Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cauciucuri - partea a 2-a


  • Please log in to reply
1497 replies to this topic

#251 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 decembrie 2009 - 07:15

Swiby, nu s-a timpit de la un timp. Asa a fost dintotdeauna, numa' ca nu ne-am prins noi :D
  • 0

#252 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 22 decembrie 2009 - 08:09

Mircea Badea, jurnalistul anului la "10 pentru Rom�nia".

asa am auzit ... :crying:
  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#253 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 decembrie 2009 - 08:13

badea e genial, dar geniile sunt greu de inteles.

omul a spus pana la urma ca a primit nu stiu cate link-uri, insa el conduce perfect pe gheata cu gumele de iarna, asa ca nu poate fi de acord cu filmele publicitare, in spate fiind o conspiratie a producatorilor sa vanda fraierilor. cica s-a si tinut dupa un STI ceva iarna asta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#254 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 decembrie 2009 - 09:40

Nu il invitam pe garaju ??
:tomato:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#255 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 decembrie 2009 - 09:42

Nu il invitam pe garaju ??
:tomato:

Daca intra SLK un pic "in el"...... :laugh:
  • 0

#256 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 decembrie 2009 - 09:43

@Cata ... cu gume de vara ai vrut sa zici, nu?
Cat despre aia cu STI'ul, daca era in circulatia din Buc, e normal :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#257 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 decembrie 2009 - 09:46

asa, din gandire si reflex am spus de iarna, ca mi-e greu sa concep cu alea de vara. totusi, multi romani au o mandrie imbecila ca au reusit sa pacaleasca iarna cu gumele de vara si ca SE POATE nene, ne chinuim putin, impingem putin, asta e ... romania. sunt si gume de iarna ieftine pe piata, care tot sunt mai bune decat alea de vara. si in general pot fi folosite vreo 10 ani depinde cum sunt depozitate si nu face nimeni raliu cu ele. mermelesc mai bine zapada ca unele de vara.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#258 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 decembrie 2009 - 09:48

.........
Cat despre aia cu STI'ul, daca era in circulatia din Buc, e normal :D

Poate era omu pe jos ... :D
  • 0

#259 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 decembrie 2009 - 01:20

eu nu vreau sa fiu rautacios.
dar au fost ani si mai putini buni.
circulam mai putin, dar circulam. cu masina mea. am facut 8 ierni DOAR cu gume de vara si nu am avut nici un incident, nu am ramas niciodata inzapezit, si nu am avut nici o problema. am constientizat CAT si CUM pot merge.

ca e mai bine cu gume de iarna? CLAAAAAR si fara cel mai mic dubiu.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#260 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 23 decembrie 2009 - 01:42

Apropos de anvelope, o intamplare petrecuta asta seara: astazi am fost plecat cu Fabia, ajung acasa undeva pe la 11:30, locul de parcare ocupat de un SantaFe modelul actual, diesel, 4x4,....; no bine, stiu cine e si de unde sa-l iau, il sun, vine baiatul sa traga masina de acolo. Si unde parchez eu Fabia este un loc ceva mai stramt, insa cu putina atentie si doar intr-o singura directie se poate iesii, cand a mutat SantaFe-ul l-a patinat (sunt cateva damburi) de numa numa. Asta in conditiile in care eu nu patinez Fabia nici cand parchez si nici cand ies. In fine, iese, parchez eu, dupa ce gaseste alt loc trece spre bloc, il opresc si-l intreb daca nu cumva are gume de vara; el raspunde ca nu, are all season :lol: (imi povestea cum a urcat el pe partie cu masina, etc.).

Asadar, pana sa aiba oamenii bun simt si spirit civic, trebuiesc educati coercitiv/punitiv; si-n tarile cu apa calda (acum) a fost tot la fel.
Nu degeaba sustin eu de ceva vreme sa existe o prevedere legala prin care sa fie obligatorii gumele de iarna in sezonul rece (pt cine vrea sa circule cu masina).
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#261 DeLucian

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 09
  • Marca:Suzuki
  • Model:Swift
  • Motorizare:1.5

Scris 23 decembrie 2009 - 11:50

"nu conteaza gumele, ci reflexele" - afirma un idiot in comentariile unui articol despre anvelopele de iarna.
am condus prima pana duminica cu anvelope vara(contextul se gaseste in alt post de-al meu). Masina (Tico ) aluneca intr-o veselie pe toata soseaua. Mi s-a parut foarte distractiv. cand mergeam spre magazin sa cumpar anvelope de iarna, chiar aveam un usor regret ca va disparea din distractie dupa ce-i montez anvelope de iarna. La intoarcere, zambeam cu toti dintii. Distractia e inzecita. Masina aluneca daca vrei, dar de data asta e si previzibila. Acum exista o corelatie intre actiunile soferului si raspunsul masinii. Inainte contravirai de volan si dupa 1 minut se trezea si masina sa mearga in directia dorita.
In concluzie, daca e cineva ingrijorat ca dispare distractia cu gumele de iarna, sa nu fie. Se amplifica. MULT!!!!!
  • 0

#262 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 23 decembrie 2009 - 12:07

De unde ai luat gume de iarna pentru Tico?:D
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#263 DeLucian

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 09
  • Marca:Suzuki
  • Model:Swift
  • Motorizare:1.5

Scris 23 decembrie 2009 - 12:14

De aici
Au magazin chiar inainte de Metro Militari. Suna inainte sa ti se aduca, ca depozitul e in Popesti.Montajul e gratuit la vulcanizarea de langa, dar atentie !!! Echilibratul costa 20RON pe roata- eu am luat plasa ca n-am intrebat inainte-, asa ca echilibratul mai bine il faceti in alta parte.
  • 0

#264 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2009 - 01:17

"nu conteaza gumele, ci reflexele" - afirma un idiot in comentariile unui articol despre anvelopele de iarna.
...

Cum spui si tu, grav nu e ca lumea nu stie de gumele de iarna, pentru ca daca vor, pot afla. Foarte grav e ca exista idioti -mai ales in media influentind masele- care NU VOR sa inteleaga ca iarna fara gume adecvate esti terminat si la cheremul hazardului. Si uite una din cauzele principale pentru care avem atitea accidente iarna ( unele chiar foarte grave ) si ne miscam ca draku pe strazi si sosele.
  • 0

#265 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 23 decembrie 2009 - 01:25

Este impresionant cat de incet se merge pe sosele. Nu stiu daca exista vreun top, dar cred ca avem unii din cei mai prosti soferi. 99% si sunt bland.
Este inadmisibil sa se mearga cu 20/ora in conditiile in care strada e aproape curata si permite deplasarea cu viteze de pana la 60.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#266 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2009 - 01:39

Acum juma de ora am venit de la tara ( finalizat actiunea "porku" :D ) si m-am ingrozit. Soseaua curata BEC, doar uda ! Se merge ca pe zapada, adica incet... In plus de asta, pe linga prostia maxima a lemurienilor, nesimtirea e fara margini. Pe drumul secundar curat, dar cu sapada pe margine ( dimb de juma de metru ), lemurianu merge pe mijloc ! I se rupe ca tu n-ai unde sa te bagi si ca daca te atinge isi beleste si el masina, dar nu ar trage putin dreapta NEAM !!!
Ma gindesc din ce in ce mai mult la posibilitatea ca eu sa am dreptate cind mai glumesc, si spun ca noi romanii avem matrite de 2 lei.......
  • 0

#267 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 23 decembrie 2009 - 01:41

Este impresionant cat de incet se merge pe sosele.

Rectific:
Este impresionant cat de incet si de prost se merge pe sosele.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#268 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 23 decembrie 2009 - 01:48

mai eu azi m-am dat cu juniorul ,s-a mers acceptabil ,se simte lipsa DSC si ABS ,altfel lumea merge cat de cat acceptabil mai putin cum s-a spus mai sus cei care merg cu 30km/h pe o sosea complet libera .Overall e bine l-am aruncat in cativa nameti a iesit destul de ok.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#269 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2009 - 04:13

Apropos de anvelope, o intamplare petrecuta asta seara: astazi am fost plecat cu Fabia, ajung acasa undeva pe la 11:30, locul de parcare ocupat de un SantaFe modelul actual, diesel, 4x4,....; no bine, stiu cine e si de unde sa-l iau, il sun, vine baiatul sa traga masina de acolo. Si unde parchez eu Fabia este un loc ceva mai stramt, insa cu putina atentie si doar intr-o singura directie se poate iesii, cand a mutat SantaFe-ul l-a patinat (sunt cateva damburi) de numa numa. Asta in conditiile in care eu nu patinez Fabia nici cand parchez si nici cand ies. In fine, iese, parchez eu, dupa ce gaseste alt loc trece spre bloc, il opresc si-l intreb daca nu cumva are gume de vara; el raspunde ca nu, are all season :lol: (imi povestea cum a urcat el pe partie cu masina, etc.).

Asadar, pana sa aiba oamenii bun simt si spirit civic, trebuiesc educati coercitiv/punitiv; si-n tarile cu apa calda (acum) a fost tot la fel.
Nu degeaba sustin eu de ceva vreme sa existe o prevedere legala prin care sa fie obligatorii gumele de iarna in sezonul rece (pt cine vrea sa circule cu masina).


cred totusi ca anvelopele all season sunt acreditate pt iarna. aici e intr-o mare masura vina producatorilor. e o problema delicata.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#270 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 23 decembrie 2009 - 04:17

Rectific:
Este impresionant cat de incet si de prost se merge pe sosele.


va daruiesc toata recolta de seminte .

am zis bine ?

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 23 decembrie 2009 - 04:18

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#271 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2009 - 04:27

f bine.

eu n-am ce sa discut legat de vitezele de deplasare, pt ca sunt caz atipic. stiu cat de tare si la ce nivel de siguranta se poate merge, daca ai bun simt in condus. nu conteaza ce suprafata e pe jos, fiecare poate fi abordata specific.

totusi, pt aia 99% prefer sa mearga incet, daca atat simt ei ca pot. foarte probabil ca acesti 99 in caz de ceva sa ia mana de pe volan si cam atat. ramai putin cu gura cascata cand vezi cu ce viteze se poate circula prin alte tari si au accidente de zeci de ori mai putin ca noi.

asta e nivelul acum, poate va fi mai bine peste inca 20 de ani, cand scapam definitv de comunism. inca n-am scapat de vechile practici, asteptam de la stat, asteptam sa ni se dea, nu ne stim drepturile, nu suntem capabili sa ni le aparam, nu avem capacitatea de initiativa, de reactie. si in astia 20 de ani nimeni nu a avut interesul de a cultiva asa ceva. pt ca ar fi periculos. primele manifestari posibile prin exuberanta "revolutiei" le-a retezat ilici rapid, KGB-istul stia bine ce face.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#272 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 decembrie 2009 - 04:38

tre sa continui aici, n-am ce face : e interesant totusi, ca exista lemurieni care se pot destepta. un exemplu bun sintem noi.
:lol:
si ca noi, au mai aparut, pe ici pe colo, in anumite conditii, niste oameni care au mai strigat un jos comunizmu, sus capitalizmu .
;)

da nu vorbesc de astia care strigau, rosii de furie, jos comunizmu in ultimele 2 luni, da la primele 2 alegeri au votat cu iliescu.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#273 DeLucian

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 09
  • Marca:Suzuki
  • Model:Swift
  • Motorizare:1.5

Scris 23 decembrie 2009 - 04:41

cred totusi ca anvelopele all season sunt acreditate pt iarna. aici e intr-o mare masura vina producatorilor. e o problema delicata.

Intr-adevar. Dar si all season are conotatii diferite. De altfel, avand doar semnificatie zonala, vei gasi destul de multe ambiguitati si la comercianti. De exemplu, in Nigeria nu prea are sens sa dai o lege sa obligii catatenii sa-si incalte masina cu anvelope de iarna. "All season"-urile sunt asa doar pentru zonele cu clima calda/moderata care vad o ninsoare slaba de 2 ori pe secol. Eu cred ca pt Romania ar trebui sa fim obligati prin lege sa avem anvelope marcate M+S de la 1 noiembrie. Fara exceptii si cazuri speciale.

Aceasta postare a fost editata de DeLucian: 23 decembrie 2009 - 04:46

  • 0

#274 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 decembrie 2009 - 04:45

si daca avem 20 de grade afara ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#275 DeLucian

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 09
  • Marca:Suzuki
  • Model:Swift
  • Motorizare:1.5

Scris 23 decembrie 2009 - 04:52

Minima sau maxima ? Ca noaptea pot fi 5 grade si sa calatoresti numai noaptea.
ideea e ca statistic vor fi doar cateva zile in care se va intampla asta, iar pneurile nu se distrug. E adevarat ca vara anvelopele de iarna se uzeaza MULT mai repede, dar atunci este MULT mai cald decat temperatura proiectata de functionare.
Parerea mea e ca textul trebuie sa fie clar si neinterpretabil intr-o prima faza. Dupa ce se educa polulatia( 20 ani?), cred ca se poate renunta la lege.
Oricum, data de 1 noiembrie era doar exemplu, poate fi 15, sau 1 decembrie etc

Aceasta postare a fost editata de DeLucian: 23 decembrie 2009 - 04:57

  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi