Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Audi Quattro versus restul 4x4- videoclips


  • Please log in to reply
690 replies to this topic

#326 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2009 - 09:32

hai ca-mi pun masina la semnatura.


de ce nu spuneti asa, ca sa stim si noi cu cine discutam.

stiu ca va pasioneaza marca audi de ani buni.

de ce nu v-ati luat un audi sau macar o golfulet :D ?

Aceasta postare a fost editata de cata69: 10 martie 2009 - 09:34

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#327 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 10 martie 2009 - 09:41

relu
dupa cum vezi, este un fwd. nu am ales golf pt ca focus 2 avea mai multa "value for the money" in comparatia cu golf 5.
sa inteleg ca nu am dreptul sa vorbesc despre tractiune integrala pt ca nu detin asa ceva sa cum? ia zii tu.
da de unde stii tu relule ce ma pasioneaza pe mine?

p.s. conjuga verbele la persoana a doua singular si nu la plural cand dialogam pt ca asa e mai bine.

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 10 martie 2009 - 09:48

  • 0
Ford Focus 2

#328 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 10 martie 2009 - 09:43

aaa Focus misto cazan,am vrut sa iau da nu aveam dinero si am luat dracovenia aia de Fiesta
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#329 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 martie 2009 - 09:43

Pai de unde stii cum se comporta ceva ce n-ai ?
  • 0

#330 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 martie 2009 - 10:05

........
p.s. conjuga verbele la persoana a doua singular si nu la plural cand dialogam pt ca asa e mai bine.


Je ???

p.s.
Astept raspuns la postul 329
  • 0

#331 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 martie 2009 - 10:32

...mda.

L-am intrebat ce masina are sau mai util ar fi trebuit ,ce masini a condus, fiindca e bine ca informatiile primite sa fie filtrate si prin propria experienta.

Ceea ce se gaseste pe site-urile producatorilor , ca informatie, trebuie cernuta binisor fiindca altfel putem sustine aberatii ale marketing-ului...

In prezent , torsenul e ajutat si de electronica, fiindca daca nu exista acele diferentiale in gasca de trei, e aiurea... :D

Haldexul e net superior, e al viitorului veyron, pardon, al viitorului datorita veyronului... :D

Reload...

Aceasta postare a fost editata de mol: 10 martie 2009 - 10:36

  • 0

#332 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2009 - 10:39

probabil a ramas placut surprins de acel A4 (sincer nu stiu daca era sau nu quattro) plus fan audi de ceva ani, normal sa fie oarecum suparat ca am desfiintat marca. "am" e cu titlu generic. masina perfecta nu exista.

o fi focus value for money, dar tradarea e tradare.

ps. eu am mers cu cel putin 2 tipuri de haldex, excelente pe sosea. dupa ce conduci un S3 mai discutam cat de slab e haldex vs torsen :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#333 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 martie 2009 - 10:45

.......
L-am intrebat ce masina are sau mai util ar fi trebuit ,ce masini a condus,...
.......


De ce nu l-ai intrebat daca are permis ? :D
  • 0

#334 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 martie 2009 - 10:55

probabil a ramas placut surprins de acel A4 (sincer nu stiu daca era sau nu quattro) plus fan audi de ceva ani, normal sa fie oarecum suparat ca am desfiintat marca. "am" e cu titlu generic. masina perfecta nu exista.

o fi focus value for money, dar tradarea e tradare.

ps. eu am mers cu cel putin 2 tipuri de haldex, excelente pe sosea. dupa ce conduci un S3 mai discutam cat de slab e haldex vs torsen :D


Care A 4? Fan audi de ceva ani?
  • 0

#335 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2009 - 11:10

dap, e membru vechi si mereu a fost pro audi. asta nu e rau de altfel, doar ca in exhuberanta sa din tinerete (aproape), a trecut cu vederea anumite aspecte, mult mai importante decat niste cifre seci sau date tehnice. experienta reala si capacitatea soferului pe de o parte, micile gainarii de marketing si marele potential pe care-l au masini aparent slabe pe hartie (ca tot vorbeam de value for money), pe de alta. sunt mai greu de inteles pt ca multi nu-si schimba poate un bec in casa cu ceva mai bun ani de zile, cum sa modifice o masina.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#336 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 10 martie 2009 - 11:12

ce "campi" se bat pe aici?

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 10 martie 2009 - 11:13

  • 0
Ford Focus 2

#337 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 martie 2009 - 11:25

ce campi se bat pe aici?


de ce? de ce nu recunosti ca esti fan audi declarat? pe bune acum. apoi de ce nu recunosti ca nu ai mers cu nici un haldex? cum stii ca haldex e net inferior torsen? din carti?

hm, intr-un test facut, CULMEA de catre nemti, pt tractiune, evo X si STI MY 2008 au cam rupt gura targului. oricum irelevant, in ultima instanta, pt ca diferenta o face SOFERUL. noi NU discutam ipotetic cine e cel mai bun. daca orice sistem quattro ca fi ca cel de pe S4 de acum, MA BUCURA enorm, pt ca va forta concurenta sa faca acelasi lucru. asta e bine. bravo audi.
dar cel mai bun sistem sa-l declari ca atare e inutil. sa ajungem noi sa avem drept limitare finala sistemul de tractiune. uite ce a facut ford din RS. 300 de cai, FWD, LSD - masina merge excelent. s-ar putea sa i-o traga grav (de fapt sigur i-o trage) unui S3, chiar remapat la 311 cai. de unde stiu? pai stiu diferentele dintre GTI si S3 cu puteri similare, din mers GTI e racheta, in conditiile in care S3 are haldex si nu pierde chiar mult in transmisie. daca avea torsen era mult mai rau. sa nu uitam ca RS4 in fata lui M3 nu are nici o sansa. de asemenea audi si-o lua grav de la bmw cam peste tot. abia acum au luat masuri. sa le comparam cand si bmw va avea ceva similar.

una peste alta evo si sti inca sunt niste masini intr-o clasa a lor, pacat ca cer sofer pt a da tot ce pot si nu prea au succes decat la cunoscatori.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#338 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 11 martie 2009 - 12:08

marius - daca tu spui ca la Audi S4 motorul e in fata puntii inseamna ca nu te-ai uitat nici macar prin poze pe net ca S4 sigur nu ai vazut pe viu. E diferente uriasa de cum este amplasat motorul de la BMW fata de Audi. Ca o paranteza - stii cu cat au mutat cei de la Audi pentru S4 motorul in spate fata de orice alt motor de la A4? Cu 0 cm! Si S4 se vrea un model sportiv. Eu am avut masinile astea in fata si m-am si dat cu ele. Si eram si pe circuit. Ai fi suprins de cat de aproape e 335 de S4 si asta fara diferentialul ala minune. Da, recunosc ca face multe, care se si simt pe circuit in viata reala. Mai studiaza putin asta cu motoarele. In timp ce la S4 vezi motorul tot si chiar si in spatele lui la 335 vezi fix 3 cilindri din el. Restul sunt "in masina".

Iar despre faptul ca diferentialul de la S4 va fi pe toate modelele viitoare Audi cu quattro este total fals. Eu am stat de vorba cu ingineri de la Audi si chiar cu cel care a condus echipa ce l-a dezvoltat. Ti-am atasat si o poza cu el in caz ca nu l-ai vazut pana acuma. Ca fapt divers baza lor a fost la Sibiu daca intereseaza pe cineva. 9 ingineri si vreo 2 luni pana l-au setat cum trebuie.

Fisier atasat  LSD_S4.JPG   365,17KB   31 downloads
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#339 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 11 martie 2009 - 12:27

foarte tare ce povestesti canan.

la S4, daca are acest diferential activ pe rotile spate, sa inteleg ca si diferentialul central este activ si nu pasiv cum este traditional sistemul quattro?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#340 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 11 martie 2009 - 01:22

canan.
probabil stii ca a face niste modificari de layout al unui grup motopropulsor fata de un model de serie este f cotisitor. eu spuneam ca motorul a fost montat mai in spate raportandu-ma la generatia veche de A4 adica b8 versus b7. bineinteles ca in cadrul aceluiasi model, motorul este amplasat la fel indiferent ca este vorba de un amarat de 2.0tdi sau de un S4.
apropo, pai cum ai vrea sa se vada motorul unui 335 tinand cont ca el este un 6 in linie? nu ti se pare normal ca 3 din cei 6 cilindri sa "intre" in masina ?
poti sa pui niste timpi obtinuti pe circuit intre 335 si S4? ai spus ca ai fost pe un circuit si te-ai dat cu ambele si ca pareau identice. s-au facut niste cronometrari?
daca nu s-au facut cronometrari atunci e normal sa ai impresia ca cele doua sunt apropiate.
in fond si la urma urmei pe un circuit cu o lungime de cativa kilometri, un om nu sesizeaza o diferenta de o secunda intre doua masini si cred ca nu sesizeaza nici o diferenta de 5 secunde. importanta este cronometrul si ce spune acesta indiferent ca o masina are motorul in portbagaj pe cupola sau in fata farurilor. ceea ce este important este ca S4 este mai rapid atat pe circuit cat si la liniute din cronometrarile facute de altii. din pacate , eu nu fac parte din vreo elita ca sa pot participa la aceste evenimente si sa vin cu niste cifre cu timpii obtinuti de piloti profesionisti. am scotocit netul si am gasit urmatoarele:

S4 vs 335i
0-80 km/h 3,6 Sek. 4,0 Sek.
0-100 km/h 5,0 Sek. 5,5 Sek.
0-120 km/h 6,8 Sek. 7,8 Sek.
0-130 km/h 7,8 Sek. 8,8 Sek.
0-160 km/h 11,5 Sek. 12,7 Sek.
0-180 km/h 14,6 Sek. 16,9 Sek.
0-200 km/h 18,6 Sek. 21,2 Sek.

si cronometrari pe urmatoarele circuite:

autozeitung
S4 - 1:41:8
335xi - 1:43:1

Hokenheim:
S4 - 1:16:7
335i- 1:18:0

asa cum am spus, rezultatele la liniute cat si pe circuite nu sunt influentate de cei cativa cp pe care audi ii are in plus pt ca raportul kg/cp este oarecum egal sau chiar in defavoarea lui S4 adica 5,3kg/cp ptS4 si 5,25kg/cp pt 335i.
asteptam urmatoarea generatie de 335 care cu siguranta il va invinge pe acest S4. ceea ce conteaza este ca acum ierarhia este alta.
restul e cancan.

da-mi voie sa cred ca informatia pe care tu o ai vis a vis de faptul ca diferentialul activ spate de pe S4 nu va fi in standard pt viitoarele audi cu quattro este in egala masura la fel de falsa/adevarata cu cea pe care o am eu si care spune contrariul. in fond si la urma urmei, amandoi suntem muritori de rand indiferent ca vrem sa parem altceva iar la noi informatii 100% sigure ajung mai greu. vom afla cine are dreptate in maxim 9 luni de zile odata cu lansarea viitorului A8.

probabil a ramas placut surprins de acel A4 (sincer nu stiu daca era sau nu quattro)

cand spuneam de "campi" ma refeream la faptul ca nu intelegeam ce spui mai sus. despre ce vorbesti tu acolo?

sa nu uitam ca RS4 in fata lui M3 nu are nici o sansa.

pai si nu e normal sa fie asa?
RS4 este construit pe platforma faceliftului unui A4 ce isi are structura tehnica in 2001 chit ca RS4 a aparut ca si masina in 2005. M3 a aparut parca in 2006 pe platforma tehnica a unei masini din 2005. ce ti se pare anormal ca RS4< M3?
in primavara viitoare va aparea RS4 pe platforma actualului A4 si ierarhia se va schimba , acesta fiind un lucru normal de altfel.

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 11 martie 2009 - 01:29

  • 0
Ford Focus 2

#341 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 martie 2009 - 08:30

Pai de unde stii cum se comporta ceva ce n-ai ?


Raspunde-mi te rog.
  • 0

#342 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 11 martie 2009 - 09:57

canan.
probabil stii ca a face niste modificari de layout al unui grup motopropulsor fata de un model de serie este f cotisitor. eu spuneam ca motorul a fost montat mai in spate raportandu-ma la generatia veche de A4 adica b8 versus b7. bineinteles ca in cadrul aceluiasi model, motorul este amplasat la fel indiferent ca este vorba de un amarat de 2.0tdi sau de un S4.
apropo, pai cum ai vrea sa se vada motorul unui 335 tinand cont ca el este un 6 in linie? nu ti se pare normal ca 3 din cei 6 cilindri sa "intre" in masina ?
poti sa pui niste timpi obtinuti pe circuit intre 335 si S4? ai spus ca ai fost pe un circuit si te-ai dat cu ambele si ca pareau identice. s-au facut niste cronometrari?
daca nu s-au facut cronometrari atunci e normal sa ai impresia ca cele doua sunt apropiate.
in fond si la urma urmei pe un circuit cu o lungime de cativa kilometri, un om nu sesizeaza o diferenta de o secunda intre doua masini si cred ca nu sesizeaza nici o diferenta de 5 secunde. importanta este cronometrul si ce spune acesta indiferent ca o masina are motorul in portbagaj pe cupola sau in fata farurilor. ceea ce este important este ca S4 este mai rapid atat pe circuit cat si la liniute din cronometrarile facute de altii. din pacate , eu nu fac parte din vreo elita ca sa pot participa la aceste evenimente si sa vin cu niste cifre cu timpii obtinuti de piloti profesionisti. am scotocit netul si am gasit urmatoarele:


Vezi ca ai deformat ce am zis - nu am zis ca sunt la fel ci ca sunt foarte apropiate in ciuda avantajelor clare ale lui S4. Ai pus niste timpi de acceleratie in linie dreapta - zi-mi si mie ce rol au aia cand vorbeam de dinamica si de un diferential spate.
Postul meu anterior a avut un rol simplu, acela de a-ti arata ca spui lucruri neadevarate nu altceva. Diferentele intre Audi si BMW intre cum sunt amplasate motoarele sunt inca mari. Pe un circuit asta se simte si la o masina de plus 300 de cai conteaza. De aici BMW-ul castiga mereu ceva la timpii aia chiar si la puteri mai mici.
Tu ai spus ca acel diferential se va gasi pe TOATE modelele Audi ce vor avea quattro ceea ce e fals. El va exista pe UNELE masini cu tenta sportiva dar intr-un procent mic. Diferentialul ala costa niste bani si nu cred ca cineva care isi ia un A4 2.0 tdi l-ar vrea pentru vreo 2000 de euro in plus bagati in pretul masinii.

Aceasta postare a fost editata de canan17ro: 11 martie 2009 - 10:00

  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#343 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 martie 2009 - 10:09

io deja ma iau de cap. e o discutie frumoasa, dar fara finalitate. poate mai interesant ar fi sa aflam cum "stau" masinile noastre din punct de vedere al stabilitatii si tractiunii. cel putin pentru mine.
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#344 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 11 martie 2009 - 10:18

Poti incepe cu smax-ul... :D

Daca incepi cu plusuri legate de stabilitate, tractiune...ma duc pe culinar... :D
  • 0

#345 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 martie 2009 - 10:44

s max-ul e poate cel mai stabil monovolum fara tractiune integrala.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#346 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 martie 2009 - 11:06

Cristi,
Ar fi multe lucruri interesante de discutat pe tema asta. Daca am trata serios un asemenea subiect pe forum, probabil ar intelege si unii "copilasi" cum functioneaza o masina, ce si cum anume influenteaza comportamentul unei masini anumite solutii tehnice, etc..
Procente, ambreiaje, n-spe mii de electronici, nu le simtim aproape niciodata intr-o utilizare normala ( ex-competitii ) . Si chiar daca s-ar putea simti uneori, in niciun caz de catre doctorii in copy/paste de pe forum.
  • 0

#347 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 11 martie 2009 - 01:05

dupa atatea detalii tehnice corecte sau incorecte (eu unul nici nu mai imi dau seama) am senzatia ca trebuie sa ma apuc si eu de gatit :D "La naiba" , pana la urma cum ramane cu Q5 ? ne cumparam unul sau nu ? :D
  • 0

#348 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 11 martie 2009 - 01:09

astra mea e probabil cea mai stabila si agila masina din clasa compacta fara tractiune integrala.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#349 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 martie 2009 - 01:45

@greierasul
Gatitul ( daca te pasioneaza ) poate fi un hobby extrem de placut. Dar, pe linga documentare, necesita mult exercitiu. Exact la fel e si cu masinile. Poti citi 20 ani, daca nu pui mina pe volan sa faci zeci/sute de mii de km, vei ramine la nivelul unui incepator in primele zile de condus. Unii dintre noi au aptitudini in ale sofatului, altii mai putin, chiar daca sunt pasionati de masini. Am mai scris undeva zilele trecute ca sunt 3 conditii care trebuiesc indeplinite pentru a conduce bine: - exercitiu, - talent, - cunostinte tehnice. Daca numai una lipseste, individul ramine la stadiul de conducator auto care se transporta cu masina. Adica majoritatea dintre noi.
Insasi faptul ca cineva isi imagineaza cit de tare ar putea conduce o masina numai pentru faptul ca masina are nu stiu ce calitati formidabile, e o copilarie, si echivaleaza cu ( scuze ) o masturbare in fata unei reviste cu fete. Daca le mai si "critici" ... :D
Revenind la Q5, dupa parerea mea e o masina deosebita. Cei carora le place, le satisface nevoile si isi pot permite s-o cumpere, nu vad de ce ar evita-o.

@ska
Pentru tine si temperamentul tau, masina ta e cea mai cea, tocmai pentru faptul ca ai ales-o. Culmea ar fi sa n-o consideri alegerea ideala :D
  • 0

#350 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 martie 2009 - 02:27

pe mine ma depaseste conceptul de "fan" si sustinator numai a unei tehnologii care de altfel sunt mai multe si o raportam pe cea mai avansata la toate si printr-o logica de clasa a noua (salesman a cazut iar de pe scaun) le omogenizam de nu se vad si tragem cele mai eronate concluzii posibile.

iar faze de genul sa-mi iau C4 pt ca masina de WRC e foarte buna, mi se par demne de oligofrenie pura.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi