Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#601 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 09 mai 2012 - 12:03

:) Mecea, frane sport nu exista. Exista doar ansambluri de franare dimensionate corespunzator pentru o anumita cerinta. Cand am zis ca X3 are frane sport eu credeam ca s-a inteles ca poti conduce aceea masina intr-un stil "sportiv". Termenul asta "sportiv" este si el extrem de relativ si in cazul nostru este legat de masina in cauza, recte x3. Faci comparatie intre mere si pere , intre X3 si Golf R32. Este la mintea cocosului ca un X3 cu motor de 2L diesel nu poate fi condus precum un Golf R32, asta oricat ai insista de tare. Ca atare, un sistem de franare "sport" necesar X3-ului probabil ca-si va da in petic (teoretic vorbind) daca ar functiona in tandem cu un Golf R32. Crezi ca daca pe X3-ul diesel de 2L te-ai apuca sa-i pui frane ceramice ce Formula 1 ar fi o diferenta colosala fata de versiunea standard ? Eu cred ca nu.

Eu va recomand sa vedeti intai ansamblul , mediul in care evolueaza subiectul in cauza si abia apoi sa ne gandim daca mai punem motor de BMW M3 pe Dacia 1300 sau frane ceramice pe Logan. Producatorii sunt pusi pe profit, e adevarat, dar firmele mari , mai ales cele cu tenta sportiva , nu prea sunt prinse pe picior gresit si dimensioneaza corespunzator sistemul de franare. Sa inteleg ca tu pe X3 n-ai frane ? Din cate mi-ai povestit ai un stil de mers destul de.."sportiv". Daca vrei sa vezi cu adevarat frane subdimensionate pentru un condus portiv da-i o tura cu Pajero :) . Stii, e culmea sa barfesti franele de pe un X3 cu motor de 2.L diesel :lol: cand ele pot fi considerate fara dubiu unul dintre punctele tari ale acestei masini.

Despre placute se poate discuta oricat si se pot face intr-adevar moi, tari, etc. Dar , din nou echilibrul invinge astfel incat gasim placute de frana pe masini de generatie noua care nici nu scartaie si care-si fac datoria impecabil. Asta nu inseamna decat ca s-a ales compozitia optima. Totusi, daca exista vreun dobitoc care intentioneaza sa distruga sistemul de franare trebuie sa remarcam ca asta nu reprezinta un mers normal, legal, ci o dambla . Pentru cei care vor adrenalina exista circuite dedicate sau zone de test situate in afara drumurilor publice, iar acolo se pot da cu masini preparate special pentru asa ceva. In conditiile astea se vede si logica, altfel vorbim de tembelism periculos din care multa lume a murit. Ce ar fi daca m-as apuca la Universitate sa ma urc cu Pajero pe scarile Teatrului National , doar pentru ca eu pot, ca masina poate.
  • 0

#602 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 09 mai 2012 - 12:34

Stai linistit, ca au facut-o altii. Si nici n-aveau masina atat de potenta pentru astfel de aventuri. Si era Muzeul de istorie nu Teatrul national. Potatou, poteitău. :D

Uitai poza:
Imagine amplasata

Aceasta postare a fost editata de Forester: 09 mai 2012 - 12:34

  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#603 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 09 mai 2012 - 12:39

:lol: :lol: :lol: esti tare Forester, poza e superba :lol: :lol: :lol: . Se vede treaba ca "barbatii adevarati" inca n-au disparut chiar daca "Vitali o are mica" :lol: E clar ca asta o sa zica despre Audi ca are suspensii proaste :lol:. Mai exista psihologic cand dai de carnet ?

Aceasta postare a fost editata de greierasul: 09 mai 2012 - 12:44

  • 0

#604 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 mai 2012 - 04:18

Tipic behemveist ! :lol:

.... X3 chiar are frane sport din fabrica! ..


:) Mecea, frane sport nu exista.
.....


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

horsy.jpg

foca0000.jpg


  • 0

#605 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 09 mai 2012 - 04:31

Asta e faza anului :lol:
  • 0

#606 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 09 mai 2012 - 04:43

Tipic behemveist !


bashti ma chinezule de aicea
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#607 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 09 mai 2012 - 10:35

:-))))) rupere din context si reinterpretare tendentioasa in stilul anilor '50. Ura de clasa impotriva "behemweistilor" n-a murit, traiasca stanga
  • 0

#608 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 mai 2012 - 06:28

de ce , v-ati plictisit de dreapta ??
:unsure:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#609 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 mai 2012 - 07:33

Una o au oricum ocupata ... :lol:

labagiu.gif
  • 0

#610 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 mai 2012 - 08:47

:lol: :lol: :lol:
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#611 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 mai 2012 - 10:30

:-))))) rupere din context si reinterpretare tendentioasa in stilul anilor '50. Ura de clasa impotriva "behemweistilor" n-a murit, traiasca stanga


Nu cred ca ii uraste cineva, dar cei mai cretini soferi pe sosea mi se par a fi agaricii cu bmw-uri vechi, cumparate la mana tzashpea, conduc sportiv doar daca bate vantul din spate, ca altfel n-au avant :D. De asemenea daca citind posturile de pe bmwclub, am vazut din nou ca acel forum are cea mai mare pondere de agarici cu bashini in cap si IQ redus.

Nota: il exclud din acea catalogare pe colegul Mecea , nu intra in categorie: nici bemveu la mana a treia si nici IQ redus :))
  • 0

#612 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 mai 2012 - 10:45

dar la agarici vad ca nu ai comentat nimic.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#613 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 10 mai 2012 - 11:27

dar la agarici vad ca nu ai comentat nimic.




agarici cu bashini in cap si IQ redus


Aceasta postare a fost editata de kng: 10 mai 2012 - 11:27

  • 0

#614 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 mai 2012 - 12:07

El e agarici cu IQ ridicat.

:lol: :lol: :D

Sper ca nu v-ati suparat.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#615 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 10 mai 2012 - 01:32

Una o au oricum ocupata ... :lol:

labagiu.gif


Mai e la tv reclama aia cu samsaru de masini care mananca mici cu mustar ? Sau s-a mutat pe forumuri ca vine un damf de ragaiala :D
  • 0

#616 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 10 mai 2012 - 01:38

Nu cred ca ii uraste cineva, dar cei mai cretini soferi pe sosea mi se par a fi agaricii cu bmw-uri vechi, cumparate la mana tzashpea, conduc sportiv doar daca bate vantul din spate, ca altfel n-au avant :D. De asemenea daca citind posturile de pe bmwclub, am vazut din nou ca acel forum are cea mai mare pondere de agarici cu bashini in cap si IQ redus.


Daca te uiti in stanga sub poza o sa vezi ca ma pot incadra cu success in categoria amintita. Cu toate astea sunt convins ca sunt persoane pe aici care iti pot confirma ca nu ma incadrez ini nici una din tenditele amintite de tine. D'aia generalizarea este buna doar in teorie :)

Si acum va rog sa reveniti la subiect altfel ma vad nevoit sa tai in carne vie. Lucru care de obicei imi displace.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#617 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 12 mai 2012 - 08:44

Azi am fost la drive test la Audi, si m-am dat cu:

- Q5 , motor 3 litri diesel, cutie automata : interiorul.... nu prea mi-a placut, schimbatorul cam uratel, ecranul mic si urat, stofa de pe scaune mi s-a parut aceeasi calitate cu cea de pe Skoda mea. Am condus masina tinand cutia in mod Drive, pentru a compara cu X3-ul condus in mod standard. Sistemul audio standard, intr-adevar mai bun ca la BMW (nu cu f mult totusi), scaunele standard parca o idee mai confortabile ca pe X3, la capitolul insonorizare masina a fost categoric peste X3, mult mai buna la Audi. La capitolul directie... a trecut ceva timp de la DT-ul cu X3, dar parca mi-a placut mai mult senzatia la BMW, la Audi mi s-a parut ceva mai tare directia. Desi oglinzile laterale sunt mari si la X3 si la Q5, parca la Q5 vizibilitatea a fost mai buna. Desigur in final conteaza mult motorul + cutia de viteze, unde BMW castiga categoric, de asemenea spatiul in BMW este mai generos cu pasagerii din spate decat in Audi, overall, cu exceptia insonorizarii, X3 mi-a placut mai mult

- A6 : motor 2 litri 177 cai si cutie automata. Desi nu a fost cu tractiune integrala, si din acest motiv nu se incadreaza in standardele mele, mi-a placut extraordinar de mult: masina FOARTE bine insonorizata, sistemul audio standard mult peste cel din Q5, displayul dintre cadrane mult peste cel din Q5 (mai mare, mai multe informatii afisate), displayul din dreapta soferului mai mare si acela ca cel din Q5 si mult mai elegant. La drum, de aceasta data am trecut cutia pe mod sport: cutia a inceput sa schimbe vitezele la turatie mai ridicata, dar senzatia mea a fost ca schimba mai lent decat la BMW. 177 de cai la o masina de 1650 kg mi se pare decent. Nu este foarte sportiva, sa poti avea pretentii de liniute dar pentru mine este decent. Nu sunt invatat cu motoare de 3 litri, deci un motiv in plus sa nu ma plang de un asemenea motor pe o masina mare precum A6.

In concluzie: daca A6 ar fi avut si tractiune integrala pe acest motor, probabil as fi ales-o in locul Q5-ului. Oricum, imi place mult peste Q5, daca as lua Audi, poate as renunta la tractiune integrala si SUV, in favoarea unei limuzine elegante si confortabile.

Cu privire la preturi, nu am intrat in detalii privind discounturi, la A6 ofereau un discount din start de 8400 euro aproximativ (TVA inclus) deci incercau sa combata cumva promotia celor de la BMW cu seria 5. Cel mai probabil eu voi decide ce voi lua si in functie de pretul/discountul oferit, la Audi am mai multe parghii, sunt increzator ca pot obtine un discount mai bun decat la BMW. Poate in final ma aleg cu un A6 cu tractiune integrala.. mai vedem :)

Aceasta postare a fost editata de kng: 12 mai 2012 - 08:44

  • 0

#618 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 13 mai 2012 - 01:40

A6-le care l-ai condus avea cutie cu variatie continua, care n-are trepte dar le simuleaza perfect :D (chiar cu mecea am avut o discutie pe tema asta). Si mie mi s-a parut SUPER masina, dar pretul mult prea mare.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#619 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 13 mai 2012 - 07:53

...de aceasta data am trecut cutia pe mod sport: cutia a inceput sa schimbe vitezele la turatie mai ridicata, dar senzatia mea a fost ca schimba mai lent decat la BMW...


altu care face "driveteste" si habar n-are cu ce le face :lol:
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#620 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 13 mai 2012 - 08:29

altu care face "driveteste" si habar n-are cu ce le face :lol:


Mecea, vezi ca ne suparam :angry:
  • 0

#621 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 13 mai 2012 - 08:59

Cica adevaru supara =))
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#622 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 13 mai 2012 - 09:04

Cica adevaru supara =))


Scopul testului a fost masina overall si nu cutia de viteze :-) Vezi ca iar ma iau de bemveul tau si te superi :P
  • 0

#623 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 13 mai 2012 - 09:41

Dupa cum ziceam : testam testam da sa stim si noi ce testam ....
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#624 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 13 mai 2012 - 09:48

Dupa cum ziceam : testam testam da sa stim si noi ce testam ....


Da: A6 , motor 2 litri diesel, 177 de cai: scopul testului a fost acela de a vedea cum face fata acel motor la o masina relativ grea si mare. Iar ca sofer ce nu condusesem multitronicul lui Audi , nu cunosteam timpul de raspuns al acestei cutii si am vazut practic cum se comporta. Teoria e una (referitor la necunoasterea de care spui tu, dar admit ca nu-s expert pe acest topic), practica e alta , sa simti diferenta , sa o "vezi " cu adevarat.
  • 0

#625 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 13 mai 2012 - 10:47

Acum dupa ce am mers si cu cutia cu 8 trepte de pe Touareg, pot spune ca multitronicul ala nu e rau deloc. Se impaca foarte bine cu motorul de 2 litri, si sincer pt uz normal puterea este suficienta. Cu o cutie manuala acest motor nu cred ca ar fi fost atat de placut pe o caroserie mare ca a A6-lui.

@KNG: vezi ca Mecea a prins repede uzantele de pe acest forum, a trecut cu succes prin toate etapele de training si a asimilat repede. In caz ca inca nu ai aflat un membru garajul.ro este: cel mai destept si emite intotdeauna cele mai pertinente idei, este mereu cu ochii in 4 la ceilalti si taxeaza imediat chiar si cea mai mica greseala a altui membru garajul.ro cel-mai-destept-si-pertinent :lol: Suntem o adunatura deosebita, un grup de masochisti care si-o trag peste bot de fiecare data cand au ocazia :lol: :lol: :lol:

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 13 mai 2012 - 10:52

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




4 useri citesc subiectul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi