Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#2876 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 26 martie 2017 - 06:54

Cat de scurta?


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#2877 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 27 martie 2017 - 04:23

Nu-i stres...

Altii dau si 2mil euro, si stau... 4 ( PATRU! ) ani dupa masina... :lol:

 

http://www.motor1.co...-delivery-time/


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#2878 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 29 martie 2017 - 10:08

Bravo tie ca poti sa iei un SUV-uletz fara 4x4, eu am un obstacol mintal si nu pot trece peste el. Poate si pentru faptul ca imi place cand am ocazia sa mozolesc masinile prin soft-ofroad si iarna sa ma bag prin toti nametii.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2879 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 29 martie 2017 - 10:11

Bravo tie ca ai reusit sa iei SUV fara 4x4, eu nu as fi putut. Poate si pentru ca imi place, oricand am ocazia, sa mozolesc masinile prin soft-offroad si iarna imi vine sa ma bag in toti nametii chiar si cu Corolla care are garda joasa.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2880 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 29 martie 2017 - 10:24

Bravo tie ca ai reusit sa iei SUV fara 4x4, eu nu as fi putut. Poate si pentru ca imi place, oricand am ocazia, sa mozolesc masinile prin soft-offroad si iarna imi vine sa ma bag in toti nametii chiar si cu Corolla care are garda joasa.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2881 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 29 martie 2017 - 11:51

felicitari pentru achizitie! sa o folositi sanatosi si urmatoarea achizitie sa fie o Toyota :D


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2882 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 01 aprilie 2017 - 10:24

bravo tie ca ai reusit sa iei SUV fara 4x4, eu nu pot sa trec peste bariera asta...daca-i SUV trebe sa invarta 4 roti :P


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2883 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 03 aprilie 2017 - 10:45

Ai facut DT-ul Andrei? cum a fost?


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2884 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 03 aprilie 2017 - 11:38

Ai facut DT-ul Andrei, cum a fost, care sunt impresiile?


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2885 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 24 iunie 2017 - 09:35

Eni niuz?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2886 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 25 iunie 2017 - 07:49

Cred ca e plecat pe balta perioada asta. :lol:


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#2887 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 26 iunie 2017 - 02:12

peste vreo 10 zile o sa ma dau cu Tucson ca ma tot bate un gand pervers :P dar in continuare sunt reticent la ideea de SUV, fie el si compact. tot spre un break mediu ma trage ata...


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2888 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 26 iunie 2017 - 10:03

Dupa ce de pe la inceputul anului m-am tot chinuit sa gasesc berlina sportiva de clasa medie perfecta care nu mi se arata datorita faptului ca toate sunt prea mici (in spate) pentru ce vreau iar clasa mare e prea departe ca si pret de posibilitatile mele am ajuns tot la SUV-uri. Cochetez tare de tot cu RAV 4 Hybrid care e misto insa ceva ma opreste sa fac pasul spre asta. Imi place per ansamblu dar ma supara partea de infotaiment care este ramasa in urma si sincer cu asta traiesti in fiecare minut petrecut in masina... .Tiguan-ul mi se pare o idee prea mic desi este evident cel mai bine lucrat si vine cu posibilitati mari de configurare atat la capitolul dotari cat si la partea de motorizare. Kodiak e mare dar nu imi place la fel cum nu imi place nici faceliftul la Octavia Scout (stiu, e compacta dar e mare si poate ca o ideea mai potrivita in a impleti polivalenta cu caracterul de tourer). Subaru Outback mi-ar place insa am retineri datorita motorului care are ceva ani peste el, Foresterul in ciuda varstei imi face cu ochiul in varianta XT insa mi se pare o idee cam scumput (isi permit pentru ca nu preau au rival pe aceasta nisa). Coreencele nu le iau in calcul ca asa-i in film, nici ce au in curte Ford sau Opel. Si am ajuns inevitabil la Koleos. Noul. Am balit sincer dupa el cand au aparut primele poze insa m-am cam desumflat in primavara la Geneva cand l-am vazut live. Desi un prieten cu care am fost a fost destul de incantat mie nu mi-a picat cu tronc poate si fiindca masinile expuse pareau cam violate, trecute peste cateva saloane asiatice in care niste orezari cu ochi mici si-au bagat mainile prin ele. M-a impresionat mai tare la fata locului fratiorul mai batran dar tot ata de tanar, X-Trail.

Azi insa m-a mancat in freza sa iau pulsul dealerului si sa vad ce pret imi face pentru ca cei 41+ k euro pentru un Privilege full sunt de tot rasul. Textele normale de lansare, ca reduceri zero, ca producatorul vrea doar sa fie in piata cu modelul asta nu sa faca cifre (nici nu prea are cum cand masina este un X-Trail trecut de prima tinerete dar imbracat intr-un frac nou-nout), ... . Dar, surpriza, imi da masina de drive-test (de 1 saptamana, 200 km) cu o reducere interesanta care il aduce pe la 34k. Merg sa mai miros masina, alba cu piele maro, nu ma incanta deloc. Vroiam albastru, eventual cu piele maro. Este ceva apropiat, albastru cu piele neagra, fara trapa, 33k in mare. M-am dat cu ea (alba) ceva vreme. Merge. Pozitie la condus destul de inalta (cu scaunul lasat maxim jos) insa nu as zice ca ma deranjeaza. CVT-ul nu m-a deranjat desi lumea zice ca e naspa. Bine am in cap ca e un SUV de aproape 1.9 tone la care nu poti sa ii dai jar cum nu poti nici sa il duci la VTM in ciuda look-ului  de sportiv emerit. De mare e mare, in spate loc destul, 2 scaune de bebe + cineva intre ele poate sta fara probleme si esential poate urca si cobora din masina fara a fi nevoie de aptitudini de acrobat. Fata de Koleos-ul 2008 se simte diferenta foarte mare la calitatea materialelor si a finisajelor plus la dinamica. Ma arage si ca e cu de totate inclusiv scaune ventilate (probabil un must la piele care apropo se simte de calitate) si incalzire la bancheta. Sunt si scapari: bancheta nu culiseaza ca la X-Trail si nu are nici spatar reglabil (ca la fratele japonez si predecesor la care am asa ceva). 

Ma bag sau nu? Convingeti-ma ca nu e ce vreau, eventual dati-mi alea 5 numere la 6/49 ca sa ma apropii de un E sau 5ar.


  • 0

#2889 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 27 iunie 2017 - 08:05

Nu e ce vrei ! :lol:


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#2890 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 27 iunie 2017 - 10:48

Personal, mi-e greu sa inteleg in ce situatii ai avea nevoie de mai mult loc in spate decat la un C-class normal, Golf etc. Curiozitate pe bune. Fiind o familie tanara, fara copii, mi se pare ca spatiul din spatele unui Golf e suficient de confortabil chiar si pt calatorii mai lungi. Pe bancheta spate la C-class nu am stat f mult, dar parea sa aiba destul loc pentru un adult de dimensiuni medii (<180cm sa zicem)


Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 27 iunie 2017 - 10:48

  • 0

#2891 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 27 iunie 2017 - 11:05

In banii aia de Koleos ( gen 40k euro ), ceea ce sincer mi se pare o aberatie de pret pentru un Renault :lol: m-as uita serios la Superb Break... ai 20TDI 190cp DSG care pleaca de pe la 32-33k si in 3-4000eur sigur ajungi cu optionale suficiente...

E foarte multa masina pentru banii respectivi.

Si chiar arata foarte bine.


  • 1

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#2892 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 27 iunie 2017 - 11:16

Daca vrei te trimit eu la Oradea pt o oferta buna de Tiguan... iti dau pe PM ce pret am avut eu la Tiguan? :)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2893 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 27 iunie 2017 - 12:33

@alex eu sunt acum cu un copil de aproape 3 ani cu care ma descurc cu orice. Insa intr-o luna mai vine unul. Carucior cu landou pentru inceput care ocupa muuult loc, o geanta mare, o bicileta din aia fara pedale sau macar o trotineta pentru cea mare, amruntisuri si portbagajul e aproape full. Bun si intr-un C sau 3ar intra. Problema e in spate. 2 scaune in asa ceva inseamna destul de mare chin cu intratul/iesitul pentru cine sta la mijloc. Ideea e ca am ajuns la concluzia ca nu e sa fie acum asa ceva. Ma indrept spre ceva spatios pe urmatorii 3-4 ani si mai incolo vine si vremea sa-mi fac hatarul.

 

@Frank trimite-mi numarul daca poti. Mi s-a parut mai mic Tiguan-ul insa la o adica un pret foarte bun il poate face alesul.

 

Koleos-ul l-as lua la 33k. Trecand peste badge (care la mine nu conteaza, ba din contra sunt mai avantajat post achizitie ca sunt client de flota si ma trateaza cu manusi) si analizand calitatea materialelor, a finisarii, dotarile, ..., 33k nu e rau. Nu e departe de VW care e etalon insa asta din urma are pret mult mai mare la dotari apropiate. Kodiak care e apropiat ca si gabarit e mai scump cu oarecare doatari in minus cu aproximativ 10%. X-Trail l-as putea lua mai ieftin cu 1-2k euro, e aceiasi treaba in mare (desi are chestii faine gen 2 locuri suplimentare plus bancheta culisanta dar fara incalzire si cu un infotaiment mai slabut). 


  • 0

#2894 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 28 iunie 2017 - 11:42

rares, ai PM. Doru asteapta telefonul tau.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2895 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 iunie 2017 - 08:15

Personal, mi-e greu sa inteleg in ce situatii ai avea nevoie de mai mult loc in spate decat la un C-class normal, Golf etc. Curiozitate pe bune. Fiind o familie tanara, fara copii, mi se pare ca spatiul din spatele unui Golf e suficient de confortabil chiar si pt calatorii mai lungi. Pe bancheta spate la C-class nu am stat f mult, dar parea sa aiba destul loc pentru un adult de dimensiuni medii (<180cm sa zicem)

nu uita ca eu am dat MPS-ul si pentru ca nu incapeau 2 scaunele de copii si mama intre ele si am sarit direct la S MAX.

Ok, nu l-am tinut mult, dar..


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#2896 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 28 iunie 2017 - 08:40

Ai avut MPS? 😎
Glumesc, dle...:)
Explica-le ce inseamna spațiul în spate de pe bancheta din spate a Superbului. :)
  • 0

#2897 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 29 iunie 2017 - 08:22

Eu i-am zis de superb... dar nici n-a citit postul meu... :lol:
Daca nu vrei neaparat SUV, superbul cred ca e best buy la raport calitate/pret/spatiu.


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#2898 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 29 iunie 2017 - 08:43

RareÈ™ are fixul cu frantuzoaicele, Oaspetele cu nemtoaicele(presupun ca el asa o considera) :) , asadar, tu spui, tu auzi.
Lăsând gluma, Superbul break constituie o buna alegere din toate punctele de vedere. Evident, doar ala 4x4. :)
  • 0

#2899 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 29 iunie 2017 - 10:19

Acum inteleg, ok, daca vrei sa cari 2 scaune de copil cu cineva intre ele, pe bancheta din spate, nu prea exista alta solutie decat o masina dintr-o clasa superioara. Pe langa break-uri si SUV-uri, poate te mai poti uita la sportback-uri, gen A5? Din cate imi aduc aminte incap 3 pasageri care sa stea decent pe bancheta, iar portbagajul care se deschide cu tot cu luneta e un mare avantaj. Asta in cazul in care simti ca te-ai indeparta prea mult de masina ideala cu un SUV/break.


  • 0

#2900 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 29 iunie 2017 - 11:13

Daca nu tii neaparat sa fie nou, si vrei totusi premium, gasesti lejer A6 Avant sau A6 Allroad din 2016, si max 20-30k km, 20TDI quattro 190cp sau 30TDI quattro, pana in 35-40k eur, din care mai deduci tva daca e pe firma, si sigur pot fi finantabile in leasing.

Asa mi-am luat si eu masina de afara.


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi