Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#776 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 mai 2012 - 09:49

Eu n-am inteles ( si nu voi intelege niciodata ) cum poate cineva sa-si aleaga o masina cerand sfaturi in stanga si-n dreapta.
E de-a dreptul absurd sa dai o gramada de bani pe o masina "premium" pentru care nu simti absolut nimic ! Afara de faptul ca vrei sa arati cati bani ai, si cei din jur sa zica: "bai ce masina si-a luat asta" ! :)
  • 0

#777 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 22 mai 2012 - 10:00

Daca n-ai mai avut masini valoroase si mari pana acum, este destul de frustrant sa dai aproape 50k pe un SUV de talia X3, ca sa nu mai zic de GLK. Probabil ca nu vei mai avea prea curand potentialul financiar pentru alt SUV mai mare.


Actuala masina m-a costat 19 500 euro, urmatoarea masina vreau sa dau pe ea maxim 45k euro, deci dublu. De ce ti se pare frustrant sa dau banii pe X3? Dezavantajul X3-ului din punctul meu de vedere il constituie insonorizarea si sistemul audio care ma zgaraie pe creier, in rest e o masina reusita.

Sfatul meu este sa nu te iei dupa femeie in niciun caz, de obicei ele gandesc foarte lejer si niciodata obiectiv.

Ce misogin a sunat asta :D

Daca ai banii, 50k, fa un efort si plimba-te cu ML-ul. O sa observi ca restul masinilor sunt la "si altele". Touareg-ul este misto, ti l-am si recomandat cu cateva pagini in urma, dar este in urma ML-ului la toate capitolele + motorul prea mare daca privim in viitor prin prisma taxelor. Touareg-ul este undeva intre X3 si ML. Restul sunt sub X3.


Bugetul meu este sub 50k, dar poate dupa un DT o sa ma convinga. Mai vedem, oricum, masina asta mi se pare un tanc

Eu n-am inteles ( si nu voi intelege niciodata ) cum poate cineva sa-si aleaga o masina cerand sfaturi in stanga si-n dreapta.
E de-a dreptul absurd sa dai o gramada de bani pe o masina "premium" pentru care nu simti absolut nimic ! Afara de faptul ca vrei sa arati cati bani ai, si cei din jur sa zica: "bai ce masina si-a luat asta" ! :)


Scuzele mele daca asta ai inteles despre mine :) Voi cumpara masina in care ma voi simti bine si se va potrivi bugetului meu, nu foarte mare. Am mai zis, si o mai zic, din punctul meu de vedere, BMW X3 nu mi se pare deloc o masina premium, Tuareg e VW (masina de bobor) iar nu e premium (ca are o calitate mai buna poate, e altceva)
  • 0

#778 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 22 mai 2012 - 10:03

Dar de ce vrei o masina 'premium' ?
  • 0

#779 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 22 mai 2012 - 10:10

Vorbind de masini cu iz nemtesc, fixul meu, alternative sunt asa:

- Skoda Yeti: urata cu spume si cam mica
- Opel: nu are nimic in clasa respectiva, sau parca ar fi Captiva daca nu ma insel, dar nu imi place de nici o culoare.

Mergand pe alte branduri: nu vreau frantuzisme (Citroen, Reno, etc), Mitsu/Hyunday nu imi plac in interior, si daca te uiti la preturile lor, vezi ca sar de 30 000 euro, poti sa ajungi chiar la 36 000 lejer.

In situatia asta, prefer sa imi iau ceva ce imi place, si care nu costa neaparat cu mult mai mult: X3/Tuareg. ML-ul a venit ca idee pentru ca mai pui 5k euro si ai o masina mai confortabila decat cele 2 mentionate anterior (X3 si Tuareg).

Si again, voi considerati VW premium? WTF, semnificatia cuvantul volk o stiti?

Aceasta postare a fost editata de kng: 22 mai 2012 - 10:13

  • 0

#780 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 22 mai 2012 - 10:18

Dar tu cunosti semnificatia cuvantului 'hyundai' ? :lol:
  • 0

#781 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 22 mai 2012 - 10:22

Eu ti-am recomandat ML pentru ca X3 nu merita 45k in opinia mea. Bavareza ar avea un pret corect cu cat se vinde in America, undeva in jurul a 35k de euro. Tot in opinia mea, nici Audi Q5 nu justifica suma de 45k. La fel ca X3-ul, pretul corect e pe la 35k de euro. GLK-ul n-ar trebui sa sara de 30k daca vorbim strict obiectiv fara pasiune. Toata gama asta de suvulete premium este un pic overpriced. Touareg-ul pe la 40k incepe sa-si merite banutii, hai pana pe la 45k. La 50k ML-ul face toti banii, hai un maximum 55k. Cam asa vad eu lucrurile. Ca sa folosesc si eu un termen la moda in zona guvernamentala, daca n-ai o "anvelopa financiara" substantiala parerea mea e ca nu-ti permiti sa te joci cu mofturi, sau fitze, trebuie sa mergi drept la tina , rece, calculat si sa atingi cat mai multe puncte in favoarea ta: calitate, fiabilitate, imagine, revanzare, taxe, etc...
  • 0

#782 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 22 mai 2012 - 10:23

Dar tu cunosti semnificatia cuvantului 'hyundai' ? :lol:


Nu , si nici macar nu ma intereseaza :D
Am uitat sa spun: urmatoarea masina, o sa o tin cat am tinut-o si pe urmatoarea pana acum, nu le schimb des, fac multi km pe an (intre 30 si 40k km) , prin urmare vreau o masina cu care sa nu am probleme 200 000 km daca o intretin cum trebuie. Nu prea am incredere in chinezisme/coreene iar japonezele chiar daca sunt fiabile, nu-s pe gustul meu.

Nu neg ca nu poti avea probleme cu VW/BMW/MB, dar cel putin la VAG ma simt in largul meu, si nu din cauza Skodei ci din cauza Audiului pe care l-am avut cu ani in urma, mai multi ani decat am Skoda.

greieras: tu nu ai comandat un X3 sau ma insel eu? Ai dat pe el 35k euro, sau 45k? :)

Aceasta postare a fost editata de kng: 22 mai 2012 - 10:24

  • 0

#783 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 22 mai 2012 - 10:42

Da, am comandat X3 la 42k pentru ca deja am luat bani buni pe Pajero. Dar crezi ca nu ma seaca atunci cand vad ca in state masina este mult mai ieftina ? Eu clar luam ML-ul dar parca am mai povestit ca si eu si nevasta-mea am avut o stare de rau in ML, probabil din cauza faptului ca era cea mai confortabila si exagerat de antifonata, deh, niste tarani obisnuiti cu tractoarele :lol: . Saptamana asta sau cealalta ar trebui sa vina X3-ul. Touareg-ul masina misto si ea, dar nu-mi mai place din cauza rotunjimilor, prefer masinile cu muchii.
  • 0

#784 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 mai 2012 - 08:29

alooo, domnu' Frank, asteptam si noi cateva randuri despre GLK....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#785 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 mai 2012 - 09:10

alooo, domnu' Frank, asteptam si noi cateva randuri despre GLK....


Probabil nu vrea sa ii faca publicitate negativa si se abtine :D

Uitati aici si un test facut de romanasi cu noul ML in offroad , ma rog, mult prea scurt, dar probabil au chinuit/busit masina ce va fi vanduta ca noua apoi :D

http://www.youtube.c...feature=related
  • 0

#786 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 mai 2012 - 11:31

hai domne lasati-o moarta ca offroad-ul nu e pentru oricine.
vreti offroader adevarat luati asa ceva:

http://www.youtube.com/watch?v=uXh9NWx4uVs&feature=player_embedded#!
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#787 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 23 mai 2012 - 12:54

Testdrive-ul ML-ului a fost facut langa Sibiu cu anvelope de serie si tractiune 4x4 standard, fara pachetul offroad. Pentru un SUV bun pe sosea este de admirat cum se descurca si in situatii ceva mai dificile. Aici este filmuletul mai lung. http://www.youtube.c...h?v=8FmSzeW28ak
  • 0

#788 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 mai 2012 - 02:42



esplicatii? :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#789 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 23 mai 2012 - 02:45

esplicatii? :)

Nu. Nu pot sa inteleg de ce ar vrea cineva sa faca asta :lol:

Pentru un SUV bun pe sosea

Pai ori iti creeaza senzatie de regurgitare ca pasager ori e bun pe sosea ? Hotaraste-te :)

Aceasta postare a fost editata de pejte: 23 mai 2012 - 02:48

  • 0

#790 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 23 mai 2012 - 03:04

esplicatii? :)


esplicatie zace in superioritatea unicului sistem de tractiune integrala reala adevarata si inegalabila, a carui esistenta este recunoscuta/admisa aicea =))

acelasi sistem care trage toate rotile in acelasi timp, pe principiul decat putin si prost mai bine mult si fara rost

lipsa sistemelor electronice de asistare in cazul unei integrale de asfalt, lipsa justificata de imposibilitatea/incapacitatea chinezoilor de a face sistemele mecanice sa conlucreze cu electronica, si care lipsa a dus la decesul, oare de ce, al acelor solutii tehnice, inlocuite de unele noi care permit electronica, dar care au facut subaru sa inceteze sa mai fie subaru daca ma intelegi ce vreau sa zic =))

as putea sa continui multa vreme, dar pe urma se supara pe mine :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nu dau nume, da stiti si voi
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#791 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 mai 2012 - 03:16

Esplicatia e extrem de simpla: un BOU la volan ! :lol:

N-o mai dati de-a dura, si nu va mai roadeti dejtele ( si de la picioare :lol: ), ca sistem de tractiune ca la Generatia veche de Subaru nu veti intalni pe nicio masina cocalaristica de-a voastra ! :D

Dar cum cocalaromanelistii nu prea le au cu volanul, poti sa le dai si Hummer, ca tot se vor planta unde trece si matizu ! :lol: :lol: :lol:
  • 0

#792 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 23 mai 2012 - 03:21

Esplicatii simple: diferentiale pe punti deschise, fara nici un fel de asistare. Foresterul nou vine cu VDC, teoretic nu mai are aceeasi problema. Iar ce spune Relu se mentine la fel de adevarat. Doar ca se aplica in cu totul alte situatii, nu in diagonale useless ca aia din film.

Edit: intre timp vad ca raspuns deja Relu, deci postul meu e irelevant... :happy:

Aceasta postare a fost editata de Forester: 23 mai 2012 - 03:22

  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#793 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 mai 2012 - 03:24

Despre IMBECILITATE e vorba !



DAAAAAAR, cu frane SHPORTZ, si TORSENI, ar fi iesit !
:lol: :lol: :lol:

Aceasta postare a fost editata de Relu: 23 mai 2012 - 03:26

  • 0

#794 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 23 mai 2012 - 03:28

La volan parca era o vacuta nu un bou :) Pejte, bun pe sosea ca nu pleaca in balarii, restul ce tine de confort si "senzatii" variaza de la om la femeie :D
  • 0

#795 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 23 mai 2012 - 03:28

Esplicatii simple: diferentiale pe punti deschise, fara nici un fel de asistare.


nu exista asa ceva, symeticu awd are numa LSD, de ala de te ajuta sa plutesti printre nori daca calci bine, ca doar invarte toate patru la fel si prin aer :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#796 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 23 mai 2012 - 03:32

LSD are pe central, dar pe punti e deschis. Si da. le invarte pe toate 4 cand sunt in contact cu ceva. De exemplu soseaua, sau zapada iarna. Si 4 ie mai bune decat 2. Cand ajungem la diagonale, ne uitam oblic.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#797 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 23 mai 2012 - 03:32

Hai ma Mecea, tu crezi ca mai crede cineva povestile pescaresti ale domnului cu seminte ? :lol: Stai linistit ca n-ai cu cine si mai ales...de ce B)

http://www.youtube.c...h?v=w-24-PcV1IM

Aceasta postare a fost editata de greierasul: 23 mai 2012 - 03:35

  • 0

#798 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 mai 2012 - 03:51

Ce v-am zis, manelistilor poti sa le dai orice, tot se planteaza ! :lol:



Daaar, daca ai behemve ...... :D


Aceasta postare a fost editata de Relu: 23 mai 2012 - 03:46

  • 0

#799 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 mai 2012 - 03:55

:lol: :lol: :lol:
iar a inceput sa va manance cu offroadul.....

vorbesc poate in necunostiinta de cauza, caci nu am mers cu vreun subaru pe zapada, dar ca principiu de functionare, tractiunea de care vorbeste Relu mi se pare net superioara celei prezente pe orice SUV de pe piata.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#800 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 23 mai 2012 - 04:22

@relu

vezi ca icsu ala este un e53 adica pentru matale fara xdrive, cu raport fix 33/67

@bleu

pai daca recunosti ca esti in necunostinta de cauza, si ca nici nu ai mers, despre ce spanacu iti dai cu parerea ? povesti nemuritoare asiatice cumva ?

daca chiar vreti sa admirati un maestru dibace pai priviti la asta http://www.youtube.com/watch?v=YDaHA39EwhQ&feature=player_embedded#!
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi