Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cauciucuri - partea a 2-a


  • Please log in to reply
1497 replies to this topic

#851 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2012 - 01:20

.... Nu pricep de ce pe masina mea de servici cu care merg 10-15k km pe an in ORAS ar fi trebuit sa ard banii aiurea pe 2 seturi de gume.

 

Ca sa nu-ti rupi gatu !


Aceasta postare a fost editata de Relu: 23 decembrie 2012 - 01:20

  • 0

#852 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 decembrie 2012 - 01:23

ietete ca nu-mi rup gatu, nah.  :wub:


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#853 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 09:43

ietete ca nu-mi rup gatu, nah.  :wub:

 

Eu franez in siguranta fara sa accidentez masini sau pietoni, iar unul cu tine cu gume proaste vine si ma foote'n cur sau unde apuca.  Mi-am furat-o de la un cu o Dacie asa ca tine, deci daca de siguranta sau masina ta nu-ti pasa, mie imi pasa de a mea.

 

Daca tot ai o troaca de masina de care esti nemultumit, las-o nene acasa, sau circula cu taxi-ul, ca poate e mai ieftin decat sa dai bani pe cauciucuri, benzina si asigurari.

 

Daca n-ai bani de cauciucuri, mergi cu RATB-ul, metro-ul, faci tuturor un serviciu si esti si eco-friendly :D


Aceasta postare a fost editata de kng: 23 decembrie 2012 - 09:46

  • 0

#854 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 decembrie 2012 - 10:00

Bleu ... las'o la pct mort, ca n'ai cu cine sa te intelegi...

Eu pe Fiesta, dupa cum am zis, am gume de iarna inca din prima iarna si multi cunoscuti se uitau ciudat la mine cand le ziceam ca mi'am luat separat roti de iarna.

Pe masinile alor mei, insa, care pe timp de iarna ies maxim o data din oras (iar in rest oricum ies rar), iar in oras ai mei le folosesc doar cand strazile sunt curatate sunt anvelope all'season. Insa eu consider ca e de ajuns pentru conditiile in care sunt folosite.


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#855 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2012 - 10:09

Asa zic toti, si dupa ce le trosnesc se dau de ceasu mortii ca au avut ghinion ...


  • 0

#856 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 decembrie 2012 - 10:36

Strict intre mine si ai mei, mai multe sanse sunt ca eu sa pocnesc Fiesta, cu tot cu gumele mele, ca's mai inconstient si'i dau mai tare. Plus ca eu ies cam in orice conditii cu masina, ai mei doar cand e lejer


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#857 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 23 decembrie 2012 - 10:37

am coleg de birou care a bagat ceva Dunlop Winter 3D,pana acum iarna a mers cu all season,o sa il intreb daca e vreo diferenta majora.Eu personal nu as risca sa pun pe cazan all season am preferat sa arunc vreo 12 mil pe 4 gume dedicate chiar daca probabil ca in 4 ani fac max 25.000 km iarna


  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#858 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 decembrie 2012 - 10:46

daca circuli putin si iti permiti, e normal sa pui gume dedicate.

daca circuli putin, si nu prea iti permiti, clar mai bine gume allseason, decat gume de vara ( in mijlocul iernii )
daca circuli mult, eu zic ca merita investitia in gume dedicate.


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#859 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 23 decembrie 2012 - 10:50

merg destul de tare in km aia putini care ai fac,masina e destul de puternica asa ca prefer sa merg pe dedicate.Fereasca sa trebuiasca sa franezi brusc vreodata,atunci sigur nu cred ca o sa mai zici "gumele all season sunt suficiente"


  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#860 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 decembrie 2012 - 10:52

 chiar daca probabil ca in 4 ani fac max 25.000 km iarna

 

Pai 6k pe iarna e destul. Ai mei in 3 luni de iarna nu depasesc 1500km, iar intr'un an obisnuit nu cred ca fac mai mult de 7-8000 km cu fiecare masina


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#861 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 10:55

Daca circuli putin si nu iti permiti, mai bine lasi masina acasa si iei autobuzul. Doar nu v-ati nascut in masina si va cad c... le pe jos daca luati autobuzul.


  • 0

#862 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 23 decembrie 2012 - 11:44

ietete ca nu-mi rup gatu, nah.  :wub:

 

Bleu, mai pun si eu o mitraliera pe tine, ca poate nu te-au ciuruit destul ceilalti! :lol:

 

La Accent (deci masina din aceeasi zona crepusculara cu loganu'), cand am schimbat gumele de iarna (aveau 4 ani) si am luat tot Dayton din carrefour ca imi placusera, mi-au cazut falcile cand am vazut ce diferenta putea sa fie!! Deci aceeasi marca, modelul putin diferit (nu se mai faceau DW500 si am luat DW510) si diferenta de 4 ani intre doturi.

Acum, acele DW510 tocmai intra in al 4-lea sezon...


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#863 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 decembrie 2012 - 06:04

Daca circuli putin si nu iti permiti, mai bine lasi masina acasa si iei autobuzul. Doar nu v-ati nascut in masina si va cad c... le pe jos daca luati autobuzul.

 

Deci cine nu face cum zici tu (indiferent ca e vorba de cauciucuri de iarna, Iphone sau mai stiu eu ce) e rupt in cur, dupa parerea ta...


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#864 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2012 - 06:17

Nu, el zice ca decat sa-ti risti viata ( si mai ales a altora ), mai bine mergi cu transportul in comun.


  • 0

#865 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 decembrie 2012 - 07:50

hai mah, ca au circulat romanii zeci de ani iarna cu gume de vara, pana au auzit si ei de anvelope de iarna, si n-a fost apocalipsa pe sosele... acuma brusc...
da mah, cel mai bine ar fi sa ai gume dedicate, e clar, dar decat gume de vara, tot mai bune sunt cele allseason.

ce bradul ma-sii... :lol:


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#866 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 23 decembrie 2012 - 08:08

Da Ska, dar zi-mi tu cate masini erau acu 20 sau 30 de ani iarna. Bonus oprirea circulatiei mai incoace.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#867 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 09:36

Deci cine nu face cum zici tu (indiferent ca e vorba de cauciucuri de iarna, Iphone sau mai stiu eu ce) e rupt in cur, dupa parerea ta...

 

 

 

 

Nu, el zice ca decat sa-ti risti viata ( si mai ales a altora ), mai bine mergi cu transportul in comun.

 

Asta ziceam!

 

În ceea ce privește telefoanele: fiecare își cumpără ceea ce îi place.  Ăia rupți în cur își pot cumpăra un măr la second, un măr furat care e ieftin și tot își iau un măr. Eu vorbeam pur și simplu de alegeri, de gusturi în ceea ce privește merele.  Pe de altă parte, să fim serioși: la unii merele sunt acre pentru că nu ajung la ele. 

 

Cât privește cauciucurile, indiferent dacă ești rupt în cur sau pur și simplu scârțar, avar, nu-mi pasă. Circulând cu cauciucuri neadecvate, să nu zic de căcat, pui în pericol atât viața ta cât și a celor din jur. Dacă vrei să îți pui viața ta în pericol, du-te nene cu mașina pe gheața de pe mare când e cazul. patinează pe un lac cu gheață subțire, du-te undeva unde ești singur și nu îi pui în pericol pe cei din jur.

 

Dacă mă bușește iarna unul cu anvelope neadecvate îi tai cauciucurile la mașină și îl pun efectiv să le mănânce. Asta pentru că alte acțiuni sunt ilegale :D

 

Anul trecut, după ce am vopsit toată mașina, un idiot de taximetris (cică șofer profesionist) a lăsat taxiul fără să tragă frâna, fără să o bage în viteze, a luat-o la vale și a intrat în 3 mașini parcate, primii 2 dobitoci erau și ăia cu frâna netrasă, eu am fost ultima mașină bușită și singurul idiot care a tras frâna de mână.

 

Săptămâna trecută am frânat brusc la o trecere de pietoni, m-am oprit fără probleme, perfect, ca vara, ăla din spate a început să claxoneze și să tragă stânga-dreapta de volan, am trecut milimetric pe lângă un accident. Niște anvelope bune și mai ales adecvate la condițiile meteo te scutesc atât pe tine cât și pe cei din jurul tău de neplăceri. Repet, să mă bușească unul ca tine că îi fac anvelopele guler și nu îmi pasă dacă e rupt în cur sau un scârțar.

 

Eu mă duc la clienți în București cu metroul ori de câte ori pot. Crezi că nu îmi permit să plătesc motorina până la clienți sau că sunt rupt în cur? E vorba de o alegere și de faptul că decât să parchez aiurea ca toți nesimțiții sau să încurc traficul iarna când mașinile de dezăpezit ar trebui să își facă treaba iau metroul!


  • 0

#868 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 decembrie 2012 - 09:44

daca stam stramb da judecam drept vedem caci(sic) cauciucurile allseason sunt perfect regulamentare, asa ca desi il stiu pe blio mai hulpav din fire nu o sa-i dai nimic de mancare.

 

as fi curios daca s-ar da jos unu de 2 m si 130 kg din masina, i-ai servi acelasi meniu ??

:D


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#869 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2012 - 09:50

Cristi, fara gluma, daca ar da unu in tine cu gume allseason, ce reactie ai avea ? :)


Aceasta postare a fost editata de Relu: 23 decembrie 2012 - 09:51

  • 0

#870 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 decembrie 2012 - 09:50

m-as enerva indiferent de cauciucuri.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#871 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2012 - 09:52

Da-mi voie sa nu te cred, si sa-ti doresc sa nu dea nimeni in tine.


  • 0

#872 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 09:57

@Oaspete: m-aș sui în mașina ăluia de 2 metri și l-aș călca cu ea, i-aș pune cauciucul pe gât și i-aș zice să muște din el.

 

Și, desigur, i-aș băga 10 kile de carne în frigider, tot cumpără toți porc iarna. 

 

Probabil că pe următorul care mă va buși poate îl dau în judecată și îl pun să-mi plătească zilele de muncă la preț de corporație, pentru intervalul în care eu nu pot ajunge la birou/clienți pentru că am mașina în service. De asta nu voi vinde Skoda dacă iau un SUV, va fi backup car.

 

Ia gândiți-vă voi câți bani pierdeți dacă alergați cu mașina prin service, în loc să produceți bani, să vă duceți la clienți, să vă aprovizionați cu marfă, etc, pentru că nu aveți cum, deoarece unul a fost inconștient și nu și-a pregătit mașina adecvat condițiilor meteo.


Aceasta postare a fost editata de kng: 23 decembrie 2012 - 10:04

  • 0

#873 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 decembrie 2012 - 10:00

Relu, inteleg ca daca ala ar avea gume de iarna tie ti-ar fi indiferent ???1?!?


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#874 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2012 - 10:05

N-ai cum sa nu te enervezi, dar in niciun caz ca in situatia in care l-as vedea cu sosoni pe masina.


  • 0

#875 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 decembrie 2012 - 10:57

@Oaspete: m-aș sui în mașina ăluia de 2 metri și l-aș călca cu ea, i-aș pune cauciucul pe gât și i-aș zice să muște din el.

 

Și, desigur, i-aș băga 10 kile de carne în frigider, tot cumpără toți porc iarna. 

 

Probabil că pe următorul care mă va buși poate îl dau în judecată și îl pun să-mi plătească zilele de muncă la preț de corporație, pentru intervalul în care eu nu pot ajunge la birou/clienți pentru că am mașina în service. De asta nu voi vinde Skoda dacă iau un SUV, va fi backup car.

 

Ia gândiți-vă voi câți bani pierdeți dacă alergați cu mașina prin service, în loc să produceți bani, să vă duceți la clienți, să vă aprovizionați cu marfă, etc, pentru că nu aveți cum, deoarece unul a fost inconștient și nu și-a pregătit mașina adecvat condițiilor meteo.

 

ti-ai face o laba si te-ai calma, aia ai face tu - grozavu' lu peste!

si la clienti mergi cu metroul pentru ca iti este imposibil sa fi punctual cu traficul din capitala.

 

ca fapt divers: ce ai face daca tu cu gumele tale de iarna cu tot, l-ai lovi pe unul? ti-ai suge-o singur, sau cum?  sau daca te-ar lovi unul cu gume de iarna ce ai face? i-ai verifica DOT-ul sa vezi daca sunt proaspete?  :lol:  :lol:  :lol:

 

sunteti infantili daca credeti ca accidentele se produc 100% din cauza anvelopelor.... 

 

eu decat niste gume vechi/uzate sau proaste prefer oricand all-season-urile. puteti voi sa dramatizati si sa va dati cu kurul de pamant cat vreti.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi