Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#1076 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 14 octombrie 2012 - 12:39

de fapt eu altceva vreau sa subliniez, si anume ca aceste capacitati pseudo-off-road NU POT FI pretextul pt a cumpara un SUV.
eu cumpar un SUV pentru spatiu si pt o ipotetica siguranta in trafic (am sanse mai mari sa fiu eu cel 'mare' in cazul unui impact)
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1077 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 octombrie 2012 - 12:42

Eu n'as neglija o garda la sol de +20cm si o tractiune mai mult sau mai putin integrala. Cu siguranta te poate scoate din situatii din care cu un sedan n'ai iesi
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1078 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 14 octombrie 2012 - 06:35

tu cu loganu nu ieseai nici macar in strada unde stau eu, dar iti place sa contrazici pe ideea "vorbesc deci exist", incerci sa-l imiti pe relu practic prin atitudine cu diferenta ca ala chiar daca are o problema cu ideea de progres tehnologic, si cu intelegerea acestui progres implicit, ala cam stie al dracu de bine despre ce vorbeste ca sa nu mai zic ca a si vazut multe.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1079 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 octombrie 2012 - 09:14

ala-i offroader.


sa-ti placa seria 5 si q5 ca au acc stop end go... :lol: :lol: :lol:
sa fim seriosi.


ACC cu stop and go sau pre-sense de la Audi, sunt niste tehnologii destul de interesante ca idee. La drum lung pe autostrada, mi se par foarte utile. Ca mai departe trebuie sa fii atent la punctele slabe ale sistemelor respective, de acord.

Nu am avut nici un accident frontal in 14 ani de sofat (aproape zilnic) si cu toate astea, o tehnologie care sa te ajute e foarte buna. Chiar saptamanile trecute, mi-a ajuns unul in fata pe o portiune unde sunt destul de frecvent accidente (curba/intrarea in Ciolpani, unde ies unii dinspre Snagov sau alt satuc). Pana reactionezi tu ca sofer, sistemul ala reactioneaza inaintea ta, si deja iti infraneaza masina pentru un impact mai putin violent.

Vezi si acest test http://www.youtube.com/watch?v=ijurgeC0YCw facut de Dekra, unde sistemul respectiv a contribuit la reducerea vitezei de impact. Chiar asa inutil ti se pare?

Nu am afirmat si nu consider ca un X3 te-ar scoate din rahat iarna, dar cu siguranta te-ai descurca mai bine pe sosea, mai ales ca drumurile laturalnice nu sunt niciodata dezapezite, si atunci o garda la sol mai ridicata te ajuta cel putin sa iesi din parcare! Si ca sa continui ideea despre care vorbea Relu la un moment dat, cu masa, seria 5 si X3 au cam aceeasi greutate, ba chiar seria 5 e mai greu cu vreo 15 kg.

Aceasta postare a fost editata de kng: 14 octombrie 2012 - 09:17

  • 0

#1080 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 14 octombrie 2012 - 11:24

@Pejte: am primit oferta de A4 Allroad mai mare decat aia de X3 , deci din aceasta cauza il scot din calcul.

Ce inseamna mai mare? Cu cat ?

Mie A4 ala Allroad mi se pare sexy rau si probabil e fix masina de care au nevoie multi din ce-i care isi iau gip gipuri doar ca sa aiba gip gip


Dupa iarna trecuta cand am trecut fara mai probleme prin zapezi destul de mari, am parcat pe niste troiene cu niste gume vechi de 4 ani si de o calitate mediocra ma gandesc ca m-as descurca impecabil cu un pseudo 4x4, gume foarte bune si o garda o leaca mai mare :)

Aceasta postare a fost editata de pejte: 14 octombrie 2012 - 11:27

  • 0

#1081 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 14 octombrie 2012 - 11:32

Dupa iarna trecuta cand am trecut fara mai probleme prin zapezi destul de mari, am parcat pe niste troiene cu niste gume vechi de 4 ani si de o calitate mediocra ma gandesc ca m-as descurca impecabil cu un pseudo 4x4, gume foarte bune si o garda o leaca mai mare :)


bingo
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1082 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 14 octombrie 2012 - 11:39

cam asa e,iarna trecuta am avut 3 situatii:
-se putea merge si cu BMW-ul zapada fiind mica
-am mers doar Clio si/sau Golf ,BMW-ul fiind penalizat de garda la sol riscand sa raman suspendat
-am mers cu Golful sa fac partie desi ca garda la sol e sub Clio , Clio avand probleme de tractiune,aici trebuie sa recunosc ca 4 Motion si-a facut treaba cu brio.Totusi in cazul Golf garda la sol si-a spus cuvantul terminand iarna cu toate plasticele fata zdrente.edit:Clio=Clio Symbol 1,5dci Golf = Golf V 2tdi 4 Motion

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 14 octombrie 2012 - 11:39

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#1083 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 14 octombrie 2012 - 12:11

SUV-ul e cu adevarat util in fix 2 situatii: iarna daca te dai in zone unde intra plugul cand isi amintesc autoritatile si risti ca atunci cand ai treaba sa fie pe carosabil un strat de zapada de 20-30 cm si daca obisnuiesti sa iesi in zone (semi)virgine unde nu stii peste ce dai(drumuri forestiere cu balti, noroaie, sleauri, ...). Poate si in astfel de situatii cu grija intrii si cu altceva cu garda la sol onorabila insa risti sa atingi cu una alta si in timp sa realizezi ca ai facut o buba mai mare masinii(vezi cazul cu plasticaraiele expus mai sus).
  • 0

#1084 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 octombrie 2012 - 12:12

@kng ... interesant filmuletul. Ar fi fost si mai interesant de vazut o paralela intre acesta si unul facut fara Brake Assist. Oricum, din descriere am inteles ca sistemul a redus viteza de 64km/h la 40km/h in timpul impactului. La prima vedere a cifrelor, parca m'as fi asteptat la o franare mai puternica, insa sunt convins ca socul resimtit de pasageri a fost sensibil mai mic si pana la urma asta e si scopul

La A4 Allroad m'a uitat acum si 2.0 TDI 177CP cu Stronic incepe de la 46k DDP. Cand incepi insa sa configurezi, vezi ca daca iei pachetul cu xenoane si inca nusht ce la vreo 2300 euro mai trebe sa alegi si altceva pe langa. Din cele doua "atceva'uri" am ales Adaptive cruise control (vreo 1300 euro), care nu vine decat cu jante de minim 18" (inca vreo 900euro). Si cu o culoare metalizata deja am ajuns la 52k. Cu inca 2-3 maruntisuri sari de 54k
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1085 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 14 octombrie 2012 - 12:42

Cu inca 2-3 maruntisuri sari de 54k


Configuratorul e pur informativ. Importatanta e oferta concreta pe care ti-o face un dealer sau altu ;)
  • 0

#1086 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 octombrie 2012 - 01:00

Da, si asta e adevarat. Dar reduceri importante cred ca se primesc la masinile deja existente pe stoc. Iar la A4 Allroad nu cred ca s'au inghesuit dealerii sa faca stocuri. Personal nu am vazut niciunul pe strazi
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1087 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 14 octombrie 2012 - 07:18

SUV-ul e cu adevarat util in fix 2 situatii: iarna daca te dai in zone unde intra plugul cand isi amintesc autoritatile si risti ca atunci cand ai treaba sa fie pe carosabil un strat de zapada de 20-30 cm
...

De vreo 2-3 ani, cam asa e in bukale iarna de cum iesi din bulevard :angry:
  • 0

#1088 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 octombrie 2012 - 08:18

Azi dimineata m-am kakat pe mine de ras !
Ca deobicei, sambata merg la pescuit ( Monitor stie unde, si mai ales cum e drumul ) unde am 8 km de macadam. Pentru ca in ultimele luni l-au reparat binisor, eu merg cu tigaia mea cam 60/h , uneori chiar 80.
Azi dimineata am depasit 2 ( DOO !!!! ) gipane, care se tarau cu maxim 30/h ! Primul era un LC, si a 2-a o dubla cabina, n-am fost atent de care, ca am trecut cam tare pe langa ei ! :lol:

De ce oare si-or fi luat aia gipane ??? :blink:
  • 0

#1089 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 14 octombrie 2012 - 08:23

Bai macadam sa zicem ca ii inteleg, dar cand ii vezi la un speed bump sau o mica denivelare in asfalt ca incetinesc pana la 5 la ora iti vine sa le dai cu falusu peste dinti
  • 0

#1090 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 14 octombrie 2012 - 08:34

Pana pe la 9 nicio trasatura, Dupa aia am luat 3 ciortani si un crap frumusel ! :D

Pe la 11 mi-am bagat picioarele, ca batea vantu prea tare, si m-am topit acasa ...
...


...
Ca deobicei, sambata merg la pescuit ( Monitor stie unde, si mai ales cum e drumul ) unde am 8 km de macadam.
...


Bine ca mergi in acelasi loc...
Daca 2-3 zile nu lasi urme pe forum, macar stim unde sa mergem sa te cautam!
:lol: :lol: :lol:
  • 0

#1091 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 octombrie 2012 - 08:49

Bai macadam sa zicem ca ii inteleg, dar cand ii vezi la un speed bump sau o mica denivelare in asfalt ca incetinesc pana la 5 la ora iti vine sa le dai cu falusu peste dinti


Like!
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1092 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 octombrie 2012 - 10:04

Bai macadam sa zicem ca ii inteleg, dar cand ii vezi la un speed bump sau o mica denivelare in asfalt ca incetinesc pana la 5 la ora iti vine sa le dai cu falusu peste dinti


Ma, voi nu franati peste speed bump-erele alea la trecerea de pietoni? Pai asta e si rostul lor: sa va faca sa franati. Si daca tin masina normal, le iau incet, nu vad rostul sa fac pe viteazul sa-i dau talpa peste bumpere.

Configuratorul e pur informativ. Importatanta e oferta concreta pe care ti-o face un dealer sau altu ;)


Cand o masina iese mai scumpa decat alta, la pret de lista, e destul de greu sa obtii un discount astfel incat sa iasa mai ieftina decat cealalta.
  • 0

#1093 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 octombrie 2012 - 10:11

Una e sa incetinesti, si alta sa le iei ca melcu sa nu-ti "uzezi" amortizoarele !
  • 0

#1094 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 octombrie 2012 - 10:31

Ce vorbesti acolo, Relule? Pai amortizoarele, mai ales pe masinile aduse din Nemtia ca noi la 150 000km, nu se schimba, ca ale naibii mai si costa!
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1095 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 14 octombrie 2012 - 10:56

Ma, voi nu franati peste speed bump-erele alea la trecerea de pietoni


Sunt destule care nu sunt pe la treceri de pietoni sau unde chiar ar fi necesar. Plus ca inainte de o trecere de pietoni mi se pare chiar periculos ;)
  • 0

#1096 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 15 octombrie 2012 - 12:33

Unde le'am vazut inainte de treceri de pietoni nu sunt chiar la 5 metri de ele. In nici un caz nu am impiedica franarea pentru trecerea de pietoni.
Prin Cta, de ex, de obicei cam asa au fost amplasate. Insa erau limitatoare de viteza erau ceva de genul celor de mai jos. Si la astea daca treceai cu peste 60km/h nu simteai mai nimic :D

Imagine amplasata
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1097 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 15 octombrie 2012 - 06:19

Sunt puse ca sa reduci viteza pe acel segment de drum.Ideea e sa reduci cind vezi indicatorul ce anunta prezenta lor,dar nu sa frinezi cind esti pe ele...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#1098 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 15 octombrie 2012 - 09:38

Una e sa incetinesti, si alta sa le iei ca melcu sa nu-ti "uzezi" amortizoarele !


Ok, Atunci hai sa dam cu totii in gropi si sa nu mai franam la bumpere si sa ne uzam amortizoarele ca altfel suntem scartari. WTF???

Tie nu ti-e mila de masina ta, sa o bagi cu 60-80 km/h pe macadam? Sau ai bani de schimbat regulat amortizoarele, parca ziceai ca e criza :)
  • 0

#1099 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 15 octombrie 2012 - 09:43

Baaaa in (cuvant urat) MEA, atunci de ce (cuvant urat) ti-ai mai luat gip daca incetinesti pana la 5 la ora la cea mai mica denivelare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de pejte: 15 octombrie 2012 - 09:43

  • 0

#1100 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 15 octombrie 2012 - 10:04

Kng, ai incercat sa mergi cu viteza respectiva pe un drum cu macadam (deci nu cu gropi)? S-ar putea sa-ti schimbi parerea. S-ar putea sa-ti multumeasca chiar si articulatiile masinii.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi