Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#201 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 25 aprilie 2012 - 09:42

Razi tu razi harap alb, dar razi degeaba, motor ag e nu bavaria.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#202 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 25 aprilie 2012 - 09:43

aveti actiuni la beamve ?
:lol:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#203 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 aprilie 2012 - 09:44

Baaaaaa !!! Garantia NU e de 5 ani !!!!
Niciun motor "hy" nu acorda garantie pe banii LUI, in plus fata de ce da fabricantul !
  • 0

#204 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 25 aprilie 2012 - 09:47

Garantia e de 2 ca la merc/vag si se poate extinde insa
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#205 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 aprilie 2012 - 09:52

Da, pe BANI !

Oricum motoarele deeesel de 2 litri la behemve sunt de toata jena ! E inadmisibil ca o masina PREMIUM sa aibe un motor cu probleme GRAVE, nerezolvate de ANI buni !
  • 0

#206 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 aprilie 2012 - 09:52

Da, garantia e de 2 ani. Stiu ca sunt si optiuni pentru extinderea garantiei, dar s'ar putea ca garantia asta extinsa sa nu acopere tot ce acopera garantia initiala

Cat despre motorul ala de'a crapat, din pacate, tinand cont ca masina avea deja 2 ani, nu cred ca ar fi putut beneficia de o eventuala garantie valabila decat cu f mare scandal ... evident ca cei de la service ar fi dat vina pe utilizare necorespunzatoare
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#207 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 aprilie 2012 - 10:02

Ai auzit cum face un motor din asta ? Zici ca se rupe !!

Tedeiul de la vw e mic copil pa langa asta ! :lol:
  • 0

#208 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 aprilie 2012 - 10:26

Lasa si tu stetoscopul ala deoparte :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#209 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 25 aprilie 2012 - 10:30

Cat despre motorul ala de'a crapat, din pacate, tinand cont ca masina avea deja 2 ani, nu cred ca ar fi putut beneficia de o eventuala garantie valabila decat cu f mare scandal ... evident ca cei de la service ar fi dat vina pe utilizare necorespunzatoare


In mod normal se numeste culantza, dar este foarte rar asimilata de importatori/dealeri.

@Mecea - doua zile nu cred ca mi-ar trebui. Daca masina e asa de grozava cred ca 2-3 ore mi-ar fi suficiente.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#210 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 aprilie 2012 - 10:32

Baaaaa !!! Daca stai la semafor langa una d-asta, te sperii !
Nu exagerez cu nimic !

Lasa si tu stetoscopul ala deoparte :lol:


  • 0

#211 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 aprilie 2012 - 10:44

Ah, am uitat ca tu zici din Buc, unde mai mult se sta. Eu n'apuc sa aud motoarele altor masini la semafor :lol:

Cat despre culanta asta ... cred ca nici in Vest nu e des intalnita in cazuri precum cel expus de Relu
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#212 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 26 aprilie 2012 - 12:29

Am un bun amic caruia i s-a SPART motorul la beheeemve seria 3 deesel, stand la semafor, dupa fix 1 luna de la iesirea din garantie ( parca 2 ani ). Masina extrem de bine ingrijita si mers FOARTE linistit cu ea !!!

pai vezi mah, acolo-i baiu!!!
tu crezi ca benveurile-s facute sa mergi FOARTE linistit cu ele??? :lol: :D :D
bah nimic n-ai invatat!!! :D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#213 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 26 aprilie 2012 - 05:36

Motorul N47 produs pana in 2009 este predispus la probleme cu dostributia, acelasi motor dupa 2009 vine cu vibrochenul, sursa problemei, modificat si evident fara sa mai faca probleme.

Suplimentar bmw-ul ACORDA CULANTA COMERCIALA masinilor intretinute in reteaua bmw, iar pentru masinile cu n47 produse inainte de 2009 exista chiar si nota de service in acest sens. In ultimul rand distributia nu cade fara semnale prealabile, face un zgomot infiorator, fara suparare relule dar amicu tau e nesimtit ca nu s-a dus cu masina in service.

In mod normal se numeste culantza, dar este foarte rar asimilata de importatori/dealeri.

@Mecea - doua zile nu cred ca mi-ar trebui. Daca masina e asa de grozava cred ca 2-3 ore mi-ar fi suficiente.

Se asimileaza la bmw doar ca nu la bavaria, la motor ag in fata mea au venit cu un e90 cu distributia praf si li s-a explicat foarte clar ceea ce va zic. Masima era adusa din spania si oamenii vroiau sa o cumpere iar samsarul ii dadea inainte ca nu are nimic.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#214 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 aprilie 2012 - 05:41

Ce maaaaa ???? Masina lui a avut reviziile facute EXCLUSIV la Bavaria, si aia nici n-au vrut sa stea de vorba cu el ! Stii ce au zis ? Ne pare rau, NU MAI SUNTETI IN GARANTIE !
N-as vrea sa-ti vad masina PREMIUM, cu pistoanele gaurite de supape asteptand sa se puna "verde" la semafor, dar as fi tare curios daca ai mai lua in brate brandul asta de mega fitze !
  • 0

#215 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 26 aprilie 2012 - 08:08

ma repet, stiu ca nu ai sa iei in considerare dar totusi :

LA BAVARIA SE STIE CA SE CACA IN CAPU TAU, prin urmare daca nu faci scandal, a se citi sa te adresezi la BMW Grup Romania, esti un fel de pielea putzii ... te duci in alta parte, Motor AG de exemplu, si o sa se poarte civilizat/corect cu tine fara sa fie nevoie sa te enervezi.

Referitor la amicul tau, distributia pe lant nu se rupe pur si simplu, face zgomot inainte, chiar intens, singur ziceai de masinile langa care ziceai ca mesteca metal la relanti, daca omul e idiot si nu-si duce masina in service cand ii face asa de urat, cine e de vina ? BMW cumva ? Prostia se plateste intotdeauna.

Ca incheiere nici macar la bavaria nu-si mai permit in acest moment sa refuze culanta la masinile cu aceasta problema, ei fac dosarul pe care il trimit la bmw romania, iar de acolo vine nota cu cat se acorda discount la lucrare, singura conditie fiind ca peste 75% din operatiunile de intretinere efectuate pe masina sa fie facute in reteaua bmw.

stiu masini cu peste 160k km la bord, 2 la numar, luate in 2007, cu cutie manuala, luate de la zero si intretinute, si care nu au probleme de distributie.

incidenta acestei probleme este de sub 1% la nivel global, in romania probabil ca mai mare, dar asta din cauza ca la noi se aduc de afara masini cu probleme, vandute mai ieftin tocmai pentru ca se stia cum sunt, aicea cu kilometrajul dat inapoi si pe urma noii proprietari injura bmw ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#216 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 aprilie 2012 - 09:06

ma repet, stiu ca nu ai sa iei in considerare dar totusi :

LA BAVARIA SE STIE CA SE CACA IN CAPU TAU, prin urmare daca nu faci scandal, a se citi sa te adresezi la BMW Grup Romania, esti un fel de pielea putzii ... te duci in alta parte, Motor AG de exemplu, si o sa se poarte civilizat/corect cu tine fara sa fie nevoie sa te enervezi.


Tie ti se pare normal sa faci turul tarii ca sa ajungi la un service ( probabil civilizat ), cand ai dat o CARCA de bani pe un gunoi "premium" ?

Referitor la amicul tau, distributia pe lant nu se rupe pur si simplu, face zgomot inainte, chiar intens, singur ziceai de masinile langa care ziceai ca mesteca metal la relanti, daca omul e idiot si nu-si duce masina in service cand ii face asa de urat, cine e de vina ? BMW cumva ? Prostia se plateste intotdeauna.


Prostia a facut-o cand si-a cumparat GUNOIUL ala ! Cum pana mea sa distingi nene un zgomot "anormal" cand motorul ala TRONCANE in asa HAL de nou, de zici ca are bielele desfacute !!!
Nu mai vorbim de faptul ca ultima revizie era facuta cu 2 luni in urma !
Nu-i mai lua nene in brate, ca n-ai dreptate absolut deloc !
  • 0

#217 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 26 aprilie 2012 - 09:16

Tie ti se pare normal sa faci turul tarii ca sa ajungi la un service ( probabil civilizat ), cand ai dat o CARCA de bani pe un gunoi "premium"
evident ca nu, dar asa sunt toate service-urile pe la noi, cel putin cele de reprezentanta, astia din pitesti reprezinta o exceptie venita din zona crepusculara.

Prostia a facut-o cand si-a cumparat GUNOIUL ala !
exagerezi grav

Cum pana mea sa distingi nene un zgomot "anormal" cand motorul ala TRONCANE in asa HAL de nou, de zici ca are bielele desfacute !!!
exagerezi grav e putin spus, sunt dieseluri totusi, la ce te astepti ? sa toarca ca benzina ??? am auzit zgomot de motor cu distributia cu problema si nu e comparabil deloc cu cele ok, diferenta e uriasa

Nu mai vorbim de faptul ca ultima revizie era facuta cu 2 luni in urma !
helau !!! bavaria ... ce vrei sa zic mai mult de atat ?!?!?

Nu-i mai lua nene in brate, ca n-ai dreptate absolut deloc !
eu nu-i iau in brate, am zis cat se poate de clar ca distributia are o buba, bmw-ul a inlocuit piesa, problema este cu o incidenta redusa, nu justifica recall, cel putin din punctul lor de vedere, realist privind chiar nu justifica, dar tu ii denigrezi gratuit, paradoxal lauzi mercedes-urile de care eu nu am auzit decat lucruri nasoale, mai ales in service-urile de la noi.


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#218 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 26 aprilie 2012 - 09:38

Legat de sunetele aparute la distributie spun doar atat: un mecanic bun ar auzi imediat niste zgomote dubioase venite de acolo :unsure:
  • 0

#219 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 aprilie 2012 - 09:43

Pai spune-le alora de la Bavaria ( daca tot te dai asa destept ) sa puna mecanici pe la toate intersectiile, si sa asculte toate gunoaiele care asteapta la semafor !
Sa aibe si un scuter, si sa-i alerge pe aia cu behembeurile troncanitoare, sa-i aduca la service ! :unsure:
  • 0

#220 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 26 aprilie 2012 - 09:45

Refuz sa cred ca o problema atat de grava a aparut asa instant si fara semne in urma cu 2 luni cand a fost in service.
  • 0

#221 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 26 aprilie 2012 - 09:46

Pai spune-le alora de la Bavaria ( daca tot te dai asa destept ) sa puna mecanici pe la toate intersectiile, si sa asculte toate gunoaiele care asteapta la semafor !
Sa aibe si un scuter, si sa-i alerge pe aia cu behembeurile troncanitoare, sa-i aduca la service ! :unsure:

s-au terminat argumentele si ai trecut la chestiile constructive ? turcule ...

Refuz sa cred ca o problema atat de grava a aparut asa instant si fara semne in urma cu 2 luni cand a fost in service.

iti dau in scris ca a avut semne, ca i s-a rupt la ala de la bavaria ... plus ca acolo e un intreg lant al slabiciunilor si nesimtirii, mecanicul poate a zis ceva, dar clientul nu comunica veci cu mecanicul, ci cu consilierul care consiliaza multi clienti si discuta cu multi mecanici ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#222 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 aprilie 2012 - 09:47

Argumente mai clare decat masina in cauza nu pot exista. Daca voi n-aveti ce face cu banii, si pentru o emblema acceptati ORICE, e problema voastra.
  • 0

#223 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 26 aprilie 2012 - 09:49

asta mi-a placut la motor ag, m-au lasat in service langa masina oricand am avut chef si oricat ama vut chef, plus ca mecanicii stau si comunica cu tine, extrem de civilizat

Argumente mai clare decat masina in cauza nu pot exista. Daca voi n-aveti ce face cu banii, si pentru o emblema acceptati ORICE, e problema voastra.

bine ma turcule, ai dreptate, lumineaza-ne, in calitate de evident razboinic al luminii, ce ai face tu ? ce masina ai luat tu ?
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#224 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 26 aprilie 2012 - 09:51

Eu sunt ferm convins ca o asemenea problema s-ar putea intampla la absolut orice marca si la orice dealer atat cat timp exista un lant de miserupism in joc.

Se putea foarte bine intampla la MB, hAudi, VW, Opel, Ford, Hyundai, etc...
  • 0

#225 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 26 aprilie 2012 - 09:53

pejte ai de grija, cu asemenea atitudine risti sa-ti atragi oprobiul public =))
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi