Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Audi Quattro versus restul 4x4- videoclips


  • Please log in to reply
690 replies to this topic

#226 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 martie 2009 - 01:39

cum sa nu, monovolume de fite :D

inseamna ca-s eu defect, mie mi se pare ca sunt in 2 volume
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#227 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 01:54

esti defect nene. stai jos! 4!
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#228 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 martie 2009 - 02:26

:hammer: :cry:
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#229 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 02:29

Imagine amplasata
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#230 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 09 martie 2009 - 03:56

ma uit pe pagina 9 si vad persoane care au lacune grave, sunt rautacioase sau nu citesc cu atentie ce scriu cei cu care dialogheaza.

in primul rand haideti sa alungam termenul de gheata pt ca pe gheata tot ai aderenta fie si de 1%. sa folosim mai bine termenul de "roti in aer".
-pt domnul relu :quattro pleaca de pe geata daca are cate o roata de pe fiecare punte in aer indifenent ca rotile in aer sunt de pe partea stanga, dreapta sau pe diagonala. acest lucru se face multumita EDL-ului care nu este el LSD , dar este ceva in plus fata de niste amarate de diferentiale deschise fata/spate care nu mai au nimic in plus(vezi o parte dintre masinile subaru).

-situatia in care fie rotile fata sunt in aer fie cele spate. tot pt d-l Relu. Probabil nu stii cum functioneaza un Torsen. Pacat sa te lansezi in discutii despre masini cu tractiune integrala fara sa ai minime cunostinte despre cum functioneaza acestea. Acelasi lucru il pot spune despre Mike Tek Racing. Nici nu mai vorbesc de Salesman care face si dumnealui afirmatii transante fara un bob de cunostinte in materie. Acum, ca o masina echipata cu diferential central torsen daca ramane cu rotile fata sau spate in aer chiar nu are nici o importanta pt ca eu nu am vazut masini care sa mearga pe doua roti iar rotile alea sa fie amplasate fie in fata fie in spate. am vazut caini care merg pe doua labe si in general sunt cele din spate si am vazut caini, la circ care sunt capabili sa mearga pe labele din fata. masini mergand astfel nu am vazut niciodata ca sa spui ca daca ai torsen esti desavantajat
Indiferent ca aratati voi masini ca Audi Allroad urcate pe elevator si careia i se invart rotile spate in gol sau filmulete facute de BMW in care este un seria 5 cu rotile spate urcate pe role si o ia din loc, iar un A8 nu face asta, chiar nu are nici o importanta pt ca astfel de situatii nu se pot intalni in practica. dar nu coneaza, cine stie cum functioneaza un diferential central Torsen (care btw este ultimul muget al diferentialelor centrale cel putin pt AWD de strada si nu numai) stie ca daca vrea sa dea o masina jos de pe un elevator pe care sunt suspendate rotile spate sau fata, apasa pedala de ....frana. Deci, Mike tek racing, Mol, Relu, Salesman quattro/torsen pleaca de pe loc si cu ambele roti de pe o punte in aer insa conteaza sa stii cum. nu mica mi-ar fi mirarea ca seria 5 tot cu pedala de frana sa fi coborat de pe role.
-auzi, haldex este viitorul tractiunii integrale. chiar imi vine sa rad Mol. cu tot respectul insa o aberatie mai mare ca asta nu am citit. pe ce iti bazezi aceasta afirmatie ? pe faptul ca un veyron are haldex? cate odata nu imi vine sa cred ce citesc.
-Alex 230ro. indiferent ce spun reclamele BMW sa stii un lucru. quatro este preventiv iar xdrive este reactiv. ca sa intelegi ce spun : quattro/torsen este un diferential mecanic si actioneaza in timp real. xdrive se bazeaza pe electronica si prima data trebuie ca sistemul sa sesizeze o problema si apoi reactioneaza indreptand situatia. quattro/torsen nu da voie respectivei probleme sa apara. indiferent cum ai da-o un torsen/quattro "isi da seama" mai repede fata de un "xdrive". ca, noi soferii nu reusim sa constientiezam interventia sistemului de tractiune integrala asta e partea a doua insa deocamdata quattro >>>xdrive si probabil asa va fi si peste inca ceva ani.

PS , un quattro de pe un haudi nu va fi niciodata pregatit pt off road asa cum sunt sistemele de tractiune integrala de pe off-roadere veritabile ca Lada Niva, land rover, Pajero, Land cruiser samd insa un quattro este un compromis excelent intre rularea pe asfalt si drumuri dificile cu noroi zapada si cred ca 99,99% dintre noi asta ne dorim sa stie sa faca o masina.

va dau si biografie sa studiati:
http://auto.howstuff...heel-drive4.htm
http://auto.howstuff...fferential6.htm
http://auto.howstuff...fferential6.htm


pana una alta, cititi si puneti-va la punct.
interesant este ca ati pus filmuletul ala cu Hummerul ce se urca pe pereti. ala are diferential central torsen si in acelasi timp torsen atat pe puntea fata cat si pe spate(deci sunt 3 diferentiale torsen in total). si cu hummerul , daca vrei sa scapi din situatii dificile , apesi pe frana. ce ti-e si cu tractiunea asta integrala !!! ca sa pleci de pe loc, apesi pe frana!!!

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 09 martie 2009 - 04:08

  • 0
Ford Focus 2

#231 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 martie 2009 - 04:17

-situatia in care fie rotile fata sunt in aer fie cele spate. tot pt d-l Relu. Probabil nu stii cum functioneaza un Torsen. Pacat sa te lansezi in discutii despre masini cu tractiune integrala fara sa ai minime cunostinte despre cum functioneaza acestea. Acelasi lucru il pot spune despre Mike Tek Racing. Nici nu mai vorbesc de Salesman care face si dumnealui afirmatii transante fara un bob de cunostinte in materie. Acum, ca o masina echipata cu diferential central torsen daca ramane cu rotile fata sau spate in aer chiar nu are nici o importanta pt ca eu nu am vazut masini care sa mearga pe doua roti iar rotile alea sa fie amplasate fie in fata fie in spate. am vazut caini care merg pe doua labe si in general sunt cele din spate si am vazut caini, la circ care sunt capabili sa mearga pe labele din fata. masini mergand astfel nu am vazut niciodata ca sa spui ca daca ai torsen esti desavantajat

pai atunci de ce n-ajunge un fwd cu LSD?
ca nici eu n-am vazut masini cu rotile fata in aer daca fol acelasi argument.
eu pot insa sa pun pariu ca una cu torsen daca o scapi cu spatele in sant (sau cu fata) iar santul ala e plin de zapada...acolo ramai sa o admiri. asta pentru ca cealalta punte nu te va scoate.
e complicat?

pe relu sa-l scuzi, nu prea stie cum e cu mecanica, el e de profesie bucatar, permis auto abia a luat de vreo 2 ani si in viata lui nu a condus decat pe magheru (in rest il mai plimba sotia)
de chestii de mecanica, 4x4, diferentiale si alte chestii nu prea a auzit...dar e dornic sa invete
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#232 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 martie 2009 - 04:35

M-ai dat de gol.... :crying:
  • 0

#233 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 martie 2009 - 04:54

asta e...trebuia sa le spui africanilor...nu va luati 4x4, merge una cu tractiune fata ca n-am vazut prea multe masini ridicate de rotile din fatza asa ca nu o sa fiti dezavantajati
dar nah, daca nu te pricepi
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#234 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 09 martie 2009 - 05:13

Mike,
nici sa exageram in halul asta. doua punti care trag masina si ambele punti cu LSD ar fi ideal(m-as multumi si cu EDL in loc de LSD) pt ca nu trebuie sa ne gandim doar la situatia rotilor suspendate. mergand prin zapada, cu gheata uneori , cu noroi, doua punti care pun in miscare masina sunt ideale in comparatie cu doar o punte, insa sa razi de o masina ce are spatele suspendat e chiar naivitate. eu nu am combatut ideea de tractiune integrala cum incerci tu sa demonstrezi . indifernet cum ai da-o 4>2 indiferent ca este un 4 cu minus iar 2 este cu plus.

revenind la sant,
important este ca in situatia descrisa de tine, sa fie fizic posibil sa iesi din zapada respectiva. ca daca ramai cu burta pe pamant si cu rotile(sa spunem cele fata) in zapada atunci nu te mai scoate decat tractorul.
torsenul de pe audi functioneaza dupa principiul " T3" adica 3:1(cel putin asa era inainte cand standard era 50%-50% fata/spate si se putea merge pana la maxim 75% pe fiecare punte). nu sunt sigur 100% acum de cand distributia standard a cuplului este 60% spate -40% fata si poate merge pana la maxim 85% spate si 65% fata. nu stiu sa calculez(ma incurc in cifre) insa cred ca este tot 3:1 si nu 4:1. unul mai destept ca mine ar putea calcula daca este vorba de 3:1 sau de 4:1 in situatia in care cuplul este standard 60-40 si merge pana la maxim 85 spate respectiv 65 fata.

practic , spre deosebire de ceea ce cred naivii care spun ca ma doare in cot ca rotile de pe fata sunt in sant si in zapada in acelasi timp ca am rotile de pe spate care sunt pe asfalt si alea primesc 85% din cuplu si ies afara din zapada(ceea ce este total fals), torsenul functioneaza dupa alt principiu. daca pe rotile fata am o oarecare aderenta si astfel masina reuseste ca puna un anumit cuplul jos, torsenul , pe baza principilui 3:1 va fi capabil sa trimita spre puntea spate de 3 ori mai mult cuplu decat este in stare sa puna pe rotile din fata jos. cand faci totalul vei ajunge la concluzia ca folosesti doar 20% din cuplul masinii iar restul de 80% se pierd in neant. cel mai fain este ca ai un torsen ce functioneaza pe princpiul 4:1 , sau 5:1 sau, ceea ce este imposibil, 100:1 iar atunci nu mqai ai probleme cu situatia descrisa de tine.

ok, cum se poate rezolva situatia in care esti cu rotile fata in zapada si in sant in acelasi timp iar cu rotile spate esti pe asfalt. asa cum am demonstrat anterior, nu e mare sfaraiala sa fii cu rotile spate pe asfalt pt ca primesti de 3 ori mai mult in comparatie cu rotile fata iar daca alea fata primesc putin, si cele spate primesc putin(e drept ca de 3 ori mai mult).
e un principiu al fizicii: daca aplici o forta asupra unui obiect , el iti va raspunde cu acceasi forta. actiune si reactiune. torsenul poate fi pacalit doar cu pedala de frana insa ca sa faci asta intr-o situatie dificila trebuie sa fii oarecum meserias si este mai indicat sa ai cutie automata si, pisti un pic pedala de frana cu piciorul stand(chiar daca ti se infraneaza toate 4 rotile) iar cu piciorul drept accelerezi. important este sa nu apesi pe frana ca prostul si sa ingreunezi situatia si mai tare. calcand un pic frana de picior, rotile din fata care sunt in sant pierd mai putin cuplu si astfel se duce de 3 ori mai mult cuplu decat cel ce initial rotile fata il pierdeau , catre rotile din spate.
situatia mai buna este sa fii cu rotile spate in sant si sa folosesti doar frana de mana care iti infraneaza rotile spate iar rotile fata sunt neafectate de frana si astfel pot lucra neoprimate.
deci, situatia cu allroadul pe elevator si A8-ul cu rotile spate pe role este simpla si se putea iesi de acolo folosind frana de mana. mai grav era daca erau rotile fata suspendate ca trebuia folosita frana de picior.
ce dracu te faci cand ai cutie manuala si trebuie sa manipulezi simultan ambreiajul, frana si acceleratia????!!!!!!!
ce sa-i faci, nimic nu este perfect si cu siguranta nici torsenul nu este. sper ca nu vii cu o idee care spune ca vascocuplajul este peste torsen !!!


LATER EDIT.
hai sa fim seriosi , ca in africa pe dune nu te duci cu quattro. sunt alte masini facute pt zona respectiva, masini veritabile aff road cu diferentiale blocabile manual, reductor de turatie samd.
noi vorbim de lumea simpla a noastra.
BTW daca americanii pt H1 pun 3 torsen pe masina si apoi le trimit prin Irak, Somalia si Afganistan, probabil stiu ei de ce fac asta.

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 09 martie 2009 - 05:23

  • 0
Ford Focus 2

#235 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 05:24

nu, ca la subaru tot cu frana se rezolva, numai ca la subaru trebuie ca o roata de pe fiecare punte sa fie lipsita de aderenta, nu o punte in sine.
as fi curios cum, chiar un average joe (adica sofer), se poate descurca cu pedalele in cazul descris de tine, folosind o tehnica din pilotaj.

in rest, ultimul xdrive e tocmai preventiv, asta a si fost pasul enorm de la vechea generatie. oricum discutam despre limite fizice, ca nici o masina nu sfideaza natura.

pun 3 tocmai pt a nu se afla in situatiie descrise. asa cum baga si subaru pe sti toti dracii de pe lume. nu se aplica insa la masinile normale.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#236 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 martie 2009 - 05:25

n-am zis nicaieri ca e peste, doar ca sunt situatii in care torsen nu te va scoate.

baza principiului N:1 de la torsen se bazeaza pe o presupunere pe care ai enuntat-o si tu...ca trenul fara aderenta are totusi "CEVA". daca n-are, masina sta acolo
si 100:1 e complet inutil daca pe puntea cu probleme ai aderenta 0

nu tb sa fii mare meserias sa folosesti 3 pedale doar cu 2 picioare. trebuie doar putin exercitiu, pe frana nu tb mare presiune pt procedeul descris de tine

asa cum a mea nu pleaca daca am aderenta 0 pe cate o roata de pe fiecare punte (dar pleaca f bine daca am o punte cu probleme, oricat de mari si cealalta fara) torsen face fix invers
avantaje si dezavantaje

nu, ca la subaru tot cu frana se rezolva, numai ca la subaru trebuie ca o roata de pe fiecare punte sa fie lipsita de aderenta, nu o punte in sine.
as fi curios cum, chiar un average joe (adica sofer), se poate descurca cu pedalele in cazul descris de tine, folosind o tehnica din pilotaj.

in rest, ultimul xdrive e tocmai preventiv, asta a si fost pasul enorm de la vechea generatie. oricum discutam despre limite fizice, ca nici o masina nu sfideaza natura.

pun 3 tocmai pt a nu se afla in situatiie descrise. asa cum baga si subaru pe sti toti dracii de pe lume. nu se aplica insa la masinile normale.

se poate cata, am folosit iarna trecuta frana la niste manevre similare pentru ca aveam gume de vara pe masina si nu ieseam din niste sleauri
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#237 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 05:36

te-ai si gasit sa te dai drept exemplu :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#238 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 09 martie 2009 - 05:37

Mike, indiferent cum ar fi, intr-o zapada tot ai "CEVA" si cred ca e mai usor sa ajungi cu rotile dreapta si chiar stanga intr-un sant decat sa ajungi cu fata sau cu spatele. cu spatele sa ajungi in sant trebuie sa fii chiar prost.
fuck, cum te-ai descurat cu cele 3 pedale? eu nu cred ca as putea. vezi tu, la un quattro este f mare posibilitatea sa ai cutie automata pe masina si astfel ai doar doua pedale si te descurci mai usor daca este un sofer mai slabut.
nu inteleg de ce nu folosesc audi un fel de EDL si pe diferentialul central? ar fi lucrurile mult mai simple. cu ce ar putea afecta negativ comportamentul masinii pe asfalt? e clar ca in conditii dificile de zapada/noroi ar aduce un avantaj. nu zic sa ai pe quattro un diferential blocabil manual ca deja asta e pt off roadere, dar macar un senzor acolo se putea pune.

poti sa calculezi daca plecand de la un standard de 60-40 ce merge pana la 85 respectiv 65, daca e un 3:1 sau este 4:1 ? eu nu pot . nu stiu de ce nu-mi iese calculul.

cum este principiul de functionare la Xdrive? stie cineva sa-l explice ?
sunt curios daca pe forumul dedicat BMW unde aproape toti au ajuns la concluzia ca nu exista sistem de tractiune integrala mai performant ca xdrive, stie cineva cum functioneaza. ce diferential central are bmw si ce mai are pe fiecare axa?

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 09 martie 2009 - 05:44

  • 0
Ford Focus 2

#239 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 06:16

x-drive (nu se aplica pt x6 care e mai smecher), este 60-40 (spate/fata) controlat de DSC, gandeste pt tine. adica in cazul de mai sus, ar pune el frana. de asemenea poate trimite cuplu 100% la roata cu aderenta, in curbe poate frana rotile de la interior etc.

din cate stiu eu toate se afla in cutie, care face transferul de cuplu spate/fata, diferentialele sunt deschise toate, functioneaza pe alt principiu si e gandit in esenta pt sosea.

audi a inceput sa bage mai nou diferentiale inchise.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#240 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 09 martie 2009 - 07:42

Cata 69.
sunt f multe lucruri ce se bat cap in cap in ceea ce spui tu si asta ma face sa ajung la o anumita concluzie.

daca diferentialele sunt deschise atat cele fata cat si cele spate inseamna ca imita suficient de mult unele modele de subaru. diferentiale deschise fata spate duc la impotmolire in cazul in care cate o roata de pe fiecare punte pierde aderenta. asta e clar si de necombatut.

chestia cu franatul rotilor din interior in curbe este imposibila si nu cred ca ar aborda un constructor asa ceva. probabil este la fel ca la noul audi S4, masina la care pe puntea spate, la rulajul in viteza pe asfalt si curbe, cuplul de pe puntea spate este distribuit intr-un mod dinamic adica mai mult cuplul catre roata spate dinspre exteriorul curbei si asta duce la imitarea comportamentului unui masiniRWD , S4 fiind un AWD. acest quattro care este generatia 6 a aparut asta toamna prima data la S4 si va fi disponibil pt orice masina cu quattro fiind inclus in tractiunea quattro standard. deci, nu apare franare ci o distribuire dinamica a cuplului.
din ce stiu eu, chestia asta cu distribuirea dinamica a cuplului pe asfalt este valabil pt ambele punti la X6.

cuplul trimis 100% la o roata in general este teorie. practica este alta. 100% pe o roata este o caracteristica a masinilor offroad veritabile landcruiser, si alte nebuneli. asta poate sa faca si un touareg si sunt sigur ca daca pun in off-road un touareg echipat standard(fara reductor si diferential central blocabil) langa un X6, bmw-ul nu are nic cea mai elementara sansa si asta nu din cauza garzii la sol.

cata 69, nu m-a multumit raspunsul. mi-ar conveni sa aflu exact ce componente echipeaza un xdrive si apoi pot sa interpretez singur ce pot sa faca acestea.
btw , ce este DSC?

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 09 martie 2009 - 07:45

  • 0
Ford Focus 2

#241 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 08:15

DSC e ESP-ul lor, poate e mai usor de inteles asa. de aici si posibilitatea de a frana fiecare roata. nu ramane blocata tocmai pt ca dupa cum spuneam, franeaza singura la nevoie.

S4 s-ar putea compara la tractiune cu X6, dar metodele adoptate sunt diferite. la restul sistemelor xdrive transferul de cuplu se face prin cutie cu un motor electric care actioneaza un sistem "multiple dry clutch", nu cu diferential central torsen ca la audi (T3 ala - apropo, EDL sunt tot deschise, controlate electronic, iar asta de pe S4 de care spui va fi tot unul controlat electronic doar pe spate, activ care tocmai ca NU va mai frana, ci va redistribui cuplul, solutie adoptata si pe X6 si care pare net superioara celei cu franarea - asa cum face si ESP-ul).

touareg echipat standard nu cred ca e mare branza, cu tot 4motion-ul lui special. X6 NU e gandit pt offroad (de fapt despre ce offroad discutam?), dar pe sosea e peste orice touareg cu orice echipari speciale disponibile, pt asta fiind gandita masina si sa poti ajunge la cabana de la munte pe un drum, nu prin padure.
ba cine a testat X6 a cam ramas cu impresia ca este si peste multe berline. din nefericire X6 e o masina mare si grea. daca vor pune sistemul pe restul modelelor, va fi mult mai bine.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#242 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 08:29

se pare ca la x6 e folosit acelasi principiu de electric motor driven dry clutch (cate unul pt fiecare roata spate) si in loc sa franeze roata de la interior, va creste viteza de rotatie pt cea de la exterior (desigur ca se poate si invers, depinde daca e supra sau subvirare)
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#243 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 martie 2009 - 08:52

din pacate n-am inteles mai nimic din ce ai scris tu acolo, mare parte din vina exprimarii...
ca idee incearca sa formulezi propozitii mai scurte si cu mai putin paranteze, mai ales cand pui si numere. altfel scrii degeaba...

si fii mai putin categoric in aprecieri negative la adresa altor membri ai forumului; nu aduc nimic bun.

Aceasta postare a fost editata de salesman: 09 martie 2009 - 08:53

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#244 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 09:12

din pacate n-am inteles mai nimic din ce ai scris tu acolo, mare parte din vina exprimarii...
ca idee incearca sa formulezi propozitii mai scurte si cu mai putin paranteze, mai ales cand pui si numere. altfel scrii degeaba...

si fii mai putin categoric in aprecieri negative la adresa altor membri ai forumului; nu aduc nimic bun.


cu mine vorbesti? eu n-am apreciat nimic.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#245 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 martie 2009 - 09:13

:D :D :lol: :lol:

nu ma cu tine, cu mariuscr, evident
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#246 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 09 martie 2009 - 09:49

salesman, acum sa nu-mi fie cu banat insa nu e vina mea ca tu nu ai inteles nimic. eu zic ca m-am exprimat suficient de clar si am fost fluent in ceea ce spuneam. daca vrei sa intelegi ce spune cineva in limba engleza, nu trebuie sa stii la perfectie limba lui shakespeare insa daca stii o buna parte din cuvinte iti este mai usor sa leintelegi pe celelalte din context. get it?!
si faza nostima este ca afirmatii categorice impotriva lui quattro, aproape exprimate ca niste axiome au venit inclusiv de la tine, persoana care se pare ca nu prea stie f multe pe acest subiect.

cata 69, asa este , touareg nu e mare branza in off road. nimic comparabil cu un pajero de exemplu insa clar ca este peste x6 dar, privind modul cum ai descris tu xdriveul pe pagina trecuta scoatea in evidenta ca nici toyota, mitsu, nissan si nici lada nu s-ar putea apropia de xdrive in offroad ceea ce nu este asa. optionalele ce se pot pune pe touareg nu-l ajuta pe asfalt. nimic nu poti pune pe touareg pt a-i imbunatati copmportamentul rutier ci dora niste amarate de jante de 20. reductorul de turatie si diferentialul blocabil manual sunt pt off road. departe de mine sa spun ca ar exista legaturi intre comportamentul unui touareg pe sosea si al unui x6.

nu mai stiu cine intreba pe paginile trecute despre cum se comporta un S4 pe circuit impotriva lui 335i.
nu am gasit nici un filmulet insa am gasit niste timpi cronometrati pe circuitul lui:

autozeitung
S4 - 1:41:8
335xi - 1:43:1

Hokenheim:
S4 - 1:16:7
335i- 1:18:0


http://www.fastestla...9d84e97aa7.html

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 09 martie 2009 - 09:54

  • 0
Ford Focus 2

#247 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 martie 2009 - 10:01

pai nu cum l-am descris, asa este el. doar ca e "ghidat" de "ESP", gandit pt sosea clar. in offroad primeaza mecanica pura, nu am stiinta de sisteme electronice care sa mimeze unele mecanice si care sa fie si eficiente. orice butoane "magice" are land rover de exemplu, in spate sta mecanica pura. unde mecanica nu e, se chinuie si alea de nu stiu de ele. si desigur ca are si mecanica asta o limita. o masina de offroad extrem e ca una de curse, aproape imposibil de condus pe sosea, fiecare gandita cu un scop precis. SUV-urile trebuie sa fie polivalente, dar, dupa cum am spus, unele sunt impinse ceva mai mult spre sosea, altele spre "offroad" (intr-o oarece acceptiune larga), tocmai pt ca au public diferit.

oricum pt sosea solutia cu diferential spate activ electric pare excelenta. sa vedem cine o implementeaza si pe ce masini. la bmw s-ar putea sa mai dureze mult si bine pana generalizeaza dynamic performance control si dynamic drive.

nu am gasit nici un filmulet insa am gasit niste timpi cronometrati pe circuitul lui:

autozeitung
S4 - 1:41:8
335xi - 1:43:1

Hokenheim:
S4 - 1:16:7
335i- 1:18:0


http://www.fastestla...9d84e97aa7.html


pana nu baga sistemele amintite mai sus si bmw, aproape imposibil sa stea langa S4, o masina cu totul exceptionala si noua.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#248 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 09 martie 2009 - 10:09

Mariuscr, de nu-i secret, ce masini 4x4 ai condus si, mai ales, ce masina ai?
Asta, asa, pentru a avea un punct .

-contrar a ceea ce-ai scris, probabilitatea de a ramane fara aderenta in cadrul unei punti este mult mai apropiata de realitate decat permutarile explicate de catre tine

-torsen-ul are ,,valoare'' doar de-i prezent in numar de trei altfel , greutate in plus, in situatii critice.
  • 0

#249 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 martie 2009 - 10:29

salesman, acum sa nu-mi fie cu banat insa nu e vina mea ca tu nu ai inteles nimic. eu zic ca m-am exprimat suficient de clar si am fost fluent in ceea ce spuneam. daca vrei sa intelegi ce spune cineva in limba engleza, nu trebuie sa stii la perfectie limba lui shakespeare insa daca stii o buna parte din cuvinte iti este mai usor sa leintelegi pe celelalte din context. get it?!
si faza nostima este ca afirmatii categorice impotriva lui quattro, aproape exprimate ca niste axiome au venit inclusiv de la tine, persoana care se pare ca nu prea stie f multe pe acest subiect.

de fapt cine te-a suparat pe tine? :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#250 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 09 martie 2009 - 10:41

Diferentialul spate de la S4 nu va fi adoptat pentru toate modelele ci va ramane doar pentru cele cu pretentii sportive. E normal ca S4 sa fie peste 335i care nu are diferential mecanic pe spate ci doar un ediff si are si 30 de cai lipsa. Daca analizam timpii aia putem spune ca 335 sta chiar bine. S4 are o mare problema - cum se termina grila din fata incepe motorul. Echilibrul masinii pe circuit nu se compara cu 335i la care mai bagi un L4 in fata motorului. S4 e ok dar cred ca daca 335i ar avea 330 de cai ar fi langa el pe circuit. Si asta fara diferentialul spate al lui S4 care poate sa dea pana la vreo 96% (din calculele mele) din putere pe o singura roata in spate.

Aceasta postare a fost editata de canan17ro: 09 martie 2009 - 10:42

  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi