Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Audi Quattro versus restul 4x4- videoclips


  • Please log in to reply
690 replies to this topic

#351 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 martie 2009 - 02:47

.........

iar faze de genul sa-mi iau C4 pt ca masina de WRC e foarte buna, mi se par demne de oligofrenie pura.


"Da multi nene" era vorba aia. Si nu numai la noi. Asta e motivul pentru care constructorii baga bani in competitii. Au pentru cine... :D
  • 0

#352 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 11 martie 2009 - 02:54

pe mine ma depaseste conceptul de "fan" si sustinator numai a unei tehnologii care de altfel sunt mai multe si o raportam pe cea mai avansata la toate si printr-o logica de clasa a noua (salesman a cazut iar de pe scaun) le omogenizam de nu se vad si tragem cele mai eronate concluzii posibile.

iar faze de genul sa-mi iau C4 pt ca masina de WRC e foarte buna, mi se par demne de oligofrenie pura.


zi-le tu posesorule de X3 xdrive :D :D
:D
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#353 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 martie 2009 - 03:00

pai ce legatura are? eu am aflat ca exista asa ceva, dupa ce mi-am luat masina

Imagine amplasata

acum ar trebui sa fac zeci de topice ca a mea nu poate presupun. OMFG!

inca n-am ce sa-i reprosez jucariei. am avut cam la orice masina pana acum, asteia nu i-am gasit nici un minus.
bine, daca as fi maxim cusurgiu, ar fi zgomotul produs de oglinzi intre 200 si 250 (240 real). noroc ca nu merg prea des pe soseaua alexandriei.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#354 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 11 martie 2009 - 08:30

dinoc, n-are sens sa te superi, vorbeai de S5 care diferit de S4. Si la greutatea motorului si la distributia puterii/cuplului.

alex230ro, nu cerea nimeni MDiff de pe M3/M5 care este unul activ care poate sa dea in anumite cazuri putere mai multa pe exterior chiar daca nu exista alunecare a rotii interioare. Vorbeam de un amarit de LSD pasiv, torsen de preferinta. Vezi testul de la BestMotoring cu 130i sa vezi cum iese fum din roata de pe interior la iesirea din viraje lente.

Apropo, daca nu stiati, doar motoarele cu L4 de aluminiu de la BMW au 50.50, L6 se duc in 51/49 si mai mult. Mai importanta este amplasarea in spatele puntii fata. Si Mercedes are in jur de 51/49 52-48 functie de motorizare L4 sau V6/V8, fara prea multe eforturi ca BMW pentru ca motoarele V6 sint mai compacte decit L6 pe lungime (aproape cit un L4).

mariuscr, daca citeai mai devreme cu atentie siteul ala pe care il hulesti dar de unde ai avea de invatat MULTE lucuri vedeai poza asta pusa de chinez:
http://www.autozine...._4.htm#Steering
In imaginea aia, ambele masini au 50/50, dar momentul de inertie este radical diferit. Te las sa indentifici care se apropie mai mult de MB/BMW si care de Audi. Poti sa incerci veridicitatea acestor lucruri simplu, iei un ciocan in mina si te joci cu el. Vezi cit de usor ti-e sa schimbi brusc directia functie de amplasarea miinii, mai aproape sau mai departe de greutate.
In rest, ma bucur ca ai renuntat la agresivitatea nejustificata. Mai ales cind erai pe linga.

In legatura cu masina, nu vad relevanta, nu inseamna ca daca ai Ferrari esti mare cunoscator sau daca ai Dacie esti praf.

Aceasta postare a fost editata de EvilOne: 11 martie 2009 - 08:32

  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#355 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 martie 2009 - 08:42

cu masina glumim si noi, nu are nici o legatura. dar macar sa fi stat in unele, are.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#356 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 11 martie 2009 - 09:39

dinoc, n-are sens sa te superi, vorbeai de S5 care diferit de S4. Si la greutatea motorului si la distributia puterii/cuplului.

alex230ro, nu cerea nimeni MDiff de pe M3/M5 care este unul activ care poate sa dea in anumite cazuri putere mai multa pe exterior chiar daca nu exista alunecare a rotii interioare. Vorbeam de un amarit de LSD pasiv, torsen de preferinta. Vezi testul de la BestMotoring cu 130i sa vezi cum iese fum din roata de pe interior la iesirea din viraje lente.

stiu testul,sincer nu stiu daca e vorba de imbecilitate sau cum am mai zis nevoia de a proteja M-ul,un LSD ca optiune ar fi cateva mii euro cred.Oricum un lucru e clar neoferirea unuo LSD ca si optiune e un mare - pt BMW,sunt foarte curios cand o sa realizeze treaba asta :)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#357 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 12 martie 2009 - 03:09

Totusi, de ce Audi Q5 si nu VW Touareg de 5.000 euro ?
  • 0

#358 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 martie 2009 - 03:17

Totusi, de ce Audi Q5 si nu VW Touareg de 5.000 euro ?


Automodel ?

Aceasta postare a fost editata de Relu: 12 martie 2009 - 03:17

  • 0

#359 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 martie 2009 - 03:45

cred ca a hahalit un zero...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#360 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 12 martie 2009 - 10:20

Totusi, de ce Audi Q5 si nu VW Touareg de 5.000 euro ?

din acelasi motiv din care se vinde passat si nu skoda superb, a6 si nu phaeton
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#361 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 12 martie 2009 - 11:35

la S4, daca are acest diferential activ pe rotile spate, sa inteleg ca si diferentialul central este activ si nu pasiv cum este traditional sistemul quattro?


deci cum e faza pina la urma?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#362 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 12 martie 2009 - 11:55

cum, n-ai inteles? :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#363 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 13 martie 2009 - 12:52

din nou hockenheim de data asta testate de autobild

passat R36(300cp+350Nm); masuratori: 5.7kg/cp; 0-100km/h in 5.6 sec. circuitul in 1:21:66
335i (306cp+400NM); masuratori: 5.3kg/cp; 0-100km/h in 5.4sec. circuitul in 1:21:08
alpina B3 biturbo(360cp+500NM); masuratori: 4.5kg/cp; 0-100km/h in 4.6sec. circuitul in 1:19:66 . diferential sport pe spate (1900 euro extra)
S4 (333cp+440NM); masuratori: 5.5kg/cp; 0-100km/h in 5.1sec. circuitul in: 1:19:30

daca nici alpina B3(derivat din 335i) cu 360cp si 500NM +diferential sport pe spate(4.5kg/cp fata de 5.5 kg pe cp la S4) nu a putut face fata lui S4 pe circuit, se inseamna ca bmw vor avea mult de munca in conceperea generatiei viitoare de 335i.

http://www.autobild....ich_854084.html
PS se pare ca circuitul era umed+masinile erau echipate toate cu o cutie automata.

relu raspunsul la intrebarea ta obsedanta este : nu stiu din experienta. ma bazez pe rezultatele testelor facute de altii adica asa cum procedeaza 99.99% dintre noi.

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 13 martie 2009 - 12:57

  • 0
Ford Focus 2

#364 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 13 martie 2009 - 08:37

din pacate germana mea e cam slaba dar nu vad pe acolo asa ca intreb daca ma poate ajuta cineva:
1.R36 este FWD sau AWD
2.335i RWD sau AWD
3.Alpina B3 pot sa jur ca e spate da ma rog aceasi intrebare ca mai sus
4.S4 e AWD nu?
astept raspunsuri :D
later edit:pe ud?! nu are absolut nici o relevanta testul :D

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 13 martie 2009 - 08:49

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#365 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 13 martie 2009 - 09:04

eu nu stiu cata relevanta au testele astea pe circuit avand in vedere ca masinile sunt (probabil) conduse de piloti, care pot sa scoata din ele muuult mai mult decat un sofer obisnuit ca noi.
Daca s-ar lua 4 dintre noi si s-ar face "intreceri" cu permutarile aferente (adica fiecare sofer sa conduca fiecare masina), fac pariu ca ordinea ar fi cu totul alta.
Si mai fac un pariu: dupa aceasta experienta raspunsurile soferilor la intrebarea "cu care masina ati mers cel mai repede?" ar fi nu doar diferite intre ele cat mai ales diferite de topul "oficial", daca pot sa il numesc asa...

In al doilea rand diferentele din timpi sunt atat de mici incat (pt mine) nu ar reprezenta un diferentiator in cazul unei potentiale alegeri.
Adica, vorbim de diferente de 0.72% intre passat si 335 sau 0.45% intre s4 si aplina...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#366 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 martie 2009 - 10:28

.............
relu raspunsul la intrebarea ta obsedanta este : nu stiu din experienta. ma bazez pe rezultatele testelor facute de altii adica asa cum procedeaza 99.99% dintre noi.


Era mai mult decit evident si apreciez faptul ca recunosti.
Asa cum am spus citeva posturi inainte, pentru a judeca o masina si a putea sa-i comentezi comportamentul, trebuie s-o simti tu personal, nu citind reviste. E exact ca la femei. Nu poti critica calitatile sau "meseria" unei femei doar uitindu-te la poze sau ascultind ce au spus altii care "au fost" cu ea. Te-ai gindit vreodata ca NU orice iesire cu o femeie deosebita trebuie in mod obligatoriu sa fie si o experienta reusita ? Daca tu ca mascul nu esti in stare sa o satisfaci, si cu cit gagica e mai "tare", cu atit mai mare va fi dezastrul produs de "eveniment". Ascultind ce zice unu-altu despre ea, poti sa-ti faci o idee despre "fatuca" si comentariile pot fi interesante/amuzante. Insa, critica bazata exclusiv pe formele fetei si experienta altuia cu ea, o consider "lucru manual" :D
Cu masinile e absolut la fel :D
  • 0

#367 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 martie 2009 - 02:21

tocmai pt ca nu a mers nu poate sa inteleaga diferente fundamentale intre masini si intre ideea de circuit, sfert de mila, strada si ca ce scrie prin reviste e in 90% din cazuri maketing bullshit.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#368 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 15 martie 2009 - 02:27

.... si ca ce scrie prin reviste e in 90% din cazuri maketing bullshit.


asa cum este si reclama la xrive, reclama pe care naivii au inceput sa o creada?
potrivit reclamei, xdrive reprezinta apogeul tractiunii integrale.
  • 0
Ford Focus 2

#369 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 martie 2009 - 07:51

1. Reclamele respecta libertatea de alegere a individului

Nimeni nu este obligat sa se uite la reclame sau sa creada in mesajul lor fara ca mai intai sa verifice. La fel ca filmele, cartile sau muzica, reclamele se adreseaza indivizilor cu discernamant, capabili sa ia decizii in urma unei analize personale. In cazul copiilor care urmaresc reclame, educatia si monitorizarea din partea parintilor sunt elementele care trebuie sa conteze in influentarea lor. Reclamele nu pot fi acuzate de rea-intentie sau de o strategie meschina, in masura in care nu sunt prezentate fortat minorilor.

2. Reclamele indeplinesc o necesitate de informare si de prioritizare a informatiei

Reclamele nu fac altceva decat sa prezinte informatii cu o baza reala intr-o maniera atractiva. Ele urmaresc sa ofere consumatorului criterii de alegere si cumparare, iar in lipsa lor mecanismul comertului s-ar desfasura mult mai anevoios.


Sursa

Aceasta postare a fost editata de Relu: 15 martie 2009 - 07:52

  • 0

#370 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 martie 2009 - 08:15

Si sa fie foarte clar ce e aia o reclama:

Reclama = formă de comunicare platită prin care un agent transmite c�tre un public un mesaj controlat �n scopul c�ştigării interesului asupra anumitor produse, servicii sau organizaţii. Reclama poate fi transmisă prin intermediul tipăriturilor, radioului, televiziunii, cinematografului, panourilor stradale, Internetului etc.
  • 0

#371 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 15 martie 2009 - 08:59

asa cum este si reclama la xrive, reclama pe care naivii au inceput sa o creada?
potrivit reclamei, xdrive reprezinta apogeul tractiunii integrale.


care e reclama aia ca eu nu am vazut-o :lol:

oricum pe sosea xdrive e ciumeg pe off road nu ma intereseaza B)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#372 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 15 martie 2009 - 10:54

asa cum este si reclama la xrive, reclama pe care naivii au inceput sa o creada?
potrivit reclamei, xdrive reprezinta apogeul tractiunii integrale.


care naivi? aia de au supus-o la chinuri serioase si si-a dovedit utilitatea? tot aia care au asistat la faze de rahat cu un quattro? cand vei face astea si iti da altfel, mai discutam. aici nu vorbim despre masini ideale, despre ce scrie in reviste si pe net, ci despre situatii concrete, traite. avem oameni cu experienta vasta si pe sosea si in afara ei, care au trait pe viu momente despre care unii citesc in reportaje. normal ca exista o mari diferenta de perceptie intre ei asupra anumitor aspecte legate de o masina.

ce poate sa faca un pilot cu o masina RWD, unii nici nu viseaza. dar daca vad filmul, si-ar lua masina imediat si ar ajunge in primul pom. cam despre asta e vorba pana la urma. ce-ti iei, raporteaza-l la tine, nu la reclame sau ce ar putea sa fie ideal. te faci si de ras si nici nu te vei bucura niciodata de lucrul ales. si e valabil nu numai in auto. peste tot.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#373 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 15 martie 2009 - 12:45

[b]1. Reclamele respecta libertatea de alegere a individului

...

Reclamele nu fac altceva decat sa prezinte informatii cu o baza reala intr-o maniera atractiva.
Sursa


Poti defini ,,limitele'' ,,manierei atractive''? :lol:
  • 0

#374 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 martie 2009 - 03:05

Poti defini ,,limitele'' ,,manierei atractive''? :lol:


Depinde de la lemurian la lemurian.... B)
  • 0

#375 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 15 martie 2009 - 05:32

vreti reclama?
va dau eu reclama
Imagine amplasata

care ascunde asta

Imagine amplasata

ops ...
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi