Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Audi Quattro versus restul 4x4- videoclips


  • Please log in to reply
690 replies to this topic

#201 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 08 martie 2009 - 01:30

scopul principal al ei sa fie utila si sa nu te incurce in practica.
mult mai important mi se pare sa schimbe repede si sa fie fiabila decat sa nu schimbe cand dau in rosu. asa as cere si ecu care sa nu taie gazul cand dau in rosu..iar cererea asta ar fi clar mai folositoare
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#202 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 08 martie 2009 - 11:11

pai e utila si nu te incurca in practica pt ca aia cu ne-schimbatul e valabila DOAR pe manual.
ala din filmuletz zice ca schimba repede.

alte "carcoteli"? :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#203 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 08 martie 2009 - 01:32

Vai ce prostii vorbiti multi dintre voi........ confundati modelul de Pajero actual cu gipurile clasice. Tati , Pajero are suspensii independente reglate destul de rigid pentru sosea, comportamentul rutier este foarte aproape de un Logan, e destul de stabil in curbe , mai ales cu tractiunea integrala cuplata. Nu era necesar sa dati o tura cu ea, daca citeati macar vreo revista in care a fost testata aflati ca din punctul asta de vedere surpiza este placuta si in comparativul cu BMW X5 , Porsche Cayenne, VW Touareg , Mercedes ML si parca mai erau niste SUV-uri mari, in Quattroruote, s-a comportat onorabil, nu la nivelul primelor 2 evident, dar n-a oferit surprize si nici senzatii de incomfort. Testul elanului l-a trecut onorabil la 63 km/h. Din practica de zi cu zi va spun ca are o stabilitate asemanatoare cu a Loganului, rezonabila zic eu. Nu puteti sa conduceti Toyota LC120 pe strada si sa trageti concluzia ca Pajero actual se comporta la fel, pentru ca nu este deloc asa.

Haudi Q5 nu ar trebui sa includa termenul de offroad, am mai spus-o odata, tractiunea lui este adaptata pentru miscare, si foloseste impulsul, momentul si giratia. Tractiunea pentru off-road este cu totul altceva, pur si simplu are un pic alte principii de functionare, cinetica se desfasoara altfel. Unii sportivi au nevoie de zaharuri inainte de concurs pentru a li se asigura energie calorica mare in timp scurt , altii se bazeaza pe o dieta proteica , vezi culturistii, etc..... tot mancare e , ambii folosesc si carbohidrati si proteine, dar dozajele sunt diferite, functie de scop, cam asa si aici. Tractiunea lui Q5 este aproape eminamente pentru strada. Pana la urma nu conteaza ce cumperi, ci sa stii ce cumperi.
  • 0

#204 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 08 martie 2009 - 08:13

Singura problema la Pajero este motorul care nu este la nivelul concurentei. In rest, e perfect un 3 usi pentru offroad si mers rezon pe sosea. Masina are acum 33/66 fata/spate, nu mai are caracter subvirator si probleme la testul elanului ca modelul anterior. In plus, 4x4 ala este incredibil ce complex. Unic.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#205 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 martie 2009 - 08:38

tot nu vad rostul discutiilor dupa atata amar de vreme si pareri pro si contra termenului off-road.

e irelevant ce ar putea sau nu sa faca quattro sau alt tip de tractiune, daca ai niste gume mult profilate pe viteze spre 300 km la ora si tractiune in curbe, comparativ cu ce gume au masinile de off-road. e o mica-mare diferenta. poti avea orice tractiune, conteaza cu ce o pui jos.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#206 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 08 martie 2009 - 08:47

Greierasul, sa inteleg ca tractiunea integrala nu-i permanenta?
Adica o cuplezi tu cand ai nevoie si ,,sare'' la o anumita viteza?
  • 0

#207 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 08 martie 2009 - 08:48

Vai ce prostii vorbiti multi dintre voi........ confundati modelul de Pajero actual cu gipurile clasice. Tati , Pajero are suspensii independente reglate destul de rigid pentru sosea, comportamentul rutier este foarte aproape de un Logan, e destul de stabil in curbe , mai ales cu tractiunea integrala cuplata. Nu era necesar sa dati o tura cu ea, daca citeati macar vreo revista in care a fost testata aflati ca din punctul asta de vedere surpiza este placuta si in comparativul cu BMW X5 , Porsche Cayenne, VW Touareg , Mercedes ML si parca mai erau niste SUV-uri mari, in Quattroruote, s-a comportat onorabil, nu la nivelul primelor 2 evident, dar n-a oferit surprize si nici senzatii de incomfort. Testul elanului l-a trecut onorabil la 63 km/h. Din practica de zi cu zi va spun ca are o stabilitate asemanatoare cu a Loganului, rezonabila zic eu. Nu puteti sa conduceti Toyota LC120 pe strada si sa trageti concluzia ca Pajero actual se comporta la fel, pentru ca nu este deloc asa.

Haudi Q5 nu ar trebui sa includa termenul de offroad, am mai spus-o odata, tractiunea lui este adaptata pentru miscare, si foloseste impulsul, momentul si giratia. Tractiunea pentru off-road este cu totul altceva, pur si simplu are un pic alte principii de functionare, cinetica se desfasoara altfel. Unii sportivi au nevoie de zaharuri inainte de concurs pentru a li se asigura energie calorica mare in timp scurt , altii se bazeaza pe o dieta proteica , vezi culturistii, etc..... tot mancare e , ambii folosesc si carbohidrati si proteine, dar dozajele sunt diferite, functie de scop, cam asa si aici. Tractiunea lui Q5 este aproape eminamente pentru strada. Pana la urma nu conteaza ce cumperi, ci sa stii ce cumperi.

fara suparare dar ce se compara pe acilea nu mai masini de off road nu e Q5 e SUV X5 e SAV sau dracu mai stie cum ai zice

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_X5 http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_X3
e o mica mare diferenta
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#208 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 martie 2009 - 08:59

daca el e multumit cu ce face masina lui si eu cu a mea, nu vad unde e metafora.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#209 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 08 martie 2009 - 09:22

si io sunt multumit de cc, dar vreau si-un pajero! :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#210 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 martie 2009 - 09:53

N-auzi ca astea nou au suspensii independente si pe spate ? Ce sa faci cu ea in off-road ? Cauta una veche.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 08 martie 2009 - 09:53

  • 0

#211 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 08 martie 2009 - 10:21

da, avand susp independente pe spate am impresia ca e mai rapida pe sosea chiar decat cc-ul lui..
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#212 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 martie 2009 - 10:23

N-auzi mah ca-i ca un logan ?
  • 0

#213 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 08 martie 2009 - 10:24

pai da..

"Din practica de zi cu zi va spun ca are o stabilitate asemanatoare cu a Loganului, rezonabila zic eu."
rezonabila pt tine :D si f bine ca esti multumit
pt mine n-ar fi rezonabila, si nu sunt dispus sa sacrific atat de multa stabilitate pt capabilitati offroad extrem pe care nu le voi folosi niciodata
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#214 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 martie 2009 - 10:26

....... si nu sunt dispus sa sacrific atat de multa stabilitate pt capabilitati offroad extrem pe care nu le voi folosi niciodata


Offroad extrem cu suspensie independenta ? Poate in filmele de desene animate.... :D
  • 0

#215 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 08 martie 2009 - 11:10

N-auzi ca astea nou au suspensii independente si pe spate ? Ce sa faci cu ea in off-road ? Cauta una veche.

stiam ca sunt independente :D
pt offroad-ul pe care il vreau eu + asfaltul pana acolo, e numai buna!
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#216 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 martie 2009 - 11:18

Pentru ce vrei tu, ASTA mi se pare mult mai potrivita. In off-road ii da clasa lu Pajero, pe sosea (tu) mergi putin, si la bani nu mai vorbesc...
  • 0

#217 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 09 martie 2009 - 11:58

Baieti pe mine nu ma deranjeaza SUV-ul in principiu, ba chiar mi se pare interesanta si foarte buna gaselnita de a pune o tractiune integrala adaptata soselei unui monovolum mai luxos, pana la urma pot gasi o justificare si pretului care pare cateodata exagerat, insa sa pui accentul ca producator pe caracterul de offroad al acestor masini mi se pare o exagerare toxica pentru client. Pe scurt ma deranjeaza reclamele exagerate de genul Renault Koleus sau cele de la Nissan X-trail, atata tot, pledez pentru cumpararea unei masini in cunostiinta de cauza. Recunosc ca unii producatori de SUV-uri au reclame corecte, daca nu ma insel BMW cred ca niciodata nu a aratat suv-urile lor in niste ipostaze "jenante" in reclame, chiar si la showroom-ul BMW vanzatorii nu au avut accese de mandrie cu caracterul offroad al masinilor, chiar au bun simt si am impresia ca nici Audi nu a pedalat pe chestia asta, mai mult noi (eu) ne-am starnit din cauza filmuletului. Zic eu ca e bine daca ne-am lamurit cam cum stau lucrurile real.

Relu mi-e teama ca nu reusesti sa atingi punctul drept la tinta. Gipurile scoase din fabrica de tipul lui Pajero fac un offroad de nivel mediu, deci nu e cazul sa aibe punte rigida, in fapt nici un gip din aceasta clasa nu are ambele punti rigide, ci doar spatele eventual, adica fix degeaba in offroad-ul mediu. Cand iei un shantz niciodata nu-ti cedeaza puntea spate, ci in 99,99% din cazuri cedeaza fata, care la toti este independenta. In plus o suspensie independenta si pe spate s-ar putea sa te ajute mai mult in offroad-ul mediu fata de o punte rigida, intr-un astfel de caz solicitarile nu ating extremul, insa un teren friabil, cu grohotis, nisip, zapada, polei etc... e intalnit destul de des. Nu cred ca ti-ar placea sa-ti fuga masina de sub tine in astfel de situatii, mai ales daca esti in panta cu un grad accentuat de inclinare. In plus Pajero stock, asa cum vine el nu trebuie niciodata (macar teoretic) sa se rastoarne, sa se puna pe o parte, etc... deoarece masina este inca o varianta stradala si de familie, sunt sanse foarte mari sa nu fi singur in masina, sa mai ai si un copil, o nevasta, poate o soacra......... Puntile rigide (ambele) sunt foarte bune pentru anumite situatii, nu mereu. Daca nu stii ce ai sub fund, ce conduci, intotdeauna vei avea nemultumiri sau mai grav, accidente.

EvilOane ce inseamna ca mototrul nu este la nivelul concurentei ?
  • 0

#218 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 martie 2009 - 12:17

In plus o suspensie independenta si pe spate s-ar putea sa te ajute mai mult in offroad-ul mediu fata de o punte rigida


Asta-i bancul zilei ? :D
  • 0

#219 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 09 martie 2009 - 12:59

:D asa se vede daca te uiti la desene cu papusi
  • 0

#220 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 01:01

relu, zi-le tati ca ai ani de offroad la activ, ca poate oamenii nu pricep ce povestesti tu de la volanul unui bolid SAWD.

iar eu am experienta lipsei de drumuri din romania cand vine vorba de garda la sol mica. ok, exemplul ca sunt atatia care merg e valid, cum merg, e un aspect ignorat. ce e cert e ca multi de pe forum au dat cu ele de pamant grav, masini oarecum normale sau peste (deja 15-16cm garda e ceva). asta e realitatea drumurilor din romania. de asta nemtii nu se omoara dupa SUV-uri. chiar nu le sunt necesare.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#221 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 09 martie 2009 - 01:18

Cata cand dai de pamant cu o compacta din cauza gropii sa fi sigur ca indoi destule si la un SUV.
  • 0

#222 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 01:22

mai sa fie, in 2 ani n-am sgariat decat 1 cm din scutul de plastic la forester :D si asta pe transalpina. in rest s-a mers fara restrictii.

nu denatura discutia iar prin schimbarea argumentelor sau selectarea lor.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#223 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 martie 2009 - 01:30

de cand SUVurile sunt monovolume?!
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#224 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 01:34

cum sa nu, monovolume de fite :D

Aceasta postare a fost editata de cata69: 09 martie 2009 - 01:34

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#225 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 martie 2009 - 01:35

cei 5-10 cm de garda la sol pe care ii are in plus un SUV fata de o compacta, fac o diferenta foarte mare.
cel putin la fel de mare ca reductorul + dif blocabil intre un Offroader si un SUV.

atunci cand o compacta loveste, de cele mai multe ori doar atinge, alteori atinge mai grav, rar rupe ceva.
deci daca ar mai fi avut 5 cm in plus nici macar nu ar fi atins...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi