Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#651 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 14 mai 2012 - 11:10

E mult sa dai pe Duster 17k. N-are niciun rost sa o iei noua. Una la mana a-2-a care sa mearga bine e undeva la jumatate de pret iar diferenta de bani castigata se poate adauga mai degraba la limuzina. De ce sa mergi cu A4 cand poti lua A6 in aceeasi suma finala. Oricum Duster-ul va fi folosit marginal de cateva ori iarna si de cateva ori la carat de lemne sau pe balta la peste. :) Pierderea la revanzarea Duster-ului va fi mai mica in cazul second-hand.
  • 0

#652 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 14 mai 2012 - 11:47

Faza asta cu mai multe masini nu merge, zic eu... been there... de fiecare data se intimpla ceva care ma facea sa imi fi dorit sa fi luat cealalta masina decit cea cu care eram.... pleci in concediu, la mare, iei 5ar-ul si la sfatul unor amici, vrei sa faci un ocol, sa zicem pe plaja de la vadu, si acolo iti doresti sa fi fost cu dusterul.... iar sa te duci cu duster-ul pe autostrada e destul de chinuitor.... doar un exemplu....

Prin bunavointa si ajutorul lui Relu, am avut weekendul asta la drive test un Merc GLK 220 CDI 4Matic. O sa revin cu ceva detalii mai pe seara si cu un test detaliat pe site, sper pina la sfirsitul lunii. Defectul major al acestei masini e portbagajul, este mic, am fost la lidl si l-am umplut, daca pui un carucior pliat nu prea mai incape nimic altceva.... Altminteri, parca mai inchegata, mai confortabila si mai silentioasa decit X3 20d.

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 14 mai 2012 - 11:47

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#653 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 mai 2012 - 11:50

Decat Duster mai bine un Jimmy sh cu 5 000 euro :)) Nu am altceva decat actuala O2, iar asta o pastrez, nu o vand, i-o las lui tata. Cand a auzit vanzatorul de la Porsche ca am toate reviziile facute la ei in grup, s-a oferit sa imi faca o evaluare sa o cumpere , doar ca ... NU e de vanzare.

Masina, chiar si limuzina, si mai ales BMW ce are tractiunea pe spate,prefer sa fie cu xDrive sau 4WD :)

Golf GTI nu ma intereseaza, e o masina mica pentru gusturile mele, cred ca o sa raman cu dorinta de limuzina dar sa imi iau un SUV in final. Alerg mult, sunt multi dobitoci pe sosea, mai bine sa intre sub mine, decat in mine. Sunt o fire practica, si fara un buget extraordinar de mare, nu le poti avea pe toate. Prin urmare trebuie sa renunt la ceva, vedem la ce :)
  • 0

#654 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 14 mai 2012 - 11:51

E mult sa dai pe Duster 17k. N-are niciun rost sa o iei noua. Una la mana a-2-a care sa mearga bine e undeva la jumatate de pret iar diferenta de bani castigata se poate adauga mai degraba la limuzina. De ce sa mergi cu A4 cand poti lua A6 in aceeasi suma finala. Oricum Duster-ul va fi folosit marginal de cateva ori iarna si de cateva ori la carat de lemne sau pe balta la peste. :) Pierderea la revanzarea Duster-ului va fi mai mica in cazul second-hand.


Duster 4x4 care sa mearga bine la mina a doua la 8.500 EUR? Unde ai vazut tu asa ceva, fie si benzina?

Golf GTI nu ma intereseaza, e o masina mica pentru gusturile mele, cred ca o sa raman cu dorinta de limuzina dar sa imi iau un SUV in final. Alerg mult, sunt multi dobitoci pe sosea, mai bine sa intre sub mine, decat in mine.


Unul din motivele pentru care vreau si eu un SUV.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#655 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 14 mai 2012 - 12:47

@KNG: daca bugetul nu permite, alegerea e clara: SUV
cel putin tu ai o scuza: stai la tzara :lol: :lol: :lol:

@Frank: la Vadu intru si cu 3ar-ul tau :D Golful nu a avut nicio problema....

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 14 mai 2012 - 12:48

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#656 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 14 mai 2012 - 12:59

cind ai fost ultima oara la vadu?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#657 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 14 mai 2012 - 12:59

acum 2 ani!
chiar m-ai facut curios, maine dau o tura pe acolo.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#658 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 mai 2012 - 01:09

@Frank: ai fost cu xi-ul tau recent pe la cota 2 000? Sunt curios cum te descurci cu el pe portiunea unde nu e asfalt, si e drumul putin alunecat.

Acesta este un alt motiv important pentru care imi doresc SUV. Cu o masina joasa ca a ta, cred ca as atinge putin cu scutul.

Nu e off-road, dar sunt drumuri "de tzara" pe care eu acum le frecventez recent, unele chiar mai rele ca acea zona, cand merg la munte.

Aceasta postare a fost editata de kng: 14 mai 2012 - 01:12

  • 0

#659 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 14 mai 2012 - 01:54

Este destul de greu de ales intre o tinuta de drum impecabila in 99% din timp sau un offroad indoielnic folosit 1%. De fapt 100% primeaza frica de accident, cam aici isi joaca existenta SUV-urile. Accidentul in care a fost implicat Huidu a fost reclama perfecta pentru SUV-uri, ba in plus si gratuita.
  • 0

#660 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 mai 2012 - 02:55

Este destul de greu de ales intre o tinuta de drum impecabila in 99% din timp sau un offroad indoielnic folosit 1%. De fapt 100% primeaza frica de accident, cam aici isi joaca existenta SUV-urile. Accidentul in care a fost implicat Huidu a fost reclama perfecta pentru SUV-uri, ba in plus si gratuita.


Din acelasi motiv traiesc asigurarile in ziua de azi, fac bancile profit pentru ca iti tii banii la banca (si se folosesc de ei) si sa nu stai cu ei la saltea.

Dupa asta iarna, am zis ca imi iau clar SUV, repet, nu ma astept la minuni, dar macar pot ajunge la clienti, sa imi fac treaba. Altfel, no work ... no money to pay bills. Simplu. Cu o limuzina, chiar si cu "tractiune integrala" as avea cel mai probabil aceleasi probleme. Basca, pe langa asta, daca odata te salveaza o astfel de masina, cand te intalnesti cu un zmeu ca Huidu... poti spune ca nu ai aruncat banii degeaba pe SUV.

Aceasta postare a fost editata de kng: 14 mai 2012 - 02:56

  • 0

#661 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 mai 2012 - 03:14

Doamneee ..... voi chiar nu aveti nici cea mai mica legatura cu realitatea ( si volanul ) ... :(

Aceasta postare a fost editata de Relu: 14 mai 2012 - 03:15

  • 0

#662 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 mai 2012 - 03:16

X3-ul ma enerveaza teribil la configurare: nu poti pune un sistem audio mai decent (gen HK, Bang-Olufsen), nu poti pune Night Vision, nu poti pune echivalentul lui Lane assist, etc , etc. La naiba, parca ar fi un Duster.

Nu este vorba ca sunt lenes sau ca am nevoie de sofer, dar cand conduci mult, uneori e binevenita o asistenta

Doamneee ..... voi chiar nu aveti nici cea mai mica legatura cu realitatea ( si volanul ) ... :(


Detaliaza pls :D
  • 0

#663 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 mai 2012 - 03:17

....
Detaliaza pls :D


E atat de evident, incat efortul meu ar echivala cu lupta cu morile de vant ...
  • 0

#664 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 mai 2012 - 03:21

E atat de evident, incat efortul meu ar echivala cu lupta cu morile de vant ...


Am permis de vreo 12-13 ani, si peste 200 000 km sofati (nu stiu exact cat), nu cred ca intru la categoria "n-am treaba cu volanul"

Daca postul meu te-a facut sa faci acea afirmatie, please detaliaza :), poate nu m-am exprimat eu foarte corect, sa ma fac inteles.
  • 0

#665 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 mai 2012 - 03:22

Am permis de vreo 12-13 ani, si peste 200 000 km sofati (nu stiu exact cat), nu cred ca intru la categoria "n-am treaba cu volanul"

Daca postul meu te-a facut sa faci acea afirmatie, please detaliaza :), poate nu m-am exprimat eu foarte corect, sa ma fac inteles.


Daca dupa 200.000 km facuti n-ai inteles CE masina se descurca cel mai bine pe zapada, crede-ma ca i-ai facut cam degeaba ... :(
  • 0

#666 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 mai 2012 - 03:26

Daca dupa 200.000 km facuti n-ai inteles CE masina se descurca cel mai bine pe zapada, crede-ma ca i-ai facut cam degeaba ... :(


Garda la sol cat mai inalta, cauciucuri dedicate, etc etc, mai importante decat masina in sine. Cu 4x4 n-am experienta, doar frustrari care ma fac sa ma indrept catre unul. Am spus, si o repet: NU ma astept la minuni, doar sa ma descurc mai bine/decent fata de cum m-am descurcat asta iarna. Nu am pretentia sa ajung prin campuri la satele sinistrate, sau pretentii care tin de off-road in adevaratul sens al cuvantului.

Aceasta postare a fost editata de kng: 14 mai 2012 - 03:27

  • 0

#667 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 14 mai 2012 - 03:29

De ce insisti pe X3 Kng? E clar ca masina ta e un VAG(in) :-))) Mai ales ca stai la tara un VW TOUAREG este superb! ........ Eventual ia-l pe cel cu terrain-tech. Altceva pentru tine pare o carte pierzatoare.
  • 0

#668 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 mai 2012 - 03:35

De ce insisti pe X3 Kng? E clar ca masina ta e un VAG(in) :-))) Mai ales ca stai la tara un VW TOUAREG este superb! ........ Eventual ia-l pe cel cu terrain-tech. Altceva pentru tine pare o carte pierzatoare.


Stau la tara, dar petrec mai mult timp printre tarani (in Bucuresti, zilnic). Tuareg este o masina prea mare pentru mine, Tiguan este prea mica, Q5 este intre ele ca dimensiuni, dar nu ma incanta f mult, dupa ce am mers cu el. Nu atat masina in sine, cat interiorul, prefer sa iau un A6 in loc de Q5, care iese si mai ieftin in actualele conditii de discounturi. Motor de 3 litri nu imi doresc, taxe mari, mai bine fac altceva cu acei bani. un 2 litri - 2.5 litri mi se pare mai decent.
  • 0

#669 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 14 mai 2012 - 03:47

Doamneee ..... voi chiar nu aveti nici cea mai mica legatura cu realitatea ( si volanul ) ... :(


Nu nu, relule ... "play nice" cu copiii
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#670 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 mai 2012 - 04:01

Pai bine mai meceo, cum naiba nu poate realiza cineva care a facut ceva km ca legile fizicii nu pot fi infrante ?
Afara de situatia ca vrei s-o iei de-a dreptul pe camp, gipurile sunt cele mai PROASTE masini pe zapada !

Si pun pariu pe o punga cu seminte ca majoritatea habar n-au DE CE ! :D
  • 0

#671 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 14 mai 2012 - 04:08

Pai bine mai meceo, cum naiba nu poate realiza cineva care a facut ceva km ca legile fizicii nu pot fi infrante ?
Afara de situatia ca vrei s-o iei de-a dreptul pe camp, gipurile sunt cele mai PROASTE masini pe zapada !

Si pun pariu pe o punga cu seminte ca majoritatea habar n-au DE CE ! :D


Aici m-ai inteles gresit: nu am zis ca vreau sa o iau pe zapada pe camp, sau nu prin mormanele de zapada care au fost asta iarna, atentie! Am zis ca vreau sa ma descurc mai decent decat asta iarna. Cu o limuzina, cu garda joasa, in nici un caz nu m-as descurca mai decent.
  • 0

#672 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 14 mai 2012 - 04:11

X3-ul ma enerveaza teribil la configurare: nu poti pune un sistem audio mai decent (gen HK, Bang-Olufsen), nu poti pune Night Vision, nu poti pune echivalentul lui Lane assist, etc , etc. La naiba, parca ar fi un Duster.

saracul X3. ce si-au batut astia de la BMW joc de el :lol:
sunt curios, daca ar fi disponibile, cate optionale din astea ai pune pe masina :)
ca numai din "nimicuri" de genul mai sare pretul masinii cu cateva mii de euro :lol:


Am permis de vreo 12-13 ani, si peste 200 000 km sofati (nu stiu exact cat), nu cred ca intru la categoria "n-am treaba cu volanul"

eu am aproape de 3 ori km tai, tot cam in atatia ani, si inca tot nu mi-e clar ce-i cu volanul :lol:
asa-i Relu??? asa-i Relu??? :lol: :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#673 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 mai 2012 - 04:13

@kng
Tine minte ordinea importantei la mersul pe zapada:
- greutate mica
- gume
- garda
Tractiunea integrala e mai putin importanta decat iti poti imagina ...
  • 0

#674 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 14 mai 2012 - 04:13

E atat de evident, incat efortul meu ar echivala cu lupta cu morile de vant ...

Stiu cum e... :)
  • 0

#675 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 mai 2012 - 04:16

......
eu am aproape de 3 ori km tai, tot cam in atatia ani, si inca tot nu mi-e clar ce-i cu volanul :lol:
asa-i Relu??? asa-i Relu??? :lol: :lol:


horsy.jpg

Stiu cum e... :)


Bine mah, ai si tu o punga .... :D
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi