Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cauciucuri - partea a 2-a


  • Please log in to reply
1497 replies to this topic

#876 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2012 - 11:01

Iar o dai de garduri gresind ( evident ) grav de tot.

Si copii aia mici stiu ca gumele mixte sunt iarna doar PUTIN peste cele de vara !


  • 0

#877 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 decembrie 2012 - 11:07

copii mici stiu ce aud de la parinti, si daca aud numai prostii....evident doar prostii debiteaza.

 

allseasonurile sunt mai proaste decat cele de iarna dar sunt mai bune decat cele de vara.

un allseason proaspat este oricand mai bun decat o guma de iarna coapta.... 

 

daca mergem pe principiul tau de viata si eventual al lui KNG ar trebui sa cumparam doar masini de minim 5 stele EuroNCAP si exclusiv cu sisteme de franare Brembo.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#878 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 decembrie 2012 - 11:10

Cred ca esti matol la ora asta ....


  • 0

#879 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 decembrie 2012 - 11:12

palinca aia de m-ai amenintat cu ea n-a ajuns, asa ca i-am dat doar cu apa  :lol:

ti-e oftica ca nu-mi rup gaturile cu allseasonurile ....


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#880 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2012 - 11:24

bleu: de supt o vei suge tu la primul accident. Ce zic eu: cu anvelope bune ai șanse mai mici de a face un accident. Bineînțeles că dacă ești bou oricum îl faci, cu orice tip de anvelopă.

 

Mașina de 5 stele EuroNCAP e o fiță a mea, la fel ca și sistemul ACC pe care îl vreau. E alegerea mea să arunc banii pe ce am chef. Cât timp alegerea mea mă poate feri pe mine și pe cei din jurul meu de accidente ar trebui să fii mai politicos.

 

Cât timp alegerea ta îi pune în pericol pe cei din jur mergi la dezaalcolizare că poate pe urmă judeci mai bine. Oare de ce or exista anvelopele de iarnă? Sunt sigur că milioane de oameni sunt la fel de snobi și idițoți ca mine și aruncă banii pe geam.

 

Cred că o anvelopă all season costă la fel ca una de iarnă. Și atunci mergi prost și iarna și vara. Dacă luai de iarnă mergeai ok măcar iarna, așa stai si o sugi 12 luni pe an. De uzat, se uzeaza orice, și anvelopele de iarnă și anvelopele de vară și alea all season.  Nu a zis nimeni să circuli cu anvelope de iarnă vechi în loc de all season noi. Banii tăi problema ta, cât timp nu mă încurci pe șosea drum bun, cale bătută.

 

P.S. uite un motiv pentru care vreau SUV: pentru ca bolunzi ca tine să nu mai intre în mine ci sub mine.


Aceasta postare a fost editata de kng: 23 decembrie 2012 - 11:26

  • 0

#881 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 23 decembrie 2012 - 11:58

kng,pentru postarea 880 ai un plus de la mine....e drept ca e primul,dar e...


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#882 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 24 decembrie 2012 - 12:02

@kng: Chill, bleu are dreptate cu urmatoarea chestie "sunteti infantili daca credeti ca accidentele se produc 100% din cauza anvelopelor.... ". Ideea e sa ai anvelope cat mai adecvate sezonului, dar sa conduci ca si cum le-ai avea pe cele mai proaste. Restul e cancan. Si sincer, il prefer oricand pe unul ca bleu, care probabil merge normal pentru ca stie ce are sub fund si la roti, decat pe unul care merge la fel si iarna si vara (oho, sunt destui d'astia).

 

Timpul de reactie e undeva la 1s, daca mergi cu 80 km/h in loc de 50, pierzi doar din cauza lui aproximativ 10 metri. Moment in care s-ar putea sa nici nu mai conteze ce anvelope ai pentru ca deja ai busit masina din fata sau pietonul de pe trecere. Ideea e ca, la fel ca si la EuroNCAP, se testeaza si se discuta doar o foarte mica parte din incidentele care pot aparea, o banda destul de ingusta unde niste oameni inteligenti, care vor sa faca bani, au inghesuit un sistem de rating.


  • 0

#883 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 24 decembrie 2012 - 12:35

Daca toti ar conduce in functie de masina ce au si de calitatile de sofer ale fiecaruia s-ar produce mai putine accidente.E ceea ce spuneam unui amic cu un Punto din 2008,ce cauta gume termice performante-cumpara gume ce poti valoriza cu masina din dotare...


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#884 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 24 decembrie 2012 - 12:49

Dacă mă bușește iarna unul cu anvelope neadecvate îi tai cauciucurile la mașină și îl pun efectiv să le mănânce. Asta pentru că alte acțiuni sunt ilegale :D

@Oaspete: m-aș sui în mașina ăluia de 2 metri și l-aș călca cu ea, i-aș pune cauciucul pe gât și i-aș zice să muște din el.

P.S. uite un motiv pentru care vreau SUV: pentru ca bolunzi ca tine să nu mai intre în mine ci sub mine.


:lol: :lol: :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#885 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 decembrie 2012 - 12:49

Hai să vă citez din specialiști, pentru că eu am spus dintotdeauna că NU mă pricep:

 

 

 

Sun appeared in a type of tire in the summer about 15% longer braking distances compared to the winter testing.

 

Comentariul este făcut cu privire la anvelopele all season.

 

 

 

 "A tire for all occasions" therefore remains a pipe dream.Who on safe driving in winter emphasis is to provide a second set of tires is a must.

 

 

Și sursa: http://www.adac.de/i...aspx?tabid=tab3


  • 0

#886 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 24 decembrie 2012 - 01:25

Hai sa o luam altfel.Retardatii ce merg fara gume de iarna sunt ca cei ce merg cu xenon pus pe genunchi-pun in pericol viata participantilor la trafic,ca de a lor mi se rupe.Daca nu poti sa ai nici la cele mai ieftine cazane,aka Dacia,gume de iarna,inseamna ca trebuie sa mergi cu vreun ratb,metrou sau bicicleta.De aceea incurajez bataia acestor exemplare cind se proptesc in tine,din start ii dai dintii jos,asa nu mai scoate din gura vreo injurie sau ineptie.


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#887 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 decembrie 2012 - 06:00

Ba, io am mai spus, e legal sa mergi cu allseason ? E.

E..nd of story.

Ca e rau, ca e mai bine cu gume dedicate, nu cred ca asta era subiectul discutiei.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#888 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 decembrie 2012 - 08:07

din start ii dai dintii jos,asa nu mai scoate din gura vreo injurie sau ineptie.

 

In caz ca nu v-ati dat seama inca cine e de fapt badigardu cu 16 ani perduti prin scoala, say hello to Mihnea ;)


  • 0

#889 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 24 decembrie 2012 - 08:11

ummmm legea e ambigua la all seson,mare atentie!ma rog fiecare face cum il duce capul si bunul simt.

 

so la all season tre sa scrie M.S sau M+S sau MS ,sau asa zice pe aici http://www.politiaru...politia-rutiera

 

inca ceva interesant

 

http://www.anvelopew...a-si-all-season

 

inca 2 bucati

http://www.4tuning.r...sons-10464.html

 

http://stop-accident...ciucuri-de.html

 

are si Bleu ceva dreptate prin primul link zice

 

compromis, sunt gandite pentru zone climatice blande, unde iarna adevarata dureaza doar cateva zile pe an.
In acelasi timp, datorita performantelor mai scazute decat ale celor de vara ele sunt recomandate mai degraba pentru autoturisme cu cilindree si putere redusa si sunt potrivite unui stil de condus mai lent.
 


Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 24 decembrie 2012 - 08:23

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#890 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 24 decembrie 2012 - 08:24

http://www.youtube.c...h?v=GlYEMH10Z4s

 

cazane..de vazut de pe la min 1.50 incolo.


Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 24 decembrie 2012 - 08:25

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#891 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 24 decembrie 2012 - 08:27

daca voi aveti impresia ca prin bataie, dat in freza, dinti sparti, si mancat de cauciuc gramada, dati timpul inapoi si accidentul va disparea, sau ca brusc ii vor aparea bani la ala in buzunar sa-si ia gume dedicate, sau vreo alta minune de craciun, e trist :)


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#892 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 decembrie 2012 - 08:32

Urmare solicitării dumneavoastră, transmisă prin e-mail, privind alte
precizări referitoare la dotarea autoturismelor cu anvelope de iarnă, vă
comunicăm următoarele:
Așa cum am precizat anterior în răspunsul nostru
nr. 634.270/2011, la punctul 2, pentru a fi acceptate ca anvelope de iarnă,
acestea trebuie să fie inscripționate cu unul dintre simbolurile „M+S”,
„M.S.”, „MS” sau „M&S”, fără a include în această categorie
anvelopele ,,all seasons”, care nu au insemnele menționate.

Cu
stimă,



D I R E C T O R,
Comisar şef de poliţie
DINIŢĂ LUCIAN

deci, daca pe allseason-uri e aplicat acel M&S, rularea pe suprafete acoperite de zapada, polei sau gheata e LEGALA.

Repet, nu cred ca subiectul acestei discutii e daca gumele de iarna dedicate sunt mia bine iarna decat cele allseason.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#893 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 24 decembrie 2012 - 08:38

pai eu ce am zis mai sus?o fii legal dar nu inseamna ca e si bine,inca odata totul tine de bunul simt al fiecaruia si probabil de cati bani esti dispus sa cheltuiesti,personal pun gume de iarna,am avut vreo 2 cazuri cu Clio cu berbeci care mi-au iesit in fata de am zis ca ma opresc in ei,la BMW nici nu am stat sa ma gandesc vreodata iarna direct.


  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#894 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 decembrie 2012 - 08:40

Evident ca e mai bine. Repet, nu asta e discutia.
La fel, ar fi foarte frumos ca sa existe politete in trafic. Nu e nicaieri reglementata.

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#895 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 decembrie 2012 - 08:54

@Oaspete: ești politicos cu cine merită :)


  • 0

#896 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 decembrie 2012 - 10:16

cu toate ca ati dat-o pe langa subiect rau de tot si KNG isi cam pierde bunul simt pe drum [mai ales ca nu mancam si bem la aceeasi masa, dar magarul e magar mereu], tin doar sa amintesc ca parca era unu smecher pe aici care a ars-o 4-5 ani si vreo 100k km cu Vredesteinurile alea de iarna si zicea ca se duce cu ea in gard......

decat sa merg ca ala, am luat allseasonuri noi! 

 

LE: eu nu pricep ce puska mea aveti de va luati de mine? am pus pe totate masinile din familie gume de iarna dedicate, mai putin pe troaca de la servici care merge putin prin oras....


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 24 decembrie 2012 - 10:18

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#897 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 24 decembrie 2012 - 10:34

Pe mine ma termina oamenii astia care nu-si echipeaza masina corespunzator,dar ies in trafic,pe principiul ca fac putini km iarna.
In 2m poti sa faci un accident,sa-i rupi unuia picioarele la o trecere de pietoni unde si 10 cm conteaza. Nu conteaza ca circuli 1 km sau 30000 km pe iarna; daca circuli echipeaza-ti masina corespunzator; daca nu,tine-o in garaj si asteapta primavara.
Numai bine si drumuri fara evenimente!


Aceasta postare a fost editata de andrei041: 24 decembrie 2012 - 11:14

  • 0

#898 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 24 decembrie 2012 - 10:51

cu toate ca ati dat-o pe langa subiect rau de tot si KNG isi cam pierde bunul simt pe drum [mai ales ca nu mancam si bem la aceeasi masa, dar magarul e magar mereu], tin doar sa amintesc ca parca era unu smecher pe aici care a ars-o 4-5 ani si vreo 100k km cu Vredesteinurile alea de iarna si zicea ca se duce cu ea in gard......

decat sa merg ca ala, am luat allseasonuri noi! 

 

LE: eu nu pricep ce puska mea aveti de va luati de mine? am pus pe totate masinile din familie gume de iarna dedicate, mai putin pe troaca de la servici care merge putin prin oras....

 

Bleu: am luat Vredesteinurile alea de noi, și când am văzut că nu mai sunt bune le-am aruncat și am luat altele noi. Simplu. Ce dracu am făcut greșit acolo? M-am autosesizat și am executat.  Carne mai aveau pe ele,v-am aratat poze,  de asemenea aveau și semnele alea M+S și teoretic nu trebuia să le schimb, legal eram acoperit, că erau de rahat era partea a doua. Ce, tu ai cumva pretenția, că all seasonurile tale când se vor învechi vor fi diferite cu ceva? De fapt, all season noi cred că au performanța unora de iarnă aflate în a 2-a sau a 3-a iarnă, așa că nu te mai minți singur.

 

Nu știu ce ești, patron sau angajat. În principiu, troacele de firmă circulă mai mult și am așa... ceva cu "patronii"  care iau cauciucuri de căcat la mașini și își trimit angajații la produs, pe ei îi interesează doar să salveze ei bani la buget, iar angajatul care merge cu mașina și restul de pe stradă să ducă dracului cu siguranța iarna. Poate nu e cazul tău și nu te bag neapărat în aceeași oală, dar sunt o groază care fac asta pe la noi. Reacția mea e cu acest gen de oameni și nu cu tine.

Vrei să știi câte troace de firmă sunt zilnic pe DN1? Mă întreb câți au cauciucuri de iarnă și câți or fi ca tine, si cu alea la primul polei te-ai dus mai sanie.  

 

Și îți mai repet, poate pricepi, cum văd eu lucrurile: 

- decât să mergi cu cauciucuri proaste 12 luni (indiferent de marcă , all season sunt clar inferioare ca performanță celor de vară/iarnă în fiecare anotimp) mai bine mergi 4-5 luni cu cauciucuri adecvate (perioada de iarnă+toamnă) și mergi restul lunilor neadecvat să zicem. Costul ar fi același dar iarna ai merge mai ok. 

 

P.S. dacă vrei respect, vorbește respectuos și pe urmă să ridici pretenții.


  • 0

#899 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 decembrie 2012 - 03:54

Hai ca-ti fac desen: ce puska mea vrei de la viata mea? in loc sa merg cu continentalurile winter foarte putin uzate dar VECHI, am preferat sa pun pe masina de firma allseason NOI. Eu nu am cum sa justific UG-uri pe un logan 1.4mpi care merge doar in oras.....

Am putut sa justific gume dedicate si BUNE pt masinile care alearga >50k km pe an pe principiul ca nu trimit oamenii sa-si rupa gatul pe strada si actionarul sa faca contul mare....

 

De fapt, all season noi cred că au performanța unora de iarnă aflate în a 2-a sau a 3-a iarnă, așa că nu te mai minți singur.

 

P.S. dacă vrei respect, vorbește respectuos și pe urmă să ridici pretenții.

Vezi ca daca mai scrii 2 posturi ajungi sa spui fix ceea ce latru eu de 2 pagini...

 

cat priveste respectul ia vezi tu cine se umfla mai devreme in pene ca ia la cafteala lumea prin trafic si le da cauciuc sa manance? bey ce de lume viteaza pe forumul asta, nu mai poti scoate p**ola de smecherasi.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#900 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 24 decembrie 2012 - 09:44

sa incerc sa raspund si eu...In primul rind felicitari iar lui kng,face progrese notabile,parerea mea.Apoi,din pacate romanii,ca si albanezii,nu stiu decit de bataie,legea sau morala nu functioneaza,e chestiune de educatie,din pacate.Cind nu poti comunica cu unul,ca nu stie decit de bataie,nu iti ramine decit sa-i dai in gura,pina isi revine.Si nu va mai luati de bleu,el saracu nu realizeaza ca isi ia bataie de la careva pina la urma,problema sa este ca se poarta ca un baiat de capitala,dar nu este decit un gaozar pufos si diform.Am inghitit multe jigniri de la el,mai nou se ia si de Relu,care are niste ani totusi,si vad ca gaseste mereu pe careva sa fucte.Repet,e doar o chestiune de timp pina si-o ia,cred ca in trafic are sanse mari de tot.Deh,cind esti tare in gura ori esti bazat pe ceva,ori esti prost.


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi