Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Clio Symbol & Dacia Solenza


  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#26 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 iunie 2006 - 12:32

Acum probabil as fi zis ca sunt calde de la temp de'afara ;) O sa verific intr'o seara sa vad daca pot praji ceva pe ele ;)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#27 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 iunie 2006 - 10:53

La Clio are doar 3 pozitii: stanga, dreapta si
"pct mort". Deci inseamna ca se activeaza o data cu dezaburirea.

Ska ... nu are comp de bord ... sg lucru pe care l'as mai fi vrut neaparat la masina asta :D ... dar nu e disponibil

@oaspetele
1.oricum, nu e bine sa mergi sub 1500 cu un diesel. poate nici sub 1800.
[...]
3.apasa pe pedala la 1500 ture la diesel(nu la fund, progresiv) si fa acelasi lucru la o benzinara.

1. Tocmai asta ma mira pe mine ... ca pana la urma tot benzina pare mai lejera in exploatare decat un diesel. Si ... din ce citisem p'aici ... ramasesem cu impresia ca e altfel. Chiar daca nu am condus decat putin ... incep sa'mi formez parerea ca sg avantaj clar al dieselului e doar consumul ... care are insa alte dezavantaje, mai ales pana te obisnuiesti cu motorul
3. am observat ca trage mai bine ... insa nu de la 1500 ... ci de pe la 1750 ... iar de la 2000 unde are cuplu maxim urca imediat in 3000 :D Mult mai sus nu am urcat deocamdata
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#28 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 iunie 2006 - 02:14

Cum adik "alte motoare?". Cu ardere externa nu am condus ... si in afara de cel Otto si Diesel mai stiu doa de Wankel ... pe care nu cred ca prea multi dintre forumusti l'au condus :D (sg care stiu sigur ca are motor Wankel e RX8'ul)

E primul contact cu un motor diesel .... deci recunosc ca mai am de inv. Dar totusi pare un pic mai solicitant decat cel pe benzina. Sunt curios ce parere o sa aiba ai mei dupa ce o sa conduca.

Am mers adineauri cu SLZ si am testat (treapta a II'a doar) cum pleaca de la 1500 rpm ... si nu e lenesa ... ajunge imediat la 3000 si mai sus. Pana la urma cred ca e vorba de preferintzele fiecaruia ... eu as prefera tot benzina (deocamdata ... dar mai ramane de vazut)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#29 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 iunie 2006 - 02:32

Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata

Si singura chestie care ma :D ...

Imagine amplasata

Si ... interesant ... nimeni nu stie cum s'a intamplat
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#30 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 iunie 2006 - 03:27

Am o nelamurire. De ce mi se incinge f tare cd'ul dupa ce il invarte cd'player'ul 20-30 de min? Nici in calc sau la combina nu le incinge asa tare ... E normal sa se intample asa?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#31 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 iunie 2006 - 03:35

nu e de la spin, ci de la caldura degajata sau acumulata de masina. e normal.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#32 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 iunie 2006 - 05:41

Ma gandeam sa nu fie ceva in neregula cu cd'player'ul. Ca am mai patit cu un cass la fel ... imi incingea casetele de ma mir ca nu se topea banda magnetica. Si atunci era de la cass ... nu se roteau piciorusele alea de invart caseta.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#33 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 iunie 2006 - 05:20

Azi am avut de lucru la Solenza. Am coborat sa o spal si m'am uitat mai bine pe interior unde se uneste aripa fatza cu pragul ... si am zis sa scot ce s'a adunat p'acolo. Si cand am bagat o surubelnitza ... mi'am dat seama ca nu o scot la capat. Sistemul e prost gandit ... apa se scurge ... da mizeria ramane. Si a trebuit sa scot aparatorile de nori ... cam 2 pumni de noroi aveam in fiecare parte http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/014.gif

Imagine amplasata Imagine amplasata

Ignorati carpa aia neagra de pe balama. A fost pusa acolo imbibata cu ulei ca mai ales usile din fatza dreapta si din spate incepusera sa se deschida mai greu.

Ce as putea face sa curat semnalizatorul ala? Ca s'a murdarit pe interior :P Daca il demontez, nu dereglez farul de langa? Ca altfel nu prea vad cum sa'l curat k lumea. Ciudat e ca doar ala de pe stanga e asa, cel din dreapta e curat.

Imagine amplasata


I'am luat la Clio si covorase ... da au fost frati'miu cu taica'miu ... si au luat d'astea jumate cauciuc - jumate panza. Arata misto ... da nu vreau sa ma gandesc cum o sa se faca dupa o ploaie sau la iarna

Imagine amplasata Imagine amplasata


Poze de grup ... Grup Dacia - Renault :P


Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#34 mike.omega

    v.i,p.

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.310 Mesaje:
Inregistrat: 30-aprilie 03
  • Location:Constanta
  • Marca:Dacia
  • Model:Liberta L
  • Motorizare:1.4 62CP

Scris 10 iunie 2006 - 06:45

Vezi ca tre sa-ti vina RCA-u prin posta si il poti achita la sediu sau la banca :P

PS: sorry de http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/offtopic.gif
  • 0
Pot sa pierd in viata tot! Nu imi pasa! Ma ridic la loc!

<a href="http://www.garajul.r...unce&f=15&id=1" target="_blank">Regulament</a>
<a href="http://www.imageshack.us/" target="_blank">Upload poze</a>

#35 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 15 iunie 2006 - 05:50

Au venit politzele RCA ;)

Intrebarea care o am acum ptr cine ma poate lamuri

La axe acolo ... care cum vine? La Symbol pneumatica nu e suspensia ... dar e echivalenta? Sau e varianta a doua?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#36 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 15 iunie 2006 - 06:18

aia cu pneumatica e la camioane, asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji...

Uite aici un exemplu de taxe locale si selectia in functie de suspensie nu se regaseste decat la camioane, nu si la autoturisme.

[Edited on 15-6-2006 by LaScurt]
  • 0
Imagine amplasata

#37 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 iunie 2006 - 10:39

Am aproape 700 km cu Symbol'ul acum ... ~300 facuti in afara orasului. Mi'am facut un calcul ptr consum bazandu'ma pe faptul ca intre gradatiile indicatorului de carburant se consuma cantitati egale si ca rezervorul la plin a avut 50l. Mi'a iesit o medie ~6.25l/100km, deci nicukla era optimist cu aia 5.76% :P. Din aia 700 km aproape ~500 km i'am facut eu. Schimbat vitezele in general intre 2500-300rpm, uneori treceam spre 3200-3500 cu un varf de 4000. In cartea tehnica am vazut intr'adevar ca scrie ca primii 1500 km sa nu se depaseasca 2500rpm ... :-"
In afara la depasiri se simte mai bine decat Solenza ... desi ca puteri sunt apropiate ... probabil cuplul face diferentza.
Ce m'a http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/149.gif aseara e ca am impresia ca scaunu din dreapta deja scartzaie la denivelari ... da n'am stat sa vad ezac ce si cum.
Oricum ... abia astept sa iasa din rodaj. Si la vara ii fac proba pe serpentine la munte. Am avut de urcat o rampa de 9% si intr'a IV'a aveam ~70 km/h ... ezac pe 200rpm era si prindea viteza imediat cum o acceleram. Stiu ca cu Cielo intr'a IV'a nu prea avea putere (ala de 75 CP) ... ca sa nu mai zic de Nova Ti cu care veneam de jos cu 110km/h si luam o curba cu 100 cu rotile scartzaind ca sa nu trebeasca sa merg subturat cu a IV'a pana sus ;) Ca utilizare in rodaj insa mi se pare mult mai incurcat la un diesel decat la o benzinara ... tre sa mesteci mai mult in cutie daca nu vrei sa o tzii subturata (<1500-1600rpm)

Edit: azi au venit si numerele ... si maica'mea e cam http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/complaining.gif CT-xx-LKK ... si cum zice ea ... o sa stam cu nasol la fund acolo ;)

[Edited on 19-6-2006 by andrei041]
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#38 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 iunie 2006 - 10:16

Eh ... nu numerele's problema ... Doar pe maica'mea o deranjeaza un pic ... da se obisnuieste. Initzial zicea taica'miu sa'i puna nr preferentziale ... cu initzialele numelor mele si a lu frati'miu plus num de fam ... da iesea oricum ciudat. Daca tot puneam preferentzial ... as fi pus nr de la Dacia veche ... ca un omagiu :P
Sper sa nu se cojeasca ... cum am vazut multe cazuri in ultima vreme. S'a zis ca cica s'a rezolvat problema totusi

Chiar ... are idee cineva cat costa nr preferentziale?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#39 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 iunie 2006 - 11:25

Preferam KLK in loc de LKK :P
Mai nou am vazut ca se poarta la masini WST ... s'a dus cu SEX'ul, XXX'ul http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/010.gif
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#40 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 iunie 2006 - 10:57

:)

Imagine amplasata
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#41 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 iunie 2006 - 06:41

Consumul facut dupa primul "re'plin". 38l la 660 km ... deci 5.75%. Nicukla imi da de gandit ... bine ca nu s'au pus pariuri :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#42 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 iulie 2006 - 11:42

Cu greu, dar am reusit sa intru fara sa ating bordurile http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/010.gif

Imagine amplasata
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#43 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 iulie 2006 - 10:33

Originally posted by ska
sa depasesti tu asa linia continua


A trebuit ... ca daca asteptam sa se miste ea ... imbatraneam acolo :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#44 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 iulie 2006 - 08:04

Daca sunt ... sa fie sanatosi. Ar fi chiar culmea sa pot lua o amenda ptr o poza ca asta. Atata timp cat m'am incadrat in spatiu ... pot sa o parchez si rasturnat :D

Azi am bagat Dacia veche in service la o revizie capitala. Sunt curios ce "boli" ii gasesc aia ;)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#45 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 iulie 2006 - 02:03

Am scapat ieftin cu revizia la aia veche. Segmentare (segmentzii erau sparti), schimbat niste busce, reglat frane si inlocuit perii electromotor. 420 cu totu. Si cica's bun de ITP acum http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/smokin.gif
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#46 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 iulie 2006 - 05:19

Am dat SLZ cu ceara si se cunoaste diferentza (in bine). Dar am si eu o intrebare: cum ce'as putea scoate (cat de cat usor) urmele de ceara de pe bandourile laterale (care fiind negre ... se vede aiurea ceara aia :D) Se curatza daca frec insistent, dar sper ca exista si o solutzie mai buna ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#47 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 iulie 2006 - 03:28

Consumul pe ultimii 750km ptr Symbol (450 extraurban - 50%AC on + 300 urban) - 4.9%
A iesit din rodaj (oficial) si ieri mi'am permis s'o calc mai tare. La o accelerare brusca (pana la 4500rpm) intr'a II'a vedeam in oglinda fumul lasat de mine. Intr'a V'a la 3500 rpm am vazut ca as avea 160km/h. Vi se pare corecta valoarea turatiei ptr viteza aia? Eu parca m'as fi asteptat la mai mult
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#48 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 15 august 2006 - 12:20

Mersi mult de lamurire :)

Ce'am observat la Symbol ... un lucru cam neplacut. Directia tinde spre moale, astfel incat la accelerari cand merg pe linia de tramvai ... cam trage'n toate partile si trebe redresat tot timpul. Si asta nu se datoreaza exclusiv faptului ca merg pe linia de tramvai. La SLZ sau la asta veche nu imi face la fel. Nici cu un Damas nu patzeam asa. Doar la un Papuc tzin minte ca facea ceva de genu, insa nu asa grav (desi intr'adevar acceleratia nu se compara cu cea de la Symbol)
Scartzaitul din scaun se pare ca se datoreaza buretelui din compozitzia scaunului ... si nusht cum pot rezolva ... ca deja e super'enervanta faza
A facut 2000km si in sapt care vine urmeaza inca vreo 2000. Dup'aia cred ca cu prima ocaze ii incerc vit maxima http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/smokin.gif
Solenza se apropie de 20 000. AC'ul nu mai merge ... iar ... da cred va fi reparat abia la vara viitoare :)

Si berlina veche a intrat in vopsire ... rezultatele sper sa iasa bune week'end'ul viitor
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#49 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 15 august 2006 - 01:02

poate-mi confirma careva. Exista la solenza o pozitie comoda pentru piciorul drept? Ca dupa un drum de o ora mi-a amortit piciorul http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/crazysanta.gif In rest masina imi place la nebunie. Cum se schimba vitezele, cum accelereaza (iti da impresia de masina cu care te poti strecura), bordul e dragut (insa spatiul dintre scaune nu imi place de nici o culoare) ce mai.. ca o masina pentru incepatori si cineva fara prea multe pretentii e perfecta
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#50 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 15 august 2006 - 08:23

ai gasit deja greierasi la symbol?
faza cu directia nesigura pe linia de tramvai e ok. e foarte nesigur sa mergi pe acolo, asa ca feelingul e natural.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi