Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Audi Quattro versus restul 4x4- videoclips


  • Please log in to reply
690 replies to this topic

#251 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 09 martie 2009 - 10:47

canan , acest diferential va fi pe fiecare model nou de masina ce se numeste Audi.
bineinteles ca actuala generatie de A4( nu RS4 sau S4) nu va primi nici un rahat pana la facelift sau pana nu va aparea un model nou.
insa orice nou model lansat va primi acest diferential spate si asta ti-o spun 100%.
in toamna/iarna , va aparea un nou A8 si bineinteles ca quattro va avea acel diferential. in primavara lui 2010 va aparea A7.
in toamna lui 2010 va fi A6. acelasi lucru.

orice model nou de masina cu numele audi va fi dotat astfel.

@canan vorbesti de audi fara sa te pricepi. voi reveni.

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 09 martie 2009 - 10:48

  • 0
Ford Focus 2

#252 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 martie 2009 - 11:05

@canan vorbesti de audi fara sa te pricepi. voi reveni.

:D :D :lol:
canan, stai jos imediat! 4 si tie! treci la colt langa relu, mike si toti ceilalti!!! :lol: :D :D

Aceasta postare a fost editata de salesman: 09 martie 2009 - 11:12

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#253 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 martie 2009 - 11:10

................ treci la colt langa relu, milke si toti ceilalti!!! :lol: :D :lol:


Cine-i milke ?
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#254 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 09 martie 2009 - 11:10

Da, e jale... :D

Cu siguranta ca emit si tampenii...dar imi place mariuscr.
Vad ca ignora intrebarea vis-a-vis de masini.
Sa naiba permis?

Voi reveni...
  • 0

#255 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 martie 2009 - 11:17

Cine-i milke ?

am corectat :lol:

eu ma duc sa ma culc, pana nu ma pune sa stau pe coji de nuca :D
auzi, mariusica, data viitoare bag-o pe-aia cu "I'll be back!" :lol:

Aceasta postare a fost editata de salesman: 09 martie 2009 - 11:17

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#256 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 09 martie 2009 - 11:31

ma uit la un film. nu am timp sa scriu acum.
nu e nici o problema sa nu te pricepi la o anumita marca sau la un anumit lucru. nici eu nu ma pricep la mitsu de ex. grav este sa vorbestedespre ceva despre care nu stii sau ai doar informatii vagi. eu nu ma pricep la mitsu si nu vorbesc.

nu este vorba de a sta pe coji de nuci . ci doar mai trebuiesc lamurite niste lucruri aici despre care se vorbeste in necunostinta de cauza. cand cineva se pricepe la un anumit lucru( la a gati de exemplu) mi se pare normal sa aiba dreptul sa-i spuna celui care nu se pricepe sa o lase mai moale.

@mol, eu nu raspund la ironii ieftine ca ale tale.
si in plus de asta, nu consider ca trebuie sa dau atentie unei persoane care spune ca haldex este viitorul tractiunii integrale :D si care isi argumenteaza afirmatia prin faptul ca haldex este pe veyron si de aia haldex reprezinta viitorul. gasesc in acest topic parteneri de dialog mai interesanti.

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 09 martie 2009 - 11:36

  • 0
Ford Focus 2

#257 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 09 martie 2009 - 11:43

Io pun pariu, ca 335i i-o trage lui S5 in toate pozitiile :) ( si pe circuit si in linie dreapta)
Iar cu 2000-3000 de euro iti pui autoblocant pe 335 ;) daca-i cazu



Aceasta postare a fost editata de dinoc: 09 martie 2009 - 11:48

  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#258 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 martie 2009 - 11:46

@dinoc eu pun pariu ca tu nu stii despre ce vorbesti
nota 2 si tu, treci in banca :)

nu este vorba de a sta pe coji de nuci . ci doar mai trebuiesc lamurite niste lucruri aici despre care se vorbeste in necunostinta de cauza. cand cineva se pricepe la un anumit lucru( la a gati de exemplu) mi se pare normal sa aiba dreptul sa-i spuna celui care nu se pricepe sa o lase mai moale.

relu e un bucatar extraordinar, a avut si emisiune la tv
si omul chiar vrea sa invete, nu toti ne-am nascut experti in diferentiale
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#259 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 09 martie 2009 - 11:52

:)
  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#260 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 martie 2009 - 11:55

Mike, nimic nu stii, 2 se da pt copiat!
Iesi afara!!! (adica ''log-out'' pt vorbitorii shakespeare-eni care este ei)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#261 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 09 martie 2009 - 11:59

OK unsubscribed then ...
  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#262 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 martie 2009 - 12:00

Am avut de mancat niste seminte, dar am revenit...

Un automobil cu transmisie integrala permanenta poate furniza multa forta de tractiune si in consecinta multa forta tangentiala in viraj pentru propulsie.
Torsen = TorqueSensing - este un diferential cu trei perechi de sateliti cuplati in aceeasi carcasa . Principiul acestui diferential este ca regleaza momentul motor transmis la fiecare roata in functie de momentul rezistent al fiecarei roti
HALDEX - este un diferential cu patinare controlata in mediu vascos. Regleaza momentul repartizat fiecarei roti in functie de turatia pe care o are fiecare roata . Reglarea puterii transmise pe fiecare punte se face la ambele diferentiale cu ajutorul unei electronici de control .In principiu, ambele diferentiale centrale fac cam acelasi lucru diferenta este mai mult constructiva si de pret .
.Ideea este ca diferentialul Torsen recunoaste patinarea dar nu si cauza acesteia , pe cand HALDEX-ul recunoaste si cauza patinarii .
Sistemele de tractiune integrala se diferentiaza in predictive si reactive.
In cazul cuplajului Haldex functionarea acestuia se bazeaza pe "predictia" pe care o face controlerul cuplajului pe baza input-urilor de la senzori. (in ultima versiune de software puntea spate este "antrenata" in cazul acceleratiilor puternice - laterale si longitudinale pentru a anticipa pierderea aderentei in demaraje sau efectul subvirator in viraje).
Haldex-ul este predictiv

Torsen-ul este reactiv si "intervine" (a se citii reactioneaza) atunci cand apar diferente de viteze de rotatie intre intrare si iesire.

Avantajul Haldex-ului este ca ii poate fi modificat comportamentul din remaparea controlerului AWD. Are si o functionare mai silentioasa.
Haldex-ul permite decuplarea totala a puntii spate in cazul in care se doreste acest lucru (dynotest, derapaje controlate, frana de mana trasa, etc)

Torsenul este putin mai violent in reactii si mai zgomotos. Are si tendinta de a consuma ceva mai mult combustibil pentru ca nu lasa puntea spate "libera" in nici un caz si suplimentar daca se blocheaza frana de mana situatia devine "neplacuta". "
The Haldex center differential is similar to Porsche 959's PSK system mentioned in the above, it is only smaller, simpler and cheaper thus making mass production feasible. The center differential is mounted near the rear axle and just in front of the rear differential. As shown in the picture below, its clutch consists of 6 discs ....
Compare with 959's unit, Haldex's unit has 7 fewer discs in the clutch. This makes the Haldex unit more compact and cheaper. The down side is not capable to handle as much torque (959 had 369 lbft, Audi TT has 206 lbft). Besides, 959's discs were organised as 6 pairs of independent clutches, each actuated by individual hydraulic actuator. The Haldex has just one actuator acting on all six discs, again, this saves weight and cost. However, I suspect if it could vary the amount of torque split as precise as independent clutches

Bateti campii, si-o spuneti si cu vehementa.
V-am spart. Sa nu ma intrebati de post.

Revin, trebuie sa termin semintele.

---PUN PARIU CA N-ARE MASINA.

Aceasta postare a fost editata de mol: 10 martie 2009 - 12:02

  • 0

#263 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 10 martie 2009 - 12:48

@dinoc eu pun pariu ca tu nu stii despre ce vorbesti
nota 2 si tu, treci in banca :)


relu e un bucatar extraordinar, a avut si emisiune la tv
si omul chiar vrea sa invete, nu toti ne-am nascut experti in diferentiale


Mike, probabil si tu m-ai luat la misto dar nu e nici o problema. chestia cu bucatarul a fost doar un exemplu. mi s-a parut funny ca ai spus pe pagina trecuta ca Relu e bucatar.

@dinoc, stii tu ce stii. imi place ca stii sa cauti pe net filmulete insa asa cum am mai zis, lumea nu sta un pic sa se informeze.

da, 335i i-o trage pe circuit lui S5 , nimic de zis, insa asta va fi valabil inca maxim 3-4 luni de zile.
cat despre liniute, as fi un pic mai rezervat. dar nu-i nimic , sa spunem ca i-o trage si acolo.
probabil argumentul tau cat si al lui canan suna ceva de genul: "BMW-ul e BMW frate. Nu te pui cu BMW-ul". astea le auzi la oameni neinstruiti, care se complac in putinul ce-l stiu samd.

Canan.
Incepand cu A5 si apoi cu A4, audi au inceput sa-si monteze motoarele in spatele puntii fata si nu in fata puntii fata ca pana acum. Un pic cam tarziu fac asta, e drept. la restul modelelor de audi, asa este "cum se termina grila fata incepe motorul". orice model nou de audi(A8, A7, A6, A3) va avea motorul in spatele puntii fata si aici rezultatul este distribuital greutatii mai buna pe cele doua punti.
stii de cati CP ar avea nevoie un 335 ca sa i-o traga lui S4 pe circuit? probabil minim 350 cp si un circuit unde sa conteze doar caii putere si nu handlingul.
de exemplu S4 are 333cp si 1765 kg iar 335i are 306cp si 1608 kg conform unor masuratori facute de automotorundsport cu ocazia unui test. S4 are in plus fata de 335i o tractiune integrala care cantareste 100kg si este posibil ca si echiparea masinii testate sa fi fost mai bogata(numai un sistem audio premium de 14 difuzoare cantareste 20 de kg). ceea ce conteaza este ca S4 din test avea 1765kg iar 335i avea 1608 kg. ia sa calculam cate kg/cp au ambele masini. S4 are 5.3 kg/cp iar 335i are 5.25kg/cp.
deci dragul meu canan, S4 are motor mai puternic dar si masina mai grea. practic, raportul kg/cp este aproape identic. ia sa vedem ce poate face fiecare motor si daca lui 335i nu-i trebuiau mai multi cp pt a bate un motor mai bun adica cel de pe S4:
0-80 km/h 3,6 Sek. 4,0 Sek.
0-100 km/h 5,0 Sek. 5,5 Sek.
0-120 km/h 6,8 Sek. 7,8 Sek.
0-130 km/h 7,8 Sek. 8,8 Sek.
0-160 km/h 11,5 Sek. 12,7 Sek.
0-180 km/h 14,6 Sek. 16,9 Sek.
0-200 km/h 18,6 Sek. 21,2 Sek.

primul este S4 al doilea este 335i. daca pana la 100 a fost o diferenta de 0,5 secunde, pana la 200 a fost o diferenta de 2.6 secunde iar ambele motoare au avut de facut un efort identic. kg/cp audi=kg/cp bmw. ca si fapt divers, in 2,6 secunde cat a fost avansul lui S4 o masina parcurge 144.4 metri daca are o viteza de 200km/h. deci, cu atat a ramas in urma 335i. mi se pare destul de rusinos.

uite aici testul automotorundsport: http://www.auto-moto...est-943267.html

pe circuit si nu numai au testat cele doua masini cei de la autozeitung. timpii obtinuti au aratati de mine intr-un post anterior.
de data asta si 335 -ul a fost xdrive.
Canan , spuneai ca de fapt lui 335 ii lipsesc ceva cp in lupta cu S4. uite ca nu-i asa. ii lipsesc mai multi pt a face fata la liniute (cu toate ca are o greutate mica in comparatie cu adversarul).
pe circuit 335 este o masina buna insa conteaza cu cine o comparam. ca daca o comparam cu S4, atunci 335i este in catgoria masinilor de epoca. uite aici concluzia celor de la automotorsport in care din punct de vedere dinamic audi S4 zdrobeste/umileste/calca in picioare pe bmw la capitolul unde era bmw suveran adica la dinamica. handling, slalom, frane, tractiune totul este mai bun la audi. practic, S4 il trimite pe 335 in epoca de piatra atat la capitolul motor cat si la dinamica. acum sa nu ma inteleaga nimeni greist insa daca mi-ar da cineva un 335 nu as spune nu.
remember: S4 are motorul in spatele puntii fata(nu langa bara fata) si un diferential activ pe puntea spate.

uite aici concluzia celor de la automotorundsport: http://www.autozeitu...gesamtbewertung
ignora pe mitsu din ecuatie.


@dinoc, stii tu ce stii. imi place ca stii sa cauti pe net filmulete insa asa cum am mai zis, lumea nu sta un pic sa se informeze.

da, 335i i-o trage pe circuit lui S5 , nimic de zis, insa asta va fi valabil inca maxim 3-4 luni de zile.
cat despre liniute, as fi un pic mai rezervat. dar nu-i nimic , sa spunem ca i-o trage si acolo.
probabil argumentul tau cat si al lui canan suna ceva de genul: "BMW-ul e BMW frate. Nu te pui cu BMW-ul". astea le auzi la oameni neinstruiti, care se complac in putinul ce-l stiu samd.

te-ai intrebat de ce 335i i-o trage lui S5 iar S4 i-o trage lui 335i ??(asta in cazul in care stiai ca 335 si-o ia de la S4).
cum dracu se poate asa ceva , ca doar cele doua masini (S4 si S5) sunt aprope identice.
raspunsul este : din cauza ca S4 si S5 au motoare diferite.
S5 a fost lansat o data cu aparitia lui A5 si in acel moment, V6-le de pe S4 nu era aparut. ca atare s-a apelat pt S5 la acelasi vesnic 4.2 FSI , un motor vechi de minim 5 ani. are el 354cp , este drept insa are un mare dezavantaj: este V8. acest motor depasit tehnic mai este si V8 si are o greutate enorma iar asta face ca motorul sa atarne pe puntea fata chiar daca motorul este amplasat in spatele puntii. greutatea enorma a motorului distruge comportamentul dinamic al lui S5 si de aia si-o ia de la 335i. ce-i drept si-o ia cu aprox 0,2 sec nu cu mai buni de 1,5 sec cum si-o ia 335 de la S4.

probabil nu stii(pt ca nu te intereseaza) ca s-a lansat A5 cabrio care in varianta de S5 cabrio vine cu motorul de 3.0tfsi iar 4.2 fsi a ajuns la tomberon. din vara, S5 in varianta coupe primeste si ea motorul de 3.0 V6 si atunci S5 scapa de zeci de kg inutile pe puntea fata. rezultatul va fi un handling imbunatatit si bineinteles ca 335i si-o va lua.
  • 0
Ford Focus 2

#264 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 10 martie 2009 - 01:02

cred ca va tb sa astepti audiul imbunatatit pana sa il compari cu 335
s-ar putea sa fie cum zici tu....insa deocamdata e doar o presupunere.

ah, si ca as fie clar..eu nu fac misto de tine
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#265 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 10 martie 2009 - 01:12

@mol

The Haldex Traction system is more reactive than preventative, in that the front axle must lose traction and start to spin before the Haldex operates and sends torque to the rear axle. The Torsen's permanent 'full-time' even torque split under non-slipping conditions makes slipping less likely to start.

oare cum poti compara o masina cu tractiune fata ce cateodata devine tractiune integrala cu una cu tractiune integrala???

However, its short reaction time (only a seventh of a wheel spin) relative to systems like a viscous coupling, and ability to fully lock mitigate its theoretical disadvantage to a full-time 4WD (like Torsen) setup.

ca sa nu mai vorbesc ca haldex nu este mantenance free ca daca esti prin noroi si ii bati joc de un haldex acesta se incalzeste si poti face kaka in el pt ca atunci ramani doar cu tractiune fata samd.

intrebare: ce se intampla cu toate masinile serioase de pe lumea asta daca vor dori sa-si puna haldex? probabil stii ca aceste masini au motorul pus pe lungime si nu transversal.

ps: nu te mai increde in toate rahaturile de site-uri ca asta:
http://www.autozine....tion_4wd_21.htm


cred ca va tb sa astepti audiul imbunatatit pana sa il compari cu 335
s-ar putea sa fie cum zici tu....insa deocamdata e doar o presupunere.


pai S4 deja l-a dat la spate pe 335 din toate punctele de vedere : handling, motor samd
imediat cum S5 coupe va avea pe 3.0tfsi sub capota(la vara) se termina si cu 335i coupe. nu vad de ce S4 ar putea iar S5 nu. practic masinile sunt construite pe platforme identice. difera doar motorul ce va fi schimbat la S5 la vara. mentionez ca S5 cabrio deja are 3.0tfsi.


cat despre misto-uri nu cred ca voi mai zabovi mult pe acest forum. daca cineva considera ca a aflat cate una alta de la mine, atunci e bine. daca cineva isi bate joc de niste posturi care sunt documentate atunci chiar ca e pacat de timpul ce-l petrec aici. pe primele pagini am vazut posturi care se vedeau ca vin din copilarii si din nestiinta si de aia am zis ca e bine sa aduc ceva lamuriri.
asa cum am zis, nici eu nu stiu multe, insa sunt dispus sa invat si o iau mai usor cu discutiile despre ceea ce nu stiu. dar sa fii ignorant, sa nu te documentezi si apoi si sa faci afirmatii bazate pe presupuneri si pe pe unele vorbe din popor e grav.

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 10 martie 2009 - 01:23

  • 0
Ford Focus 2

#266 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 martie 2009 - 01:23

mariuscr, din reflexul copy-paste, ai dat copy-paste si la textul deja postat.

Stii tu ce stii ,imi place ca stii ce sa cauti , mai gresesti la copy-paste, da' e omeneste.
La Haldex exista cca. 5-10% permanent si la puntea spate. Din soft se poate duce si mai mult.
Veyronul, ca tot l-ai pomenit, are motorul transversal?

p.s-- nu va mai incredeti in toate rahaturile de topice ca asta.
--ce incredere sa am in spusele tale,daca nu vrei sa zici ce masina ai?

Aceasta postare a fost editata de mol: 10 martie 2009 - 01:30

  • 0

#267 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 10 martie 2009 - 01:46

mariuscr, din reflexul copy-paste, ai dat copy-paste si la textul deja postat.

Stii tu ce stii ,imi place ca stii ce sa cauti , mai gresesti la copy-paste, da' e omeneste.
La Haldex exista cca. 5-10% permanent si la puntea spate. Din soft se poate duce si mai mult.
Veyronul, ca tot l-ai pomenit, are motorul transversal?

p.s-- nu va mai incredeti in toate rahaturile de topice ca asta.
--ce incredere sa am in spusele tale,daca nu vrei sa zici ce masina ai?


MOL, ai idee de ce veyron are haldex si nu altceva?
dintr-un singur motiv: haldex a fost singurul care a putut face fata cuplului dezvoltat de veyron(nu sunt sigur de informatia asta) . in plus de asta , sper ca nu faci confuzia unui haldex de pe veyron cu unul de pe pasat pt ca probabil baldexul de pe veyron costa cat 5 vw passat la un loc si nu cred ca exista cineva atat de prost pe lumea asta sa-si cumpere un vw passat care sa coste 150 .000 euro si sa fie dotat cu un haldex de pe veyron. sa nu confundam un hotel de 5 stele cu o coliba. daca 99,99% din polulati alumii isi permit doar colibe, de ce sarenovam colibele si sa le transformam in hoteluri de 5 stele?!!

da, la haldex exista 5-10 % pe puntea spate si se duce din soft la mai mult in functie de nevoie. hai sa-ti dau un exemplu in ceea ce priveste diferenta intre torsen si haldex.

sa spunem ca am o roata infipta in perete de care este atasat un motor electric cu un buton ce porneste motorul si implicit roata.
-in cazul 1, pun mana pe roata si invart roata. asa actioneaza torsenul: in timp real.
-in cazul 2 , ma duc la buton si apasa butonul astfel incat motorul electric sa invarta roata. indiferent cat de rapid este transmis impulsul electric tot nu are cum acest impuls sa determine roata sa se invarta intr-un timp mai scurt ca atunci cand invart eu roata cu mana mea. asta e haldexul.

indiferent cat de rapid este un senzor(asta este si cazul xdrive) nu are cum sa faca mai repede lucrurile ca un sistem ce actioneaza in timp real.


Mol, nu conteaza ce masina am. vad ca tu ai un M3. sa inteleg ca nu ma ridic din acest punct de vedere la nivelul tau si ca atare nu mi-am castigat dreptul de a vorbi?!

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 10 martie 2009 - 01:49

  • 0
Ford Focus 2

#268 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 martie 2009 - 07:54

Incearca sa fii mai putin vehement, radical in acuzatii daca vrei dialoguri serioase.
Nici tu ,inca, nu detii ,,adevarul'', asadar nu poza in atotstiutor, jignindu-i pe ceilalti, punctual ,chiar. :)
Una e sa combati ideea si alta-i persoana, chiar daca indirect au legatura.

Din partea mea : Bine-ai venit!

p.s.-eu,am Haldexul(de pe Veyron) ;) pe-o amarata de Skoda, iar tu(de ai masina) Torsen-ul Hummer-ului pe-o bijuterie de la vag. ;)
  • 0

#269 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 martie 2009 - 08:19

marius, ai un avertisment de la mine.
desi sint fan VAG mai mare decat tine, imi place ca o discutie sa aiba drept subiect tractiunea integrala si nu ...subiectii paticipanti.
incearca sa discuti la obiect si sa lasi aerele de superioritate.
continuati.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#270 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 martie 2009 - 09:12

de vreo 4-5 pagini m-ati pierdut... :)

fratilor, mai aveti loc in bucataria voastra? invat repede...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#271 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 10 martie 2009 - 09:19

bai am ratat startul aicea
repet pe strada Xdrive pare da shit-vorbesc de ultima evolutie
S4 -vorbim de o masina abia lansata si care a fost conceputa cu ochiul pe 335i care artculeaza de il gasesc dracii pe S4 anterior si S5 modelul actual,sa nu uitam 335i a fost lansat prin 2006 deci a trecut ceva timp.Partea misto la cazanul ala e ca merge cu un boost penibil asa ca probabil urmatorul 335i o sa aiba 2 ,3 suruburi schimbate pe acolo si vro 330-340 cai.Audi face masini foarte misto si in ultimul timp s-a apropiat de BMW poate chiar si depasit in anumite segmente dar trebuie retinut ca aici se compara Audiuri abia lansate cu BMW-uri lansate acum 3,4,5 ani.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#272 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 martie 2009 - 09:49

alt incrancenat.
:)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#273 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 10 martie 2009 - 10:41

dinoc chiar vorbea pe linga, aici se vorbeste de S4 nu de S5, masina cu 330cp V6 SC.

mariuscr vorbeste foarte pe linga. Pina acu mi se parea ca este putin in legatura lucrurile dar se dovedeste ca nu este decit un alt "nuthugger" la VAG.

Cum era inainte: motor/ambreiaj/diferential/cutie. Cum este acum: motor/diferential/ambreiak/cutie. S-au cistigat 15cm, dar motorul este TOT complet in fata puntii fata. In teorie, cea mai nefericita pozitie, mai nefericita si decit motorul spate de la Porsche, pentru ca la FWD mai ai si directie pe rotile alea. Si ca sa nu te obosesti sa comentezi aiurea si pe subiectul asta, uite o imagine care dovedeste. In plus, sint info pe net din plin. Citeste si invata.
(cu rosu e cum era inainte)
http://www.km77.com/.../a4/gra/210.asp
Dupa ce vezi imaginea ar fi ideal sa ii ceri scuze lu canan.

Tot ce s-a vrut high performance pe strada 4x4 din lumea asta a avut diferentiale active din plin. Incepem cu favoritul meu, care are activ central si activ pe spate. Le zice ACD si AYC, cu mult inainte ca audi sa viseze la asa ceva. In plus, softul este scris perfect si masina cu 300cp face minuni pe circuit. Masina e EVO daca nu ti-ai dat seama.
Al doilea exemplar e Skyline care in forma initiala, are layout mai bun ca la EVO. Tractiune in principal pe spate, doar cind e nevoie 4x4. Diferential activ central si spate. La fel, cu ani buni inainte sa se trezeasca audi sau bmw ca e nevoie de asa ceva. Modelul nou a renuntat la activ pe spate, dar inerent solutia e asa de buna incit ai vazut si tu ce face. Motoru pus putin in spatele puntii fata, RWD mai mult cu FWD care intra doar la nevoie.
Al treilea, e noul Legend, din pacate, desi in teorie e excelent, nu a iesit asa bine. Tot cu activ pe fata, in spate are 2 ambreiaje catre cele 2 roti, deci e impropriu spus diferential.
Dupa aia vin restu Subaru DCCD (in teorie nu ideal, in realitate foarte bine tunat), Saab XWD (in teorie foarte bun), xDrive (in teorie foarte bun, cu motorul pus cum trebuie, cu tractiune mai mult spate, dar realitatea n-am vazut sa confirme teoria. Astept impresii cu xDrive de la X6 montat pe o masina adevarata nu pe un vagon) si Audi cu diferentialul activ spate.

Daca te oboseai sa citesti siteul ala de 3 lei cum ne explicai mai sus, intelegeai si de ce un diff activ e ideal. Facem un exercitiu de imaginatie. La iesire din curba atacata tare, luind in considerare unghiul volanului si info de la senzorii rotilor, o masina cu activ va "stii" ca esti pe iesire si va da putere pe spate pentru a stringe curba, maximiza tractiunea si minimiza subvirarea. Un diff pasiv va da 50/50, aruncind masina in subvirare, fortindu-te sa iei piciorul si stricind complet iesirea din curba. Daca nu ma crezi, vezi filmul pe care l-am pus mai sus cu EVO si cu RS6. Exemplu mai clar nu pot sa iti dau. Ia in considerare ca EVO de acolo are pasiv spate, nu are AYC. Acolo masinile nu sunt conduse "curat" pentru a li se ascunde defectele.

Nu mai lua comparatii intre Haldex de la VAG si Quattro de la vag intrucit Haldex de la VAG este un sistem strict pentru tractiune, nu pentru tinuta de drum. Pentru tinuta de drum, posesorii isi pun Haldex Controller. Uita-te la sisteme cu adevarat tari, nu exista comparatii intre ceva pasiv si ceva activ.

Si nu in ultimul drum, sa ne uitam la masinile de curse. WRC in principal. Masinile alea au diferentiale active din plin, asta ar trebui sa iti dea o mica informatie despre care e mai tare.

S4 vs 335i/xi e decisa momentan pentru ca Audi au luat foarte in serios treaba si diferentialul activ spate face toti banii. Sa vedem si cind BMW isi scoate capul din .... si pune pe 335i (un amarit de LSD) sau MDifferentialul ala de la X6 etc.

Cam atit pina acum, am pierdut sirul ineptiilor. Nu pot sa iti spun ca ai o imagine aproape complet gresita asupra unor lucruri si as fi complet surprins sa vad o schimbare.

Pentru restul, cred ca facind caterinca nu faceti decit sa il faceti pe om sa creada ca nu stiti despre ce vorbiti si o dati in diverse si dupa aia pleaca de aici cu imaginea clara cum Quattro a 8-a minune a lumii. Mai bine facem ca la americani "diavole, iesi din acest om" si restu face cor "aleluia, aleluia". :)

Aceasta postare a fost editata de EvilOne: 10 martie 2009 - 10:42

  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#274 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 martie 2009 - 11:00

Mai bine facem ca la americani "diavole, iesi din acest om" si restu face cor "aleluia, aleluia". ;)


:)
pentru asta ai o bere de la mine cand ne vedem!
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#275 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 10 martie 2009 - 11:09

dinoc chiar vorbea pe linga, aici se vorbeste de S4 nu de S5, masina cu 330cp V6 SC.

mariuscr vorbeste foarte pe linga. Pina acu mi se parea ca este putin in legatura lucrurile dar se dovedeste ca nu este decit un alt "nuthugger" la VAG.

Cum era inainte: motor/ambreiaj/diferential/cutie. Cum este acum: motor/diferential/ambreiak/cutie. S-au cistigat 15cm, dar motorul este TOT complet in fata puntii fata. In teorie, cea mai nefericita pozitie, mai nefericita si decit motorul spate de la Porsche, pentru ca la FWD mai ai si directie pe rotile alea. Si ca sa nu te obosesti sa comentezi aiurea si pe subiectul asta, uite o imagine care dovedeste. In plus, sint info pe net din plin. Citeste si invata.
(cu rosu e cum era inainte)
http://www.km77.com/.../a4/gra/210.asp
Dupa ce vezi imaginea ar fi ideal sa ii ceri scuze lu canan.

Tot ce s-a vrut high performance pe strada 4x4 din lumea asta a avut diferentiale active din plin. Incepem cu favoritul meu, care are activ central si activ pe spate. Le zice ACD si AYC, cu mult inainte ca audi sa viseze la asa ceva. In plus, softul este scris perfect si masina cu 300cp face minuni pe circuit. Masina e EVO daca nu ti-ai dat seama.
Al doilea exemplar e Skyline care in forma initiala, are layout mai bun ca la EVO. Tractiune in principal pe spate, doar cind e nevoie 4x4. Diferential activ central si spate. La fel, cu ani buni inainte sa se trezeasca audi sau bmw ca e nevoie de asa ceva. Modelul nou a renuntat la activ pe spate, dar inerent solutia e asa de buna incit ai vazut si tu ce face. Motoru pus putin in spatele puntii fata, RWD mai mult cu FWD care intra doar la nevoie.
Al treilea, e noul Legend, din pacate, desi in teorie e excelent, nu a iesit asa bine. Tot cu activ pe fata, in spate are 2 ambreiaje catre cele 2 roti, deci e impropriu spus diferential.
Dupa aia vin restu Subaru DCCD (in teorie nu ideal, in realitate foarte bine tunat), Saab XWD (in teorie foarte bun), xDrive (in teorie foarte bun, cu motorul pus cum trebuie, cu tractiune mai mult spate, dar realitatea n-am vazut sa confirme teoria. Astept impresii cu xDrive de la X6 montat pe o masina adevarata nu pe un vagon) si Audi cu diferentialul activ spate.

Daca te oboseai sa citesti siteul ala de 3 lei cum ne explicai mai sus, intelegeai si de ce un diff activ e ideal. Facem un exercitiu de imaginatie. La iesire din curba atacata tare, luind in considerare unghiul volanului si info de la senzorii rotilor, o masina cu activ va "stii" ca esti pe iesire si va da putere pe spate pentru a stringe curba, maximiza tractiunea si minimiza subvirarea. Un diff pasiv va da 50/50, aruncind masina in subvirare, fortindu-te sa iei piciorul si stricind complet iesirea din curba. Daca nu ma crezi, vezi filmul pe care l-am pus mai sus cu EVO si cu RS6. Exemplu mai clar nu pot sa iti dau. Ia in considerare ca EVO de acolo are pasiv spate, nu are AYC. Acolo masinile nu sunt conduse "curat" pentru a li se ascunde defectele.

Nu mai lua comparatii intre Haldex de la VAG si Quattro de la vag intrucit Haldex de la VAG este un sistem strict pentru tractiune, nu pentru tinuta de drum. Pentru tinuta de drum, posesorii isi pun Haldex Controller. Uita-te la sisteme cu adevarat tari, nu exista comparatii intre ceva pasiv si ceva activ.

Si nu in ultimul drum, sa ne uitam la masinile de curse. WRC in principal. Masinile alea au diferentiale active din plin, asta ar trebui sa iti dea o mica informatie despre care e mai tare.

S4 vs 335i/xi e decisa momentan pentru ca Audi au luat foarte in serios treaba si diferentialul activ spate face toti banii. Sa vedem si cind BMW isi scoate capul din .... si pune pe 335i (un amarit de LSD) sau MDifferentialul ala de la X6 etc.

Cam atit pina acum, am pierdut sirul ineptiilor. Nu pot sa iti spun ca ai o imagine aproape complet gresita asupra unor lucruri si as fi complet surprins sa vad o schimbare.

Pentru restul, cred ca facind caterinca nu faceti decit sa il faceti pe om sa creada ca nu stiti despre ce vorbiti si o dati in diverse si dupa aia pleaca de aici cu imaginea clara cum Quattro a 8-a minune a lumii. Mai bine facem ca la americani "diavole, iesi din acest om" si restu face cor "aleluia, aleluia". ;)


Boss imbecilii aia de la BMW pastreaza hautoblocantu si alte minunatii pentru M ardei-ar focul ;)
oricum baietii din US dupa ce iau 335-ul dau instant comanda de hautoblocant ,sincer am mai zis si repet imbecilii de la BMW sunt asa de speriati ca 335-ul poate hali piata M3-ului incat nu au bagat nici macar ca optiune autoblocant(rahatul asa incepe de la E46),sunt megacurios daca sistemul de pe X6 va ajjunge vreodata pe urmatoarea serie 3 :)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi