Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#1276 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 11 ianuarie 2013 - 03:19

Ezact, daca ar lasa la indemana oricui blocarea diferentialului fara reductor, 999‰ din utilizatorii de rachete pe roti ar merge cu el cuplat. Ar fi dezastru.

 

  Nu-i chiar asa, Pajero are asa ceva si nu merge nimeni cu el blocat de nebun pe strada. Ca sa-l blochezi se aprinde tot bordul de zici ca-i pom de craciun si tipa ca din gura de sarpe, tocmai pentru tantalai. In plus se deconecteaza si ESP-ul si ABS-ul !!! pentru a imita o transmisie complet mecanica care leaga rotile spate intre ele. La volan nu se conduce chiar asa de usor, curbele se iau mult mai greu si transmisia caraie daca incerci sa iei curbe. Mie mi se pare aproape imposibil sa nu realizezi ca ai diferentialul spate blocat.

 

Mecea a exemplificat foarte elocvent una dintre situatiile in care e nevoie de dif spate blocat fara reductor cuplat. In namoale nu foarte dense e nevoie din nou de aceeasi tehnica, sau pe iarba umeda. In namoale mai compacte, mai dense, din contra, reductorul cuplat este o necesitate. La fata locului te orientezi ce merge mai bine. Nu stiu ce are Hiluxul, dar eu as fi blocat tot ce se putea bloca pe ea fara reductor. La pajero de ex. as fi blocat centralul, dupa care si spatele iar odata blocat spatele iese ESP-ul iar ABS-ul isi modifica functionarea imitand pe puntea fata blocarea celui de-al 3-lea diferential. In acel moment masina isi pierde orice urma de autoturism transformandu-se mai mult in tractor destul de greu de condus.

 

  Eu zic sa nu va ganditi la offroad cand rostiti numele de VW Touareg. Pe langa faptul ca e slabut la asa ceva e si pacat sa fortezi o asemenea bijuterie de mall.


Aceasta postare a fost editata de greierele: 11 ianuarie 2013 - 03:28

  • 0

#1277 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 ianuarie 2013 - 03:47

Eu nu vă înțeleg. Nu se pune problema de off-road, ci sunt vizate situații în care un 4x4 (oricare, cât de cât decent) și garda la sol pur și simplu înseamnă o abordare facilă. Uneori acolo mergi și cu o mașină normală, mai greu, cu riscuri (v-am mai povestit pe drumuri unde am intrat cu X3-ul s-au mai aventurat și alții că nu părea mare șmecherie și și-au lăsat pe acolo o tobă, o bară, din astea), dar e posibil. Cine se bagă la mai mult, va rămâne blocat cu orice mașină pentru că e incapabil să aprecieze o grămadă de chestii.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1278 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 11 ianuarie 2013 - 03:55

ma uimeste ce spuneti voi cu diferentialul spate blocat FARA reductor..... nu intru in polemici, ma mai documentez eventual incerc si practic, insa la prima vedere mi se pare ca fortezi nepermis de mult transmisia si cutia daca nu folosesti reductorul in atare situatii.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1279 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 11 ianuarie 2013 - 04:50

  Nu-i chiar asa, Pajero are asa ceva si nu merge nimeni cu el blocat de nebun pe strada.,,

Si eu cu ce masina am mers in ultimii 11 ani, sef ?

La ala da, avan in vedere destinatia masinii.

La tuareg consider ca asa trebuie, sa  nu fie.


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#1280 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 11 ianuarie 2013 - 11:40

Stiu cu ce masina ai mers :)  dar mai stiu ca trebuie sa fi beat bine ca sa mergi pe strada cu diferentialul spate blocat.  Oricat de tantalau sau manelist ai fi vei sesiza ca masina nu prea mai ia curbe usor, ca rotile la o curba "tarshaie" asfaltul iar transmisia caraie  de zici ca se rupe. Asta in caz ca nu citesti cartea tehnica unde ti se povestete cu lux de amanunte si chiar cu desene . Cand ai diferentialul spate blocat e clar, cauti sa mergi doar inainte, sau virezi foarte usor.

 

  Ma rog, pentru ceea ce nevoi aveti voi un suv cu o transmisie decenta este perfect. Banuiesc ca va fatzaiti iarna pe drumurile patriei fara sa o luati pe aratura iar la munte urcati un drum forestier uscat si fara sleauri. Nu prea merita o masina noua cu ceva capabilitati de offroad daca nu stai efectiv la tara. In general abia de la al-2-lea proprietar incolo cand costul de achizitie scade astfel de masini sunt scoase in natura. Nu prea vrea nimeni sa dea 50k pe o masina noua , frumoasa pe care sa o zgarie de craci si sa-i rupa planetarele. :)  Dar ma rog, banii vostri, distractia voastra. Asa am crezut si eu ca o sa fac offroad si dupa a-2-a sau a-3-a iesire am zgariat-o usor de un copac m-am lecuit. Stiu ca ma repet, dar un ML standard 250CDI este superb. Lux, imagine, performante pe sosea, tehnica noua, performante decente chiar offroad, siguranta, spatiu util,consum, taxe mici, euro 6, totul impachetat la 50k euro sau pe acolo.


Aceasta postare a fost editata de greierele: 11 ianuarie 2013 - 11:42

  • 0

#1281 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 ianuarie 2013 - 12:42

Stiu ca ma repet, dar un ML standard 250CDI este superb. Lux, imagine, performante pe sosea, tehnica noua, performante decente chiar offroad, siguranta, spatiu util,consum, taxe mici, euro 6, totul impachetat la 50k euro sau pe acolo.

MLu 250 cedei incepe parca de la 55000eur cu tva. la care LEJER mai pui 10.000euro optionale, si asta fara sa se intizi la avioane :)
e scump rau...


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1282 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 12 ianuarie 2013 - 08:24

pai numa pachetu de suspensie ca sa mearga masina bine pe sosea e 6000 la care se adauga ala de offroad ca sa fie intradevar buna si acolo si ai ajuns la 8000, xenoanele iti mai rezolva inca 2000 ...

greiere fara suparare dar visezi avioane cu ml-ul ala, e scump cu clabuci

apropos ml e singurul care in standard nu are prelata de acoperit portbagajul, pana si aia e optionala.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1283 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 ianuarie 2013 - 08:28

Cum vine asta "6000 ca sa mearga masina bine pe sosea"? Adica daca nu i-au pachestul asta sta mai prost decat loganul, sau cum?


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1284 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 12 ianuarie 2013 - 08:47

 Eu nu inteleg de ce va trebuie la un suv pachete de offroad. Acest tip de masina nu are robustetea unui offroader. Suspensia pneumatica nu e facuta sa tina la greu, e o complicatie inutila. Pe strada masina merge foarte bine cu suspensia normala, nu e necesara suspensia pneumatica. La Pitesti , acum 10 luni am obtinut un discount de 10%, adica masina standard costa 51k.


  • 0

#1285 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 12 ianuarie 2013 - 09:05

pai de ce nu ai luat ml ? daca imi aduc bine aminte ziceai ca si tie si la sotie vi se facea rau in masina de la balansul caroseriei, cam de asta ai nevoie de aia 6000 in suspensie,miar fara pachet offroad e la fel de performant in teren ca un bmw, ca tot ai zis de performante decente in teren.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1286 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 12 ianuarie 2013 - 02:28

 Cu suspensia pneumatica de la Mercedes n-am mers dar am mers cu cea de la actualul Touareg. Cu suspensia clasica, Touareg-ul este chiar bun, undeva la 80% din suspensia X3-ului pe strada.  Cu suspensia pneumatica masina seamana 99% cu cea a ML-ului, eu n-o suport in modul normal, abia in sport se reducea balanganitul ala usor. Pot sa spun ca n-am patit acelasi lucru la Discovery 3. Masina asta la cat de mare e pe atat de frumos merge pe strada.

 

  Pana la urma va luati ce doriti si dupa buget, dar sa mergeti cu toate de cate 3,4 ori. Nu va grabiti.


  • 0

#1287 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 12 ianuarie 2013 - 03:32

Am mers cu Ml cu pneumatica si fara,la Maxicar(MB din zona,acum a falit de o luna e inchis)Touareg v10 a avut sora-mea,cu pneumatica.Parerea mea ca pneumatica face toti banii,la Touareg e abisala diferenta,cel putin.Ml e mai moale si fara pneumatic.Pneumatica e muult peste x3 fara,iarasi parerea mea.Probleme de fiabilitate,cel putin la MB,cam sunt.Si daca imi amintesc bine,la ML, iti da pachet offroad doar  impreuna cu suspensia pneumatica.


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#1288 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 ianuarie 2013 - 05:20

Touareg-ul este chiar bun, undeva la 80% din suspensia X3-ului pe strada.  Cu suspensia pneumatica masina seamana 99% cu cea a ML-ului, eu n-o suport in modul normal, abia in sport se reducea balanganitul ala usor. Pot sa spun ca n-am patit acelasi lucru la Discovery 3. Masina asta la cat de mare e pe atat de frumos merge pe strada.

Discovery-ul e barca rau :)
nici nu se compara cu MLu (modelul vechi ce-i drept, ML420CDI cu pneumatica, in speta) sau Touaregul ( modelul nou, 4,2 TDI, tot cu pneumatica )
masinile sunt din lumi diferite la "dinamica" rutiera.
ca Disco pluteste pe drum, e partea a doua ( la fel era si LCu ), dar barci rau amandoo :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1289 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 12 ianuarie 2013 - 08:45

  Oki, asteptam impresii din Touareg cu suspensii pneumatice si pachetul offroad de la viitorii proprietari :)  Sa va bucurati de ele si la cati mai multi km fara defecte.


  • 0

#1290 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 ianuarie 2013 - 08:50

anul 2012, a fost a subaristilor... s-a umplut forumul de ele :lol:
anul 2013 o fi a VAGistilor? Cata a dat startul :lol:


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1291 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 ianuarie 2013 - 08:52

:lol::lol::lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1292 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 12 ianuarie 2013 - 09:14

Tocmai am vorbit cu un amic; frate-su si-a luat ML d'asta nou, suspensie pneumatica, telescop fata futut in transeele din Iasi.

Rezultatul 8500 de LEi telescopul, bucata, nu perechea. Mi se pare enorm pretul; bun, mai are pana la cei 12500 un far de Passat cu bixenoane directionale, etc.......


  • 0

#1293 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 12 ianuarie 2013 - 09:16

mie mi-ar fi greu sa am banii necesari si sa nu iau GLK..... masina aia pur si simplu imi place de-mi vine sa o mananc!


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1294 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 12 ianuarie 2013 - 09:57

 Stiti ceva ? Bani sa fie ca carutze sunt destule :D


  • 0

#1295 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 13 ianuarie 2013 - 12:12

Tocmai am vorbit cu un amic; frate-su si-a luat ML d'asta nou, suspensie pneumatica, telescop fata futut in transeele din Iasi.

Rezultatul 8500 de LEi telescopul, bucata, nu perechea. Mi se pare enorm pretul; bun, mai are pana la cei 12500 un far de Passat cu bixenoane directionale, etc.......

 

Fara suparare dar la ce drumuri sunt in Iasi fara masina preparata pentru offroad nu te descurci.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1296 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:12

 

nu credeam sa vad asa ceva la astia de la Best Motoring :lol:
 

Porsche Cayenne Turbo, Honda CR-V, Mazda CX-7, Mitsubishi Pajero V6, Toyota Harrier Hybrid


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1297 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:30

Baga si subtitrarea ca n-am inteles nimic! :( :(

 

Hai! Hai!


  • 0

#1298 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:32

Dupa cum se profileaza fomica,2013 va fi anul bicicletelor....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#1299 Dragos (Dee)

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:
Inregistrat: 13-ianuarie 13
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 105 cp

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:38

BMW X3

VW TOUAREG

RR EVOQUE 

 

Probabil ca decizia finala e usor de luat dupa test drive cu toate "contracandidantele"


  • 0

#1300 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 14 ianuarie 2013 - 09:48

Nu e deloc usor cand e vorba de o carca de bani....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi