Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Inmatriculare auto dupa 2007


  • Please log in to reply
1091 replies to this topic

#951 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 27 februarie 2008 - 02:12

pai nu cred ca a zis cineva ca raspunsul trebuia sa fie altul
dar ca sa ii dai in judecata, trebuie sa faci cererea intai (si sa ti se raspunda negativ)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#952 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 27 februarie 2008 - 02:18

eu astept raspunsul pina pe 11 cind expira termenul

cu siguranta va fi negativ

in cazul in care nu ati aflat deja exista o hotarire definitiva si irevocabila in acest caz adica taxa este ILEGALA
detalii aici

http://cazare-mamaia...l-banii-inapoi/
  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#953 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 februarie 2008 - 03:17

Toata tara stie de cazul asta. Dar asta nu inseamna ca taxa devine ilegala.
  • 0

#954 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 27 februarie 2008 - 03:25

Din moment ce 2 Instante din Romania in speta Tribunalul Arad si Curtea de Apel Timisoara au dispus restituirea taxei incasate ilegal ...
  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#955 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 februarie 2008 - 03:38

asta nu inseamna nimic, inca.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#956 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 27 februarie 2008 - 03:49

Legea care impune taxa este ilegala prin prisma legislatiei europene (libera circulatie a marfurilor .. etc). Cum legislatia europeana are prioritate fata de legislatia din romania face ca si taxa sa fie ilegala.

Nu prea ma pricep la chestii juridice cu atat mai putin la limbajul de specialitate dar cam asta am inteles eu. Poate un jurist sa ne lamureasca cum sta treaba.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#957 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 27 februarie 2008 - 03:58

Nu esti jurist dar cam asta este esenta

Sa nu fiu inteles gresit nu sint impotriva unei taxe de poluare-mediu ci impotriva legii prin care in prezent se incaseaza taxa pentru prima inmatriculare.

Sint 2 lucruri total diferite.

Si da din moment ce 2 Instante din tara au decis restituirea taxei cel putin dupa mine inseamna ca acea lege este ilegala.
  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#958 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 februarie 2008 - 04:19

Nu-i suficient... Trebuie sa fie si dupa EI.
Pina una alta, noua lege e mai masoala pentru masinile noi decit legea ( hotarirea ) veche. Daca Tariceanu dorea sa faca ceva pentru el, o scotea de tot la cele noi, si nu o marea !
Nu-i tin partea, numai ca incerc sa gindesc putin.
  • 0

#959 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 27 februarie 2008 - 04:25

Domnilor, nu suntem jursti dar.. incercam sa gandim.

Daca doua instante au invalidat punctual o lege, asta nu inseamna decat ca in cazurile respective instantele au hotarat ca legea respectiva nu se aplica sau a fost aplicata stramb.

Aceste doua instante insa nu pot schimba legi, ele actioneaza (ele sau altele, intelegeti ideea) ca si instrumente de corectare.

Institutia care altereaza legile si schimba cadrul legal pe diferte spete stim cu totii cum se numeste. Si in momentul in care legea va fi modificata, aunci putem spune ca legea actuala nu se mai aplica. Pana atunci... platim taxa si dam satul in judecata ca sa ne recuperam banii.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#960 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 februarie 2008 - 04:28

100% de acord.
  • 0

#961 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 27 februarie 2008 - 04:56

Domnilor, nu suntem jursti dar.. incercam sa gandim.

Daca doua instante au invalidat punctual o lege, asta nu inseamna decat ca in cazurile respective instantele au hotarat ca legea respectiva nu se aplica sau a fost aplicata stramb.

Aceste doua instante insa nu pot schimba legi, ele actioneaza (ele sau altele, intelegeti ideea) ca si instrumente de corectare.

Institutia care altereaza legile si schimba cadrul legal pe diferte spete stim cu totii cum se numeste. Si in momentul in care legea va fi modificata, aunci putem spune ca legea actuala nu se mai aplica. Pana atunci... platim taxa si dam satul in judecata ca sa ne recuperam banii.

ai dreptate
din cate mai stiu eu de la examenul de drept, in sistemul judiciar din Romania nu conteaza jurisprudenta in argumentarea cazului..cu alte cuvinte nu poti invoca in nici un fel faptul ca altul a avut succes intr-un caz similar
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#962 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 28 februarie 2008 - 06:09

Spuneti-mi si mie legatura intre taxa auto si motinea asta...


"Ministrul Economiei şi Finanţelor, Varujan Vosganian, consideră că, prin acceptarea moţiunii simple privind nivelul de trai, Senatul susţine intenţia Guvernului de a introduce taxa de poluare auto, al cărei scop este reducerea emisiilor poluante şi prevenirea schimărilor climatice." "Senatul a aprobat, marţi, moţiunea simplă "Stop degradării nivelului de trai! Stop iresponsabilităţii din sectorul energetic!" "Felicit Senatul! Aşadar, faţă de semnalul politic din Camera Deputaţilor, iată că din Senat avem un cu totul alt semnal cu privire la taxa de poluare auto ceea ce ne �ncurajează să adoptăm �n Parlament o ordonanţă de urgenţă privind taxa de poluare auto care prin forma ei să prevină schimările climatice. Am comunicat acest lucru colegilor mei din Guvern", a mai spus Vosganian."
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#963 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 29 februarie 2008 - 09:54

hahahahaha
probabil legatura dintre ele e proclamarea independentei Kosovo
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#964 nicolae

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 27-februarie 08
  • Marca:bmw
  • Model:e46
  • Motorizare:2.0 150cp

Scris 06 martie 2008 - 01:23

am depus astazi etapa 2 premergatoare procesului pe care sunt fhotarat sa-l deschid, adica contestatia la refuzul administratiei financiare de a-mi returna bani.
va mai tin la curent.
  • 0

#965 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 07 martie 2008 - 11:23

Musai sa ne anunti. Si eu vreau sa fac acelasi lucru cat mai curand. Am o gramada de bani de luat inapoi :o
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#966 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 11 martie 2008 - 12:11

BREAKING NEWS: Traian Băsescu �i cere premierului să elimine taxa de primă �nmatriculare
Marţi 11 martie 2008, 12:03

Preşedintele Traian Băsescu �i cere premierului Călin Popescu Tăriceanu să elimine taxa de primă �nmatriculare.


COMUNICAT DE PRESĂ
(11 martie 2008)

REF: Preşedintele Rom�niei, Traian Băsescu, a trimis luni, 10 martie a.c., o scrisoare primului-ministru al Rom�niei, Călin Popescu Tăriceanu.

Vă transmitem textul integral al scrisorii:

�Stimate Domnule Prim-ministru,

Av�nd �n vedere calitatea Preşedintelui Rom�niei de garant privind aducerea la �ndeplinire a obligaţiilor rezultate din actul aderării, impusă prin art. 148 alin. (4) din Constituţia Rom�niei, vă solicit să dispuneţi iniţierea şi adoptarea unei Ordonanţe de urgenţă pentru abrogarea art. 214� - 214� din Codul fiscal.

Sunt obligat să vă atrag atenţia că �n conformitate cu art. 90 din Tratatul de instituire a Comunităţii Europene, �ntre statele membre sunt interzise taxele vamale la import şi la export sau taxele cu efect similar, �n cazul de faţă, taxa de primă �nmatriculare a autoturismelor şi autovehiculelor.

Aceste prevederi au fost deja analizate de instanţele judecătoreşti competente de pe teritoriul Rom�niei, care au evidenţiat că at�t art. 214�-214� din Codul fiscal, c�t şi pct. 31� şi 31� din Normele Metodologice de aplicare a Codului fiscal, intră �n contradicţie cu legislaţia europeană, motiv pentru care au stabilit obligaţia statului rom�n, prin direcţiile subordonate Ministerului Finanţelor, să restituie sumele �ncasate cu titlu de taxă pentru primă �nmatriculare pentru autoturisme şi autovehicule, cu dob�nda legală aferentă.

Vă solicit să luaţi �n considerare şi precedentul creat prin hotăr�rile instanţelor judecătoreşti, prin care instituţiile şi organismele competente au fost obligate să �nmatriculeze autovehicule fără plata taxei de primă �nmatriculare impusă prin art. 214� � 214� din Codul fiscal, stabilindu-se astfel �ncălcarea legislaţiei comunitare.

Apreciez absolut necesar să limitaţi prejudiciile cauzate Rom�niei prin neaplicarea �ntocmai a Tratatului de aderare la Uniunea Europeană, dar şi să dispuneţi �n acelaşi timp restituirea sumelor �ncasate nelegal, pentru că dincolo de probabilitatea unui val de astfel de hotăr�ri care ar impune acest lucru, există posibilitatea, după cum deja am văzut �n hotăr�rile judecătoreşti, de a plăti dob�nzi şi cheltuieli de judecată aferente proceselor desfăşurate �n instanţele naţionale, care vor diminua şi mai mult veniturile bugetare.

�n sf�rşit, stimate domnule Prim-ministru, scrisoarea mea se poate sintetiza �n două idei, şi anume:

1. Guvernul Rom�niei trebuie să respecte angajamentele asumate prin Tratatul de aderare, drept pentru care vă solicit abrogarea de �ndată a art. 214� � 214� din Codul fiscal;

2. �ncetaţi să-i mai desconsideraţi pe rom�ni, pentru că odată intraţi �n Uniunea Europeană rom�nii sunt apăraţi şi de instituţiile europene �mpotriva oricărui act ilegal şi abuziv al Guvernului Rom�niei.

Sper �ntr-o acţiune a dumneavoastră responsabilă şi imediată, pentru respectarea drepturilor rom�nilor care, din păcate, sunt cei ce suportă şi vor suporta consecinţele unor astfel de măsuri care �ncalcă legislaţia, jurisprudenţa comunitară şi practica instanţelor judecătoreşti din Rom�nia.

Cu stimă,
Traian Băsescu, Preşedintele Rom�niei.�

Departamentul de Comunicare Publică
11 Martie 2008
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#967 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 11 martie 2008 - 05:36

oare va avea vreun efect?
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#968 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 11 martie 2008 - 07:17

vin alegerile si asta e cauza .
ca altfel putea sa zica de pe 2 ianuarie 2007 sa elimine taxa.Nu dupa un an si 3 luni.
Toti politicieni care acum vor sa elimine taxa o fac numai pentru voturi.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#969 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 11 martie 2008 - 11:55

doamne fereste, nu insinua ca ar face basescu asa ceva
lasi pe multi fara idol...
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#970 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 12 martie 2008 - 03:25

basescu daca era destept ii trimitea scrisoare premierului cu textul ceva in genul SA NU CUMVA SA SCOTI TAXA, iti dai seama ca imediat tariceanu scotea taxa ca sa nu fie in aceeasi directie de idei cu basescu.
la radio am auzit ca au facut alt calcul al taxei care cica reduce cu 40% actuala taxa si va intra in vigoare din 1 iulie.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#971 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 04 aprilie 2008 - 04:29

Luni s-a discutat in guvern varianta noua de taxa auto.. tot luni fiind si publicata pe sitele ministerelor pt "dezbatere publica"
Pot pune pariu ca se va discuta iarasi in urmatoarea sedinta de guvern si legiferata imediat.
Toate astea in perioada in care la bucuresti toata lumea si media avea treaba cu summitul NATO.... deci in buna traditie a guvernelor din romania... cand ai ceva de facut si sa nu bage de seama lumea o faci ori de sarbatori(paste, craciun, an nou) ori la umbra unui evenimenyt mult mai important.
sau cu cateva zile inainte de alegeri.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#972 baxx

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 5 Mesaje:
Inregistrat: 04-aprilie 08
  • Marca:Alfa Romeo
  • Model:147 Distinctive
  • Motorizare:1.6 T.S. 120 CP

Scris 05 aprilie 2008 - 10:24

TAXA AUTO Noua TAXA DE INMATRICULARE va intra in vigoare de la 1 iunie. este deja un calculator atat pt calcularea noii taxe cat si a celei vechi,cu diferentele intre ele si tot cetrebuie
  • 0

#973 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 09 aprilie 2008 - 12:57

Pentru ca nu mai am acum timp de alte explicatii copiez mesajul meu de pe un alt forum auto.


Asa cum am promis ieri am primit pe e-mail de 10 minute documentele de la Flavius Cosmin Costas, caruia ii multumesc din nou.
(Daca eram pe OTV probabil puneam o diagonala galbena cu SENZATIONAL) :))

Cei din zona de vest Arad Timisoara sau Cluj Napoca il pot contacta si pe site ul lui http://www.cosmincostas.ro pentru mai multe detalii.

Pentru cei ce vad pentru prima data acest mesaj le transmit ca daca imi vor solicita pe e mail la adresa
[email protected] le voi transmite urmatoarele documente salvate in format Open Office (http://www.openoffice.org)

1 Cerere restituire taxa de prima inmatriculare
2 Contestatia raspunsului negativ primit de la finante
3 Actiune in instanta privind restituirea taxei

De nu le postez aici ? pentru ca la rugamintea lui Cosmin `sa nu le afisezi pe vreun site, acest lucru ar putea fi
considerat publicitate pentru avocat si s-ar lasa cu excluderea din barou pentru mine, lucru care nu as vrea sa se intimple`


Practic cu aceste 3 documente depuse pe rind si la care ati primit si raspus cu o copie a chitantei prin care ati platit taxa
depuneti documentul 3 la Tribunal sectia de Contencios Administrativ si va puteti reprezenta singur in instanta deoarece nu este ca un proces civil cu n termene la care se cer martori bla bla.


In schimb am liber sa fac publice urmatoarele documente :

HotarireaTribunalului Cluj privind taxa de inmatriculare
HotarireaTribunalului Ialomita privind taxa de inmatriculare
Decizia Curtii de Apel Timisoara in urma recursului Administratiei Financiare Arad.

OOPS dar din pacate nu pot pune pe server fisier pdf.
  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#974 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 21 aprilie 2008 - 08:53

Cautand pe mobile.de mi-a ramas in minte masinuta asta.
Avand in vedere pretul, care pt mine este cel mai important criteriu in alegerea unei masini, va rog sa-mi spune-ti ce parere aveti ?
Taxa de prima inmatriculare cam ce valoare are pt ea ?
Multumesc !
  • 0

#975 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 aprilie 2008 - 10:32

acuma e foarte mare, dar daca se va aplica noua taxa cred ca iesi sub 1000 euro.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi