 01:49

Jos Mafia, sus patria.

Apropo de acest slogan uitat al d-lui Vadim Tudor, in ceva ziar era o caricatura, in care baietii de la BUG Mafia s-au prezentat in fata la un judecator, sau notar, sau ce era ala, si dedesubt scria: "Am hotarat sa ne schimbam numele in BUG Patria"
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#455 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 27 ianuarie 2007 - 02:01

. Dar nici PSDul nu e usa de biserica, sa fim seriosi. Crezi ca Gioana e mai bun decat Baselu & Co. Sunt la fel, TOTI!


n-am zis ca e mai bun, atentie !!!
era o reactie la topicul din timpul alegerilor cand am zis ca si cu astia va fi la fel si mi s-a sarit in cap din 1000 de parti ca de unde stiu.
http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/256.gif ca am avut dreptate
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#456 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 27 ianuarie 2007 - 02:03

Exact la asta faceam si eu referire evident toti sunt la fel,dar ce era atunci cand a iesit alianta castigatoare in alegeri,mama mama parca urma ca toti sa primim cel putin 10 miliarde de euro de la stat si multumiri ca i-am ales asa era lumea de extaziata si de fericita.
  • 0

#457 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 27 ianuarie 2007 - 02:06

SI cand colo a iesit o mare rasina.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#458 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 ianuarie 2007 - 02:29

sint curios care era situatia daca psd-ul isi continua neabatut drumul catre o societatea multilateral integrata.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#459 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 27 ianuarie 2007 - 04:21

DEPUTAŢII ARUNCĂ BANII PUBLICI PE PROPRIILE MAŞINI

200.000 de lei noi pe lună, at�t scot deputaţii din buzunarele rom�nilor pentru a-şi �ntreţine parcul auto �nnoit anul tecut. Pe lista cumpărăturilor se află, pe l�ngă multe produse auto, şi găleţi, mopuri, lavete, pensule, făraşe şi perii cu coadă lungă sau scurtă. La c�t cumpără, probabil că angajaţii muncesc mai mult de 24 de ore pe zi. Deputaţii rom�ni sunt oameni grijulii. Nu cu banul public, ci cu propria bunăstare. Nu renunţă la nimic din ce le-ar face viaţa mai uşoară. Au grijă de ei, au grijă şi de maşinile lor.

Camera Deputaţilor a ieşit la cumpărături. Doar pentru atelierul auto va cumpăra �n fiecare lună aceste produse: lavete, apă demineralizată, pensule, soluţie pentru curăţat caroseria, făraşe, şampon auto concentrat, mopuri cu găleţile aferente, pastă de curăţat, bureţi, lavete pentru geamuri, lichid pentru spălat parbrize, odorizante, pămătufuri speciale, soluţie pentru spălat m�inile, detergent pentru meseriaşi, precum şi foarte foarte multă vaselină.

Aceasta este o mică parte din lunga listă cu produse pentru �ntreţinerea parcului auto de la Camera Deputaţilor. Se va mai cumpăra chit auto, ceară lichidă, detergent pentru tapiţerii de piele, soluţie pentru dezgheţat yale....Şi aşa, punga de cumpărături capătă dimensiunile unui... depozit en-gros de produse auto, detergenţi şi obiecte pentru curăţenie.

La casă, buna funcţionare a maşinilor de deputaţi ajunge să coste cam jumăsani din banii pe care statul i-a str�ns din taxa de primă �nmatriculare, de la �nceputul anului. Dacă deputaţii continuă să cumpere lună de lună aceleaşi cantităţi uriaşe de găleţi, pensule, mopuri, vaselină, mături cu coadă lungă şi pămătuf, p�nă la sf�rşitul anului vor goli buzunarele rom�nilor de şapte sute de mii de euro. Doar pentru parcul auto.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#460 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 27 ianuarie 2007 - 05:08

De curiozitate, stie careva ce taxe tb sa platesti daca aduci in tara o duba gen Ducato, Transit, Sprinter.... ???
  • 0

#461 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 27 ianuarie 2007 - 05:12

Aceleasi taxe ca pentru orice masina daca au sub 3,5 tone.
  • 0
Imagine amplasata

#462 srsilviu

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 3 Mesaje:
Inregistrat: 24-ianuarie 07
  • Marca:Opel
  • Model:Tigra
  • Motorizare:1.4 16v 90CP

Scris 28 ianuarie 2007 - 02:38

mai baga ceva fiare in ele sa le faci peste 3,5 tone http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/010.gif ca astfel va fi taxa 0
  • 0

#463 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 ianuarie 2007 - 10:15

"Domnul ministru Vladescu va merge luni si va discuta cu reprezentantii Comisiei Europene aceasta problema privind nivelul taxei, astfel incit sa nu fie incalcata vreo prevedere a Tratatului", a afirmat Sulfina Barbu, potrivit careia taxa nu ar trebui sa depaseasca valoarea reziduala a autovehiculului.

lol
daca imi aduc un g2 de 500 de euro, care e valoarea reziduala a autovehicolului ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#464 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 29 ianuarie 2007 - 12:47

Asta ma intrebam si eu. cum e cu valoarea asta reziduala..
Dar stati linistiti.. Vladescu asta a zis ca dureaza negocierea 2-3 luni.. chiar daca se stabileste azi ceva.. dureaza pana o anunta.
Ca altfel nu dadea termenul asta... Chiar ma intreb.. cum poti sti inainte cat dureaza o negociere?

"Vladescu discuta luni la Bruxelles despre taxa de prima inmatriculare

Ministrul Finantelor Publice, Sebastian Vladescu, va discuta luni la Bruxelles cu reprezentantii Comisiei Europene despre taxa de prima inmatriculare auto. Potrivit Sulfinei Barbu, Vladescu va discuta despre nivelul taxei si nu despre eliminarea acesteia. Taxa de prima inmatriculare a atras pana acum critici constante din partea Comisiei, care a cerut eliminarea sa.

Critici vehemente au fost formulate si de cititorii HotNews.ro, care au denuntat ilegalitatea acestei taxe. Mai mult, cititorii au semnat o petitie online pentru eliminarea taxei incriminate.

Ministrul Mediului a precizat ca la Bruxelles se vorbeste deja despre o taxa de prima inmatriculare care sa fie valabila in toate statele din Uniunea Europeana. "
Hotnews.ro

Astia vor sa "legalizeze" o taxa cu 5 ani mai repede decat in restul europei.. mai ales ca nu au habar de valoarea acelei taxe.

Aceasta postare a fost editata de aztec: 29 ianuarie 2007 - 12:53

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#465 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 29 ianuarie 2007 - 02:02

oare nu va mai fi ilegala legea aia cand o va adopta uniunea europeana? :D dublu standard imho
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#466 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 29 ianuarie 2007 - 02:12

Maximus.. acea taxa europeana se discuta a fi introdusa peste 5 ani, daca-mi aduc aminte bine..
Acea taxa nu este doar cu un scop, ci va inlocui alte taxe, cumulandule.. cum e rogvineta, si multe altele.. acea taxa va fi unica pe nivelul europei, cel putin astea sunt datele pe care le stiu eu..
La ei se discuta.. la noi se aplica.. asta cum se numeste?
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#467 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 29 ianuarie 2007 - 02:22

dublu standard. Mai ales daca se va plati o singura data la prima inmatriculare in ue. Pt ca vor fi discriminate masinile noi inmatriculate fata de cele deja inmatriculate :D) deci nu-i asa ca ar fi anticoncurentiala ? :D da nah... la caini mari se poate, potaile sunt amenintate fara perdea
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#468 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 ianuarie 2007 - 03:01

o masina inmatriculata in ue plateste o singura data taxa de inmatriculare in ue. mi se pare corect.
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#469 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 29 ianuarie 2007 - 03:30

da, dar la momentul aplicarii taxei vor exista masinile deja inmatriculate in ue, care atunci cand vor fi revandute nu vor avea aceasta taxa de prima inmatriculare in ue. Cum se impaca acest lucru cu idealurile inalte ale europenilor in privinta concurentei? si de ce ar fi k pt ei sa introduca asa ceva in timp ce la noi nu ar fi k? imi dau seama totusi ca e taxa de prima inmatriculare si ca nu-s nebuni sa taxeze vanzarea fiecarei masini cu o astfel de taxa, insa vroiam sa arata duplicitatea europei..
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#470 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 29 ianuarie 2007 - 03:37

Ce ti-e si cu imperialismul asta... Unde-i Nea Ceasca, sa vina sa ne salveze.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#471 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 ianuarie 2007 - 03:38

nu inteleg, maximus, ce nu intelegi tu.
masina inmatriculata nu mai plateste taxa de inmatriculare.
nu e asa si in minunata Romanie ??

si ei au de gand o taxa normala, nu una care sa indeparteze definitiv omu de masina.


P.S> oare putem afla cate masini sh s-au adus in Romania de la 1 ian 2007 ??
sa vedem cati bani s-au pierdut...

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 29 ianuarie 2007 - 03:39

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#472 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 29 ianuarie 2007 - 03:42

eu inteleg perfect numai ca europenii ne baga noua aceleasi argumente pe care ei le-ar incalca in picioare. Si nu e vorba de suma ci de principiu si de grija pe care unii cred ca ue ne-o poarta. Am mai zis ca e vb de interese? am mai zis, se pare ca atata timp cat e vb de un interes mai mare se trec si peste chestiile de principiu (ca de exemplu egalitatea intre statele membre dpdv al felului cum se interpreteaza legea)
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#473 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 ianuarie 2007 - 06:10

poti sa traduci ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#474 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 29 ianuarie 2007 - 06:46

Adica, e buna dom'le taxa asta romaneasca, e buna pt ca loveste in imperialisti si impulsioneaza vanzarile Loganului. :)
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#475 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 29 ianuarie 2007 - 06:49

ce e asa de greu de trebuie traducere. ce nu e bun la noi musai e bun la europeni, desi tot ei sunt cei care zic ca nu e bun, asta e una din ideile ce le-am spus mai sus
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi