Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Inmatriculare auto dupa 2007


  • Please log in to reply
1091 replies to this topic

#201 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:15

decaat vina ca este protejat neloial(parerea mea)
  • 0

#202 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:16

pai cum e protejat neloial daca plateste mai mult? nu ti se pare o aberatie dpdv matematic?
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#203 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:16

maximus, da-o draq de treaba, inteleg ca te distrezi pe nervii altora, dar totusi :)

uite un exemplu pentru tine asa:

sa zicem ca tie iti plac portocalele. daca nu maninci o portocala pe zi, poti chiar sa mori. veniturile tale lunare sint de 150 EUR.
nu poti cumpara portocale decit de la mine. eu iti ofer portocale injectate, fara nici un gust si la un pret de 10.000 EUR bucata, dar si portocale din portugalia, bune, zemoase, la pretul de 5 EUR bucata + 5.000 EUR taxe. te rog alege.
acum intelegi ?
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#204 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:19

portocalele alea de 5 euro in cazul asta ar trebui sa miroasa a carnati :) ca sa facem o comparatie mai aproape a adevar lol
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#205 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:21

maximus, tu faci o confuzie.
crezi ca Romania e singura tara in care se debaraseaza nemtii si altii de sh-uri ??
ce zici de Rusia, Polonia, Ungaria, Ucraina, Bulgaria etc, tari printre care unele au avut legislatie mult mai permisiva decat cea a Romaniei cu ai ei 8 ani.
crezi ca asta urmareste UE, sa aiba piata de desfacere pentru rable.
eu cred ca un om normal nu is va cumpara masina de 17 ani, cu 500 000 km.
masinile tinta, ca sa zic asa, sint cele cu euro 2 si euro 3, oricum mult mai putin poluante si mai sigure decat rablele care imprastie ulei pe soselele noastre. ori la preturi cuprinse intre 2000 - 10000 euro ce alternativa ai ??
nu se potriveste sloganu pe acolo ??

sa nu uit : foarte multi romani stabiliti in Spania isi cumpara masini din germania, existand deja samsari de spania...

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 09 ianuarie 2007 - 11:25

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#206 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:29

pai cum e protejat neloial daca plateste mai mult? nu ti se pare o aberatie dpdv matematic?



Unde plateste mai mult?Taxa e suportata de dacia da?Potentiali clienti de 2nd se vor indrepta spre logan din cauza taxei,da?Pe langa cei care oricum vor dacie mai vin si astia care cresc profitul automat,da?Fiind cereri mai scumpesc cu 2-300 pe motiv de criza de chistoace de zahar nisipos prin japonia de nord-sud,da?Deci pana la urma raman taxate doar 2nd,cel putin fata de logan,da?
  • 0

#207 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:37

@oaspetele.. cred ca in posturile mele m-am referit si la celelalte tari nu numai la romania.si nu m-am referit la rable ci la orice masina sh
@tibitu, eu nu inteleg ce e asa de greu de priceput un lucru simplu. Se da o taxa. Pe care in mod normal ar trebui sa o platesti tu. dacia alege sa plateasca ea taxa aia, vanzandu-ti masina cu taxa inclusa la pretul fara taxa. Nu vad ce gasesti tu revoltator in asta, pur si simplu dacia ofera un discount. statul nu are nici o treaba cu asta, el isi va incasa taxa probabil fie de la dacia , fie printr-un aranjament de la tine insa pe banii dacia. deci.. nema comportament preferential pt dacia. eu zic ca e un lucru bun spre deosebire de daewoo de exemplu care vad ca deocamdata nu ofera nimic

Aceasta postare a fost editata de maximus: 09 ianuarie 2007 - 11:38

  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#208 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:40

totusi, eu nu vreau Dacia. ce ma fac ?
:)

si normal ca se refera la TOATE tarile. un neamt va putea veni sa cumpere o masina de aici, fara sa mai platesca taxe la el in tara. eu nu.
nu e discriminare ??

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 09 ianuarie 2007 - 11:42

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#209 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:42

cumperi ce iti place, statul nu te impiedica.. :) s-ar putea insa sa platesti o anumita taxa :)
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#210 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:53

Deci daca vrei o Laguna din 1999 sau un Golf IV din 2000,Opel Vectra din 1999,Audi A4 din 1995 o sa dai pe masina vreo 5.000 euro si o sa mai dai pe taxa respectiva inca 4000 euro pt,ca masinile respective sunt euro 2 cu motor de 2000 cmc.
Cei care vor astfel de masini ar putea fi directionati din cauza taxei spre dacia logan si dupa parearea mea acestia sunt cei care vor altceva decat logan.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#211 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:54

Treaba cu taxa e studiata special pt a proteja loganul.Mai bine ar lucra la masina decat la legi,dar intradevar e mai usor.Eu nici macar nu m-am legat de discriminarea fata de nemti,spanioli etc,nu avem aceleasi drepturi asta-i clar.Beleaua e ca in cazul de fata,romanii ne pun piedici nu UE!
  • 0

#212 siemens

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 3 Mesaje:
Inregistrat: 04-ianuarie 07
  • Marca:das
  • Model:dsa
  • Motorizare:asd

Scris 10 ianuarie 2007 - 12:16

pt cei care sunt deacord cu taxa aceasta: mai baieti voi stiti macar ce inseamna aderearea romaniei la UE?, odata intrata in UE romania devine un "judet" din UE deci voi baieti destepti ce sunteti daca va cumparati masina din alt judet si o inmatriculati in judetul vostru platiti taxa aceasta? bineinteles ca nu......, taxa era valabila atata timp cat erau obligati sa plateasca si cei care cumpara masini second din romania, dar acest lucru nu era posibil pentru ca sunt multi votanti :)))),...., trebuie sa invete guvernanti romani ca au cam trecut zilele in care introduceau orice taxa doreau,..., asa ca pentru cei care sunt adeptii taxei va sfatuiesc sa va mutati in delta sa va faceti pescari avand astfel posibilitatea sa mancati peste cat mai mult, astfel poate reusiti sa va inmultiti neuronii
  • 0

#213 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 ianuarie 2007 - 12:20

true that.
deacuma gongu nu-l bate guvernu de la Bucuresti. deacuma vom cam face ceea ce ni se spune !
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#214 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 10 ianuarie 2007 - 12:21

Maximus,te duc eu pana la tulcea cand am drum,de acolo te descurci :)

p.s. -te duc moka!!!
  • 0

#215 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 10 ianuarie 2007 - 12:27

Un ciumpalac de la Ministerul de finante, care se lauda acum vreo 3 luni ca a contribuit la elaborarea proiectului privind Taxa Speciala, a declarat pt un ziar ca acest bir a fost creat tinandu-se tot timpul cont de pretul minim al unui Logan, astfel incat orice masina SH non euro sa ajunga la pretul unui Logan nou dupa aplicarea taxei. Simplu si revoltator in acelasi timp.

maximus, cred ca tu deja ai inceput sa ne iei pe toti peste picior sustinand ca taxa asta e cel mai bun lucru care li s-a putut intampla romanilor de la colonizarea Daciei de catre romani. Nu marca auto...
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#216 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 10 ianuarie 2007 - 12:51

unde am zis eu asta? am adus eu vorba de logan? nu-mi puneti va rog vorbe in gura. eu cred ca am aratat simplu ca si loganul sufera din cauza asta, am aratat culmea ca plateste mult mai mult ca o masina ce se poate cumpara sh, deci unde e problema? tot el e protejat?

oricum eu ma retrag din discutie, mi-am spus parerea , intelege fiecare ce vrea :) tot tin pariul ala in continuare
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#217 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 10 ianuarie 2007 - 01:07

Inca se plateste taxa si pt Logan fiindca nu se vinde varianta Euro4, care in alte tari se exporta demult. La noi mergea si Euro3, noi romanii suntem mai prosti si avem tendinta sa inghitim cu placere rahatul unora.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#218 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 10 ianuarie 2007 - 01:31

stai linistit ca se vinde si euro4. ce a ramas euro3 sunt stocurile.. important e ca ai de ales si tu hotarasti daca vrei euro4 sau euro3
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#219 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 10 ianuarie 2007 - 01:35

Atunci, nu e vorba de un discount. Ambele variante au acelasi pret banuiesc. Deci, e pur si simplu vorba de epuizarea stocurilor. Clientul nu simte nimic. Banuiesc ca ABSul e deja standard pe orice varianta Logan? Sau e deja SF...
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#220 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 10 ianuarie 2007 - 01:35

Loganul are un singur defect major, si anume ca pe emblema scrie DACIA.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#221 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 10 ianuarie 2007 - 01:37

Atunci, nu e vorba de un discount. Ambele variante au acelasi pret banuiesc. Deci, e pur si simplu vorba de epuizarea stocurilor. Clientul nu simte nimic. Banuiesc ca ABSul e deja standard pe orice varianta Logan? Sau e deja SF...


nu stiu daca au acelasi pret . cat despre abs.. oare skoda fabia are standard abs+2xairbag? dar cielo? dar matiz? dar hyundai accent? alea de ce nu le vezi? probabil ca deocamdata nu a fost adoptat nici o lege in acest sens
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#222 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 10 ianuarie 2007 - 02:13

Vor avea ABS, fiindca altfel, teoretic, nu mai pot fi vandute in Romania. Orice masina noua trebuie sa aiba 2airbaguri si ABS.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#223 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 10 ianuarie 2007 - 02:20

vor avea.. dar deocamdata nu au. de ce loganul trebuie condamnat iar astea nu? sunt o gramada de masini care standard nu au nici abs, nici 2xairbag. da numai la logan ne-am gasit sa comentam.. ce zici de cielo care nici macar nu are optiune pentru airbaguri?
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#224 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 10 ianuarie 2007 - 02:32

Ala va iesi oricum in curand din fabricatie... Logan-ul este cel protejat de guvern.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#225 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 10 ianuarie 2007 - 02:38

cum e ala protejat mai cristi mai? nu vezi ca esti absurd? tot o dai cu protejarea.. cand am aratat clar ca nu e asa ceva. tot nu mi-ai spus ce parere ai despre faptul ca sunt o gramada de masini pana in 10.000 de euro care inca nu au standard abs+2xairbag. de ce nu iti dai cu parerea si despre aceste masini, care inca se mai pot cumpara si ele? sau nu se pune ca nu e dacie?
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!




2 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi


    Facebook (2)