Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Inmatriculare auto dupa 2007


  • Please log in to reply
1091 replies to this topic

#176 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 09 ianuarie 2007 - 04:52

Exact, probabil stocuri. Vor introduce motoarele Euro4 asap, nu cred ca-si permit sa plateasca prea mult timp taxa aia.



las, ca au de unde (si-au permis sa piarda si 3000 Ron la programu' "rabla" ...) :)
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#177 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 04:55

dar care e faza cu abs+2 airbag + euro4? a intrat in vigoare? am prins la o emisiune vre-o 2 secunde ziceau ceva de omologare tip pe care daca o au pot sa mai vanda asa pana in 2008. si cred ca se refera cam la toate masinile.. nu numai la logan, matiz, cielo etc..
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#178 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 09 ianuarie 2007 - 08:48

A intrat in vigoare fiindca suntem in UE, dar sunt sigur ca vor reusi sa obtina o amanare nejustificata pt Dacia si Daewoo.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#179 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 09 ianuarie 2007 - 09:05

stai nene ca discountul e altceva...tot 500e e taxa, nu conteaza ca e promotie acum
daca e 500e la un logan nou, mi se pare normal sa fie 900 la corsa ala



Pai conteaza,ca te atrage ca si potential client,pe cand la corsa aia vars banii la buget.Eu zic ca e un fel de concurenta neloiala intre cei care vand masini noi si 2nd.Sa-mi dea mie dreptul sa aleg cu adevarat,nu sa ma "forteze" prin taxe sa cumpar masina noua.
  • 0

#180 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 09 ianuarie 2007 - 09:19

SI nu asa se intampla de multi in ani in RO? Dacia a fost protejata dintotdeauna.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#181 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 09:21

tibitule taxa se plateste insa dacia suporta aceasta taxa. adica ai discount de 500 de euro. Cat despre the1.. si daca va fi valabila si pentru alte masini? :)
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#182 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 09 ianuarie 2007 - 09:24

Ce sa fie valabila?
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#183 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 09:26

derogarea aia? de fapt.. are careva un link spre o lege care sa scrie negru pe alb ca masina trebuie sa aiba dotarile respective? sau se bazeaza pe legislatia ue care prevaleaza in fata celei nationale? caz in care totusi se pot negocia termene de amanare in vigoare al acestor legi..
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#184 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 09 ianuarie 2007 - 09:46

Derogari,discounturi etc,etc,crezi ca dacia nu are planul ei?Oare nu a scumpit sau va scumpi loganul cu cateva sute [t a recupera discountul?Sau sa ne gandim numai la profitul scos prin faptul ca 40,379 sau 3500 de potentiali cumparatori de 2nd,vor alege dacia din cauza taxei acesteia????
  • 0

#185 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 09 ianuarie 2007 - 09:50

derogarea aia? de fapt.. are careva un link spre o lege care sa scrie negru pe alb ca masina trebuie sa aiba dotarile respective? sau se bazeaza pe legislatia ue care prevaleaza in fata celei nationale? caz in care totusi se pot negocia termene de amanare in vigoare al acestor legi..


domnu', nu va suparati, imi negociati si mie va rog frumos o aminare la legea taxei de prima inmatriculare, as vrea sa-mi cumpar niste masini ?

aa... am uitat, la mine nu se poate, eu nu-s dacia sau tariceanu, eu sint un prost care vrea o masina poluanta si cu motor mare. shit... ce ma fac ? http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/cunaooooo.gif

m-am cam saturat de aminari din astea si derogari... ba ca e euro3 dar la dacie nu se aplica, ba ca e euro4 dar la dacie e voie si cu 3, ba ca nu e nevoie de airbag... de ce legea e doar pentru unii domnule !?
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#186 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 09 ianuarie 2007 - 10:05

umila mea parere-asteptati sa se lamureasca ue de aberatiile hotilor de guvernanti romani....Am(ati,ca eu nu am vrut)vrut in Europa,acum tre sa dansam pe muzica CE.A zis bine cine a zis ca nu eram pregatiti sa intram.....dar ca sa revin strict la topic,asteptati sa o haleasca RO fara vaselina de la UE si abia atunci luati masini....daca va grabiti riscati sa fiti de sacrificiu pina la lamurirea problemei,altfel spus,judecind dupa politica de aici,un auto din tara UE,se inscrie fara comentarii in ue,eventual cu impozit marit in functie de cap cil si nivelul de poluare....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#187 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 10:31

domnu', nu va suparati, imi negociati si mie va rog frumos o aminare la legea taxei de prima inmatriculare, as vrea sa-mi cumpar niste masini ?

aa... am uitat, la mine nu se poate, eu nu-s dacia sau tariceanu, eu sint un prost care vrea o masina poluanta si cu motor mare. shit... ce ma fac ? http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/cunaooooo.gif

m-am cam saturat de aminari din astea si derogari... ba ca e euro3 dar la dacie nu se aplica, ba ca e euro4 dar la dacie e voie si cu 3, ba ca nu e nevoie de airbag... de ce legea e doar pentru unii domnule !?


orice se poate negocia la intrarea in ue, atata doar ca trebuie sa ai oo ca sa o faci.si nu noi am inventat-o , toate tarile care au intrat in ue au beneficiat de asa ceva, daca au stiut sa negocieze
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#188 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 09 ianuarie 2007 - 10:34

tot nu mi-ai raspuns: citi bani cistigi prin munca ta ? http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/cunaooooo.gif cred ca poti face o cariera in politica. in romania, evident.
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#189 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 10:38

ce relevanta are? contrazi-ma cu argumente la tot ce am spus pana acum. nu-mi plac incercarile de diversiune, de abatere a atentiei de la problema reala
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#190 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 ianuarie 2007 - 10:41

se pare ca UE tine sa-l contrazica pe d-l maximus, tocmai au anuntat ca cer explicatii statului roman vizavi de acesta lege. totodata, au dat exemplul Poloniei care s-a pricopsit cu un proces. suna ca un ultimatum...
ministrul finantelor a spus ca va prezenta niste lamuriri in urmatoarele 3 zile.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#191 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 09 ianuarie 2007 - 10:46

cred ca ar fi cazul, anticipez ca o sa fie bataie mare pe tema asta
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#192 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 09 ianuarie 2007 - 10:47

ce relevanta are? contrazi-ma cu argumente la tot ce am spus pana acum. nu-mi plac incercarile de diversiune, de abatere a atentiei de la problema reala


evident ca are relevanta, ti-au explicat inca vreo 5 persoane mai sus: vrem sa ne dam seama pe banii cui vorbesti cind ne pretinzi sa platim miliarde unor parveniti. cind o sa muncesti pentru banii tai si o sa cauti sa-ti cumperi o masina din ei, o sa intelegi :)
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#193 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 10:59

dincolo de bani e ca in general am urat sa ne-o traga ue. Ne-a tras-o si ne-o va trage in mod constant de acuma. Pentru ei nu suntem decat o piata de desfacere, un fel de colonie. nu sunt eurosceptic, nici euroisteric, cred doar ca noi ca stat trebuie sa ne vedem de interesul nostru si nu de interesul altora. Si interesul nostru e sa avem o industrie puternica, sa avem pe strazi masini cat mai putin poluante si mai sigure si tot asa. Am mai intrebat: credeti cumva ca sh-urile din vestul europei se vand in mare parte in vestul europei? eu zic ca nu, vazand cate importuri au fost in polonia de exemplu, cat se importa la noi etc.

aaaa.. si mentin pariul , promit ca nu intru 2 luni pe garajul daca ue va face ca taxa sa dispara in urma unui proces.. ar putea-o face insa prin alte presiuni..

Aceasta postare a fost editata de maximus: 09 ianuarie 2007 - 11:00

  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#194 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:04

bun... eu vreau sa vad prima persoana care va plati o astfel de taxa. ma refer la masini, nu la ce vor ei sa ne oblige sa cumparam. sint curios daca va fi macar unul care s-o faca :)

eu estimez ca taxa va ramine in vigoare cel putin 6 luni, daca nu 1 an, pina cind UE isi va impune punctul de vedere.
argumentele cu poluarea nu tin, nu masinile din vest polueaza romania. tu chiar nu vezi ce e pe strazi ? sincer, chiar nu intelegi ca e o masura de a asigura profitul anumitor persoane ? eu nu pot sa cred.

treaba cu 2 luni se poate rezolva :)
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#195 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:04

Brusselul a somat Romania pana in martie sa renunte la taxa de inmatriculare.Daca nu o elimina UE va da in judecata Romania.
Ministrul Vladescu a zis ca in 3 zile o sa fac o conferinta de presa in care o sa aduca argumente pentru mentinerea taxei de prima inmatriculare.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#196 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:06

putin imi pasa de statul roman, atat timp cat suntem in UE si zice acolo ca marfurile circula liber mi se pare normal sa pot sa ma duc in DE si sa imi iau o masina cu care imi fac treaba si care in romanica nu mi-as permite decat o amarata de dacie sau cine stie ce cazan de prin era interbelica si toate astea ptr ca in buzunarul meu nu sunt zeci de mii sau k de Euro
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#197 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:08

bun... eu vreau sa vad prima persoana care va plati o astfel de taxa. ma refer la masini, nu la ce vor ei sa ne oblige sa cumparam. sint curios daca va fi macar unul care s-o faca :)

eu estimez ca taxa va ramine in vigoare cel putin 6 luni, daca nu 1 an, pina cind UE isi va impune punctul de vedere.
argumentele cu poluarea nu tin, nu masinile din vest polueaza romania. tu chiar nu vezi ce e pe strazi ? sincer, chiar nu intelegi ca e o masura de a asigura profitul anumitor persoane ? eu nu pot sa cred.

treaba cu 2 luni se poate rezolva ;)



hai sa zic ce ma deranjeaza.. pe langa ce am scris mai sus. se vb de profitul anumitor persoane , cand de fapt se incearca impunerea vointei ue, in profitul unor entitati europene. :)

putin imi pasa de statul roman, atat timp cat suntem in UE si zice acolo ca marfurile circula liber mi se pare normal sa pot sa ma duc in DE si sa imi iau o masina cu care imi fac treaba si care in romanica nu mi-as permite decat o amarata de dacie sau cine stie ce cazan de prin era interbelica si toate astea ptr ca in buzunarul meu nu sunt zeci de mii sau k de Euro


cine nu iti permite sa existe o libera circulatie a marfurilor? hai sa fim realisti. ti-a interzis statul roman sa aduci anumite masini? nu? ca iti cere ca daca ai vrei masina veche, cu euro mic si cilindree mare sa platesti pentru asta e altceva. Nu mai folositi cuvinte care nu isi au rostul. Marfurile circula liber
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#198 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:12

Mi se rupe cum scot ei taxa,atata timp cat o vor scoate!!!Mi se rupe daca vom fi in UE sau africa sau polul est atata timp cat eu asi trai bine.Mi se rupe de dacia logan si de politicile lor.Eu vreau doar egalitate cu egalii mei,nu vreau sa mi impuna prin hotarari de guvern ce sa cumpar sau/si cand.Urasc cum arata fundul loganului,urasc consumul de 11% urban la o masina de sub o tona si urasc pretul lui la variantele cu ABS.De asta vreau sa fiu lasat sa aleg!!!
  • 0

#199 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:13

hai sa zic ce ma deranjeaza.. pe langa ce am scris mai sus. se vb de profitul anumitor persoane , cand de fapt se incearca impunerea vointei ue, in profitul unor entitati europene. :)
cine nu iti permite sa existe o libera circulatie a marfurilor? hai sa fim realisti. ti-a interzis statul roman sa aduci anumite masini? nu? ca iti cere ca daca ai vrei masina veche, cu euro mic si cilindree mare sa platesti pentru asta e altceva. Nu mai folositi cuvinte care nu isi au rostul. Marfurile circula liber


omule... marfurile NU circula liber, atita vreme cit ti se percep niste taxe prohibitive. e o simpla metoda de a interzice fara a o numi asa. de ce te incapatinezi atit ? eu cred ca ai actiuni la tariceanu sau la logan, pe cuvint, alta explicatie nu poate exista.

guvernul nu se grabeste sa renunte la taxa, pentru ca "UE nu le-a trimis nici o notificare oficiala".
anul trecut, ungaria a fost obligata sa RESTITUIE cetatenilor toate taxele percepute in acelasi mod abuziv.
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#200 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:14

si cine nu te lasa sa alegi? ti-am dat exemple de masini sh la care platesti mult mai putin in privinta acestei taxe. tu de fapt ai o problema cu loganu :) ca saracu nu are nici o vina :)

omule... marfurile NU circula liber, atita vreme cit ti se percep niste taxe prohibitive. e o simpla metoda de a interzice fara a o numi asa. de ce te incapatinezi atit ? eu cred ca ai actiuni la tariceanu sau la logan, pe cuvint, alta explicatie nu poate exista.

guvernul nu se grabeste sa renunte la taxa, pentru ca "UE nu le-a trimis nici o notificare oficiala".
anul trecut, ungaria a fost obligata sa RESTITUIE cetatenilor toate taxele percepute in acelasi mod abuziv.


si crezi ca a returnat ceva? ;) din cate stiu eu nu s-a luat nici o decizie in cazul ungariei, oricum am inteles ca guvernul ungar va alege sa plateasca amenda.
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!




1 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi


    Facebook (1)