Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cauciucuri - partea a 2-a


  • Please log in to reply
1497 replies to this topic

#226 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 16 decembrie 2009 - 09:00

cum zice si comentatorul,a frinat prea tirziu la inttrarea in curba si implicit prea puternic,ceea ce nu preconiza cel din spate,apoi cum recunoaste in final-a dat tare in acceleratie cu corectia de volan necesara...n-are nimic in comun cu aderenta fatza,e chiar off-topic....daca ar fi fosr rwd ar fi durat poate nitel mai mult dansul de cur,depinde de mina pilotului si obisnuinta cu rwd.....

Aceasta postare a fost editata de DMIHNEA: 16 decembrie 2009 - 09:02

  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#227 DeLucian

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 09
  • Marca:Suzuki
  • Model:Swift
  • Motorizare:1.5

Scris 16 decembrie 2009 - 09:31

M-am exprimat gresit in prima propozitie. Era vorba de tractiune.
Dar oricum, cred ca tu ai vazut cu totul alt clip.
  • 0

#228 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 16 decembrie 2009 - 09:38

Cica de la anul e posibil ca firmele de asigurari sa impuna pe timp de iarna echiparea cu anvelope de iarna a autoturismelor asigurate de ei, in caz contrar nu vor acoperi eventualele daune. Acum, insa, nusht daca e vb de RCA sau de Casco
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#229 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 16 decembrie 2009 - 09:54

Ar trebui sa fie obligatorii indiferent tipul politei de asigurare, prin lege; chestia cu neacoperirea eventualelor pagube ar trebui sa fie suplimentara.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#230 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 decembrie 2009 - 09:59

Cica de la anul e posibil ca firmele de asigurari sa impuna pe timp de iarna echiparea cu anvelope de iarna a autoturismelor asigurate de ei, in caz contrar nu vor acoperi eventualele daune. Acum, insa, nusht daca e vb de RCA sau de Casco

Sper sa nu ma insel, dar asa e in germania.
  • 0

#231 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 16 decembrie 2009 - 10:20

Cat m-as bucura. Nu pentru cineva anume, ci pentru toti participantii la trafic.
Pentru mircea badea poate nu.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#232 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 16 decembrie 2009 - 10:27

hai mah ca nu ne putem compara cu germania sau alta tara. hai sa ne recunoastem limitele ca popor pe de o parte si ca educatie civica fortata pe de alta. nu avem exercitiul libertatii, nu avem exercitiu dreturilor si a solicitarii lor intr-un mod inteligent, nu avem exercitiul presiunii sociale de nici un fel in ultima instanta. pe langa faptul ca romanii au tot fost sub ocupatie si si-au dezvoltat o rezolvare alternativa a problemelor si o justificare absoluta legata de orice, fie prin ignorare completa, fie prin adoptarea unei pozitii superioare, comunismul a pus capac slefuind la perfectie ura fata de semeni, invidia si incapacitatea de implicare sociala in mare.

dupa 89 (ca tot s-au implinit niste ani de atunci, dar cui ii mai pasa), au existat cateva luni premisele unei rupturi fata de trecut. tot ce ne-a lipsit a fost un lider care sa traga linia. in schimb l-am avut pe iliescu. ce a facut un comunist ordinar ca iliescu cand a vazut ca oamenii in entuziastmul lor post revolutionar aveau primele semne ale exercitarii presiunii sociale? le-a retezat cu o salbaticie rar intalnita. si a repetat manevra pana s-au linistit apele definitiv. acum vrem implicare sociala, vrem votanti care sa nu fie cumparai cu o galeata portocalie, cu o punga de zahar etc. de unde sa apara oamenii astia??? ei trebuie crescuti intr-un anumit mediu, incurajati constant, instruiti in acest sens.

la o televiziune cu oarece acoperire nationala, la o emisiune care se lauda cu rating mare, un papagal sustine sus si tare ca nu sunt bune gumele de iarna, sa nu ne cumparam. si asta e apreciat de un numar mare de oameni. si inca sustine asta nene. si acum il sustin si astia din studio. in absolut orice tara atinsa macar de civilizatie, el ar fi fost fortat sa retracteze, televiziunea ar fi facut demersurile necesare pt a dovedi opusul (adevarul) si posibil sa fi primit diverse amenzi si avertismente. la noi se discuta despre un guvern inchipuit si fac astia caterinca de cativa ani pe seama lui basescu. si mai fac si rating. pai astia educa de fapt noua generatie. cand unor oameni li se da zilnic o doza de ceva, in timp ajung dependenti. si apoi ne intrebam cum am ajuns o tara de manelisti, de timorati sociali, de imbecili cu facultate, care ii aducem ode unuia precum vanghelie.

asta e romania reala. asta cultivam, astea sunt rezultatele. vrem civilizatie? vrem respect? aia de la realitatea vor respect? mi-e greata cum fura tot ce e bun si il transforma in gunoi. cum discrediteaza din start orice mica sclipire a civilizatiei si democratiei.

cred ca am ajuns putin off-topic.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#233 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 16 decembrie 2009 - 10:41

Lege data de stat nu cred ca vom vedea prea curand nik de genul asta. Insa asta cu impunerea dotarii masinilor cu pneuri de iarna de catre companiile de asigurari e f probabila ... si sper s'o vad aplicata cat mai curand. Ma gandesc insa ca nu toate companiile vor cere asta, pentru a atrage unii clienti ... insa tare's curios daca vor rezista mai mult de un an asa :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#234 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 18 decembrie 2009 - 05:06

Deja exista prevederea asta in contractele de Casco de la anumite societati de asigurare din Ro. Dar cine le citeste inainte sa le semneze....
  • 0

#235 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 decembrie 2009 - 05:40

Interesant ce zici. Dar intrebarea mea e daca o si folosesc asiguratorii ......
  • 0

#236 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 18 decembrie 2009 - 06:21

Pai nu e un motiv sa nu te despagubeasca? :D

...sau poate nu citesc nici angajatii din Romania contractele pe care le semneaza cu clientii... :P

Mi se sopteste din culise ca una dintre societati e ARDAF
  • 0

#237 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 decembrie 2009 - 06:48

Oricum ramine la fel de interesant, si promitator pentru "evolutia" noastra ....
  • 0

#238 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 18 decembrie 2009 - 07:32

in austria se pare ca amenda pt gumele de iarna este 800�.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#239 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 18 decembrie 2009 - 08:43

alternative pt lanturi

http://www.autosock....utosock-faq.php

http://www.tirerack....ck/autosock.jsp

sau si mai smechere http://www.postimage...e.php?v=PqnqW_S
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#240 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 18 decembrie 2009 - 08:57

Prima varianta pare mai inofensiva pentru masina si, sper, nu si pentru zapada... :angry:

Ai ajuns la vreo concluzie privitoare punerii?

Care-i? B)

Aceasta postare a fost editata de LKS: 18 decembrie 2009 - 08:58

  • 0

#241 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 18 decembrie 2009 - 08:59

n-ai sa vezi asa ceva in romania. vorba aia, nu-s bune gumele de iarna, ce dracu sa faci cu niste sosete?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#242 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 18 decembrie 2009 - 09:19

Am vrut eu anul trecut sa imi pun sosete d-alea, in disperare de cauza ca nu gaseam sa-mi iau roti la padurar la un pret care sa nu faca rigor-mortis buzunarului. Si am sunat la unii de importau, nu le mai stiu numele, daca vrea cineva caut prin mailuri, si mi-au spus ca erau 63E fara TVA. Perechea! Adica daca vrei toate rotile, vreo 150E cu tot cu TVA.

Evident ca nu m-am apucat sa mai iau asa ceva, mai ales ca garantau pana la 110km de mers pe asfalt. Si in plus, sunt convins ca-si facea treaba foarte bine pe gheatza & co, dar pe faina existenta acum intre stradute nu cred ca erau de vreun folos. Prefer cramponatele mele facute din orez :angry: :

Imagine amplasata
Imagine amplasata
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#243 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 19 decembrie 2009 - 02:42

Nu mai pot edita postul precedent.

Nu ma pot abtine sa nu recomand inca o data Dayton gasibile la Carrefour! Pana azi am mers numai cu Foresterul (care evident a zburdat in elementul lui) dar am scos putin si Accentul, cu bateria (re)incarcata si incaltat proaspat cu Dayton DW510. Mentionez ca am avut in ultimii 4 ani tot Dayton, dar un model mai vechi, DW500 de care am fost foarte multumit. Insa azi, desi ma asteptam sa fiu dezamagit dupa ce veneam dupa cateva zile de AWD permanent cu gume de zapada, am fost teribil de uimit sa constat cat de bine se tin Daytoanele! Vorbesc de plimbat printre blocuri, unde n-a trecut nici amintirea vreunui plug, nu pe bulevarde unde acum e doar ud. Aderenta era extraordinara, abia reuseam sa rup aderenta cu a 2-a, m-am bagat si in zapada afanata cu gheatza dedesubt, coafura rezista! :director:

Asa ca cei care vreti calitate la un pret decent (nu teribil de ieftin!!) si vi se tot spune ca super Danloapele nu mai sunt pe stoc, inca mai gasiti Dayton in Carrefour.

La zapada mai mare!
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#244 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 21 decembrie 2009 - 10:43

Sambata dimineata mi-am incaltat masina cu noile cauciucuri, iar ieri am gasit si niste stradute necuratate unde era zapada pana la jumatatea rotii, astfel incat am testat abilitatile 4X4 ale Foresterului. A fost foarte distractiv, masinuta e totala.

In alta ordine de idei, sambata, la Auto Soft Dudesti, politia dadea amenzi celor care stateau la coada sa isi schimbe cauciucurile pentru "stationare interzisa" (coada era mare va dati seama si se intindea destul de mult pe Calea Dudesti spre Dristor).
  • 0

#245 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 22 decembrie 2009 - 12:13

Dovada incontestabila ca mircea badea este un dobitoc (a afirmat ca anvelopele de iarna sunt numai pentru zapada, pe gheata neexistand diferente intre anvelopele de vara, all-season si de iarna). Daca are cineva cont pe blogul lui sa-i trimita calduros linkul, cu rugamintea sa-si ceara scuze public pentru campania negativa la adresa anvelopelor de iarna, la care din pacate multi pun botul.
Testul are loc pe un patinoar. Mai gheata ca acolo.......
http://www.youtube.c...feature=related
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#246 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 decembrie 2009 - 01:32

E atit de bou, incit nu merita efortul......
  • 0

#247 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 22 decembrie 2009 - 01:54

Io mi l-am pus la status la messenger... Ala e bou, dar sunt multi care se uita in gura lui si iau de buna ce zice ala!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#248 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 22 decembrie 2009 - 02:24

hai bah ca badea e amuzant.
unele le zice bine, cu altele, da nasol cu bata-n balta.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#249 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 22 decembrie 2009 - 03:57

Nu mai pot edita postul precedent.

Nu ma pot abtine sa nu recomand inca o data Dayton gasibile la Carrefour! Pana azi am mers numai cu Foresterul (care evident a zburdat in elementul lui) dar am scos putin si Accentul, cu bateria (re)incarcata si incaltat proaspat cu Dayton DW510. Mentionez ca am avut in ultimii 4 ani tot Dayton, dar un model mai vechi, DW500 de care am fost foarte multumit. Insa azi, desi ma asteptam sa fiu dezamagit dupa ce veneam dupa cateva zile de AWD permanent cu gume de zapada, am fost teribil de uimit sa constat cat de bine se tin Daytoanele! Vorbesc de plimbat printre blocuri, unde n-a trecut nici amintirea vreunui plug, nu pe bulevarde unde acum e doar ud. Aderenta era extraordinara, abia reuseam sa rup aderenta cu a 2-a, m-am bagat si in zapada afanata cu gheatza dedesubt, coafura rezista! :director:

Asa ca cei care vreti calitate la un pret decent (nu teribil de ieftin!!) si vi se tot spune ca super Danloapele nu mai sunt pe stoc, inca mai gasiti Dayton in Carrefour.

La zapada mai mare!


Si eu am luat dayton,orientandu-ma dupa suprafata de rulare mai "crenelata" si mai in V decat la restul cauciucelor de buget. Sunt extrem de multumit. Luate tot din carrefour, am inteles ca-s facute de bridgestone. Ale mele sunt facute in Spania si pana acum nu am ramas cu masina in nicio zapada,fie ea pe stradutele dintre blocuri,fie chiar pe trotuare. Foarte faine
  • 0

#250 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 22 decembrie 2009 - 03:58

Si mie-mi era foarte simpatic, il ascultam zilnic pe Zu, in drum spre casa. De la un timp s-a tampit complet, are doua fixuri mari si late: Basescu si cauciucurile de iarna. Bine, fiecare din noi are fixuri, insa eu cel putin nu sustin ca ale mele sunt adevaruri universal valabile si ca e musai sa le inoculez. La fel de adevarat este ca nu sunt platit sa spun tampenii.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi