Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#2776 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 18 august 2016 - 10:26

impozitul este 500 euro/an, sa fim seriosi, abia la peste 3 litri impozitul devine insuportabil...

apoi 435i ar fi la 300CP iar 428 are vreo 240CP, una din diferente ar fi aici, nu? in plus modalitatea de a livra acea putere este complet diferita, de unde si vorba aia ca "there is no replacement for displacement" :D ok, un 2 litri de 140CP nu mai face sens in fata unui 1.4 modern, dar motorul ala de 3 litri de la BMW inca este de foarte mare actualitate.... sa vezi cum este pe Seria 2...


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 18 august 2016 - 10:27

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2777 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 18 august 2016 - 11:53

revenind putin on-topic, eu abia astept primele impresii despre Tiguanul cu 245CP. intre timp ultima mea dragoste printre SUV-uri este Rav4 Hibrid, probabil singurul SUV pe care as da 30k euro.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2778 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 august 2016 - 07:43

Mai ezac, cat ar fi un pret realist ptr Rav4 hybrid? Ca pretul de lista il gasesc, dar uneori sunt diferente mari intre pretul de lista si cel real
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2779 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 21 august 2016 - 10:50

iese la 30-31ke, TVA inclus in varianta de 'baza' care are tot ce este esential pe masina.

mai se scade un eco-tichet pt hibride, nu stiu cat este dar la cifrele astea nu prea mai atarna mult...

 

eu inca socotesc daca sa fac un upgrade agresiv de la Auris la Rav4, noroc ca diferenta este destul de mare si Rav4 are niste mici 'neajunsuri' fiind putin ramas in urma celorlalte modele Toyota dpdv al interiorului. dar dupa ce l-am avut 2 zile am inteles pe deplin de ce Toyota nu mai ofera 4x4 decat pe hibrid: pt ca nu mai are sens :D conceptul cu motor electric spate este incredibil de misto din toate pct de vedere.


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 21 august 2016 - 10:51

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2780 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 06 septembrie 2016 - 09:12

Frank, tu te-ai uitat si la SH in bugetul tau? Vreau sa schimb Golful anul viitor si am pus ochii pe cateva modele: seria 4, C coupe si A5. Eram curios daca ai facut drive test cu vreuna, desi imi dau seama ca era oarecum in afara cerintelor tale. Imi incerc norocul :) Avand experienta cu BMW-ul si revanzarea lui, cat de usor se vinde asa ceva? Sa stiu daca sa visez in continuare la 3l sau sa raman la 2l si ~250cp.

daca ai bani de impozit si ceva in plus la intretinere merita 3 l altfel nu te faci de ras nici cu 2l ,M3 E90/92 sunt din alt film.

Astea fiind zise pe strada diferentele nu cred ca sunt asa mari si probabil ca se vad de la viteze mari asa.Pana la urma depinde ce asteptari ai si ce vrei sa faci cu masina.


  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#2781 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 10 noiembrie 2016 - 11:12

Deci in cateva zile, sambata sau cel tarziu luni-marti primesc in sfarsit masina.

Ce recomandati sa fac ca sa ii protejez de la inceput vopseaua? ceara, nano, foliere integrala? :)


Sincer, ma sperie cand citesc/vad review-uri de 435i si spun ca e absolut banal si ca nu se simte nimic special la masina. Sper sa se insele. E92 M3 cred ca e prea mult.

 

Andrei, citisem si eu asta, sunt curios de cat s-a pierdut astfel la revanzare si daca s-ar fi putut face altfel. Gen sa o vinzi personal in Germania sau ceva asemanator.

Nu e deloc banal 435i, e o experienta, ai detalii si pe sectiunea teste de pe site-ul garajul.ro

 

Mai greu de revandut da, eu am avut noroc cu niste baieti care cumparau masini cu cilindree mare greu vandabile aici si le revindeau in germania.

 

Altfel, si 428i fuge f tare, dar intr-adevar dpdv sonoritate e cam banal. Pe de alta parte, unii zic ca e mai agil decat 435i ca apasa mai putin motorul pe puntea fata.

 

Eu am testat 328i F30 versus 325xi-ul meu E90 (resoftat la 239 CP) si in realitate fugeau relativ similar si consumau la fel ! Doar ca la aspiratul meu castrat (fata de 330i) totul era foarte liniar, acceleratii, reprize, fara mare feeling in vreme ce aia noua turbo era mai exploziva in reactii insa mai banala la sunet. Tu stii ce te coafeaza, doar ca pe mine ajunsese sa ma vexeze foarte tare ideea de a da 2190 lei pe impozit, pt motorul de 3 litri.....

 

In realitate pe dyno se pare ca 328i/428i au mai mult decat cei 245 CP declarati, mai degraba spre 270-280 CP.


Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 10 noiembrie 2016 - 11:14

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2782 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 10 noiembrie 2016 - 12:50

Ce iti pot spune:

1. nu am informatii referitoare la Nano

2. folie mi-as pune maine pe o masina off-road; pe o masina de zi-de-zi nu, o zgarietura sau mai rau, o julitura, implica schimbarea foliei pe element. Si trebuie sa fie de la acelasi producator, de aceiasi grosime si duritate, plus ca dupa un an-doi o folie noua pe un element este vizibil de alta nuanta decat restul masinii. Am mentionat zgarietura sau julitura pe folie deoarece se umfla, intra aer si mizerie, trebuie obligatoriu inlocuita (daca a strapuns folia). A, si folia se matuieste dupa un timp, masina capata aspectul acelor masini de GUV sau SEN sterse cu pamatuf de ala cu coada :)

3. recomandarea mea este ceara, o ceara de calitate aplicata corect te costa 200 de lei (incl. TVA) - pret pentru prieteni. Dar, din nou o recomandare - cand iti ridici masina intreaba-i pe cei de la Porsche (sau de unde o iei) dupa cat timp poti aplica ceara. Masinile vin cu o ceara de protectie aplicata in fabrica, care in momentul livrarii este data jos cu apa calda si ceva solventi speciali. Pentru un amic care si-a luat o Mazda 5 recomandarea dealer-ului a fost ca ceara sa fie aplicata dupa o luna - luna a trecut, masina arata fenomenal.


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#2783 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 28 noiembrie 2016 - 03:05

Cineva e ocupat si nu a mai dat pe aici... :lol: :lol:


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#2784 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 08 decembrie 2016 - 10:40

Deci in cateva zile, sambata sau cel tarziu luni-marti primesc in sfarsit masina.
Ce recomandati sa fac ca sa ii protejez de la inceput vopseaua? ceara, nano, foliere integrala? :)

Nu e deloc banal 435i, e o experienta, ai detalii si pe sectiunea teste de pe site-ul garajul.ro
 
Mai greu de revandut da, eu am avut noroc cu niste baieti care cumparau masini cu cilindree mare greu vandabile aici si le revindeau in germania.
 
Altfel, si 428i fuge f tare, dar intr-adevar dpdv sonoritate e cam banal. Pe de alta parte, unii zic ca e mai agil decat 435i ca apasa mai putin motorul pe puntea fata.
 
Eu am testat 328i F30 versus 325xi-ul meu E90 (resoftat la 239 CP) si in realitate fugeau relativ similar si consumau la fel ! Doar ca la aspiratul meu castrat (fata de 330i) totul era foarte liniar, acceleratii, reprize, fara mare feeling in vreme ce aia noua turbo era mai exploziva in reactii insa mai banala la sunet. Tu stii ce te coafeaza, doar ca pe mine ajunsese sa ma vexeze foarte tare ideea de a da 2190 lei pe impozit, pt motorul de 3 litri.....
 
In realitate pe dyno se pare ca 328i/428i au mai mult decat cei 245 CP declarati, mai degraba spre 270-280 CP.


 
Am tot studiat review-uri, inca stau in cumpana. Impozitul e f mare in Romania pentru tot ce depaseste 3l. Platesti la 4l un impozit aproape dublu fata de UK, nu mai vorbesc de costurile cu Casco. Daca nu ar fi fost asta situatia, as fi mers probabil pe RS5. Asa, ce imi place e fie prea scump (noul M3/M4), fie mi-e teama ca nu o sa simt mare diferenta fata de GTI. Cel putin nu pe masura diferentei de pret. 
 
Oricum, achizitia se va face dupa anul nou. O sa incerc sa vorbesc cu cei de la Bavaria/Porsche sa vad daca pot alege din stocurile din Germania si face leasing prin ei. Am inteles ca e o varianta. Cealalta ar fi sa folosesc una din companiile mai mici de leasing, dar stiu ca mai sunt si tepari si nu prea stiu unde pot sa ma interesez de cat de seriosi sunt.

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 08 decembrie 2016 - 10:41

  • 0

#2785 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 februarie 2017 - 07:54

Revenim la SUV'uri, se pare ca Ateca va fi modelul care va inlocui Fiesta ca a doua masina.
Desi eram chitit pe diesel 4x4, m'am sucit 180 grade si voi merge pe 1.4 tsi 150CP 2WD (am condus Leon 1.4 150 si se misca f decent, consum mediu sub 7%, iar ptr situatiile in care ar fi nevoie de 4x4 exista Subaru). In varianta Xcellence plus optionale (Blind spot detection, Incalzire auxiliara, Navi, Portbagaj actionat electric etc) configuratorul spune ~27600 euro. Alegerea e cam facuta, ramane sa dau comanda, oricum livrarea dureaza 5-6 luni.
Am o rugaminte, daca are cineva vreo cunostinta la dealer Seat, poate pune o intrebare legata de discounturile care se practica? Pe net lumea zice ba ca maxim 2-4%, ba ca merge si pana la 8-10%, insa din cei care au dat comenzi nu zice nimeni clar cat a obtinut.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2786 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 26 februarie 2017 - 02:34

:blink:


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#2787 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 26 februarie 2017 - 03:29

Revenim la SUV'uri, se pare ca Ateca va fi modelul care va inlocui Fiesta ca a doua masina.
Desi eram chitit pe diesel 4x4, m'am sucit 180 grade si voi merge pe 1.4 tsi 150CP 2WD (am condus Leon 1.4 150 si se misca f decent, consum mediu sub 7%, iar ptr situatiile in care ar fi nevoie de 4x4 exista Subaru). In varianta Xcellence plus optionale (Blind spot detection, Incalzire auxiliara, Navi, Portbagaj actionat electric etc) configuratorul spune ~27600 euro. Alegerea e cam facuta, ramane sa dau comanda, oricum livrarea dureaza 5-6 luni.
Am o rugaminte, daca are cineva vreo cunostinta la dealer Seat, poate pune o intrebare legata de discounturile care se practica? Pe net lumea zice ba ca maxim 2-4%, ba ca merge si pana la 8-10%, insa din cei care au dat comenzi nu zice nimeni clar cat a obtinut.


Pare o alegere buna, situații în care chiar sa ai nevoie de 4x4 nu sunt atat de multe, mai degrabă garda la sol.

Cat despre discount, eu am obținut între 12% și 24%, mai mult la modelele care sunt de mai mult timp pe piață
  • 0

#2788 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 26 februarie 2017 - 07:21

da da,garda la sol sa faci ce cu ea fara tractiune?sa mergi prin balti adinci? :lol:


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#2789 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 26 februarie 2017 - 07:25

Depinde de cum folosești masina, evident. Dacă stai într-un vârf de deal e una, dacă stai un oraș e alta. :)

In oras te descurci cum se descurca toată lumea, ba chiar semnificativ mai bine datorita faptului ca nu riști sa ramai suspendat
  • 0

#2790 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 26 februarie 2017 - 08:19

Oare nu ar putea producatorii sa faca un SUV 2WD+ dar cu diferential autoblocant ceva? Cred ca ar fi mai aproape ca performante de unul cu pseudo 4WD decat de un 2WD obisnuit! :lol:

Basca cred ca ar fi mult mai ieftin si mai usor decat unul cu transmisie clasica 4x4.


Aceasta postare a fost editata de Forester: 26 februarie 2017 - 08:19

  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#2791 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 26 februarie 2017 - 10:14

Cred ca noul 3008 are ceva de genul asta.

12-24% reducere in nici un caz nu cred ca se poate obtine la Ateca. Peste 15% nu prea am vazut decat la modele aflate pe stoc si nici la alea imediat dupa lansare. Asta e, ai, n'ai mingea, tragi la poarta...

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 26 februarie 2017 - 10:14

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2792 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 26 februarie 2017 - 11:36

in oras ramii suspendat pe ce anume?ce schimba intretinerea de la 4wd fata de 2wd?Va raspund tot eu-2 litri de lichid de cutie pentru dif spate si un filtru plus un cartus(ca cele de silicon mare)de ulei pentru dif central....Socotela valabila la castravetele din dotare


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#2793 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 27 februarie 2017 - 06:20

revenind putin on-topic, eu abia astept primele impresii despre Tiguanul cu 245CP. intre timp ultima mea dragoste printre SUV-uri este Rav4 Hibrid, probabil singurul SUV pe care as da 30k euro.

Pai ce sa zic. Dupa 4 luni si doar vreo 2500 km, masina merge tot mai bine si imi place tot mai mult. Am fost weekendul asta pana la munte si am facut de toate... mi-am facut placere pe paraul rece-rasnov si rasnov-poiana brasov, m-am urcat pe nameti in poiana, la intoarcere pe autostrada m-am tinut dupa un q7 3.0tdi noul model care efectiv nu a putut sa scape de mine.... e o jucarie foarte polivalenta iar bitdi-ul de 2 litri este pur-si-simplu incredibil, trage si se simte ca un motor mult mai mare.
Ca si comparatie, acum o saptamana am fost cam pe acelasi traseu cu un GLC250d 4Matic Coupe. Foarte fain Merc-ul, dar Tiguanul fuge mai tare si este mai fun pe curbe.

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 27 februarie 2017 - 09:09

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2794 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 27 februarie 2017 - 08:59

in oras ramii suspendat pe ce anume?ce schimba intretinerea de la 4wd fata de 2wd?Va raspund tot eu-2 litri de lichid de cutie pentru dif spate si un filtru plus un cartus(ca cele de silicon mare)de ulei pentru dif central....Socotela valabila la castravetele din dotare

 

Mai ieftin la achizitie, la intretinere nu cred sa fie diferente semnificative.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#2795 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 27 februarie 2017 - 09:13

Eu zic ca merita facut un efort pt inca 2000 eur si luat si 4x4.
Ref discount, modelul e nou si se vinde f. bine. Cei de la care am luat eu Tiguanul vindeau si Seat pana mai deunazi, o sa le fac o intrebare.

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 27 februarie 2017 - 09:14

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2796 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 27 februarie 2017 - 09:31

...

 

,,Ca si comparatie, acum o saptamana am fost cam pe acelasi traseu cu un GLC250d 4Matic Coupe. Foarte fain Merc-ul, dar Tiguanul fuge mai tare si este mai fun pe curbe.''

 

:) Oare astia de la vw stiu ca-i sport  sau unde l-au incadrat? :) 


  • 0

#2797 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 27 februarie 2017 - 10:02

Mai ieftin la achizitie, la intretinere nu cred sa fie diferente semnificative.

Doar sistemul 4x4 costa inca 2000, cum a zis si Frank. Aduce in plus si greutate marita si reprize mai lente, dar si consum marit cu aproape 1l/100km. Cum cu Fiesta s'a mers fara probleme si iarna, cu Ateca sigur nu vor fi probleme chiar daca e 2WD. 
 

Eu zic ca merita facut un efort pt inca 2000 eur si luat si 4x4.
Ref discount, modelul e nou si se vinde f. bine. Cei de la care am luat eu Tiguanul vindeau si Seat pana mai deunazi, o sa le fac o intrebare.


Multumesc, Frank, daca afli ceva, da'mi un semn!
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2798 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 01 martie 2017 - 12:42

de ce Ateca si nu Kodiaq? parca Kodiak arata ceva mai bine, mai ales la interior. sau o Vitara care chiar este foarte faina si bine construita.

eu nu pot sa trec peste o frana psihologica: SUV fara 4x4... pur si simplu nu pot, chiar daca sunt constient ca 90% din timp masina merge in 4x2.

in ultima vreme mi se pare foarte interesant Mokka X, chiar imi place cum arata si are si 4x4.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2799 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 01 martie 2017 - 11:05

Kodiak e prea mare pentru ce imi trebuie. Plus ca nu am reusit sa il vad nicaieri pe viu, la dealer'ul din Cta fusese expus doar 2 zile in weekendul de dinainte sa vin acasa si va mai veni abia peste vreo luna - masina lor. Pentru motoarele pe benzina, ori iei manuala cu 4x4, ori tractiune fata cu DSG. Deci nu.

Mokka X, am fost, am vazut, exista si pe stoc cu dotari ok (2WD - ptr 4WD mai adaugi 2k) la sub 20k (se da 11% reducere din start fata de pretul de lista/configurator), dar portbagajul e prea mic pentru un carucior/ o bicicleta sau altele de genul.

Daca n'ar fi fost Ateca, ori ramaneam la Yeti ptr ceva f bine dotat, ori saream la Tiguan.

4x4 nu imi trebuie pentru motivele expuse mai sus. La nevoie oricand e disponibil Foresterul, care oricum va ramane ca masina de concedii, mai ales pe iarna.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2800 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 01 martie 2017 - 02:42

Ia un Superb Combi și îți încape și sufrageria in portbagaj :))))) in fine, este clar ca alegerea ta nu are nicio treaba cu părerea mea, pe mine dintre SUV-uri ma convinge Rav4 Hibrid și eventual Tiguan cum are Frank (nu sunt foarte împăcat cu designul). In rest tot către berline trag: cât mai mari și cât mai confortabile.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi